Prehliadka trasy: O2 Kordícky extrém. Nebude to také ľahké

Budete preklínať kopce, nadávať na zjazdy, bude to bolieť. Ale bude to stáť za to. Jediné a jedinečné bežecké preteky prírodou Kremnických vrchov.

Jediné a jedinečné bežecké preteky prírodou Kremnických vrchov. Divočina hôr, ale aj obchodné cesty dávnoveku. Krásne výhľady na okolie, ale tiež strach v očiach pri stúpaniach či klesaniach.

To všetko na vás čaká už 23. júla na bežeckých pretekoch O2 Kordícky Extrém, ktoré začínajú a končia v malej dedinke pri Banskej Bystrici – Kordíky.

My sme sa boli pozrieť, ako bude vyzerať najdlhšia, 26 kilometrov dlhá trasa tohto podujatia. Ponúka naozaj všetko, čo v sebe môže beh v lese skrývať. Tak poďme na to:

Prvých pár sto metrov po štarte pôjdete stále po asfaltovej ceste, medzi typickými vidieckymi domčekmi. Už po chvíli však prídete na rozbitú cestu plnú kameňov a šotoliny. Rovnomerné stúpanie vedie až na Ištvánku, kde odbočíte doľava a z cesty prejdete na lesnú udupanú úzku cestičku.

Prvé krátke, ale veľmi intenzívne stúpanie. Pár serpentín, popadané konáre, musíte preskočiť spadnuté stromy. Po kilometri a pol sa už nachádze Pod Tablou, čakajú vás teda dlhé kilometre po hrebeni, ale netešte sa, nebude to rovina.

Nasledujúcich päť kilometrov to bude neustále hore – dole. Miestami na vás čaká aj vysoká tráva či húština, cez ktorú budete musieť prebehnúť.

Prídete až ku Gӧrgeyho Tunelu, ktorým prechádzala stará obchodná cesta. Momentálne sa opravuje, tak ho budete musieť obísť po pravej strane.

Len necelé dva kilometre a ste na Skalke. Nekonečné výhľady na celú bystrickú dolinu a majestátny vysielač. Dlho sa však výhľadmi nekochajte, čaká na vás Zlatá Studňa, najvyšší body na trase, ktorý je vo výške 1265 metrov nad morom.

Počuli ste už o vrchu Velestúr? Je známy hlavne vďaka neznámym nápisom na jeho skalách, ktoré sú objektom skúmania, ale tiež inšpiráciou pre spisovateľov. Môžete si ich pozrieť naživo počas cesty na Tri Kríže.

Po takmer 15. kilometroch ste na konci hrebeňa a budete pokračovať späť smerom k štartu. Pripravená je občerstvovačka, mali by ste si doplniť vodu, prípadne aj niečo malé zjesť.

Pozor, nachádza sa tu aj checkpoint, musíte týmto miestom prejsť najneskôr do 150 minút po štarte, v opačnom prípade vás organizátori nepustia ďalej.

Pozitívom je, že už budete hlavne klesať. Počas dlhého zjazdu prebehnete naprieč lyžiarskym strediskom nad obcou Králiky, za ktorým vás čaká druhá občerstvovacia stanica. Do cieľa to máte už len 5 kilometrov.

Dva kilometre pred cieľom vás čaká ešte jedna možnosť osvieženia – chata Lesák. Je to už len kúsok, hoci záverečné metre budú znova po asfalte. Už keď si budete myslieť, že ste tam, čaká vás ešte finálne stúpanie priamo v Kordíkoch.

Cieľová rovinka bude z kopca, takže si môžete vychutnať šprint za potlesku divákov a vašich spolubojovníkov, ktorí sa v cieli menia zo súperov na priateľov.

Dokázali ste to, gratulujeme!

Aj keď ste už v cieli, O2 Kordícky extrém sú preteky, ktoré nekončia pretnutím cieľovej pásky. Môžete sa osviežiť v ľadovom bazéne, doplniť tekutiny a vyskúšať domáci guláš. Alebo si len užívať počasie a príjemnú atmosféru celého podujatia.

Registrácie a informácie o bežeckých podujatiach nájdete pod jednou strechou na portáli pre bežcov BehSity. Prihláste sa na najbližšie preteky rýchlo a jednoducho. Navyše môžete využiť špeciálnu zľavu O2 Extra výhod zo štartovného na bežeckom podujatí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Lenovo VIBE C: Smartfón, ktorý sa na nič nehrá

Tento smartfón aj pre menej náročných používateľov býva označovaný aj ako Lenovo A2020 a je nástupcom modelu A2010.

Do ponuky O2 sa dostal aj vynovený low-end pre menej náročných používateľov. Býva označovaný aj ako Lenovo A2020. Je teda nástupcom modelu A2010, od ktorého sa líši hlavne veľkosťou. VIBE C sa nehrá na niečo, čo nie je. Za danú cenu však toho dokáže ponúknuť dosť.

Smartfóny sa stali už viac multimediálnymi a pracovnými nástrojmi ako zariadeniami na telefonovanie. Preto si čoraz viac používateľov uvedomuje, že väčšieho displeja sa netreba báť.

Na písanie správ a e-mailov, surfovanie po internete, pozeranie videí a na hranie hier je vždy lepšie mať dostatočnú plochu. Nielen pre lepší vizuálny zážitok, ale aj z praktického hľadiska.

Väčší displej znamená väčšiu softvérovú klávesnicu a iné ovládacie prvky, a teda aj lepšiu ergonómiu. Na druhej strane nie každý je pre tento atribút odhodlaný investovať stovky eur.

Podpora LTE sa stala štandardom už aj v základných modeloch smartfónov vrátane tohto.

Na odskúšanie, či je väčší displej tým správnym riešením, môže poslúžiť práve tento model od Lenova. VIBE C má základnú výbavu, ale displej s uhlopriečkou päť palcov.

SIM-ky rôznej veľkosti

Dizajnéri tohto zariadenia sa trochu odviazali. Nie však z estetickej stránky, keďže VIBE C je úplne štandardný smartfón. Prvou technickou zvláštnosťou je umiestnenie micro USB konektora na vrchnej hrane.

Väčšina používateľov s tým nebude mať problém. Ibaže v kombinácii s dokovacími stojanmi alebo s držiakmi do auta to už môže znamenať komplikácie.

Druhá zvláštnosť sa ukáže až po otvorení krytu batérie. VIBE C podporuje dual SIM a nechýba ani tretí samostatný slot na microSD pamäťovú kartu. Ale pozor, prvý slot na SIM kartu je na veľkosť micro a SIM číslo 2 už má štandardnú veľkosť.

Nemalo by však byť problémom vyriešiť to obyčajnou redukciou.

Nie úplne šťastné je rozhodnutie výrobcu urobiť dotykové tlačidlá pod displejom bez podsvietenia. Výrazne to znižuje ergonómiu používania. Škoda, že si miesto nenašiel ani senzor okolitého svetla. Na automatickú reguláciu jasu displeja tak možno zabudnúť.

Kamera hneď nahráva

Ako už bolo spomenuté, VIBE C s rozmermi 143 x 72 x 9 mm a s hmotnosťou 166 gramov je osadený päťpalcovým displejom s rozlíšením 854 x 480 bodov. Je to síce dostačujúce, ale pozornejšie oko si menšiu jemnosť displeja všimne.

Pozorovacie uhly sú dobré len pri horizontálnom nakláňaní mobilu, podanie farieb, jas a kontrast sa dajú považovať za štandardné. V danej cenovej triede je tiež štandardom 5-megapixelový snímač hlavného fotoaparátu. Je prekvapujúce, že Lenovo ho vybavilo aj manuálnym nastavovaním expozície, vyváženia bielej, citlivosťou ISO a ostatnými parametrami.

Vo výbave je tiež niekoľko filtrov a režim panoráma. Nevšedne pôsobilo, že stlačením ikony video­kamery sa neprepne iba do režimu nahrávania videa. Nahrávanie sa rovno aj zapne. S plynulosťou prostredia sme nemali problém.

Na rýchly chod systému Android už zjavne nie je potrebný vysoký výkon. Plne postačoval aj štvorjadrový Snapdragon s taktom 1,1 GHz a 1 GB operačnej pamäte. Samozrejme, v rámci istých hraníc.

Na mobilné strihanie videa sú aj lepšie voľby. Nie vysoké rozlíšenie displeja a stredne výkonné dvojjadro s taktom 1,1 GHz znamenajú, že 2 300 mAh batéria ho dokáže poháňať aj dva dni.

Lenovo VIBE C je dostupný smartfón, pri ktorom si treba uvedomiť, že ide o základ. Je to finančne dostupný model so slušnou výbavou, ale ničím neohúri. Pri takejto cene vás to však ani nebude mrzieť.


Lifetech: Čo je nové