Poďte behať aj s rodinou

10 bežeckých disciplín, množstvo sprievodných akcií a program pre celú rodinu.

Bežecké preteky už dávno nie sú len pre profesionálov, ktorí si ich zabehnú a vrátia sa domov s cenami. Dnes sú to akcie pre celé rodiny, s programom pre deti i rodičov.

Jednou z takýchto akcií je aj O2 Run Fest, ktorý sa uskutoční už túto nedeľu na Železnej Studienke v Bratislave. Ak ešte stále váhate, prinášame vám 11 dôvodov, prečo sa oplatí prísť.

Platíte raz, beháte celý deň

Počas celého dňa je na programe až 10 rôznych behov. Prihlásiť sa môžete na viaceré z nich, avšak štartovné zaplatíte len jedno. Do štvrtka 23 júna sa môžete prihlásiť online a využiť tak zľavnené štartovné.

Využite zľavu dve eurá. Zadajte svoje telefónne číslo a pošleme vám zľavový kód.

Účastnícka medaila

Víťaz je každý, kto v sebe má silu bežať. Na každého preto v cieli čaká medaila. Nám sa podarilo vypátrať, ako bude tá tohoročná vyzerať.

Bezplatné poradenstvo od trénerov

Konzultovať tréningový plán, nechať si poradiť či vymyslieť tú správnu taktiku na preteky. Tréneri z klubu RunForFun sú pripravení vám poradiť s čímkoľvek, na čo nemáte odpoveď a chceli by ste ju nájsť.

Sprievodné akcie pre deti

Okrem detských behov, ktoré sú rozdelené podľa vekových kategórií, sú pripravené aj rôzne iné atrakcie. Maľovanie na tvár, nafukovací hrad či dopravné ihrisko sú len niektoré z nich.

Diagnostika nášľapu

Došľapujete viac doprava či doľava? Dopredu alebo dozadu? To, akým spôsobom používate vaše chodidlá počas behu, dokáže veľmi ovplyvniť výkon i zdravie.

Odpovede na vaše otázky vám poskytnú odborníci v stánku Mizuno, ktorí vám diagnostiku urobia úplne zadarmo.

Možnosť stať sa majstrom Slovenska

Stať sa majstrom Slovenska v behu je pre väčšinu bežcov v konkurencii vrcholových atlétov nedosiahnuteľné. Práve preto existujú aj menej tradičné disciplíny, ako napríklad beh s kočíkom.

Ak teda máte dieťa a kočík, môžete to skúsiť. Môžno práve vy tieto špeciálne majstrovstvá ovládnete.

Cieľové fotografie

Pocity šťastia v cieli si zapamätáte vďaka fotografom. Tí budú rozmiestnení nielen popri trati, ale aj priamo v cieli každej disciplíny, takže každý bežec bude mať svoju spomienku.

Tapeing

Určite ste už videli bežcov či tenistov s farebnými pásmi nalepenými na tele. V nedeľu si také môžete nechať urobiť aj vy. Odborníci z Fyzioklinik vám vysvetlia, prečo sú „tejpy“ také prospešné a ako ich používať.

Vylepšíte si „osobák“

Klasické trate v dĺžke 5 a 10 kilometrov sú ideálne na zlepšenie osobných rekordov. Polmaratónska trasa je síce mierne zvlnená, ale konkurencia a atmosféra pretekov vás potiahne k najlepším výkonom.

Zapíšete sa do Guinessovej knihy rekordov

Nielen súťaže o medaily, ale aj pokus o zápis do zoznamu svetových rekordérov si môžete v nedeľu vyskúšať na vlastnej koži. Čaká na vás disciplína “Beh po stene”. Vyzerá to presne tak, ako si to predstavujete. Rozbehnete sa a snažíte sa prebehnúť čo najdlhšiu vzdialenosť po kolmej stene. Príďte si to vyskúšať, možno prekvapíte samých seba.

Skúsite niečo nové

Vystúpte zo svojej zóny pohodlia a vyskúšajte si nejaké nové disciplíny. Napríklad beh naboso, pri ktorom si budete musieť vyzuť topánky a prebehnúť 5 kilometrov úplne naboso.

Alebo tiež duatlon – mix cyklistiky a behu. Najskôr pobežíte 5 kilometrov, potom vyskočíte na bicykel, na ktorom prejdete 20-kilometrovú trasu. Na záver si dáte ešte ďalších 2,5 kilometra do cieľa po vlastných.

Nezabudnite, že registrácia online za zvýhodnených podmienok je možná už len do štvrtka 23. júna na stránke www.behsity.sk.

Tam nájdete aj všetky potrebné informácie, mapy a časy štartov jednotlivých disciplín.

Registrácie a informácie o bežeckých podujatiach nájdete pod jednou strechou na portáli pre bežcov BehSity. Prihláste sa na najbližšie preteky rýchlo a jednoducho. Navyše môžete využiť špeciálnu zľavu O2 Extra výhod zo štartovného na bežeckom podujatí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Dobrodružná fotografka fotila v Gruzínsku pastierov z konského sedla

Strhujúce horské masívy, zelené údolia a pasúce sa stáda. Pozrite si Kaukaz objektívom mladej slovenskej fotografky.

Ako radi spoznávate nové krajiny? Autom, na bicykli alebo radšej pešo? Ku krajine pastierov, akou je Gruzínsko, rýchly cval naprieč údoliami a pláňami akosi prirodzene patrí.

Do sedla sa ale vyšvihnú okrem domácich iba tí odvážnejší. Ako napríklad mladá fotografka Dia Takáczová, ktorá spomína na svoj nezabudnuteľný výlet do kaukazských hôr.

Gruzínsko bolo súčasťou Sovietskeho zväzu takmer 70 rokov, keď po jeho rozpade v roku 1991 prišla ekonomická nestabilita. Občianska vojna a neutíchajúce etnické konflikty na území Abcházska spôsobili, že krajina bola roky vnímaná ako politicky nestabilná a nie veľmi bezpečná pre zahraničných turistov.

Táto krajina situovaná na križovatkách medzi západnou Áziou a východnou Európou je však veľmi srdečná a nájdete v nej množstvo prírodných a historických krás.

Posledné roky sa čoraz častejšie stáva turistickou destináciou a mnohé oblasti stále lákajú svojimi tradíciami, ktoré sú úzko previazané s prírodou.

Deň v horách s kaukazskými pastiermi

Dia si naplánovala trasu po Gruzínsku mimo bežných chodníčkov. Podarilo sa – prvých turistov dobrodruhovia stretli až po týždni. V malebnej dedinke Stepantsminda na svahoch Kaukazu sa však pomer medzi domácimi a turistami nečakane otočil. Zrazu bolo všade množstvo cestovateľov a aj miestna ponuka aktivít bola šitá na mieru turizmu.

Aby unikli davom, vybrali sa s priateľom na niekoľkohodinový výstup ku kostolu Najsvätejšej Trojice. Akoby Gruzínci mali záľubu v budovaní kostolov na spektakulárnych lokalitách. Tento kostol sa hrdo týči v  nadmorskej výške 2 170 metrov nad morom s jednou z najvyšších hôr kaukazského masívu Kazbegi.

Na ceste späť sa prihovorili skupinke miestnych mladíkov. “Spýtali sme sa, či by nás nezviezli dole do dediny autom. Najprv boli mladí Gruzínci nedôverčiví, ale nakoniec nás rovno prizvali na piknik.” spomína Dia.

A keď sa pri konverzácii spýtala otázku „U vas jest’ lošad’?“ (Máte koňa?), jeden z mladíkov s úsmevom odpovedal, že doma ich má štyridsať a pozval ich na návštevu.

Slovo dalo slovo a na druhý deň sa s pastiermi vydali na celodenný výlet do priľahlého údolia na na koňoch až k ich príbytku obkolesenému masívnymi horami.

Trojica pastierov počas letnej sezóny žije v horách, ďaleko od civilizácie. Starajú sa o dobytok, vyrábajú syry, strážia stádo pred medveďmi.

Dia opisuje noc, ktorú v jurte strávila: “V ich skromnom príbytku nič nechýbalo. Hoci po celú noc husto pršalo, my sme to ani nepocítili. A ráno sa prebudíte do neuveriteľnej scenérie, ktorá je pre týchto ľudí každodennou kulisou.”

Východ je prekvapenie, často aj chaos

Mladá fotografka si vyberá miesta, ktoré sú často izolované alebo zabudnuté. Tieto miesta si uchovávajú zvyky, ktoré v nich boli po stáročia, sú plné stôp z často pohnutej histórie. Poháňa ju záujem dozvedieť sa o svete viac a spoznať také miesta, o ktorých médiá bežne nepíšu.

Dia si väčšinou pripraví len približný plán cesty. Cestuje spolu s miestnymi – autobusmi, maršrutkami, vlakmi, či taxíkmi. Balkán si prešla v karavane, čo bol nový zážitok.

V jej portfóliu z ciest nájdete množstvo krajín východnej Európy. Čo ju ťahá do tohto kúta sveta? “Krajiny na východ od nás majú niečo dôverne známe, ale zároveň aj neznáme. Existuje veľká skupina cestovateľov, ktorí namiesto západnej „uhladenosti“ vyhľadávajú autenticitu, dedičstvo (a určite aj estetiku) východu.”

Trend obrátiť pozornosť namiesto na juh či západ práve na krajiny ako Albánsko, Gruzínsko či Balkán vo svete nie je žiadnou novinkou.

Dôvodom zvýšeného záujmu je jednako búranie predsudkov voči týmto krajinám, zvýšenie bezpečnosti a čoraz väčšia otvorenosť voči návštevníkom. Spomínané Albánsko, často nazývané aj posledným tajomstvom Európy, už niekoľko sezón objavujú aj slovenskí dovolenkári.

A rada na záver pre všetkých cestovateľov – objavujte a nebojte sa. Je dôležité nezabúdať, že svet nekončí za našimi hranicami. Robte to ale s otvorenou mysľou.

Dia Takácsová (narodená v roku 1992) je slovenská fotografka a absolventka univerzity Sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Fotografka hľadá na svojich cestách cez objektív zaujímavé príbehy, ktoré boli publikované na medzinárodných portáloch ako iGNANT, Freunde von Freunden, The Adventure Handbook ci Roady Magazine. Jej cestovateľský blog bol zaradený medzi 10 najlepších slovenských blogov v súťaži Slovenský bloger roka 2014 v kategórii Cestovanie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac