Snowgirls inšpirujú mladých, ako prekonávať samých seba

Na festivaloch sa premieta už tretí krátky film o snežných dievčatách z Liptova.

Krátky film Snowgirls rozpráva príbeh troch liptovských dievčat žijúcich život profesionálnych freestylových športovkýň. SnowgirlsNatália Šlepecká na lyžiach, Klaudia Medlová na snowboarde a Zuzana Stromková na lyžiach.

Rodáčky z Liptovského Mikuláša prerazili v zimných športoch doma aj vo svete.

Natália a Zuzana sa v Slovenskej Reprezentácii dostali až na olympijské hry v Sochi 2014. Zuzana tam štartovala v disciplíne woman’s freeski slopestyle ako prvá prvá žena v olympijskej histórii tohto športu. Táto disciplína bola totiž zaradená na olympiádu po prvýkrát.

Klaudia posunula hranice ženského snowboardingu, keď v roku 2015 ako prvá žena v histórii skočila náročný trik, tzv. double backside rodeo, na prestížnom pohári Nine Queens.

Snowgirls

Ich program však nie je len tréning a reprezentovanie, venujú sa aj osvete medzi mladými ľuďmi.

Organizujú besedy na základných a stredných školách, kde deťom približujú, čo všetko prináša športová kariéra. Projekt sa snaží doviesť viac mladých k športu a aktívnemu tráveniu času v prírode. V zapojených mestách dievčatá spolupracujú s miestnymi športovými klubmi, ktoré vedú tréningy pre deti a organizujú výjazdy na hory.

Nekonečne pozitívna energia jazdkýň inšpirovala aj filmára Filipa Zbojeka zo štúdia Pome, ktorý o ich živote natočil projekt s názvom Snowgirls.

Čo začalo v roku 2010 ako mini seriál, sa rozrástlo na tri krátke filmy – prvý vyšiel v roku 2012, druhý v roku 2014 a v poradí už tretí film Snowgirls v produkcii štúdia RedPoint mal v kinách a filmových kluboch premiéru práve tento november.

Pozrite si galériu z natáčania:

Foto: Marek Hliničan

Foto: Nine Queens

Klaudia Medlová Snowgirls

Zuzana Stromková Snowgirls

Natália Šlepecká Snowgirls

Snowgirls

Agentúra Azylo sa venuje téme extrémnych športov. Vytvára platformu pre zdieľanie príbehov a videí od kreatívcov a atlétov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Tento produkt v IKEA dizajnovala Slovenka

Mladá Slovenka z Nitry uspela so svojim návrhom priamo v rodisku švédskeho nábytkarského giganta.

Predajne IKEA sú dnes takmer na celom svete a takmer v každej nájdete hodiny SPRALLIS.

Jednoduché, elegantné, potiahnuté látkou s oranžovou potlačou. Do miestnosti vnášajú teplo slnečných lúčov. Nečudo, že sa v Škandinávii tešia veľkej obľube.

ikea sprallis hodiny

Tento produkt však nenavrhol žiadny severský dizajnér. Sú dielom Márie Baliovej z Nitry, ktorá sa po štyroch rokoch štúdia priemyselného dizajnu na Slovenskej technickej univerzite rozhodla, že skúsi štastie vo svete.

Prijali ju na druhý stupeň štúdia produktového dizajnu na švédskej univerzite Linnaeus. Jej portfólio dokonca ohodnotili ako jedno z najlepších zo všetkých uchádzačov.

Počas pobytu vo Švédsku získala prestížnu stáž priamo v rodisku spoločnosti IKEA – v mestečku Älmhult. V roku 1958 tam jej zakladateľ Ingvar Kamprad otvoril svoj prvý obchod.

A tam sa zrodil aj nápad pre jednoduché hodiny v duchu tradičného škandinávskeho dizajnu.

Ak ich niekedy uvidíte, spomeňte si, že ich navrhla talentovaná Slovenka, ktorej sa podarilo dostať svoj nápad do celého sveta.


Lifetech: Čo je nové