Tajomstvo efektívneho tréningu: Nájdite si sparing partnera

Neviete sa donútiť športovať pravidelne? Riešenie je vcelku jednoduché a nenásilné - nájdite si parťáka. Potvrdzujú to aj vedci.

Neviete sa motivovať športovať pravidelne? Riešenie je vcelku jednoduché a nenásilné – nájdite si parťáka. Potvrdzujú to aj vedci. Podľa výskumu publikovaného v Žurnáli experimentálnej sociálnej psychológie, vám prospeje už aj príležitostný tréning vo dvojici. Dokonca aj virtuálny.

Vedci v spomínanom výskume zisťovali, ako tímová mentalita ovplyvňuje myslenie. Psychológovia z Univerzity v Stanforde vykonali päť experimentov, pri ktorých testovacie skupinky pozostávali z troch až piatich účastníkov. Tí sa snažili poskladať puzzle.

V tíme to išlo lepšie

Niektorí účastníci sa už predtým stretli v skupinách a následne ich poslali do oddelených miestností, aby skúsili poskladať to, čomu verili, že je ich časť toho istého puzzle. Iní účastníci skladali puzzle sami ‒ nevedeli, že s niekým spolupracujú.

I keď všetci v podstate pracovali sami, tí, ktorí si mysleli, že boli v puzzle tíme, pracovali na riešení o 48 percent dlhšie. Tímoví hráči taktiež aktivitu ohodnotili ako zaujímavejšiu a boli viac motivovaní dokončiť ju. Podľa vedcov trénovanie v tíme pomáha zmeniť naše myslenie z práce na hru. Pozrite sa na to takto ‒ keď ste vo fitku s kamarátom, váš tréning je zároveň aj sociálnou interakciou. A ako ukázala štúdia, nemusíte byť spolu ani v jednej miestnosti, aby ste tento efekt pocítili.

Takže, ak si pôjdete nabudúce zabehať s kamarátom, je pravdepodobné, že vydržíte dlhšie a bude vás to viac baviť.

Pomôžu aj virtuálni kamoši

Používanie mobilných aplikácií v súťažení s inými ľuďmi vám môže pomôcť prekonať ten povestný extra kilometer na bežiacom páse, len aby ste sa ocitli na vrchu tabuľky. Inak povedané, v rámci vášho tréningu dostávate, okrem uspokojenia z dosiahnutia vášho osobného cieľa, ešte niečo naviac.

Ďalším doležitým faktorom je zvyšovanie výkonnosti. Mať vo fitku sparing partnera vám síce dopomôže k pocitu zodpovednosti, ale ak si chcete tréning naozaj užiť, a cítiť sa počas neho viac motivovaný, urobte si z tréningu zábavu, nie povinnosť.

Ako to všetko viete využiť, ak trénujete osamote? Zoberte pár priateľov a zaregistrujte sa do tej istej fitness aplikácie, tak, aby ste si vedeli sledovať pokrok. Aplikácie ako: MyFitnessPal, MapMyFitness a UA Record sú skvelými tipmi kde začať. Dokonca si viete stanoviť skupinové ciele alebo súťažiť proti skupine priateľov či kolegov namiesto medzi sebou.

A aby bolo jednoduchšie ísť na hodinu spinningu aj v nedeľu ráno, urobte si z toho priateľskú stretávku a potom spolu choďte na neskoré raňajky.

Článok bol pripravený v spolupráci s tréningovou aplikáciou MyFitnessPal dostupnou pre Apple aj Android zariadenia.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac