Týmto cyklistickým chybám sa radšej vyhýbajte

Možno ste si vytvorili zlý návyk a ani o tom neviete. Aké sú najčastejšie chyby, ktoré robia cyklisti?

Pripravili sme pre vás zopár tipov ako sa vyvarovať základným cyklistickým chybám.

1. Výška sedla

Okrem mäkkých pneumatík, práve zle nastavené sedlo vám sťažuje bicyklovanie. Ak sedíte príliš vysoko alebo nízko, sila ktorú vynaložíte do šlapania nie je dobre prenášaná. Výšku sedla si správne nastavíte, keď si sadnete na bicykel a zošliapnete pedál dole, tak by vaša noha mala byť mierne vystretá. Vtedy má sedlo správnu pozíciu.

2. Neposilníte sa pred cestou

Nepodceňujte pitný režim a hlad. Vždy si zbaľte dve fľaše vody, najmä ak idete jazdiť do prírodných oblastí, kde nebudete mať prístup k pitnej vode. Nezabudnite ani na malý snack, ktorý vás nabije energiou, keď už nebudete vládať. Vždy si naplánujte dopredu vašu trasu, a podľa toho sa zbaľte aj na cesty.

3. Nevhodné oblečenie

Nie je nič horšie ako sa počas jazdy cítiť nepohodlne kvôli oblečeniu. Kým výjdete na cesty, vždy si pozrite predpoveď počasia a buďte pripravení. Hlásia teplé počasie s možnosťou prehánok? Zbaľte si do batohu pre istotu nepremokavú bundu alebo pršiplášť.

Možno ju ani nevyužijete, ale vždy je dobre byť pripravený. V chladnom počasí vrstvite svoje oblečenie, radšej si vezmite viac vrstiev, a tie si vyzlečte po ceste. V teplom počasí nezabudnite na slnečné okuliare, opaľovací krém a repelent.

4. Zabúdate na pravidelnú údržbu

Bicykel si vyžaduje pravidelnú údržbu a kontrolu. Nezabúdajte ho pravidelne čistiť, určite ho nenechávajte vonku v daždi, aby nezhrdzavel. Ak zmokne utrite ho uterákom. Pravidelne si dofukujte pneumatiky a naolejute reťaz. Cesta s vŕzgajúcou reťazou vie pekne znepríjemniť výlet.

5. Nenosíte cyklistickú prilbu

Nosenie cyklistickej prilby mimo obce je u nás povinné od roku 2009. Detský účastník musí dokonca prilbu nosiť aj v meste. Nerešpektovanie tohto príkazu vás bude stáť 60 eur. Prilbu by mal nosiť cyklista aj v meste, keďže spolu s chodcami je najohrozenejším členom premávky. Pri páde z bicykla často dochádza k poraneniam hlavy, ktoré vás môžu poznačiť na celý život alebo spôsobiť smrť. Cyklistická prilba znižuje riziko zranenia hlavy až o 85%.

6. Nepoužívanie gest v premávke

Cyklisti v premávke veľmi nejasne vyjadrujú gestá kam odbočujú a podobne. Miesto malého mávnutia ruky, poriadnite natiahnite ruku, aby autá videli kam smerujete. Zároveň tým prejavíte aj autoritu, že ste rovnocenný člen premávky. Kým odbočíte, alebo zdvihnete ruku vždy si skontrolujete či ide niekto za vami.

Športservis je predajňa bicyklov s už vyše 20 ročnou tradíciou. Okrem profesionality predajcov dávajú dôraz na individuálny a ľudský prístup ku každému zákazníkovi. Ich predajne nájdete v Bratislave, konkrétne v Podunajských Biskupiciach a Petržalke. Na svojom blogu kazdydenjenabicykel.sk pravidelne prinášajú praktické tipy, návody a recenzie zo sveta cyklistiky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac