Miloš Kmeťko si užíva dôchodok netradične, na snowboardovej doske v Tatrách

Krátky dokument Patrika Paulínyiho JUST Go hovorí aj o tom, že vek je len čislo a žiť treba naplno.

Miloš Kmeťko má 62 rokov. V zimných mesiacoch ho však nenájdete sedieť doma pred televízorom. Tak často, ako sa len dá, sa preháňa na svahoch jedného z tatranských stredísk. Učí sa nové triky na snowboarde.

Krátky videodokument od mladého slovenského filmára Patrika Paulínyho rozpráva inšpiratívny príbeh dôchodcu, pre ktorého je dôležité tráviť čas vonku s mladými ľuďmi. Odkedy Miloš Kmeťko objavil svoju vášeň pre snowboarding, neúnavne sa vracia na zasnežené svahy.

“Nie adrenalín je to, čo ma pri tomto športe drží,” vysvetľuje a dodáva: “Je to šport, pri ktorom treba neustále riešíť nejaký problém, napríklad naučiť sa jazdiť alebo naučiť sa nejaký trik.” Keďže sa vo vyššom veku nové veci učia ťažšie, pred každou sezónou si niekoľko týždňov naučené „staré“ triky opakuje.

Najnovšie pridal Miloš k svojim aktivitám ako je snowboarding, korčulovanie a turistika aj skateboarding. Tiež si otvoril snowboardovú akadémiu pre deti, v ktorej vychováva nových jazdcov. Pretože podľa jeho slov “v 60-ke život nekončí, v 60-ke sa život ešte len začína.”

Miloša nevnímame ako bláznivého dôchodcu, ale ako člena partie

“Bolo to pár rokov dozadu, keď sme s kamošmi snowboardovali a zrazu za nami prišiel starší pán. Spýtal sa, či si môže s nami vyskúšať zajazdiť na prekážkach v snowboardovom parku,” spomína autor videa Patrik Paulínyi na to, ako stretol Miloša po prvý krát. “Vtedy sme si mysleli, že ho to prejde po prvom páde.” 

Neprešlo. Odvtedy spolu s Milošom tvoria chalani na svahu jednu partiu.

Krátky dokument JUST Go mal dodnes viac ako 300 000 prehratí a bol zaradený medzi výber videí odporúčaných samotnými zamestnancami Vimea. Premietali ho na množstve festivalov po celom svete (napr. Chamonix Adventure festival, International Sports Film Festival Amsterdam alebo Zooppa film festival Seattle), na festivale Horyzonty získal v roku 2015 cenu poroty.

Zábery sú natáčané v Nízkych Tatrách, Jasnej a okolí Liptovského Mikuláša, odkiaľ Miloš Kmeťko aj Patrik Paulínyi pochádzajú.

Patrik Paulínyi je fotograf a dokumentarista. Venuje sa aj tvorbe videoklipov, reklamných spotov a dokumentárnych filmov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Myšlienky z filmov, ktoré sú o živote II. (Tipy od čitateľov Sódy)

Prvý článok o filmových citátoch si prečítalo 80 tisíc čitateľov. Toto je pokračovanie s tipmi od vás.

Článok o filmových citátoch, ktoré sú o živote, si na Sóde prečítalo viac ako 80 tisíc ľudí. Mnohí čitatelia nám poslali do komentárov a správ na našom Facebooku aj svoje obľúbené filmové hlášky, za čo všetkým ďakujeme. Keďže ich bolo naozaj veľa, rozhodli sme sa spraviť z nich ďalšie pokračovanie:

1. Pokojný bojovník

“Život je voľba. Môžeš si zvoliť byť obeťou alebo čímkoľvek iným, čím chceš byť.” – Sokrates (Tip poslal Roman Pochylý)

2. V  jednom ohni

“Smutné je, že keď väčšina ľudí sľubuje v dobrom aj v zlom, myslí len to dobré.” – Michael Simmons (Tip poslal Marek Mičech)

3. Klub bitkárov

“Kupujeme veci, ktoré nepotrebujeme, za peniaze, ktoré nemáme, aby sme urobili dojem na ľudí, ktorých nemáme radi.” – Rozprávač (Tip poslal Peter Krivák)

4. Vykúpenie z väznice Shawshank

“Strach robí z ľudí väznov. Nádej im dáva krídla.” – Motto filmu (Tip poslal Pavel Mareček)

5.  Sněženky a machři

“Čoho sa na nás dopustili iní, s tým sa už nejako vyrovnáme. Horšie je to s tým, čoho sme sa na sebe dopustili sami.” – Radek Převrátil (Tip poslal Marek Hric Ice)

6. Legenda o pianistovi

Prečo? Prečo? Prečo? Myslím, že ľudia z pevniny, míňajú čas otázkou: Prečo? Príde zima, nemôžeš sa dočkať leta, príde leto a ty túžiš po zime. A preto nikdy neprestaneš jazdiť a hľadať svoje miesto na svete. A to ja nechcem, myslím že to nie je žiadna výhra…” – 1900 (Tip poslala Janka Parkrova Bolibruchová)

7. Vlk z Wallstreet

“Kto seje vietor, žne búrku.” – Jordan Belfort (Tip poslal Jozef Kocúrek Jr.)

8. Forrest Gump

“Život je ako bonboniéra. Nikdy nevieš, čo ochutnáš.” – Forrest Gump (Tip poslal Peter Štipala, Rasťo Greško a Michal Brachna)

9. Pán Nikto

“Musíš spraviť správne rozhodnutie. Kým si nevyberieš, všetko ostáva možné.” – Nemo 9 (Tip poslala Tina Palkovičová)

10. Atlas Mrakov

“Pravda je vždy jedna, to jej verzie sú nepravdivé.” – Sonmi-451 (Tip poslal Marcel Urbanovský)

11. Pán Prsteňov: Návrat kráľa

“Smrť je len ďalšia cesta, ktorou musíme ísť.” – Gandalf (Tip poslal Uz Len Holub)

12. Simpsonovci

„Dostal si hodnotnú životnú lekciu chlapče, a to, že láska neexistuje. Okrem krátkej chvíle, ktorú prežije muž a žena pred manželstvom. Potom už len dožíváš s niekým, kto ťa viacmenej nenávidí, ale nevie ťa opustiť.“ – Homer Simpson (Tip poslala Tina Palkovičová)

13. Krstný otec II

“Drž si priateľov blízko a nepriateľov ešte bližšie.” – Michael Corleone (Tip poslal Aďko Aďkin Fúska)

14. Prekliaty ostrov

“Oplatí sa byť celý život netvorom alebo je lepšie zomrieť ako dobrý človek?” – Detektív Daniels (Tip poslal Patrik Tryzna)

15. Vinnetou

“Kto nezabrání krivde, je rovnako vinný ako ten, kto ju spáchal – to je zákon Apačov.” – Nšo-či (Tip nám poslal Michal Klaučo)

16. 8mm

“Keď tancuješ s diablom, diabla nezmeníš… Diabol zmení teba, otče…” – Max California (Tip poslal Domini Beer)

17. Kouč Carter

“Najväčší strach nemáme z toho, že sme neschopní. Najväčší strach máme z toho, že sme nepremožitelní. Je to naše svetlo, nie temnota, čo nás najviac desí. Hrou pri stene svetu neposlúžite. Nie je nič osvieteného na tom, keď sa budete krčiť, aby sa ľudia okolo cítili lepšie.

Boli sme stvorení, aby sme žiarili. Nie je to len v niekom z nás, je to v nás všetkých. A keď dovolíme nášmu svetlu zažiariť, nevedomky tým dávame možnosť ostatným učiniť to isté. A keď sa zbavíme vlastného strachu, zbavíme tým navždy strachu aj ostatných.” – Cruz (Tip poslal Radko Schmidt a Denis Horňák)

Dostali sme naozaj veľa námetov a nie každý sa dal spomenúť. Sme však radi za každý jeden váš príspevok a za tipy na filmy, ktoré sa oplatí vidieť.


Lifetech: Čo je nové