Týmto cyklistickým chybám sa radšej vyhýbajte

Možno ste si vytvorili zlý návyk a ani o tom neviete. Aké sú najčastejšie chyby, ktoré robia cyklisti?

Pripravili sme pre vás zopár tipov ako sa vyvarovať základným cyklistickým chybám.

1. Výška sedla

Okrem mäkkých pneumatík, práve zle nastavené sedlo vám sťažuje bicyklovanie. Ak sedíte príliš vysoko alebo nízko, sila ktorú vynaložíte do šlapania nie je dobre prenášaná. Výšku sedla si správne nastavíte, keď si sadnete na bicykel a zošliapnete pedál dole, tak by vaša noha mala byť mierne vystretá. Vtedy má sedlo správnu pozíciu.

2. Neposilníte sa pred cestou

Nepodceňujte pitný režim a hlad. Vždy si zbaľte dve fľaše vody, najmä ak idete jazdiť do prírodných oblastí, kde nebudete mať prístup k pitnej vode. Nezabudnite ani na malý snack, ktorý vás nabije energiou, keď už nebudete vládať. Vždy si naplánujte dopredu vašu trasu, a podľa toho sa zbaľte aj na cesty.

3. Nevhodné oblečenie

Nie je nič horšie ako sa počas jazdy cítiť nepohodlne kvôli oblečeniu. Kým výjdete na cesty, vždy si pozrite predpoveď počasia a buďte pripravení. Hlásia teplé počasie s možnosťou prehánok? Zbaľte si do batohu pre istotu nepremokavú bundu alebo pršiplášť.

Možno ju ani nevyužijete, ale vždy je dobre byť pripravený. V chladnom počasí vrstvite svoje oblečenie, radšej si vezmite viac vrstiev, a tie si vyzlečte po ceste. V teplom počasí nezabudnite na slnečné okuliare, opaľovací krém a repelent.

4. Zabúdate na pravidelnú údržbu

Bicykel si vyžaduje pravidelnú údržbu a kontrolu. Nezabúdajte ho pravidelne čistiť, určite ho nenechávajte vonku v daždi, aby nezhrdzavel. Ak zmokne utrite ho uterákom. Pravidelne si dofukujte pneumatiky a naolejute reťaz. Cesta s vŕzgajúcou reťazou vie pekne znepríjemniť výlet.

5. Nenosíte cyklistickú prilbu

Nosenie cyklistickej prilby mimo obce je u nás povinné od roku 2009. Detský účastník musí dokonca prilbu nosiť aj v meste. Nerešpektovanie tohto príkazu vás bude stáť 60 eur. Prilbu by mal nosiť cyklista aj v meste, keďže spolu s chodcami je najohrozenejším členom premávky. Pri páde z bicykla často dochádza k poraneniam hlavy, ktoré vás môžu poznačiť na celý život alebo spôsobiť smrť. Cyklistická prilba znižuje riziko zranenia hlavy až o 85%.

6. Nepoužívanie gest v premávke

Cyklisti v premávke veľmi nejasne vyjadrujú gestá kam odbočujú a podobne. Miesto malého mávnutia ruky, poriadnite natiahnite ruku, aby autá videli kam smerujete. Zároveň tým prejavíte aj autoritu, že ste rovnocenný člen premávky. Kým odbočíte, alebo zdvihnete ruku vždy si skontrolujete či ide niekto za vami.

Športservis je predajňa bicyklov s už vyše 20 ročnou tradíciou. Okrem profesionality predajcov dávajú dôraz na individuálny a ľudský prístup ku každému zákazníkovi. Ich predajne nájdete v Bratislave, konkrétne v Podunajských Biskupiciach a Petržalke. Na svojom blogu kazdydenjenabicykel.sk pravidelne prinášajú praktické tipy, návody a recenzie zo sveta cyklistiky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Poďte behať aj s rodinou

10 bežeckých disciplín, množstvo sprievodných akcií a program pre celú rodinu.

Bežecké preteky už dávno nie sú len pre profesionálov, ktorí si ich zabehnú a vrátia sa domov s cenami. Dnes sú to akcie pre celé rodiny, s programom pre deti i rodičov.

Jednou z takýchto akcií je aj O2 Run Fest, ktorý sa uskutoční už túto nedeľu na Železnej Studienke v Bratislave. Ak ešte stále váhate, prinášame vám 11 dôvodov, prečo sa oplatí prísť.

Platíte raz, beháte celý deň

Počas celého dňa je na programe až 10 rôznych behov. Prihlásiť sa môžete na viaceré z nich, avšak štartovné zaplatíte len jedno. Do štvrtka 23 júna sa môžete prihlásiť online a využiť tak zľavnené štartovné.

Využite zľavu dve eurá. Zadajte svoje telefónne číslo a pošleme vám zľavový kód.

Účastnícka medaila

Víťaz je každý, kto v sebe má silu bežať. Na každého preto v cieli čaká medaila. Nám sa podarilo vypátrať, ako bude tá tohoročná vyzerať.

Bezplatné poradenstvo od trénerov

Konzultovať tréningový plán, nechať si poradiť či vymyslieť tú správnu taktiku na preteky. Tréneri z klubu RunForFun sú pripravení vám poradiť s čímkoľvek, na čo nemáte odpoveď a chceli by ste ju nájsť.

Sprievodné akcie pre deti

Okrem detských behov, ktoré sú rozdelené podľa vekových kategórií, sú pripravené aj rôzne iné atrakcie. Maľovanie na tvár, nafukovací hrad či dopravné ihrisko sú len niektoré z nich.

Diagnostika nášľapu

Došľapujete viac doprava či doľava? Dopredu alebo dozadu? To, akým spôsobom používate vaše chodidlá počas behu, dokáže veľmi ovplyvniť výkon i zdravie.

Odpovede na vaše otázky vám poskytnú odborníci v stánku Mizuno, ktorí vám diagnostiku urobia úplne zadarmo.

Možnosť stať sa majstrom Slovenska

Stať sa majstrom Slovenska v behu je pre väčšinu bežcov v konkurencii vrcholových atlétov nedosiahnuteľné. Práve preto existujú aj menej tradičné disciplíny, ako napríklad beh s kočíkom.

Ak teda máte dieťa a kočík, môžete to skúsiť. Môžno práve vy tieto špeciálne majstrovstvá ovládnete.

Cieľové fotografie

Pocity šťastia v cieli si zapamätáte vďaka fotografom. Tí budú rozmiestnení nielen popri trati, ale aj priamo v cieli každej disciplíny, takže každý bežec bude mať svoju spomienku.

Tapeing

Určite ste už videli bežcov či tenistov s farebnými pásmi nalepenými na tele. V nedeľu si také môžete nechať urobiť aj vy. Odborníci z Fyzioklinik vám vysvetlia, prečo sú „tejpy“ také prospešné a ako ich používať.

Vylepšíte si „osobák“

Klasické trate v dĺžke 5 a 10 kilometrov sú ideálne na zlepšenie osobných rekordov. Polmaratónska trasa je síce mierne zvlnená, ale konkurencia a atmosféra pretekov vás potiahne k najlepším výkonom.

Zapíšete sa do Guinessovej knihy rekordov

Nielen súťaže o medaily, ale aj pokus o zápis do zoznamu svetových rekordérov si môžete v nedeľu vyskúšať na vlastnej koži. Čaká na vás disciplína “Beh po stene”. Vyzerá to presne tak, ako si to predstavujete. Rozbehnete sa a snažíte sa prebehnúť čo najdlhšiu vzdialenosť po kolmej stene. Príďte si to vyskúšať, možno prekvapíte samých seba.

Skúsite niečo nové

Vystúpte zo svojej zóny pohodlia a vyskúšajte si nejaké nové disciplíny. Napríklad beh naboso, pri ktorom si budete musieť vyzuť topánky a prebehnúť 5 kilometrov úplne naboso.

Alebo tiež duatlon – mix cyklistiky a behu. Najskôr pobežíte 5 kilometrov, potom vyskočíte na bicykel, na ktorom prejdete 20-kilometrovú trasu. Na záver si dáte ešte ďalších 2,5 kilometra do cieľa po vlastných.

Nezabudnite, že registrácia online za zvýhodnených podmienok je možná už len do štvrtka 23. júna na stránke www.behsity.sk.

Tam nájdete aj všetky potrebné informácie, mapy a časy štartov jednotlivých disciplín.

Registrácie a informácie o bežeckých podujatiach nájdete pod jednou strechou na portáli pre bežcov BehSity. Prihláste sa na najbližšie preteky rýchlo a jednoducho. Navyše môžete využiť špeciálnu zľavu O2 Extra výhod zo štartovného na bežeckom podujatí.


Lifetech: Čo je nové