Týmito aktivitami si môžete spestriť zábavu v snehu

Sneh nemusí byť len o lyžovaní a snowboardingu. Skúsiť môžete aj niečo nevšednejšie.

Slovenské (aj zahraničné) mestá a hory toho v zime ponúkajú oveľa viac, než len lyžiarské strediská. Príďte si aj vy na to svoje.

Zimné bobovanie

Bobové dráhy (nie tie pretekárske) si väčšinou spájame s letom. Na niektorých miestach na Slovensku sú však ich prevádzky prispôsobené aj zime. Najznámejším príkladom je asi Alpincoaster v lyžiarskom stredisku vo Veľkej Rači. Aby ste sa k nemu dostali, musíte sa lanovkou vyviesť na stanicu Dedovky, od ktorej je to k vychodziemu bodu dráhy len pár krokov. Dráha má 1 300 metrov a môžete po nej ísť maximálnou rýchlosťou 40 kilometrov za hodinu. Ste na nej bezpečne istení a voziť sa môžu aj deti.

Ľadové korčuľovanie

Ľadové klziská sa počas predvianočnej sezóny nachádzajú v každom väčšom meste. Korčuľovať môžete ísť aj do športových hál. No ak chcete výnimočný zážitok, navštívte Viedeň a jej rozprávkový Wiener Eistraum.

Pri viedenskej Radnici boli pred Vianocami rozostavané stánky a hneď vedľa nich ste našli rozsiahlu ľadovú plochu a spleť ľadových cestičiek, ktoré vedú pomedzi vyzdobené a vysvietené stromy. Stánkom už odzvonilo, no ľadová plocha na korčuľovanie tu ostane až do marca. Korčule si môžete buď prenajať, alebo priniesť so sebou. Ak nasneží, bude zážitok vo viedenskom centre ešte čarovnejší. Najkrajšie je korčuľovanie potme, keď sú všetky okolité pamiatky krásne vysvietené.

Wiener Eistraum
Wiener Eistraum
Wiener Eistraum
Wiener Eistraum

Autori fotografií: Roman Pfeiffer (1), Nico Kaiser (2), The 3B’s (3, 4)

Beh na lyžiach

Ak nemáte radi lyže a rýchlu jazdu dole kopcom, neznamená to, že vám neučarujú bežky. Nepotrebujete strmé a dlhé zjazdovky v perfektom stave, stačí dostatok snehu a zaujímavá upravená trasa. Bežkové trasy na profesionálnej úrovni nájdete v Nízkych Tatrách (Jasná), Vysokých Tatrách (Štrbské Pleso), ale aj v Terchovej, či za hranicami v Rakúsku, kde je tento šport trochu populárnejší ako u nás.

Na bežky však nechoďte, pokiaľ nemáte aspoň akú-takú kondíciu. Pohyb s nimi nie je pre začiatočníkov jednoduchý, no zato vám veľmi prospeje. Namáha svaly na nohách, zadku, pažiach, trupe, aj chrbte. Chrbát z tohto druhu športu ťaží najviac a ocení ho najmä vtedy, ak sa bežne venujete sedavému zamestnaniu. Beh na lyžiach precvičí aj váš krvný obeh a srdce. Pobyt v prírode je, samozrejme, na nezaplatenie.

Bežkovanie
Bežkovanie
Bežkovanie

Autori fotografií: skeeze (1), stux (2), hschmider (3)

Snowkiting

Voľný preklad tohto slova by znamenal niečo ako púšťanie šarkana na snehu. Až na to, že v tomto prípade na nohách máte lyže, prípadne snowboard a váš šarkan má ďaleko od toho hračkárskeho. Keď sa doň oprie vietor, dokážete na zemi vyvinúť naozaj slušnú rýchlosť, no aj sa vzniesť pár metrov do vzduchu. Inštruktáž a požičanie výstroja máte na Slovensku k dispozícii v lyžiarskom stredisku Jasná.

Kitewing
Kitewing
Kitewing

Autori fotografií: Igor Pavsky (1, 2), Emily Mills (3)

Trekovanie

Možno ste si mysleli, že ľahké (alebo akékoľvek iné) túry sú čisto letnou aktivitou. Opak je pritom pravdou. Samozrejme, neodporúčame vám žiadne extrémne výlety na naše najstrmšie vrchy, pretože tie skutočne môžu skončiť spiatočným letom vrtuľníkom do najbližšej nemocnice.

No ak si vyberiete mierne prechádzkové trasy, ktoré sú bezpečné, nie u klzké a nehrozí na nich lavínové nebezpečenstvo, takýto výlet vám po sviatočnom prejedaní sa veľmi prospeje. Obujte si pevnú obuv, zateplené oblečenie (no nenavrstvite si toho príliš veľa, aby vám pri pohybe nebolo neznesiteľne teplo), poprípade vezmite aj pár trekingových paličiek (do snehu pokojne vezmite aj lyžiarske). Rozhýbete celé telo, nadýchate sa čerstvého vzduchu a stretnete viacerých podobných nadšencov. Domov sa vrátite so skvelou náladou.

Trekovanie v zime
Trekovanie v zime
Trekovanie v zime

Autori fotografií: Donald Macauley (1), udeyismail (2), ActiveSteve (3)

Beh

Zásady tejto aktivity sú v zime podobné ako pri trekingu. Neobávajte sa, že sa jej v chlade musíte vzdať. Len si zaobstarajte teplejšie oblečenie, poriadnu a vodeodolnú bežeckú obuv, čapicu, rukavice, a voľte trasy, ktoré nie sú zľadovatelé. Mierne kopce striedajúce sa s rovinou ešte viac prospejú vášmu srdcu.

Behanie v zime
Behanie v zime
Behanie v zime

Autori fotografií: Bureau of Land Management Alaska (1), Hernán Piñera (2), (vincent desjardins) (3)

Snowtubing

Sánkovanie a bobovanie je nám všetkým dôverne známe. Ale počuli ste už o spúšťaní sa z kopca na nafukovacích kolesách? Podobajú sa tým, na ktorých sa spúšťa po toboganoch. Požičajú vám ich vo všetkých väčších lyžiarskych strediskách a spúšťať sa budete najmä po somárskych kopčekoch, ktorých prevýšenie však na tento druh spúšťania celkom stačí. Preto je to aktivita vhodná aj pre deti.

Existuje však aj jej bláznivejšia alternatíva – snowrafting. Z kopca sa spúšťate v šesťmiestnej nafukovačke spolu s celou partiou ľudí, pričom smer a rýchlosť vôbec neviete ovládať. Nemusíte sa však báť, na konci bezpečne zastavíte. Môžete si to vyskúšať na Štrbskom plese.

Snowtubing
Snowtubing
Snowtubing

Autori fotografií: Meine Heimat [Chiemgau] (1, 2), terren in Virginia (3)

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Video: Ako počas jazdy zvládnuť krízovú situáciu

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa pozrel na to, ako zvládnuť krízovú situáciu, v rámci ktorej treba nečakane zabrzdiť a vyhnúť sa prekážke.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. V tomto videu sa zameral na vodičov, ktorí so šoférovaním ešte len začínajú alebo už dlhšie nešoférovali, a ukazuje, ako zvládnuť neočakávané situácie.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

Sám má najazdených viac ako dva milióny kilometrov a tisíce za volantom pretekárskeho auta a rád učí ľudí šoférovať. V tejto časti seriálu si sadol na sedadlo spolujazdca a za volant pustil svoju dcéru.

Pozrite si video plné šikovných rád aj s praktickým testom, ktorý ukazuje, ako auto reaguje v krízovej situácii:

Páčilo sa vám toto video? Pozrite si ďalšie:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 10 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Moje O2: Vybavte všetko dôležité z pohodlia svojho domova

Čítaj viac