Málo času? Plnohodnotný beh stihnete za 20 minút

Kvalitný bežecký tréning nemusí trvať dlho.

Rodina, práca, povinnosti. Niektoré dni nejdú podľa plánu, inokedy viete už dopredu, že toho bude veľmi veľa.

Plný kalendár býva častým dôvodom, prečo neísť behať. V skutočnosti však stačí aj pár minút aby bol váš tréning maximálne efektívny, a aby ste ho cítili po zvyšok dňa.

Rozdeľte si behy

Ak máte málo času, ale viete si nájsť povedzme 10- až 20-minútové medzery počas dňa, môžete si behy rozdeliť na menšie a intenzívnejšie jednotky.

Dajte si tak 2 až 3 kilometre, ale pokojne aj dva či trikrát za deň. Telo tak bude v neustálej aktivite a vy budete mať čistú hlavu.

Kopce, kopce, kopce…

Krátke šprinty do vrchu sú rýchle, ale veľmi náročné. Stačí 5 minút na rozcvičku, po ktorej budú nasledovať opakované výbehy do kopca. Napríklad 200 metrov hore, potom pomaly dole a znova.

Takto vám bude stačiť aj 15 minút, ale zvýšená intenzita tohto cvičenia zabezpečí, že metabolizmus bude fungovať ešte dlho po behu.

Do kolečka, dokola…

Veľmi podobný princíp ako výbehy do kopca majú aj intervaly na rovine. Ak po ruke nemáte kopčeky, stačí rovná ulica pri dome alebo atletický ovál, na ktorom môžete striedať rýchle úseky s pomalými výklusmi.

Aj krátky beh je lepší než žiadny beh. Ak si predsa len myslíte, že kvôli pár minútam to nemá zmysel, sú aj iné aktivity, ktoré za 20 minút stihnete.

Regenerácia je tiež veľmi dôležitá a na tú vám bude stačiť aj kratší čas, my máme dva veľmi efektívne tipy:

Ľadová vaňa

Napustite si vaňu úplne studenou vodou a pridajte aj ľad. Ak nie ste zvyknutí, postačí aj najstudenšia voda. Pomôžete svalovým vláknam, naštartujete metabolizmus a uvoľníte aj hlavu.

Krátky “šlofík”

Keby sme tak v škôlke vedeli, ako veľmi nám poobedný spánok bude neskôr chýbať. Zatvorené oči a vypnutá hlava vám dobijú baterky aj za 15 minút.

Dvadsať minút pre niekoho nemusí byť veľa času. Záleží od uhla pohľadu. Môže to byť dosť na to, aby ste ich využili pre svoje zdravie.

Registrácie a informácie o bežeckých podujatiach nájdete pod jednou strechou na portáli pre bežcov BehSity. Prihláste sa na najbližšie preteky rýchlo a jednoducho. Navyše môžete využiť špeciálnu zľavu O2 Extra výhod zo štartovného na bežeckom podujatí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Coolpad Torino: Elegantná novinka, ktorá stráži vaše súkromie

Tento telefón nebudete mať dôvod nemilovať.

Som nadšencom noviniek. Vždy som sa tešil, keď som prvýkrát dostal na recenziu značku telefónu, ktorú som dovtedy nedržal v ruke. To je aj prípad Coolpad Torino, novinky, od ktorej si jeho výrobca sľubuje veľa.

Prvý dojem

Telefón s veľkosťou 5,5 palca sa príjemne drží, pri uchopení telefónu mi automaticky sadol prst na senzor odtlačkov. Áno, aj spoločnosť Coolpad sa vybrala touto cestou a odtlačok prsta je určite výhodou. Po zapnutí trvalo nastavenie snímača len niekoľko sekúnd. Dokonca, ani s mokrými prstami nebol problém telefón odomknúť, čo hodnotím pozitívne.

Telefón naozaj padne dobre do ruky, tenké hliníkove telo pôsobí elegantne, no zároveň dosť solídne.

Menej stresu a snáď aj menej návštev servisov budete mať vďaka Gorilla Glass 4, ktoré chráni HD obrazovku zariadenia. Podľa výrobcu je totiž toto sklo dvakrát pevnejšie, než jeho predchodca Gorilla Glass 3. Ani pri páde telefónu z výšky jedného metra by sa preto obávaný “pavúk” na displeji len tak ľahko objaviť nemal.

Čo skrýva „pod kapotou“?

O chod telefónu sa stará 2500 mAh vstavaná batéria, ktorú je možné nabiť pomocou USB 2.0. Pri bežnom využívaní štandardných aplikácií mi telefón vydržal nabitý skoro dva dni. Naopak, pri aktívnom využívani to bol už len jeden deň.

Nabíjačka s káblom bola samozrejme v balení, ako aj slúchadlá spolu s dvoma ihlami na vloženie Micro resp. Nano SIM karty, prípadne Micro SD, ak by ste potrebovali rozšíriť pamäť telefónu.

Okrem vyššie spomínaného senzora odtlačkov prstov sa pod zadným krytom nachádza 13-megapixelová kamera s LED bleskom. Svetelnosť clony pri fotení je f/2.2, čo umožňuje robiť kvalitnejšie fotografie v šere a tmavšom prostredí.

Okrem štandardných vlastností ako je autofocus, zoom, blesk, časovač a podobne, má telefón možnosť vytvoriť si vlastné GIF video. Aj keď kvalita hovorí sama za seba. Samotné video je možné nahrávať v rozlíšení maximálne 1080 x 1920 pixelov. 

gif

Tak, ako zadná kamera, aj predná má svetelnosť f/2.2 a dokáže robiť video s rozlíšením 1080 x 1920 pixelov. Avšak, predná kamera má už len 5 megapixelov a, pochopiteľne, neponúka až také bohaté vlastnosti v rámci nastavení, ako zadná kamera (autofocus a pod.). Väčšine užívateľov to však bude určite stačiť.

O hlasovú komunikáciu sa starajú dva mikrofóny a jeden reproduktor. Všetko som počas hovorov počul jasne a zrozumiteľne, bez šumu. Čistý a jasný zvuk je určite jedna z vecí, ktoré od nového telefónu človek očakáva.

Vnútorná pamäť telefónu má kapacitu 10 gigabajtov, keď odčítame všetky bežiace aplikácie na pozadí a systém, jej celková veľkosť je 16 gigabajtov. Operačná pameť (RAM) má 3 gigabajty, ktoré bohato stačili na využívanie hier, ako aj na plynulý chod aplikácií. Bez problémov bolo možné telefón používať aj s viacerými spustenými aplikáciami naraz.

Nepocítil som žiadne obmedzenie, čo ma presvedčilo o tom, že Coolpad si dal na svojej novinke naozaj záležať. Vnútorná pamäť telefónu sa dá rozšíriť pamäťovou kartou, maximálne do 32 GB, čo určite ocenia tí, ktorí si všade so sebou berú kopu hudby alebo nadšenci fotenia.

Výkon telefónu dodáva 8 jadrový Qualcomm procesor MSM8929 s frekvenciou 1,4 gigahertzov. Ale poďme sa dostať už priamo k telefónu, keď sme si povedali tie technickejšie parametre. V dnešnom svete plnom nových technológií určite poteší novinka tohto telefónu – duálne účty.

Súkromie pod zámkom

Asi dnes už nenájdete smartfón bez aplikácií ako Whatsapp, Viber, Skype, Twitter, Instagram a, samozrejme, Facebook. Nikomu sa nechce neustále vypĺňať prihlasovacie údaje nanovo, na druhej strane, každý má rád svoje súkromie a chce si ho strážiť. Coolpad Torino toto všetko vyriešil funkciou Dual Space, voľne preložené ako dvojitý priestor.

Oba priestory využívate súčasne. Do jedného si môžete zamknúť aplikácie, kontakty, fotky, hovory a správy, ktoré chcete vidieť iba vy, v tom druhom je všetko ostatné. Prepínanie z jedného prostredia do druhého je rýchle, na nič som nemusel čakať.  

Druhá novinka určite poteší nadšencov sociálnych sietí – dva účty pre Facebook, Messenger alebo WhatsApp. Predsa len, dnes je bežné, že okrem vlastného profilu ľudia spravujú aj iný, napríklad firemný. Vďaka tejto novej funkcii už nemusíte neustále prepínať účty alebo inšťalovať ďalšie aplikácie pre správu takýchto stránok.

Vo všeobecnosti, menu telefónu je ľahko ovládateľné, rovnako aj prepínanie medzi súkromným a verejným účtom. Ako som spomínal, prepnutie trvá len niekoľko sekúnd. V telefóne sa nachádza aj appka „Rock Wallpaper“, s ktorou zmeníte pozadie telefónu jemným zatrasením. Ak teda chcete napríklad na ploche striedať obrázky svojich najbližších, stačí si vytvoriť album s ich fotografiami.

Ďalšou výhodou je určite vstavaná aplikácia „C-Button“, ktorá nám ponúka rôzne možnosti od screenu obrazovky, nastavenie jasu, reštart zariadenia, pridať alebo stlmiť hlasitosť a podobne. Veľmi užitočná vecička, ak potrebujeme v priebehu pár sekúnd dostať sa v telefóne kdekoľvek, alebo si nastaviť niektorú z hlavných funkcií telefónu. 

Okrem vyššie uvedených vecí je Coolpad Torino štandardný smartón, ktorý si prispôsobíte podľa svojich potrieb  rôznymi aplikáciami dostupnými v Google Play.

Tento smartfón určite nebude zlou voľbou. Potvrdzuje, že čínske telefóny sa už dávno nemajú za čo hanbiť. Práve naopak, vysoký výkon a kvalita im vôbec nie sú cudzie. S Coolpad Torino som bol maximálne spokojný, odporučil by som ho svojim známym, ak by toto zariadenie bolo jednou z alternatív.

Sme špecialisti v oblasti mobilných technológií. Naši O2 Guru ochotne všetkým – našim zákazníkom aj zákazníkom iných operátorov – bezplatne poradia v O2 Predajniach, na Zákazníckej linke 949 alebo cez online chat.


Lifetech: Čo je nové