Postaviť si vlastný skatepark v malej dedine? Prečo nie.

Netradičné športy môžu totiž aj napriek prekážkam rozkvitať aj tam, kde by ste ich vôbec nečakali - za dedinou.

Filmár Dávid Suchár v tomto 7 minútovom dokumente rozpráva inšpirujúci príbeh mladých jazdcov z východného Slovenska, ktorí vlastnoručne vybudovali skate parky v zaspatých dedinkách Jaklovce a Margecany.

Pozrite si pár fotiek z natáčania od autorov Dávida Suchára a Mateja Puchalu:

Pohľad na skate park

Úprava skate parku

Natáčanie dokumentu

Skateboard

Krátky dokument je prvou kapitolou väčšieho projektu, v ktorom Dávid mapuje skejterskú komunitu v rôznych kútoch Slovenska. Film sa vyrábal v spolupráci s anglickou produkciou Factory media a Prime&fire a obehol medzinárodné filmové festivaly napr. aj v Belgicku či Veľkej Británii. Hudbu špeciálne pre dokument skomponoval David Kollár. Dávid Suchár je rodený Prešovčan a žije v Prahe.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Pozrite sa, na čom jazdí 24 slovenských fixie bikerov

Odkaz newyorských cyklokuriérov žije aj v slovenských uliciach.

V 70-tych rokoch sa v New Yorku odohrala malá revolúcia v cyklistike, ktorú odštartovali kuriéri. Jazdili v každom počasí a často museli nechávať bicykle len tak na ulici.

Hľadali preto čo najjednoduchší typ bicykla, ktorý by bol nezaujímavý pre zlodejov, a zároveň „nepokaziteľný“.

Odpoveďou bol dráhový bicykel s pevným prevodom, po novom nazývaný fixie (z angl. fixed gear). Spĺňal všetky ich nároky.

Bol jednoduchý, trvácny, a zvládal aj nešetrnú a nebezpečnú jazdu s častými pádmi bez väčšej ujmy. Cyklistický svet sa najprv pozeral na fixie jazdcov pomedzi prsty a používanie bicykla bez nezávislých bŕzd označoval za hazardovanie.

Napriek tomu sa popularita tohto typu bicyklov rozšírila z New Yorku do celého sveta. Pevný prevod tak už nebol len charakteristikou cyklokuriérov. Začali vznikať nové štýly jazdenia a nové fixie komponenty si našli miesto na trhu.

Fixies nie sú v našich končinách novinkou. Rovnako ako v Amerike, aj u nás si jazdci svoje fixie prispôsobujú vlastnostiam, ktoré pri jazde preferujú. V uliciach ich stretávame na rôznych typoch fixie – od pamätníkov z čias minulých, až po najmodernejšie špeciály využívajúce najlepšie dostupné technológie a materiály.

Fixie prezentuje svojich majiteľov dizajnom i rôznymi osobitosťami na bicykli, či už sú to značky, nevšednosť komponentov alebo ich historická hodnota.

Pozrite sa, ako dvojica fotografov Nora Sapárová a Jakub Čaprnka túto subkultúru zachytili v slovenských uliciach.

SDSC_9407

Celý projekt si môžete pozriet tu http://www.nora-jakub.sk/fixed-gear-sovakia/

Nora a Jakub je dvojica mladých fotografov pôsobiacich v Bratislave. Radi podnikajú cesty po Slovensku, Poľsku a severských krajinách. Hory majú natoľko radi, že skončili aj v ich logu. Sú fotografi a fotoeditori magazínu Pyré a blogu Hemmet. Pozrite sa, na čom aktuálne pracujú aj na ich Instagrame alebo webe.


Lifetech: Čo je nové