Nový bežecký startup: Slovensko-český tím sa pokúša preraziť na Kickstarteri s ponožkovými topánkami

Na prvý pohľad je to ponožka. Spĺňa však všetky funkcie topánky a ešte k tomu vyrieši niekoľko vašich problémov.

V ostatnom čase trend bosej obuvi získava na sile. Neutíchajúca diskusia o tom, či je lepšie nosiť klasické topánky s vysokou podrážkou a ochranou päty alebo tenkú a ultraľahkú obuv pripomínajúcu chôdzu naboso má svojich priaznivcov na oboch stranách.

Na trhu sa objavili najskôr topánky s minimálnou podrážkou, neskôr dokonca bežecké sandále. Momentálne sa objavil ďalší výrobok v tomto segmente, ktorému môžeme dať označenie revolučný – obuv, ktorá na prvý pohľad pripomína ponožku, ale plní funkciu topánky. Zoznámte sa so Skinners.

Česko-slovenský tím skúša preraziť na trhu so športovou obuvou hneď celosvetovo, cez platformu Kickstarter. Ich pôvodný plán bol vyzbierať 10 000 dolárov, túto hranicu však dosiahli už za 6 hodín po otvorení kampane. Ešte neuplynulo ani 24 hodín od spustenia a momentálne prekročili 21 000 dolárov.

Rýchlosťou naplnenia svojho cieľa sa tak táto kampaň radí k tým najúspešnejším, ktoré vznikli mimo USA. Ešte dôležitejší je fakt, že súčasťou tímu a spolustrojcom úspešnej kampane je aj Slovák.

Topánky alebo ponožky?

Skinners nie sú plnohodnotnou náhradou obuvi. Slúžia pre občasné používanie v neextrémnych podmienkach.

Ale výrobcovia neradi používajú zaradenie do kategórie ponožiek, preto si radšej vytvorili vlastné označenie “ponožkobotky”. Pravda je však taká, že ich obúvate na bosú nohu bez ponožky a zároveň si na ne už žiadne topánky dávať nemusíte.

Ako to celé začalo?

Petr Procházka je mladý Čech, ktorý po úspešnom skončení školy začal svoju vysnívanú kariéru právnika. Tú však veľmi skoro ukončil a začal pracovať v Nórsku ako kuchár.

Okrem práce veľa cestoval a vždy mal jeden problém – pri cestách s malým ruksakom mu polovicu priestoru zaberali náhradné topánky.

Rozhodujúcim momentom bola diskusia s kamarátom, ktorý sa zotavoval zo zranenia nohy a nemohol nosiť klasické topánky, do ktorých nohu buď nevmestil, alebo mu komplikovali hojenie.

Petr sa tak rozhodol nájsť riešenie na oba problémy. Vytvoril ručne prvý prototyp, ktorý sám denne testoval na rôznych povrchoch, za rôznych podmienok.

Skinners aj pre nešportovcov

Nedá sa povedať, že by bol len jeden účel, pre ktorý je táto novinka vhodná. Ponožkové topánky využijete keď:

Športujete. Kolieskové korčule, beh, cvičenie. Je v podstate jedno, ktorý šport je váš najobľúbenejší. Môžete si ich zbaliť a vziať do posilňovne, mať so sebou ako náhradné bežecké topánky alebo využiť na prezutie, keď si vyzujete korčule po tréningu.

 

Chodíte. Do práce, na nákup či prechádzku. Vďaka neutrálnemu dizajnu nemusíte riešiť, kam v Skinners pôjdete. Hodia sa k akémukoľvek odevu, takže ich môžete nosiť kedykoľvek a kdekoľvek.

Cestujete. V lietadle, vlaku či autobuse. Počas dlhých presunov nemusíte mať na sebe ťažké a nepriedušné topánky. Môžete v nich aj šoférovať.

Ale sú tu aj rozdiely, ktoré Skinners na nohe prinesú do vášho života:

Trénovanie svalov a šliach. Po tom, ako ste roky chodili v topánkach, nohy nie sú zvyknuté, aby chodili bez nich. Či v nich budete behať alebo len chodiť na prechádzky, musíte začať pomaly a postupne.

Zacítite kamienky a nerovnosti. Zo začiatku ich určite budete cítiť. Postupom času si však zvyknete, zároveň sa naučíte, ako došľapovať tak, aby ste chodidlo ochránili.

Voľnosť a sloboda. A to je to najdôležitejšie. Budete mať ľahšie nohy, bez ťažkých topánok na nich. Ten pocit sa vám určite bude páčiť.

skinners
skinners
skinners
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Chcete expandovať? Stredná Európa vám možno postačí

Prečo je stredná Európa skvelým "cvičiskom" pre rast firmy a zároveň trhom s veľkým potenciálom?

Jednou z prvých rád, ktorú začínajúci podnikateľ dostane, je to, aby sa už v začiatkoch neobmedzoval iba na slovenský trh. Hranice štátu nemusia byť mentálnou hranicou podnikateľských ambícií, aj keď to tak často býva.

Na druhej strane, platí to skôr pri internetovom podnikaní s nehmotným produktom. Ak predávate fyzický produkt v offline prostredí, je to predsa len o čosi náročnejšie, ako predávať univerzálnu službu cez internet v angličtine.

Preto, ak potrebujete rozšíriť trh, stredná Európa môže byť veľmi dobrým kompromisom medzi dopravnou dostupnosťou, podobnosťou kultúr a medzi veľkosťou a kúpnou silou konkrétnych trhov. Pozrite sa, prečo je táto časť Európy potenciálne atraktívnym trhom.

Milióny ľudí na malom území

dav

Kto potrebuje rozšíriť trh má vždy na výber. Česko, Maďarsko, Rakúsko – nemusíte chodiť ďaleko, aby ste svoj zásah rozšírili o niekoľko miliónov ľudí.

Tieto krajiny sú stále vo veľmi priaznivej vzdialenosti, na dojazd osobným či nákladným autom, takmer odvšadiaľ zo Slovenska. Potrebujete ešte väčší trh? Ďalších vyše 100 miliónov ľudí máte na dosah v Poľsku a Nemecku.

Kultúra 

Krajiny strednej Európy o sebe vedia, takmer každý snáď opakovane navštívil aspoň jednu či dve. Aj keď má každý trh svoje kultúrne špecifiká, predsa len to nie je žiadny Orient, Ázia či Afrika, kde sú zvyky, rytmus života a jazyky úplne iné.

Na pochopenie stredoeurópskych krajín vám bude stačiť pár rozhovorov s miestnymi alebo so Slovákmi, ktorí tam žijú.

Malá jazyková bariéra

Na prvý pohľad nevýhoda, pretože čo trh, to iná reč. zEurópski zákazníci si potrpia na komunikáciu v domácom jazyku. Angličtina síce je univerzálnym jazykom internetu, no mimo neho stále dominujú tie lokálne, takže sú všetci na tom viacmenej rovnako.

Na druhej strane, prekladateľov do okolitých jazykov je stále dostatok a ceny nie sú vysoké. S nemčinou a poľštinou máte pokrytú obrovskú časť trhu, v Čechách prekladateľa v bežnom živote prakticky nepotrebujete.

Jednoduchý klientsky servis

Predávať hmotný produkt znamená nutnosť mať zabezpečenú distribúciu a niekedy aj potrebu servisného strediska. V regióne strednej Európy prejdete po cestách z jedného konca na druhý do 24 hodín a vystačíte si aj s dodávkou.

Nemusíte teda kvôli úspore nákladov plánovať prevoz veľkých nákladov, obsadenosť lodí a lodných kontajnerov, tobôž nie leteckú prepravu.

Rýchly prevod peňazí

Ak ste klientom Slovenskej sporiteľne na Slovensku, plynú vám z toho výhody aj v zahraničí, keďže má zahraničnú materskú banku, ktorá pôsobia v celom regióne. Prevod peňazí je tak rýchlejší a zároveň lacnejší.

Článok vznikol v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou, ktorej program pre začínajúcich podnikateľov podporuje nápady tých, ktorí si chcú rozbehnúť vlastné podnikanie. Okrem riešenia financovania  záujemcom umožní získať aj  dobré rady od skúsených mentorov.


Lifetech: Čo je nové