Športové trendy, ktoré budú čoskoro hýbať aj Slovákmi

Fitness trendy sa striedajú takmer s každým ročným obdobím. Čo bude nasledovať? Pozreli sme sa, aké sú aktuálne športové trendy vo svete, ktoré by čoskoro mohli doraziť aj k nám.

Fitness trendy sa striedajú takmer s každým ročným obdobím. Raz je to zumba, inokedy body pump či kickboxing. Čo bude nasledovať? Pozreli sme sa, aké sú aktuálne športové trendy vo svete, ktoré by čoskoro mohli doraziť aj k nám.

Soul Cycle

Na prvý pohľad ide o spinning. Ibaže k nemu pridajte zábavu a pár technologických vylepšení v bicykloch a dostanete firmu s rovnakým názvom, ktorá spôsobila ošiaľ. Tento cyklistický fenomén vznikol v roku 2005 v Los Angeles, kde ho založili dve kamarátky Julie a Elizabeth.

Nie je to totiž len obyčajné bicyklovanie. Podľa slov jedného z trénerov, Soul Cycle precvičí celé telo a hlavne jeho stred (core) a dokonca dokáže meniť životy k lepšiemu. Je to motivujúce a náročné cvičenie, ale v skupine rovnako naladených a motivovaných ľudí hlavne zábava.

Nečudo, že mu podľahli celebrity ako speváčka Katy Perry či topmodelka Alessandra Ambrosio.

Pozrite si malú video ukážku:

Macumba Dance Fitness

Alebo Zumba 2.0. Po obrovskom svetovom zumba-fenoméne je tu macumba. Populárna je najmä v krajinách Latinskej Ameriky, v Brazílii, Argentíne, Paraguaji či Uruguaji. Ide o dynamický tanečný štýl striedajúci rýchle a pomalé pohyby.

Využívané sú všetky svalové partie, pričom človek sa necíti ako keby cvičil, skôr tancoval a zabával sa. Macumba už naplno funguje v susednom Česku, čiže je len otázkou času, kedy sa viac rozšíri aj u nás.

Ako hodina Macumby vlastne vyzerá?

Animal flow

Dá sa cvičiť v skupine, ale človek si vie zacvičiť aj len tak. Sám pre seba. Toto cvičenie sa zameriava na ladné prevedenie pohybov. Animal flow zvyšuje pohyblivosť, zlepšuje stabilitu a flexibilitu, zvyšuje silu, zlepšuje a zvyšuje výdrž.

Tu je malá video ukážka:

Pound Fit

Základom tejto 45 minút trvajúcej skupinovej fitness hodiny je bubnovanie. Cvičenci dostanú do rúk dve paličky, podobné tým, ktorými sa búši na bubny a akoby “bubnujú” počas celej hodiny, pričom tento pohyb je absorbovaný stredom tela (core).

Skvele precvičíte brucho, spodný chrbát, vnútorné i vonkajšie stehná a počúvate pri tom super hudbu. Najlepšie však na tom je, že sa budeťe cítiť, akoby ste boli na festivale v Riu a nie vo fitku.

Veď pozrite tu:

Cardio Barre

Jeho zakladateľom je tanečník a choreograf Richard Giorla. Využil svoje 30-ročné skúsenosti a vytvoril jeden z najhorúcejších fitness trendov dnešnej doby. V roku 2011 si otvoril prvé Cardio Barre štúdio v Studio City v Californii.

Cardio Barre je unikátne cvičenie ktoré nezaťažuje kĺby, používa sa pri ňom najmä váha vlastného tela a len ľahké záťaže, ktoré efektívne spaľujú tuk a rysujú zadok, torzo, ramená a nohy.

Svaly sa zároveň predlžujú a tým sa vylepšuje celkový vzhľad celého tela. Neskáče sa, neboxuje, takže o kĺby sa nemusíte obávať. Ak chcete mať dlhé, krásne, sílné a vyrysované telo hodné profesionálnych tanečníkov, toto je niečo pre vás.

A takto nejako to vyzerá na hodine Cardio Barre:

A ešte jeden silný pohybový trend na záver – nositeľné technológie

Čiže rôzne smart náramky, smart hodinky, trackery – sledovače pohybu. Okrem toho, že veľa z nich je vodeodolných, merajú vitálne funkcie, vzdialenosť, tep, spálené kalórie, kvalitu a dĺžku spánku, množstvo krokov, slúžia ako stopky. Pritom stále vyzerajú ako náramkové hodinky.

Dajú sa zosynchronizovať so smartfónom a tak máte všetky informácie po ruke. Sú riešením pre ľudí, ktorí si radi dávajú predsavzatia, že budú fyzicky aktívnejší. Ak totiž zo svojho úsilia poľavia, náramok – poprípade ich smartfón – im fyzickú aktivitu rád pripomenie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Férológovia varujú: Prituhuje

V novom športovo ladenom seriáli na Sóde sa sa každé dva týždne pozrieme sa na domáce klziská.

Nie, toto nie je žiadne meteorologické okienko. V novom športovo ladenom seriáli na Sóde sa každé dva týždne pozrieme na domáce klziská.

Najvyššia slovenská hokejová liga má za sebou viac ako dve tretiny základnej časti a boje o playoff sa začínajú svojou intezitou podobať na zápas štyridsiatnika s chladničkou krátko pred pol nocou. Každé jedno zaváhanie sa neúprosne prejaví. Jednoducho, ide do tuhého a my budeme pri tom.

Mnohí z nás držali hokejistom vedeným Mišom Handzušom palce v boji za férovejší priebeh volieb hokejovej vrchnosti. Nás to navyše inšpirovalo k inému pohľadu na hokejové zápasy u nás.

Každý hovorí o góloch a výsledkoch, ktorým treba podriadiť všetko, no my chceme vyzdvihnúť aj tých, ktorí hrajú fér. V našej pravidelnej rubrike si posvietime na naše mužstvá nielen cez góly a body, ale aj cez krosčeky a trestné minúty.

Budeme hodnotiť nielen na to čo dosiahli, ale hlavne ako to dosiahli. A pekne si ich usporiadame do tabuľky. Nie podľa získaných bodov, ale podľa trestných minút.

Jednoducho pochváľme tých, čo hrajú čistejšie a férovejšie.

Čo sa udialo, kým sme tu neboli

Nielen historici a dejepisári majú to privilégium vymýšľať si o minulosti na základe pár rozbitých váz. Pozrime sa aj my na tabuľku férovosti po 40. kole a skúsme si z pár dielčich faktov domyslieť celok.

Prví budú poslední?

Už vidím pár skeptikov (áno, na Slovensku máme aj pár skeptikov, ktovie odkiaľ sem prišli), ktorí tvrdia, že hokej je tvrdý šport a kto nefauluje, nemôže vyhrať. V tabuľke víťazstiev sú na prvých dvoch miestach Košice a Zvolen. Keď si pozrieme tabuľku fair-play zistíme, že posledný je Zvolen a prvé sú… presne tak. Ta Košice, ňe?

Pozrite si aktuálnu tabuľku fair play, spolu s nami zatlieskajte tým, ktorí sú na prvých miestach.

hokey slovakia fair play tabulka

Len čo sa v mladosti naučíš, môžeš na starobu zabudnúť

Projekt hokejovej dvadsiatky je dobrá vec, ktorá si zaslúži podporu. Zatiaľ čo naši mladíci sú s ôsmymi bodmi zákonite poslední v klasickom rebríčku, u nás v hodnotení férovosti sú na krásnom treťom mieste. Verme, že je to ich zmyslom pre disciplínu a nie tým, že starších hráčov nevedia dostihnúť inak ako keď im korčuľujú oproti.

Legenda

Arne Kroták je legendou slovenského hokeja a držiteľom rekordov, ktoré asi už nikto nikdy v slovenskej lige neprekoná. Mohli by sme povedať, že je takým Halenárom hokeja, ale slovenský Jágr znie o kus lepšie. Nedávno strelil svoj päťstý gól a to je jednoducho fantastické číslo.

A prestavte si, toto technické ľavé krídlo nielenže dáva góly, ale v tabuľke fair play si v pohodičke korčuľuje na 7. mieste. Klobúk dole.

Článok vznikol v spolupráci s portálom takurcitee.sk.

Prvý neobjektívny športový portál TakUrčitee.sk odštartoval 1. apríla 2013. Cieľom webu je prinášať fanúšikom iný pohľad na šport. Analýzy, názory, fikcie, predikcie, blogy dodáva tím zložený zo známych autorov a blogerov (Martin Petro, Denis „Bohumil“ Schvarcz – autor projektu) a nových, ambicióznych športových autorov.

Autor textu Vladimír Kurek je fanúšik New York Giants, Detroitu Red Wings, Arsenalu Londýn, Spartaku Trnava a dobrého športu.


Lifetech: Čo je nové