Majster sveta v chôdzi: Človek by nemal byť iba otrokom tréningových plánov a diét

Majster sveta v chôdzi v rozhovore pre Sódu (nielen) o tom, ako sa stravuje pre lepšie výkony, a prečo chôdza nie je masovým športom.

S Matejom Tóthom, majstrom sveta v chôdzi na 50 kilometrov, sme sa porozprávali o tom, ako vníma obľubu športu medzi Slovákmi, prečo chôdza nie je masovou záležitosťou ako beh, ale aj o tom, aké úpravy stravy podnikol, aby podával špičkové výkony.

Veľa ľudí dnes beháva, počet podujatí pre verejnosť rastie. Ako to hodnotíte? Je to podľa vás len módna vlna alebo dlhodobý trend?

Myslím, že Slováci konečne pochopili, že sedavé zamestnania treba nejak kompenzovať. Teším sa, že sa pri tréningu stretávam a zdravím s čoraz väčším počtom bežcov.

Na ľuďoch vidieť nadšenie zo športu, prvýkrát som to videl na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach, kde som štartoval v roku 2012. Tam som videl, že tí ľudia sa postavili na štart s radosťou, tešili sa z pohybu, až potom z výkonu. Teším sa, že od vtedy to zažívam častejšie na ďalších bežckých podujatiach, napríklad aj doma v Banskej Bystrici na O2 maratóne. My profesionáli sme už veľmi technokratickí a niekedy, v snahe urobiť výsledok, zabúdame na ten obyčajný pôžitok.

Vidím však, že k športu sa vracajú aj deti, hoci už tak často nevidieť futbalové a hokejbalové skupinky na uliciach. Deje sa to o čosi organizovanejšie, v krúžkoch a kluboch. Rodičia ich tam síce musia voziť, no pánboh zaplať aj za to. Myslím, že je dobré, že sa vraciame k športu a že Slováci pochopili, že nie každý musí byť majster sveta.

Vidíte, že deti chcú športovať na vyššej úrovni?

Jednoznačne. Veľa robia športové vzory. Tie sú dôležité a ja som rád, ak som svojim úspechom prilákal čo len pár jednotlivcov. Teší ma, že deti chcú byť ako Sagan či Tóth.

Myslíte, že raz príde aj taký trend, keď si ľudia nepôjdu ráno alebo večer zabehať, ale odchodiť tých svojich pár kilometrov?

Chôdza ako taká zrejme nikdy nebude masovou záležitosťou, je to predsa len dosť špecifický pohyb. Beh je oveľa jednoduchší. Myslím, že podujatia pre verejnosť, kde sa zíde 5 000 chodcov, tu nikdy nebudú.

Takže človek si nemôže len tak povedať, že začne s chôdzou sám, pozrie si pár videí na internete a pôjde to vyskúšať?

S tou súťažnou nie. Hlavne kvôli technike. Musíte mať pri sebe niekoho, kto vám ju vysvetlí a poradí vám. Pri chôdzi sa zapájajú úplne iné svaly ako pri behu a sú aj ináč zaťažované. Bez odbornej pomoci by to bolo dosť ťažké. Poznám síce ľudí, ktorí sa tomu venujú z pasie, no tiež začínali s pomocou odborníkov. Na druhej strane chodiť môže takmer každý. V parku Vás nebudú sledovať rozhodcovia. Pokojne si môžete kráčať ako vám vyhovuje – len rýchlo kráčať, alebo joggingovať, prípadne vyskúšať nordic walking.

Matej Toth_trening

Ak by si aj niekto teoreticky povedal, že chce s chôdzou začať, je nejako obmedzený vekom alebo špeciálnym výstrojom?

V tomto ohľade nie je chôdza na výbavu ničím náročnejšia, než beh. Možností je veľa. Tenisky sú úplne štandardné, podobné tým maratónskym. Každý svetový výrobca vyrába aj topánky na chôdzu, rovnako je to aj s oblečením. Nevýhodou je, že sa veľmi nedá chodiť v lese, pretože potrebujete pomerne rovný a hlavne pevný povrch. Ideálny je asfalt. Na dopnutých kolenách sa totiž ide veľmi ťažko do kopca. Jednoduchšie je si to vybehnúť.

Je medzi bežcami a chodcami nejaká rivalita, ako napríklad medzi lyžiarmi a snowboardistami?

(smiech). Nie, my si veľmi dobre rozumieme a s bežcami veľmi často trénujem. Rád sa zapojím aj do bežeckých podujatí, aj keď nie na vrcholovej úrovni. Ja mám totiž pocit, že viem rýchlejšie chodiť než behať.

Veľa ľudí, ktorí sa začnú venovať nejakému športu, si k tomu nabalí aj nejakú modernú diétu, napr. vegánstvo, paleo a podobne. Ako je to vo vašom prípade? Má takáto zmena stravy nejaký reálny prínos pre športovca?

Ja som ešte pred dvomi rokmi jedol úplne bežne, všetkého veľa a všetkého druhu. Po nejakom čase však človek dosiahne určitú úroveň výkonnosti, ktorá sa nedá veľmi posunúť ďalej výlučne tréningom. Skúšal som teda trochu zmeniť stravu.

Nehovorím, že som nejak extra nízko sacharidový, ale obmedzil som ich príjem. Nejem pečivo, nejem sladkosti a sacharidy a polysacharidy sa snažím obmedzovať na minimum, aby moje telo nabiehalo na tukový metabolizmus, ktorý je pre nás chodcov oveľa výhodnejší. Tuk je pre vytrvalcov oveľa lepším zdrojom energie mne sa to potvrdilo.

Odkedy som prešiel na tento systém, nezažil som žiadnu energetickú krízu ani na pretekoch, ani počas tréningov. Odvtedy som absolvoval tri 50-ky a všetky dopadli skvelo. Prvú som absolvoval za 3 hodiny a 36 minút a umiestnil som sa druhý na majstrovstvách Európy. Ďalšiu som zašiel za  3 hodiny a 34 minút, čo bol tretí najlepší výkon na svete vôbec. Tretia bola práve na majstrovstvách sveta v Pekingu.

Keď som sa naučil pracovať s tukmi, začal som mať energie až až. My, ako športovci sme boli odjakživa vedení k tomu, že cestoviny sú základ a musíme ich jesť veľa a každý deň, aby sme “nabúšili” telo energiou. Žiadne telo si však nedokáže urobiť také zásoby sacharidov, aby mu vystačili na 50 kilometrov.

Každý chodec potrebuje aj tuk, hlavne na tých 50-kilometrových tratiach je to výhodnejšie. Nechcem nikoho poučovať ani prehovárať na svoj spôsob stravovania, ale mne osobne to veľmi vyhovuje a cítim sa dobre. Asi je to aj o tom, aby si každý odsledoval, čo mu vyhovuje a robí dobre.

Ľudia, ktorí začali športovať zo zdravotných dôvodov alebo pod tlakom okolia, často po určitom čase stratia motiváciu a poľavia. Máte nejaké odporúčanie, ako to prekonať?

Úplným základom je vybrať si taký šport, ktorý vás bude baviť. Nemali by ste športovať iba kvôli chudnutiu, alebo preto, že vám nejaký kybertréner vypľul nejaký tréningový plán. Šport by mal byť zároveň relaxom. Môžete mať samozrejme motiváciu dosiahnuť nejaký výsledok alebo osobný rekord. Nič sa však nevyrovná tomu, keď si idete z chuti len tak zašportovať.

Každý sa, pochopiteľne, dostane do štádia, keď sa mu nechce alebo sa nezlepšuje. Ja si vtedy jednoducho poviem, že musím, lebo som profesionál a mám nejaký cieľ.

Možno by niekto povedal, že sú to iba medaily a peniaze, ale skôr je to pocit radosti z pohybu. Zároveň viem, že keď mám dobré výsledky, robím radosť svojej rodine a blízkym. Vtedy si výsledky oveľa viac užívam.

K dobrým výkonom neodmysliteľne patrí aj dobrá životospráva. Aké sú vaše zásady?

Zásady musia byť. Ja si však myslím, že človek by nemal byť iba otrokom tréningových plánov a diét. Treba si život aj užiť.

Ak chcete výsledky, základom je mať nejaký režim dňa. Musíte si nájsť čas na tréning, kompenzačné cvičenia a regeneráciu, nehovoriac o čase s rodinou.

Najdôležitejší je kvalitný spánok a strava. Bez toho môže človek do seba sypať rôzne chémie, no neposunie ho to nikam. Aj na sebe som videl, že keď som toto všetko mal, všetko mi išlo fantasticky. Ak som niečo z toho zanedbal, bolo to na výkone poznať.

Čo pre vás znamená dobrá strava?

Ide o to, aby bolo jedlo z kvalitných surovín a produktov, ktorých pôvod poznám a viem, čo obsahujú. Nejde ani tak o to, či je varené alebo nie. Chuť je tiež dôležitá. Nemusíte do seba tlačiť veci, ktoré vám nechutia.

Keby ste mali pomenovať jednu vec, pre ktorú ste rád, že ste chodec, čo by to bolo?

Ťažko pomenovať iba jednu vec. Vďaka chôdzi mám celú rodinu, s manželkou som sa spoznal vďake nej. Z filozofického hľadiska mi chôdza dala pocit naplnenia, že robím niečo, čo ma baví a zároveň živí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

10 džobov, kde stačí vedieť dobre rozprávať

Vybrali sme 10 džobov, pre ktoré je rozprávanie nielen hlavnou pracovnou náplňou, ale dokonca kľúčom k úspechu.

Niektoré povolania sú ako stvorené pre ľudí, ktorí sa vyslovene vyžívajú v komunikácii a rozprávaní. Tí z vás, ktorí uvažujete o práci kde prevláda rozprávanie, zbystrite pozornosť.

Vybrali sme 10 džobov, pre ktoré je rozprávanie nielen hlavnou pracovnou náplňou, ale dokonca kľúčom k úspechu.

1. Motivačný rečník

Ako už zo samotného názvu vyplýva, musí vedieť ľudí motivovať, navnadiť, rozveseliť, nakopnúť, vliať im naspäť ich energiu a chuť do života. Musí ovládať tie správne frázy, vhodné slová, mať ten správny tón hlasu.

Motivačný rečník musí byť tak trochu aj psychológ. Vedieť, ako a čo povedať, kedy a čo nepovedať a správne načasovať ukončenie vety. Nuž, nie je to tak ľahké, ako sa môže na prvý pohľad zdať…

2. Spíker v rádiu

Táto práca vyžaduje množstvo kreativity, uvoľnenosti a pohotovosti. Spíker musí vedieť okamžite zareagovať, častokrát vtipne, aby situáciu odľahčil, ale naopak vedieť byť aj vážny, ak treba.

Tento človek je takmer nonstop v kontakte s ľudmi, či už po telefóne, online na sociálnych sieťach, ale aj osobne. Vedieť klásť otázky, niekedy aj tie “na telo” a na základe odpovede druhej strany dokázať okamžite kontrovať, je veľké umenie.

3. Stand-up komik

Práca, ktorá je tak trocha aj umením prepájajúcim sa s herectvom. Takýto človek musí vedieť zaujať a rozosmiať obecenstvo. Čiže byť veľmi kreatívny, pohotový a nebáť sa vystupovať pred väčšou či menšou skupinou ľudí.

Stand-up komici musia byť obdarení bohatou slovnou zásobou. A mať plnú hlavu príbehov, o ktoré sa chcú so svojim obecenstvom podeliť s cieľom rozosmiať a zlepšiť ľuďom deň.

4. Učiteľ

Toto povolanie sa pre mnohých stáva celoživotným poslaním. Učiteľ nepochybne patrí medzi najdôležitejších ľudí v živote človeka. Nielenže nás sprevádza počas dlhého obdobia, ale najmä je to v období, kedy sa formujeme a či chceme alebo nie, učitelia majú veľký vplyv na to, akí ľudia sa z nás stanú.

Dobrý učiteľ musí mať správne namiešanú kombináciu množstva charakterových vlastností a schopností.

Komunikácia, obrovská dávka trpezlivosti, skúsenosti, zodpovednosť, odhodlanie, dokonalé ovládanie hlasu, stress manažment čí bohatá slovná zásoba. To je len pár predpokladov na to, aby bol učiteľ vo svojom povolaní úspešný a rešpektovaný študentami.

5. Televízny moderátor

Verejnosť toto povanie často vidí ako veľmi jednoduché. Veď čo je ťažké na tom, posadiť sa na hodinu pred kameru a prečítať pár viet z čítačky? Aj tu je však treba, aby moderátor mal určitý mix vlastností pre úspešnú prácu.

V prvom rade má vplyv na verejnú mienku. Musí mať príjemný prejav, nevtieravý tón hlasu a taktiež nesmie hovoriť príliš nahlas alebo potichu. Mimika tváre je ďalším dôležitým atribútom pretože aj tá vie prezradiť názor človeka na danú situáciu. A v tomto povolaní je dôležité, aby vždy zostal neutrálny.

6. Osobný tréner

Na prvý pohľad sa nemusí zdať, že človek pracujúci ako osobný tréner alebo cvičiteľ musí veľa rozprávať, ale opak je pravdou. Musí cvičencovi vysvetliť, ako správne jednotlivé cviky cvičiť tak, aby mali účinok a aby sa predišlo zraneniam.

Tréner musí človeka motivovať neustále sa zlepšovať, skúšať čoraz náročnejšie variácie jednotlivých cvikov. Tiež vedieť zvoliť správne slová, ako cvičenca podporiť, ak niečo nejde alebo poradiť.

7. Herec

Dobrý herec, či už filmový alebo divadelný musí mať dar reči zvládnutý na absolútne dokonalej úrovni. V hlase herca musia byť emócie, z javiskového prejavu by mal divák mať naviac umelecký zážitok.
Byť kvalitným hercom si vyžaduje roky štúdia, hlasových tréningov a skúseností.

8. PR manažér

Medzi hlavnú náplň práce okrem iného spadá aj reprezentovanie firmy na verejnosti a komunikácia s médiami a novinármi. Rorprávanie je teda základom pre úspech na tejto pozícii.

Príjemné vystupovanie a dokonalé ovládanie gramatiky a štylistiky sú taktiež absolútnou samozrejmosťou. Ak má firma dobrého, ochotného a príjemného PR manažéra, bude aj pozítívne vnímaná partnermi a verejnosťou. PR manažér je vlastne takou živou reklamou svojej firmy.

9. Realitný maklér

Či sa dom, pozemok, byt prenajme alebo predá, závisí od toho, ako realitný maklér dokáže nehnuteľnosť potencionálnym záujemcom ústne podať. Aké frázy, tón hlasu, slová použije, aby nehnuteľnosť predstavil v čo najlepšom svetle, ale na druhej strane povedal pravdu a nič nezamlčal.

To je umenie ktoré sa človek dlho učí, ale ak ho raz ovláda, stane sa jednotkou vo svojej práci a ľudia si ho budú nazájom odporúčať. A nie je predsa lepšej reklamy, ako keď vás niekto odporučí.

10. Blogger

Ďalší z džobov, ktoré sú veľmi trendy. Blogov a bloggerov sú milióny a každý deň sa objavujú ďalší a ďalší. Umenie je ale v tom, ako byť v tomto šume videný a počutý. A to dokáže len pár najlepších. Možno budete namietať že blogger nerozpráva, ale väčšinou píše, no nie je to úplne tak.

Bloggeri sa častokrát zúčastňujú mnohých akcií, verejných prezentácií, alebo sa stanú tvárou nejakej značky či produktu. Toto všetko obnáša aj potrebu komunikovať na verejnosti, s médiami či novinármi. Práve tu sa ukáže, že ak vedia správne vystupovať na verejnosti, ich úspech nie je len dielom náhody.


Lifetech: Čo je nové