Tréner radí: 8 tipov, aby bola nová bežecká sezóna tou najlepšou

Jar je už definitívne tu a s ňou aj nová bežecká sezóna. Vyťažte z nej maximum.

Začína jar, teploty pod bodom mrazu sa postupne strácajú a do bežeckého šatníka sa po zimnej prestávke vrátili krátke rukávy a nohavice. Prvé preteky v sezóne 2016 už prebehli, možno ste už nejaké absolvovali aj vy.

Aby bola celá sezóna úspešná, pripravili sme 8 bodov, na ktoré treba myslieť hneď na jej začiatku. Pozreli sme sa na ne spoločne s Tomášom Gemzom, bežcom a zároveň bežeckým trénerom, ktorý trénuje deti i dospelých.

Vyhodnoťte si minulú sezónu

Nájdite si tréningový denník, otvorte si vašu aplikáciu. Koľko pretekov ste minulý rok absolvovali? Ktoré tréningové mesiace boli najlepšie a prečo? Nezabudnite však ani na tie negatívne záznamy. Kedy vám to nešlo, prípadne kedy sa vám nechcelo? Zapíšte si, čo tento rok zopakovať a čo zlepšiť.

Tomáš: “Ak ste bežec, ktorý s aktívnym behom len začína, nenaháňajte sa hneď za najlepšími časmi a najvyššou rýchlosťou. Ak máte už nejakú sezónu absolvovanú, vyhodnotenie minuloročnej sezóny vám určite pomôže. Viete plynule nadviazať na uplynulé výkony, pokračovať tam kde ste skončili a podľa toho si naplánovať tréningový plán na novú sezónu. V období medzi sezónami to s mojimi zverancami robím pravidelne.”

Nájdite si trénera alebo mentora

Beh je relax a mentálny reset. Ak však máte konkrétny cieľ, najlepší bude systematický postup krok za krokom. K tomu vám pomôže kvalifikovaný tréner, ktorý pripraví tréningový plán, bude vás usmerňovať a pravidelne kontrolovať. Pomôže tiež mentor alebo niekto skúsený, kto dokáže motivovať a vytiahne vás na tréning, aj keď sa vám vôbec nechce.

Tomáš: „Veľa začínajúcich bežcov si myslí, že čím rýchlejšie nabehajú čo najviac kilometrov, tým budú lepší. Opak je však pravdou. Nesprávnym zaťažovaním a stupňovaním tréningu, si môžete skôr uškodiť ako pomôcť. Preto je vhodné, ak sa pri prvých krokoch obrátite na niekoho skúsenejšieho, kto vám bude ochotný poradiť a pomôcť.”

Stanovte si (aj čiastkové) ciele

Začiatok roka a sezóny sa nám vždy spája s novými cieľmi. Tie veľké bývajú o jedných pretekoch, jednom výkone. Avšak od začiatku sezóny k tomu môže byť ešte ďaleko.

Skúste si preto stanoviť aj menšie ciele – pravidelný strečing, plávanie, tréning v posilňovni. Akýkoľvek cieľ, ktorý vám pomôže dosiahnuť ten hlavný, veľký.

Tomáš: “Radšej si vždy volím malé ciele, ktoré keď dosiahnem, mám obrovskú radosť a viem, že pomaly, krok po kroku, sa blížim k veľkému snu. Pokiaľ si cieľ stanovíte neprimerane vysoko, dlhá cesta k nemu vám prinesie skôr nespokojnosť, a od ďalšieho trénovania vás môže odradiť.”

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Naplánujte si oddych

Ako zanietení bežci môžete mať problém obsedieť doma, ale musíte sa to naučiť. Regenerácia je pre dobré výsledky rovnako dôležitá ako tréning. Zaraďte každý týždeň do svojho plánu minimálne jedeň deň bez športovej aktivity. Inak to za vás urobí zranenie alebo choroba. Pamätajte na to hlavne po ťažkých tréningoch a pretekoch.

Tomáš: “Oddych je minimálne taký dôležitý ako tréning. Telo potrebuje nabrať nové sily aby sa mohlo zlepšovať. Nie je pravda, že čím viac dni strávite tréningom a čím menej budete oddychovať, tým lepšími bežcami budete.”

Pracujte na sebe komplexne

Všetci radi pracujeme na tom, čo nás baví. Dôležité však je, aby bol tréning rôznorodý. Ak sa chystáte na maratón, určite by ste do svojho plánu mali zahrnúť aj tréningy v tempe na päť alebo desať kilometrov, aby ste si, okrem vytrvalosti, budovali aj výbušnosť a rýchlosť.

Tomáš: “Tréningy by mali byť pestré aj preto, aby ste si nevytvorili stereotyp, a aby ste sa nezačali nudiť. Existuje množstvo metód, ktoré môžete vyskúšať.”

Trénujte myseľ, nielen telo

Únava po práci, dážd, zima. Sú chvíle, kedy je naozaj ťažké obuť sa a ísť behať. Tie však prichádzajú nielen počas tréningov, ale hlavne počas pretekov. Vtedy je to o aj mentálnej sile nielen o nabehaných kilometroch.

Tomáš: “Ak niekedy nemám chuť ísť behať, vždy si poviem, že pokiaľ zlyhám v tréningu, zlyhám aj v pretekoch. Dôležité je vedieť rozlíšiť, kedy sa vám “len” nechce, a kedy si telo pýta deň voľna.

Keď príde kríza a myslíte si, že to už ďalej nepôjde, skúste si povedať, že ešte vydržíte po najbližší most alebo odbočku. A potom ešte o kúsok ďalej.  Zaručene to pomôže a čochvíľa zvládnete celú trasu. Ak to však vzdáte v mysli, je koniec.“

Pretekajte

Profesionáli vždy ladia formu len na pár pretekov sezóny. Pre amatérskych bežcov sú preteky skvelou príležitosťou, ako stretnúť priateľov, doplniť motiváciu do ďalšieho úsilia a porovnať sa s inými bežcami. Naplánujte si teda hlavné preteky a popri nich tie menej dôležité, ktoré budete bežať “v pohode”.

Tomáš: “Preteky môžu slúžiť ako skvelá motivácia. Bral by som ich ako otestovanie výkonnosti a zúročenie práce v tréningu. Dnes je ponuka pretekov široká. Na výber máte rôzne profily trate, dĺžky, povrchy, časy štartov či lokality. Stačí si len vybrať.“

Myslite na budúcnosť

Dajte si pozor, bežecká kariéra totiž nekončí v decembri 2016 a nezačína odznova v januári 2017. Porozmýšľajte, čo chcete dosiahnuť o dva alebo o päť rokov, a prispôsobte tomu svoj plán. Rok 2016 je len jedným zo série krokov k dosiahnutiu väčšieho cieľa.

Tomáš: “Ak si chcete beh užívať dlhodobo, musíte si určiť priority, vedieť čo chcete, aký máte cieľ a za tým si pekne pomaly ísť. Telo neoklamete. Dovolí vám len to, čo ste v skutočnosti odmakali a dá vám len toľko, koľko dáte vy jemu.“

A teraz? Už ostáva len tvrdo makať.

Tomáš Gemza sa venuje športu od malička. Hrával futbal, robil bežecké lyžovanie, ale už 5 rokov je bežec a bežecký tréner.

Trénuje deti i dospelých, každého, koho beh baví a chce sa v ňom zlepšovať. Jeho obľúbeným mottom je: „Nikdy sa nevzdávaj!”

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac