Sicília na bicykli: Kamkoľvek sa pozriete, cítite sa ako vo Felliniho filme

Bratov Velitsovcov a ich značku Isadore Apparel doviedlo fotenie novej kolekcie až k úbočiam sopky Etna.

Bratia Martin a Peter Velitsovci sú známi najmä vďaka špičkovým výkonom v cestnej cyklistike. To však nie je jediná oblasť, v ktorej vynikajú. Skúsenosti s cyklistikou z prvej ruky totiž využívajú aj v podnikaní s cyklistickým oblečením a doplnkami. Ich značka Isadore Apparel sa vyznačuje dizajnom aj funkčnosťou.

Isadore Apparel do svojich kolekcií vnáša príbehy. V predošlých rokoch sa ich dejiskom stala Mallorka, ale aj kopce v Malých Karpatoch. Tento rok sa cieľom ich cesty stala dychberúca krajina v okolí sopky Etna – Sicília.

Prečítajte si záznam z cesty a fotenia slovami Martina Velitsa, sprevádzaný fotkami zo zákulisia.

Konečne to prišlo. Dlho očakávaný výlet sa blížil, už len pár hodín nás delilo od pedálovania po sopečných cestách Sicílie.

Nič nie je vzrušujúcejšie ako plánovanie výletov a nových fotení pre značku. Vlastne, takmer nič. Je tu totiž ešte niečo: zimomriavky, ktoré nám behajú po chrbte, keď konečne dorazíme na miesto. Prežívajúc ten moment, pozorujeme nádhernú panorámu pred nami. Snažíme sa zapamätať si čo najviac z najkrajšieho západu slnka, aký sme kedy videli.

Pobalili sme sa dva dni pred odchodom. Všetko bolo pripravené – oblečenie, vybavenie, fotoaparáty aj bicykle. Vybrali sme sa na miesto, ktoré má rovnaký názov ako náš prémiový produkt: vzali sme dres Climbers Jersey Etna ku sopke Etna na Sicílii.

Keď som prišiel na letisko, všetci už boli pripravení. Zvyčajne sa vždy živo rozprávajú, ale tentokrát boli mĺkvi. Zrejme tiež toho veľa v noci nenaspali. Vravím si: “Ha, nie som jediný, kto sa tak veľmi teší.”

 

Momenty, ako tento, sú pre nás vždy niečím špeciálne. Všetci tušíme, že sa ide diať niečo úžasné, a že spoločne strávime týždeň plný krásnych chvíl na našich bicykloch, na cestách, so západmi slnka, vetrom a dokonca aj našimi novými kamarátmi – túlavými psami. Náš cieľ, mesto Katánia, je ich totiž plné.

Príchod

Keď sme dorazili, Katánia nás privítala krásnym slnečným počasím, ktoré padlo vhod uzimeným návštevníkom z kontinentálnej Európy, v ktorej vládol upršaný a vlhký november.

Konečne sme dorazili na Sicíliu, do mesta Katánia, ktoré sa nachádza na úpätí svahov (stále aktívnej) sopky Etna. Pri pohľade na impozantnú krajinu som si pomyslel: “Lepšie miesto sme ani nemohli vybrať. Perfektné nám sedí do konceptu.”

Mesto

Mesto Katánia je úžasné. Niet divu, že sa oň viedli boje v dobách mocných impérii: bojovali o ňu Gréci, Rimania, Arabi aj Španieli. Aj napriek tomu, že mesto bolo pochované pod lávou, postavili ho nanovo. Kamkoľvek sa pozriete, cítite sa ako vo Felliniho filme.

Ľudia

Sicílčania sú mimoriadne pohostinní ľudia, a to robí atmosféru na ostrove tak špeciálnou. Stres a nervozita tu nemajú miesto. Práve tu som stretol tých najuvoľnenejších a najúctivejších vodičov na svete.

Prvé dni

Prvé dni fotenia boli úžasné. Plné slnečných lúčov a úžasnej krajiny rozprestierajúcej sa všade okolo nás.

Mesačná krajina

Žiadne stromy, žiadna vegetácia. Namiesto toho iba čierna a červenkastá zrnitá pôda. Zápach síry. Všetko sú to stopy po láve, ktorá vyformovala tento kúsok sveta a dala mu jeho sopečný charakter.

Prekvapenie

A potom prišlo najväčšie prekvapenie. Zobudili sme sa, a krásna Etna bolo pod snehovou pokrývkou. Počasie sa úplne zmenilo, cesty a kopce vytvorili dramatickú scenériu. Ideálny čas obliecť si druhú hviezdu kolekcie, The Essential Jacket.

#stoppedaling

Zastaviť sa a prežiť ten moment naplno. Chvíle tesne po „návale adrenalínu“ z jazdy.  Po každom preteku prichádzajú veľké momenty.

Výsledok

Naša jazdkyňa Eva mala malú nehodu, pri ktorej si poranila rameno. Našťastie to nebolo nič vážne. Zakaždým, keď nasadneme na bicykel, vieme o všetkých rizikách, ktoré s tým prichádzajú. Dávame do toho všetko.

Výsledkom tohto výletu je kniha plná momentov ako z magického realizmu, ktoré sú autentické. Slnečné lúče odpočívajúce na prvých jarných kvetoch. Rytmus vytáčania zákrut. Tajuplná sopečná krajina.

Pozrite si video z prvej série Fér ciest Jakuba Ptačina, v ktorom vyspovedal Martina Velitsa a dizajnéra Martina Grossa, ďalšieho spolumajiteľa firmy Isadore Apparel.

Ďalšie články na túto tému nájdete na blogu Isadore Apparel https://isadoreapparel.com/blog/

Isadore Apparel je slovenská značka funkčného oblečenia a doplnkov pre cyklistov, ktorá je od začiatku postavená na dlhoročných skúsenostiach z pro pelotónu bratov Martina a Petra Velitsovcov. Využitie týchto skúsenosti v kombinácii s čistým dizajnom vytvára oblečenie pre aktívny cyklistický životný štýl.

Martin Velits je profesionálny cyklista, momentálne jazdí v tíme Etixx-Quick Step. Jeho dvojča, Peter Velits, preteká za BMC Racing Team. Spolu založili značku Isadore Apparel.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Na týchto položkách môžu firmy ušetriť tisíce eur ešte tento rok

Možnosti na zníženie nákladov sa dajú nájsť takmer všade. Začať môžete tými najbežnejšími položkami.

Starý rok je už uzavretý a nový takmer celý pred nami, takže podnikatelia majú ešte dostatok času na to, aby mohli hľadať spôsoby, ako chod firmy čo najviac zefektívniť. Na začiatok sa stačí rozhliadnuť po kancelárii. V tomto článku sa dozviete, na ktorých položkách môžete začať šetriť takmer okamžite.

Energie

Bez dodávok energií sa dnes nedá existovať, preto táto položka tvorí značnú časť fixných nákladov. Firmy, ktoré doteraz nakupovali za cenníkové ceny a nerobili súťaž dodávateľov, mohli na našom trhu dostať zľavu maximálne 10 až 15 %.

V ich prípade je tu však ešte stále priestor na pomerne výrazné úspory, ktoré sa s využitím tendra môžu pokojne priblížiť hranici 30%. Za rok tak z firemného účtu odíde rádovo o tisíce eur menej. Samozrejme, takýto postup sa oplatí až pri vyšších odberoch, keď sa vaše účty za energie pohybujú okolo sumy 10 tisíc eur a viac.

Kancelárske potreby a tonery

V tomto smere sa firmám oplatí ísť do tendrov zhruba pri spotrebe, ktorá predstavuje 5 až 6 tisíc eur. Začiatok roka bude dobrou príležitosťou hlavne na zazmluvnenie dodávok papiera na dlhší čas, pretože sa vo svete rušia resp. čoskoro majú rušiť niektoré papierenské fabriky.

Dá sa preto predpokladať, v druhej polovici roka už pôjdu ceny týchto komodít hore. Zvážiť opatrenia v tomto smere by mali všetky firmy podnikajúce v náročnom administratívnom prostredí, ako napríklad účtovné a právnické firmy, prípadne reklamné agentúry a grafické štúdiá.

Upratovacie služby

Ak sa vaše náklady pri tejto položke pohybujú okolo 5 až 6 tisíc eur, aj tieto služby sa už oplatí obstarávať’ prostredníctvom tendra. Oplatí sa to najmä výrobným podnikom, ktoré využívajú veľké plochy, obchodným centrám alebo správcom nehnuteľností.

Kuriérske služby

Hranica, kedy sa oplatí obstaráva’’ takéto služby je niekde pri 4 000 eurách. Môže sa to vyplatiť najmä eshopom, ktoré predávajú drahšie produkty, alebo majú vysoký obrat pri menších položkách. Čim jednoduchšia je logistika, tým atraktívnejšia zákazka pre kuriéra.  

Každú príležitosť na zníženie nákladov treba využiť. Aj keď úspech firiem nestojí výhradne na týchto položkách, ušetrené prostriedky budete vedieť určite využiť rozumnejšie.

Tento článok vznikol v spolupráci s portálom firemnynakup.sk, ktorý sa zaoberá organizovaním a realizáciou tendrov na tovary, služby a stavebné práce pre malé, stredné aj veľké podniky.


Lifetech: Čo je nové