Nechce sa vám behať? Skúste bicykel

Ak chcete troška oživiť váš bežecký tréning, skúste nasadnúť na bicykel.

Cyklistika sa – popri behu – teší na Slovensku mimoriadnej obľube u ľudí všetkých vekových kategórií. Vedeli ste však, že tieto dva mimoriadne obľúbené športy sa navzájom dopĺňajú?

Máme športové osobnosti, akou je majster sveta v cestnej cyklistike Peter Sagan, bratia Velitsovci či svetová trieda v mestských zjazdoch Filip Polc, ktorí cyklistiku na Slovensku popularizujú a podporujú.

Máme tiež krásne miesta – a je ich veľa, kam sa na bicykli vybrať. A je jedno či preferujete bicyklovanie v lese alebo popri rieke.

Ak sa aktívne venujete behu, určite by ste mali do tréningového plánu zaradiť aj pár hodín na bicykli. Nielenže si tým spestríte tréningový program, ale sadnúť si na bicykel vám dokonca pomôže zlepšiť si bežecké výsledky.

Nehovoriac o tom, že šliapať do pedálov niekde v lese či pri rieke dodá nenahraditeľný pocit uvoľnenia a dostane vás do super nálady.

Pozrime sa však na fakty. Prinášame niekoľko dôvodov, prečo je cyklistika vhodný doplnok či alternatíva k behu.

Oživenie tréningu

Zdroj: Flickr: jeremyparr, Creative Commons BY-SA 2,0

Cyklistika je najčastejšia alternatíva, ak chceme bežecké tréningy oživiť aj nejakou inou pohybovou aktivitou. Je vhodné ju do programu zaradiť pri každom druhu bežeckého tréningu. Predídete tým monotónnosti a nude, ale aj úplnemu znechuteniu behu.

Kĺby sa poďakujú

Beh je síce zdraviu prospešný, no pri intenzívnom tréningu predstavuje veľkú záťaž pre svaly, kĺby a šľachy. Práve bicyklovanie je vhodným športom, kde sa tieto partie tela nezaťažujú až v takej veľkej miere.

Aj svaly sa potešia

Pár hodín na bicykli je vhodnou alternatívou, ak chcete napomôcť aktívnej regenerácii svalov po náročnom bežeckom výkone.

Nárazové zvyšovanie výkonnosti

Ak chcete pridať na intenzite cyklistického tréningu, najlepšie je si to namieriť do kopcov. Jazda na bicykli hore kopcom dá zabrať rovnako, ako náročný bežecký tréning.

Aj keď vonku prší

Zdroj: Flickr: Creative Commons 2,0: Global Panorama

Vhodný je tiež spinning, čiže bicyklovanie vo vnútri na stacionárnom bicykli. Viete si pri ňom nastaviť presne taký odpor, aký práve treba a na aký sa telo a myseľ momentálne cítia.

Srdce zaplesá

A na záver jedna z najdôležitejších vecí – cyklistika posilňuje srdce a prispieva k správnej činnosti krvného obehu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Krásne výhľady, párty v cieli. O2 Kordícky Extrém je akcia pre celú rodinu

Veľká udalosť pre vyznávačov behu v prírode, veľká párty pre divákov s gulášom a žrebovaním o ceny.

Rivalita dvoch írečitých obcí v podhorí Kremnických vrchov tvorí kulisu terénnych bežeckých pretekov zvážnicami a inými chodníčkami tohto malebného regiónu.

Je veľa možností na pekný sobotný výlet. My vám prinášame pár dôvodov, prečo si myslíme, že by ste sa mali vybrať na O2 Kordícky extrém 2016, ktorý sa bude konať už o pár dní.

4, 11 alebo 26? Každý si nájde to svoje

Náročné technické trate s úctyhodným prevýšením. Najdlhšia, 26-kilometrová s viac ako tisíc nastúpanými metrami s výbehom na Skalku, ponúkne dostatočnú výzvu pre každého.

Ak si na 26ku netrúfate, nie je problém. Pripravená je tiež 11-kilometrová trať, prípadne ešte kratšia pre úplných začiatočníkov. Tá má 4 kilometre.

Medaila, ktorú si musíte zaslúžiť

Všetky preteky, ktoré spadajú do kalendára Marathon BB Tour majú veľmi pekné a špecifické medaile. Takýmito pretekmi je aj O2 Kordícky extrém.

Medaila má jednu stranu špecifickú pre dané podujatie, druhá strana je jedným kúskom z puzzle, ktoré si môžete poskladať, ak budete mať všetky.

Neskutočné výhľady

Takmer polovica pretekov sa odohráva na hrebeni Kremnických vrchov. Výhľady na jednu či druhú stranu sa otvárajú na oboch častiach hrebeňa, asi najväčšou odmenou je obraz, ktorý môžete vidieť zo Skalky.

Držme si palce, aby bolo pekné počasie a mohli sme si urobiť veľa selfies.

Nedotknutá príroda

Stromy, ktoré skrížili cestu a musíte ich preskočiť alebo obísť. Korene stromov krížom-krážom cez cestu, pre ktoré musíte byť neustále v pohotovosti. Húštiny, cez ktoré si musíte pomáhať aj rukami. Či skaly, ktoré sú na niekoľkých miestach vystužené aj reťazou a schodíkmi.

Práve lesný beh nám vo svojej podstate ukazuje, aká silná je príroda, ako dôležité je, aby sme sa s ňou naučili spolupracovať a nebojovali proti nej.

Prekvapenie: Finišerské tričko

Novinka, aká na O2 Kordíckom extréme ešte nebola. Každý, kto úspešne dokončí kráľovskú 26 kilometrovú trasu, dostane v cieli odmenu naviac. Kvalitné bavlnené tričko, ktoré mu každý deň pripomenie pocit hrdosti zo skvelého výkonu.

Párty v cieli

O2 Kordícky extrém nie sú preteky, ktoré končia po dobehu v cieli. Môžete sa schladiť v ľadovom bazéniku, vyskúšať pravý domáci guláš, ktorý sa varí priamo v cieli či ísť sa pozrieť do kordíckeho múzea v jednom z domčekov.

Kordicky extrem
Kordicky extrem
Kordicky extrem
Kordicky extrem

Na všetkých bežcov, bez ohľadu na zabehnutú trasu, a dobrovoľníkov je pripravená aj tombola, v ktorej môžu vyhrať vecné ceny od partnerov podujatia.

Príjemná atmosféra malej dedinky v horách, moderátor, DJ a samozrejme bežci a diváci. Vďaka tomu sa tieto preteky stávajú srdcovkou pre mnohých bežcov, vďaka tomu je tak ťažké odísť domov.

Viac informácií a možnosť registrácie nájdete na stránke Marathon BB Tour.

Registrácie a informácie o bežeckých podujatiach nájdete pod jednou strechou na portáli pre bežcov BehSity. Prihláste sa na najbližšie preteky rýchlo a jednoducho. Navyše môžete využiť špeciálnu zľavu O2 Extra výhod zo štartovného na bežeckom podujatí.


Lifetech: Čo je nové