Piatim slovenským paraglidistom sa vydaril náročný let nad Dolomitmi

Nemusíte sami skúsiť padák, aby ste si vychutnali tento krásny pohľad z vtáčej perspektívy.

Zvládnuť let a hladké pristátie na talianskom vrchu Marmolada s nadmorskou výškou 3 343 m.n.m. patrí k snom každého paraglidistu. Úspešne na ňom pristálo len niekoľko ľudí.

Medzi piatimi pilotmi na videu, ktorým sa to podarilo, sú aj traja zo štyroch členov slovenskej reprezentácie v paraglidingu: bratia Štefan a Peter Vyparina a Ľuboš Kravec.

Tento letecký kúsok nesie so sebou aj zaujímavú číselnú zhodu. Let sa uskutočnil dňa 11.11.2015 a navigácia jedného z paraglidistov zapísala ako štart čas presne 11:11.

Navyše, počas jedného z nezabudnuteľných dní mali Dolomity Slováci doslova pre seba. Boli jediní paraglidisti v horách.

Úspešnosť takto náročných letov závisí od skúseností pilotov, ale aj od priaznivých meteorologickyćh podmienok. V tomto prípade rozhodovali o tom, či bude možný výstup na horu a štart z ľadovca. Naštastie im počasie prialo.

Málokto vie, že pri dobrých podmienkach paraglidista dokáže zaletieť úctihodné vzdialenosti. Ľuboš Kravec je držiteľ slovenského rekordu v čase aj dĺžke letu na uzavretej trati (tzv. FAI trojuholník): za 9 hodín a 45 minút zaletel neuveriteľných 258 kilometrov.

Paragliding je mladý letecký šport, ktorý využíva silu prírody. Stúpavé prúdy nafúknu krídlo klzáka a vytvoria tak vztlak, ktorý nesie paraglidera. Tento šport vo svete naberá na popularite a dokonca sa uvažuje o jeho zaradení paraglidingu medzi športy na letné olympijske hry.

Bratia Vyparinovci a Ľuboš Kravec s bratom Marošom sú inštruktori v škole paraglidingu PerfectFly, ktorú založili. Ak si chcete skúsiť paragliding, PerfectFly nájdete v Plavnici (okr. Stará Ľubovňa) a v Banskej Bystrici.

Pozrite si galériu z vrcholku hôr:

paraglajdisti
paraglajdisti
paraglajdisti
paraglajdisti
paraglajdisti
paraglajdisti
paraglajdisti
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Je pri každom vleku, a predsa ho čítal len málokto

Ak by sa všetci na svahu správali podľa tohto lyžiarskeho desatora, svahy by boli pre všetkých bezpečnejšie.

Keď sa pozeráte zospodu na svah plný lyžiarov a snowboardistov, na prvý pohľad to vyzerá ako zhluk chaoticky sa pohybujúcich postáv. Pohyb na zjazdovke sa však riadi pravidlami, o ktorých každý niečo tuší, no málokto ich presne ovláda. Toto „lyžiarske desatoro“ ponúka návod, ako by sa mali správať všetci, ktorí sa chystajú užiť si jazdu na snehu.

1. Ohľaduplnosť

Základné pravidlo. Na svahu je vždy pestrá zmes lyžiarov rôzneho veku, s odlišnými schopnosťami a štýlom jazdy. Každý sa musí správať tak, aby neohrozoval život, zdravie a majetok ostatných.

2. Primeraná rýchlosť

Na snehu je to podobné ako na motorke. Zrýchliť sa dá veľmi jednoducho, no telo pri páde alebo náraze chráni len prilba (ak ju máte) a oblečenie. Tvrdé pristátie je jednou z tých lepších vecí, ktorú si môžete pri nezodpovednej jazde spôsobiť.

Či už máte na nohách lyže, snowboard, alebo hocijakú inú výbavu, s ktorou sa dá pohybovať po snehu, musíte svoju jazdu prispôsobiť stavu trate, vlastným schopnostiam a počtu ostatných lyžiarov.

3. Voľba smeru a zodpovednosť

Ak náhodou človek pred vami spadne alebo musí nečakane zmeniť smer, máte niekedy len zlomok sekundy na zastavenie alebo uhýbací manéver. Dodržaním bezpečného odstupu ľahšie predídete zrážke. Pri jazde sa snažte aj vy pohybovať čo najpredvídateľnejšie, aby vás vedeli rýchlejší jazdci bezpečne obísť.

Vo väčších strediskách je tiež bežné, že sa trate križujú. Ak na takéto miesto vchádzate, vždy sa pozrite, či nevletíte rovno pod lyže jazdcovi prichádzajúcemu zhora.

4. Predbiehanie

Pomalšieho jazdca môžete predbehnúť z hociktorej strany. Dodržujte pri tom bezpečnú vzdialenosť, aby ste toho, koho predbiehate, nevytlačili alebo neobmedzili. Človek s prilbou na hlave vás nemusí hneď zbadať ani začuť. Môže preto spanikáriť a spôsobiť kolíziu.

Obzvlášť opatrne treba obchádzať skupiny (najmä deti), ktoré sa učia lyžovať, a často jazdia v takzvanom hadovi. Nikdy takúto formáciu nekrižujte.

5. Zastavenie

Ak si potrebujete oddýchnuť alebo počkať na vašu skupinu, vždy zastavujte na kraji zjazdovky, kde budete dobre viditeľní a nebudete prekážať ostatným v jazde. Nikdy nezastavujte za zákrutou a pod zlomom, kde svah prechádza do strmejšieho sklonu.

6. Pohyb pešo po trati

Ak sa vám odopnú lyže alebo prechádzate ťažkým úsekom, vždy vystupujte a zostupujte iba po kraji zjazdovky. V miestach so zhoršenou viditeľnosťou buďte obzvlášť obozretní.

7. Značenie

Prevádzkovateľ zjazdovky môže kvôli počasiu alebo iným okolnostiam umiestniť na trať rôzne značky a obmedzenia. V záujme vlastnej bezpečnosti a bezpečnosti ostatných ich rešpektujte.

8. Nehody

Pri každom športe hrozí riziko zranenia. Ak sa nedajbože s niekým zrazíte, alebo ste svedkom pádu iného jazdca, vašou povinnosťou je (ak sa vám nič nestalo) poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranárov a počkať na ich príchod.

Pri bežných pádoch aspoň pomôžte dotyčnému pozbierať zo svahu odopnuté lyže a všetko ostatné, čo by mohlo na svahu prekážať. Možno vás potom z vďaky pozve na čaj.

9. Identifikácia

Každý účastník a aj svedok nehody je povinný poskytnúť horskej službe alebo pracovníkom strediska základné údaje o svojej osobe.

10. Bezpečnosť

Pamätajte, že na svahu ste na vlastné riziko. Každá trať je označená podľa náročnosti, zvážte preto výber tak, aby zodpovedal vašim schopnostiam. Navyše, už počas nastávajúcej sezóny budú musieť mladí lyžiari do 15 rokov mať na hlavách prilby. Tí najmenší do 6 rokov aj reflexné oblečenie alebo iné reflexné prvky.


Lifetech: Čo je nové