Ultra Lanovka – preteky, ktoré nie sú o pretekaní

Výzva, aká tu ešte nebola, čaká na bežcov i nebežcov na deň bláznov na bratislavskom Kamzíku.

Charitatívny beh Ultra Lanovka je 24 hodinové podujatie na bratislavskom Kamzíku, počas ktorého sa zúčastnení budú snažiť nabehať čo najviac kilometrov na trojkilometrovom okruhu pod lanovkou. Zapojiť sa môže každý a nemusí ani bežať celý deň. Viac o tomto podujatí prezradí Martin Urbaník, jeho organizátor:

Vysvetli nám, prosím v skratke, čo “Ultra Lanovka” znamená.

Ultra Lanovka pre Plamienok je nová bežecká výzva, ktorá vznikla nielen pre ultra bežcov, ale pre celú bežeckú aj nebežeckú komunitu.

Hlavnou časťou podujatia je 24-hodinový výkon relatívne úzkej skupiny bežcov prispievajúcich finančne na neziskovej organizácii Plamienok formou úhrady štartovného. Vytvorili sme však mnoho iných foriem účasti pre všetkých ľudí, ktorí chcú prispieť na dobrú vec.

Informácie o podujatí sú veľmi stručnou formou zhrnuté na www.ultralanovka.sk.

Prečo práve Plamienok?

Od vzniku Stefanik Trail podporujeme detský mobilný hospic Plamienok, poznáme sa teda už 4 roky. Vzájomné spoznávanie sa prináša obom stranám obohatenie v našich životoch.

Ultra lanovka je prirodzený posun od sprievodnej akcie väčšieho športového podujatia k podujatiu, v ktorého samotnom strede stojí myšlienka pomôcť deťom a rodinám, ktoré potrebujú Plamienok a jeho odborné služby.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Môže sa do tejto aktivity zapojiť aj človek, ktorý to má na Kamzík ďaleko, prípadne nebeháva?

Vytvorili sme niekoľko foriem pomoci, aby sa mohol zapojiť naozaj každý. Môžeš sa cez web ultralanovka.sk prihlásiť ako dobrovoľník, ktorý príde na podujatie pomôcť alebo si za dobrovoľný finančný príspevok zapožičať čip a symbolicky odbehnúť alebo odkráčať náš 3-kilometorvý bežecký okruh.

Podporiť podujatie môžu aj nebežci. Stačí prísť v piatok 1. apríla medzi 10:00 a 18:00 a povoziť sa na lanovke, ktorá je pre všetkých v ten deň zadarmo. Z lanovky môžu ľudia povzbudiť pretekárov na trase, ktorá vedie do kopca priamo pod nimi.

Jeden z našich kamarátov sa cez deň chystá uzatvárať stávky s ľuďmi na lanovke, že smerom nahor bude na hornej stanici rýchlejšie ako tí, čo sa na lanovke vezú. Víťazom stávky však zakaždým bude charita.

Celé sa to uskutoční už 1. apríla, v “deň bláznov”. Má tento dátum nejaký skrytý význam?

To záleží na tom, s akým cieľom sa bežci postavia na štart. Bežecký okruh, na ktorom sa budú preteky odohrávať, má 3 kilometre a kumulatívne stúpanie niekde medzi 180 a 200 metrov.

Mohlo by sa zdať, že zvládnuť tento okruh v priebehu pol hodiny, by mala byť hračka, ale ak má celý deň 48 polhodín, tak cieľ, urobiť 48 okruhov, sa rovná vzdialenosti 144 kilometrov s celkovým stúpaním okolo 10 tisíc metrov.

To sú parametre, aké na Slovensku nemajú žiadne iné ultra trailové preteky. Sám som zvedavý, koľko prvoaprílových “bláznov” sa v piatok dostane za hranicu 100 kilometrov.

Navyše, je tu výzva ultra bežcov pre verejnosť. Ak návštevníci lanovky na nej 1. apríla medzi 10:00 a 18:00 najazdia viac kilometrov, ako bežci zabehnú v ten istý deň počas 24 hodín, desať ultra bežcov piatkového behu sa postaví na štart bratislavského maratónu už o dva dni neskôr. A toto je bláznivá stávka hodná prvého apríla, nemyslíš? (smiech).

Je nejaká záverečná správa, ktorú chceš našim čitateľom povedať, motivovať ich, aby v piatok prišli?

Ultra Lanovka nie sú klasické preteky, aj keď dnes, keď podujatie vzniká, ho mnohí ľudia automaticky k existujúcim pretekom prirovnávajú. Mojim želaním je, aby sa Ultra Lanovka pre Plamienok stala spoločenskou udalosťou, stretnutím, ktoré inšpiruje a motivuje ľudí pomáhať spôsobom im vlastným.

Prečo by bežci neprišli v daný deň na Kolibu a z chuti si nezatrénovali? Prečo by kolegovia alebo priatelia ultra bežcov neprišli v piatok večer na Kolibu na pohárik a nepovzbudili toho svojho “koňa” v štartovom poli, ktorý bude po 20 hodinách trápenia ich povzbudivé slová potrebovať ako soľ? Prečo by bežci, ktorí sa pripravujú na bratislavský maratón, neprišli vyjadriť spoluúčasť tým, čo sa rozhodli podporiť dobrú vec.

Pozývam naozaj všetkých ľudí dobrej vôle aby prišli projekt podporiť a zažiť jedinečnú atmosféru na vlastnej koži, bez toho, aby sa museli pod lanovkou doslova vytrápiť.

Pomôcť dokáže každý z nás. Ak ste doteraz pochybovali, že to nie je pre vás, možností, ako prispieť k úspešnému podujatiu, je niekoľko. My sa v piatok na Kamzíku určite objavíme, pridáte sa?

Martin Urbaník patrí ku skupine bežcov, ktorým sa maratónske trate zdajú príliš krátke. Je ultrabežec a zároveň organizátor najznámejšieho slovenského ultra behu – Štefánik Trail 140. Na svedomí má aj jeden nový, charitatívny projekt – Ultra Lanovka pre Plamienok.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Video: Stihne asistent jazdy vždy zabrzdiť?

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa zameriava na to, že hoci asistenčné služby šoférovi jazdu uľahčia, nedokážu ho úplne nahradiť.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. Kým v prvom videu otestoval, čo sa môže stať, ak nemáte správne obuté kolesá, v druhom dokazuje, že aj pri použití asistenčných vychytávok sa treba plne sústrediť na cestu a nie na mobil.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

„Oči stále na ceste.“ Tak znie heslo, ktorého by sa mal podľa Rasťa Chválu držať každý zodpovedný vodič. Pozrite si, čo sa mu stalo, keď počas jazdy nedával pozor:

Prečítajte si: 5 rád, ako sa správať v zápchach

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, servis automobilu aj praktické príslušenstvo. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac