Postaviť si vlastný skatepark v malej dedine? Prečo nie.

Netradičné športy môžu totiž aj napriek prekážkam rozkvitať aj tam, kde by ste ich vôbec nečakali - za dedinou.

Filmár Dávid Suchár v tomto 7 minútovom dokumente rozpráva inšpirujúci príbeh mladých jazdcov z východného Slovenska, ktorí vlastnoručne vybudovali skate parky v zaspatých dedinkách Jaklovce a Margecany.

Pozrite si pár fotiek z natáčania od autorov Dávida Suchára a Mateja Puchalu:

Pohľad na skate park

Úprava skate parku

Natáčanie dokumentu

Skateboard

Krátky dokument je prvou kapitolou väčšieho projektu, v ktorom Dávid mapuje skejterskú komunitu v rôznych kútoch Slovenska. Film sa vyrábal v spolupráci s anglickou produkciou Factory media a Prime&fire a obehol medzinárodné filmové festivaly napr. aj v Belgicku či Veľkej Británii. Hudbu špeciálne pre dokument skomponoval David Kollár. Dávid Suchár je rodený Prešovčan a žije v Prahe.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Pozrite sa, na čom jazdí 24 slovenských fixie bikerov

Odkaz newyorských cyklokuriérov žije aj v slovenských uliciach.

V 70-tych rokoch sa v New Yorku odohrala malá revolúcia v cyklistike, ktorú odštartovali kuriéri. Jazdili v každom počasí a často museli nechávať bicykle len tak na ulici.

Hľadali preto čo najjednoduchší typ bicykla, ktorý by bol nezaujímavý pre zlodejov, a zároveň „nepokaziteľný“.

Odpoveďou bol dráhový bicykel s pevným prevodom, po novom nazývaný fixie (z angl. fixed gear). Spĺňal všetky ich nároky.

Bol jednoduchý, trvácny, a zvládal aj nešetrnú a nebezpečnú jazdu s častými pádmi bez väčšej ujmy. Cyklistický svet sa najprv pozeral na fixie jazdcov pomedzi prsty a používanie bicykla bez nezávislých bŕzd označoval za hazardovanie.

Napriek tomu sa popularita tohto typu bicyklov rozšírila z New Yorku do celého sveta. Pevný prevod tak už nebol len charakteristikou cyklokuriérov. Začali vznikať nové štýly jazdenia a nové fixie komponenty si našli miesto na trhu.

Fixies nie sú v našich končinách novinkou. Rovnako ako v Amerike, aj u nás si jazdci svoje fixie prispôsobujú vlastnostiam, ktoré pri jazde preferujú. V uliciach ich stretávame na rôznych typoch fixie – od pamätníkov z čias minulých, až po najmodernejšie špeciály využívajúce najlepšie dostupné technológie a materiály.

Fixie prezentuje svojich majiteľov dizajnom i rôznymi osobitosťami na bicykli, či už sú to značky, nevšednosť komponentov alebo ich historická hodnota.

Pozrite sa, ako dvojica fotografov Nora Sapárová a Jakub Čaprnka túto subkultúru zachytili v slovenských uliciach.

SDSC_9407

Celý projekt si môžete pozriet tu http://www.nora-jakub.sk/fixed-gear-sovakia/

Nora a Jakub je dvojica mladých fotografov pôsobiacich v Bratislave. Radi podnikajú cesty po Slovensku, Poľsku a severských krajinách. Hory majú natoľko radi, že skončili aj v ich logu. Sú fotografi a fotoeditori magazínu Pyré a blogu Hemmet. Pozrite sa, na čom aktuálne pracujú aj na ich Instagrame alebo webe.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Predobjednajte si novinku Sony XZ2 a získajte darček v podobe odhlučňujúcich slúchadiel

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové