Pozrite sa, na čom jazdí 24 slovenských fixie bikerov

Odkaz newyorských cyklokuriérov žije aj v slovenských uliciach.

V 70-tych rokoch sa v New Yorku odohrala malá revolúcia v cyklistike, ktorú odštartovali kuriéri. Jazdili v každom počasí a často museli nechávať bicykle len tak na ulici.

Hľadali preto čo najjednoduchší typ bicykla, ktorý by bol nezaujímavý pre zlodejov, a zároveň „nepokaziteľný“.

Odpoveďou bol dráhový bicykel s pevným prevodom, po novom nazývaný fixie (z angl. fixed gear). Spĺňal všetky ich nároky.

Bol jednoduchý, trvácny, a zvládal aj nešetrnú a nebezpečnú jazdu s častými pádmi bez väčšej ujmy. Cyklistický svet sa najprv pozeral na fixie jazdcov pomedzi prsty a používanie bicykla bez nezávislých bŕzd označoval za hazardovanie.

Napriek tomu sa popularita tohto typu bicyklov rozšírila z New Yorku do celého sveta. Pevný prevod tak už nebol len charakteristikou cyklokuriérov. Začali vznikať nové štýly jazdenia a nové fixie komponenty si našli miesto na trhu.

Fixies nie sú v našich končinách novinkou. Rovnako ako v Amerike, aj u nás si jazdci svoje fixie prispôsobujú vlastnostiam, ktoré pri jazde preferujú. V uliciach ich stretávame na rôznych typoch fixie – od pamätníkov z čias minulých, až po najmodernejšie špeciály využívajúce najlepšie dostupné technológie a materiály.

Fixie prezentuje svojich majiteľov dizajnom i rôznymi osobitosťami na bicykli, či už sú to značky, nevšednosť komponentov alebo ich historická hodnota.

Pozrite sa, ako dvojica fotografov Nora Sapárová a Jakub Čaprnka túto subkultúru zachytili v slovenských uliciach.

SDSC_9407

Celý projekt si môžete pozriet tu http://www.nora-jakub.sk/fixed-gear-sovakia/

Nora a Jakub je dvojica mladých fotografov pôsobiacich v Bratislave. Radi podnikajú cesty po Slovensku, Poľsku a severských krajinách. Hory majú natoľko radi, že skončili aj v ich logu. Sú fotografi a fotoeditori magazínu Pyré a blogu Hemmet. Pozrite sa, na čom aktuálne pracujú aj na ich Instagrame alebo webe.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Video: Ako počas jazdy zvládnuť krízovú situáciu

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa pozrel na to, ako zvládnuť krízovú situáciu, v rámci ktorej treba nečakane zabrzdiť a vyhnúť sa prekážke.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. V tomto videu sa zameral na vodičov, ktorí so šoférovaním ešte len začínajú alebo už dlhšie nešoférovali, a ukazuje, ako zvládnuť neočakávané situácie.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

Sám má najazdených viac ako dva milióny kilometrov a tisíce za volantom pretekárskeho auta a rád učí ľudí šoférovať. V tejto časti seriálu si sadol na sedadlo spolujazdca a za volant pustil svoju dcéru.

Pozrite si video plné šikovných rád aj s praktickým testom, ktorý ukazuje, ako auto reaguje v krízovej situácii:

Páčilo sa vám toto video? Pozrite si ďalšie:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 10 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Moje O2: Vybavte všetko dôležité z pohodlia svojho domova

Čítaj viac