O2 Banskobystrický maratón: Africkí maratónci i olympijský víťaz

Maratón, štafeta, beh naboso, Matej Tóth, atrakcie pre deti. Poďte si nájsť dôvod ísť do Banskej Bystrice.

Stabilné počasie a kopec zábavy v pohybe sľubuje piaty ročník O2 Banskobystrického maratónu. Tretí najväčší mestský maratón na Slovensku je špecifický nielen najčlenitejšou traťou ale i inovatívnym prístupom.

Aj tento rok pripravili organizátori niekoľko noviniek, ktoré potešia bežcov, fanúšikov, ale zapoja do tohto veľkého bežeckého sviatku aj okoloidúcich.

Ak teda stále nie ste prihlásení, organizátori majú ešte niekoľko voľných štartovných balíčkov. Keď sa na samotné preteky necítite, môžete si urobiť výlet a ísť trošku povzbudiť bojovníkov na trati. Dôvodov, ktoré by vás mohli presvedčiť k účasti, je niekoľko:

Trojčlenná štafeta

Netrúfate si na celý maratón či polmaratón? Nevadí. Nájdite k sebe ďalších dvoch parťákov, poskladajte štafetu a môžete štartovať. Každý si odbehne svojich sedem kilometrov a v cieli sa budete tešiť spoločne.

[the_ad_placement id=“behsity“]

Bežecké tričko v štartovnom balíčku

V Banskej Bystrici už pred rokmi začali tradíciu veľmi bohatých štartovných balíčkov. Ich súčasťou je aj kvalitné funkčné tričko s potlačou, ktorá vám bude pravidelne pripomínať tento deň.

Maratónske expo

Už pravidelná súčasť Banskobystrického maratónu. Nájdete v ňom mnohé známe i nové značky, budete si môcť vyskúšať novinky a zakúpiť obľúbené produkty za výhodné ceny.

Sprievodné akcie

Rôzne atrakcie pre deti a hudobné koncerty na námestí SNP sú pripravené aj pre nebežcov. Môžete tak pomôcť súťažiacim potleskom a zároveň sa sami zabaviť.

Majstrovstvá sveta v polmaratóne naboso

Myslíte si, že bežať úplne naboso sa nedá? V tom prípade vás určite zaujme práve táto disciplína. Bez topánok či ponožiek, len bosé nohy, ktoré musia zvládnuť zabehnúť 21 kilometrov. Ten najlepší sa stane majstrom sveta.

Majstrovstvá Slovenska v maratóne

I keď sme na olympijských hrách mali v maratóne len jednu ženskú zástupkyňu, v Banskej Bystrici sa o titul najrýchlejšieho slovenského bežca a bežkyne “pobije” takmer celá slovenská špička. Máte svojho favorita?

Možnosť vyhrať auto

Tombola pre účastníkov je bežnou súčasťou menších i väčších pretekov. Okrem bežeckého oblečenia, poukážok na wellness či smartfónu od O2 si organizátori pripravili aj jednu naozaj veľkú a hodnotnú výhru – auto.

Autogramiáda Mateja Tótha

Nakoniec je tu autogramiáda olympijského víťaza v chôdzi na 50 kilometrov, Mateja Tóth. Prinesie zlatú medailu z Ria a porozpráva, aké to bolo. Ak to nechcete zmeškať, určite si zaznamenajte do kalendára sobotu 3.9. a čas 13:00.

Program a registráciu online nájdete na www.marathonbb.com a na FB stránkach podujatia. Online registrácia je otvorené do štvrtka 1.9., ale prihlásiť sa môžete aj priamo pred štartom.

Podporujeme behy

Byť fér je beh na dlhú trať. Aj preto sme partnermi behov a s hrdosťou podporujeme jedného z najlepších slovenských atlétov a aktuálneho olympijského víťaza Mateja Tótha. Podporujeme tiež portál Beh SiTy. Neváhaj, choď naň, nájdi si svoj beh a poď do toho.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

10 spôsobov, ako zvýšiť svoju kreativitu

Nech už sa vaša práca točí okolo grafického dizajnu, moderného umenia, alebo manažovania ostatných, každý potrebuje byť kreatívny. Pozrite si desať rád, ako s vlastnou tvorivosťou pracovať.

Aj najväčšiemu kreatívcovi občas zmizne inšpirácia a potrebuje to povestné nakopnutie od nejakej múzy. Môžete za múzu – alebo aspoň za pomocnú barličku, ak je pre vás predstava kopania príliš násilná – považovať aj tento text.

1. Majte prehľad

Zdroj: Flickr, Autor: Eugene Kim

Nikdy neviete, odkiaľ nabudúce príde inšpirácia, a ktorý náhodný poznatok alebo podnet vám príde vhod. Môže to byť jedna fotka a jej kompozícia, príjemná atmosféra v skladbe, náhodná veta vyslovená niekým neočakávaným, výraz (slovný aj tváre), chuť, farba, či pohľad, ktorý sa vám naskytol večer na ulici alebo minulý piatok v bare.

Ak máte osvedčený zdroj inšpirácie, neprestaňte sa v ňom rýpať. Či už sú to vizuálne stimuly, hudba, psychologické štúdie, história, alebo aj príroda, obklopte sa nimi a venujte sa obľúbeným oblastiam tak často, ako to len ide.

Čítajte, počúvajte, sledujte, učte sa o zvykoch iných ľudí a vytvorte si z toho vlastný kreatívny smer. Nikdy nebudete vedieť dosť na to, aby ste si mohli povedať, že už s inšpiráciou a čerpaním vedomostí stačí.

2. Pracujte na svojej kreatívnej stránke denno-denne

Ak ste si našli spôsob, akým dokážete vyjadrovať svoju kreativitu, nenechajte ho len tak zapadať prachom. Pracujte na ňom a cibrite si ho čo najčastejšie, najlepšie každý deň. Vymedzte si túto aktivitu ako čas pre seba, bez ktorého nemôžete fungovať a kreslite, píšte, foťte, plánujte, varte, navrhujte. Jednoducho robte to, čo vás napĺňa a tým neustále napredujte.

3. Kombinujte “nekombinovateľné”

Niektoré najväčšie trendy vznikli práve preto, lebo si ich autori povedali, že veci urobia inak než tí ostatní a tí pred nimi, že spoja to, čo spolu vôbec nepasovalo, čo by nikoho iného nenapadlo. A ono to, čuduj sa svete, fungovalo.

Takže ak sa v rámci kreatívnej práce alebo aktivity stretávate s nejakou prekážkou, ktorá sa zdá byť neprekonateľná všetkými konvenčnými spôsobmi, skúste tie menej konvenčné a možno budete prekvapení. Niekedy treba veci len dodať celkom nový dych.

4. Meňte perspektívu

Ak práve premieňate svoj kreatívny nápad na realitu, skúste sa naň pozerať z čo najviac možných uhlov. Stále sa sami seba pýtajte “prečo?” a “ako?” a predstavujte si nápad z pohľadu ľudí úplne odlišných od vás. Čo by k nemu ešte dodali? Rozumeli by mu? Čo by sa vás mohli spýtať ako reakciu? Je to v tejto podobe skutočne najlepšie? Nedá sa ešte niečo vylepšiť?

Niekedy je totiž nápad skvelý, lenže akurát z pohľadu jeho autora. Iní ho nepochopia, ale nie preto, lebo by bol zlý. Možno je to len preto, lebo mu chýba jeden detail alebo myšlienka, ktorá by sa dala získať jednoduchou rekonceptualizáciou.

5. Vytvárajte si pre seba výzvy

Práve kreatívna stagnácia je najväčším zabijakom nášho napredovania. Ak nemáme potrebu alebo motiváciu pravidelne drilovať kreatívne schopnosti, logicky sa ďaleko neposunieme. Preto existujú výzvy ‒ podnecujú prácu vtedy, keď by sme len mávli rukou a nechali veci tak, ako sú. Výzvy, ktoré si sami stanovíme, nám to však nedovolia.

Nemusíme sa pritom ísť ani roztrhnúť. Stačí začať postupne, napríklad s tým, že kreativitu budeme trénovať pravidelne, alebo že do istého bodu dosiahneme nejaký kreatívny míľnik. Môže to byť nová úroveň cudzieho jazyka, skladba na klavíri, technika kreslenia, jednoducho hocičo, čo vás prinúti vstať a sadnúť si k práci.

6. Neprestávajte byť zvedavý

Zdroj: Flickr, Autor: Flavia Brandi

Keď sme boli malí, hovorili nám, že zo zvedavosti rýchlo zostarneme. Pritom zvedavosť a chuť spoznávať nové veci je jedna z mála aktivít, ktoré náš mozog patrične namáhajú a nám dávajú chuť sa posúvať vpred.

Keby sme ako ľudia neboli zvedaví, nikdy by sme nič významné a zaujímavé nevynašli a nedokázali, pretože možnosť nových objavov a dosiahnutia veľkých vecí sa začína práve tam, kde sa zvedavosť ostatných končí.

7. Nezaháľajte

Zdroj: Flickr, Autor: hyun seok jeong

Nie je nad zaslúžený oddych po dobre odvedenej práci, no bezcieľne márnenie času, ktorý by sme mohli tráviť aj trochu produktívnejšie, zbytočne živiť netreba. Nepreseďte pred telkou alebo počítačom celé dni, keď viete, že by ste namiesto toho mohli robiť niečo iné a lepšie.

Vyhraďte si čas na jeden seriál, film, program, alebo na hodinu surfovania po internete, ale potom si sadnite aj k tej kreatívnej aktivite, ktorá má sľubnejšiu budúcnosť. Niežeby bolo na filmoch, seriáloch a surfovaní niečo zlé. Naopak, aj z nich sa dá účinne čerpať inšpirácia. Tú však treba aj premietnuť do reality.

8. Nechajte si poradiť od ostatných…

Nikdy neviete, aký osviežujúci môže byť kompetentný názor niekoho iného. Vie vám veci podsunúť z nového pohľadu, ktorý je voči vašej práci v porovnaní s vami nezaujatý. Majú tú výhodu, ktorú vy nemáte ‒ výhodu zdravého odstupu a nezainteresovanosti. Z takého pohľadu môžu byť jasné veci, ktoré ste vy vôbec nevideli, a ktoré by vám ani nenapadli.

9. … ale berte ich slová s miernym odstupom

Zdroj: Flickr, Autor: Sander Muller

Na druhej strane však reakcie a kritiku, ktorá nie je konštruktívna, jednoducho ignorujte. Vždy sa nájde niekto, komu sa z rôznych dôvodov nebudete pozdávať vy alebo vaša práca, čo vám bude chcieť dať aj patrične najavo. Ak budete cítiť, že za jeho názormi je skôr nenávisť a zášť ako potreba pomôcť, púšťajte ju jedným uchom dnu a druhým von.

10. Doprajte si odpočinok

Kreatívna práca vie byť vyčerpávajúca ‒ aj keď máte (častokrát správny) dojem, že to ona vás poháňa, živí a dáva dňom hlbší zmysel. Aby ste však celkom nevypálili kreatívnu žiarovku v hlave, venujte sa raz za čas aj oddychu od čohokoľvek kreatívneho.

Nerobte vôbec nič mentálne náročné, ľahnite si do vane, zahrajte nenáročnú hru na mobile alebo počítači, zacvičte si. Jednoducho, oddychujte takou formou, aby ste pritom používali celkom iné rozmýšľanie, aké používate pri kreatívnej práci. Tak, aby ste sa po nejakom čase mohli kreatívne vrátiť plní energie a sviežich mozgových buniek.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac