Marathon Des Sables: Dobrodružstvo v strede Sahary

Piesok a skaly, kam oko dovidí. Horúčava. Takmer žiadne známky života. Sahara. Ťažko nájdete nevľúdnejšie podmienky na beh.

“Všade okolo je Sahara, mama piesek zavára,” tak znie názov jednej pesničky skupiny Karpatské Chrbáty. Ak rozprávame o Marathon Des Sables, je to viac než pravdivé pomenovanie situácie.

Piesok a skaly, nekončiaci horizont. Teplo a priame Slnko. Takmer žiadne známky života, len sem-tam vietor. Takto vás privíta Sahara. Nájsť nevľúdnejšie podmienky na beh by bolo veľmi ťažké. Hovoríme o Marathon des Sables.

Nápad, ktorý zmenil históriu behu

V roku 1984 sa Francúz Patrick Bauer vybral na traverz Saharou. Celá trasa mala približne 350 km a všetko si tento dobrodruh niesol so sebou – jeho batoh mal takmer 35 kg. Náročnú výpravu zvládol za 12 dní a rozhodol sa, že to chce sprístupniť aj verejnosti.

Už o päť rokov stálo na štarte 170 bežcov odhodlaných zažiť niečo nepredstaviteľné. Počet účastníkov rástol, až v roku 2010 preskočil tisícku a budúci rok plánujú organizátori účasť až 1 300 bežcov.

Preteky síce majú v názve maratón, ale v súčte ide o šesť maratónov počas šiestich dní, každý deň sa však beží etapa s inou dĺžkou. Celkovo pretekári prejdú 251 kilometrov, pričom vždy je jedna kráľovská etapa, ktorá meria viac než 80 kilometrov a po nej nasleduje deň voľna v strede púšte. Trasa je vždy prekvapením organizátorov, ktoré pretekári dostanú až 24 hodín pred štartom.

Pripraviť treba nohy, telo, ale aj hlavu

Obdobie pred pretekmi nie je náročné len z hľadiska kondičnej, ale tiež materiálnej prípravy. Bežci si totiž všetku svoju batožinu berú so sebou. Musia tak niesť oblečenie, bežeckú výbavu, spacák a jedlo na sedem dní. Povinnosťou bežca je mať minimálne 2 000 kalórií na deň, čo pred každou etapou organizátori kontrolujú.

[the_ad_placement id=“behsity“]

Pitný režim si však nedokážu účastníci zabezpečiť sami. Aj tu sú však pravidlá veľmi prísne a organizátori nedávajú žiadne výnimky. Je presne stanovený prídel vody na každý deň, dokonca s rozpisom, koľko dostanú pretekári ráno, počas etapy a neskôr v cieli. Dvakrát si môžu výmenou za časovú penalizáciu vypýtať extra vodu, ale po treťom raze už nasleduje diskvalifikácia.

Nikdy viac. Alebo?

Asi to poznáte aj vy. Vždy počas nejakej extrémne ťažkej aktivity si hovoríte, že tentokrát už naozaj stačí a nabudúce už budete dvakrát merať. Toto znie podobne. Štatistika však hovorí, že až 30 percent pretekárov sa na tieto preteky minimálne raz vrátilo.

Čísla vyzerajú hrozivo, fotky ten pocit ešte znásobia. Už aj vy rozmýšľate, že by ste si raz chceli urobiť bežecký výlet do Maroka?

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 10 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Moje O2: Vybavte všetko dôležité z pohodlia svojho domova

Čítaj viac