Čo znamená pre rodičov odchod jediného dieťaťa z domu? Pre matku je upokojujúcim signálom aj prezváňanie

Aké je to nemať zrazu svoje dieťa pri sebe? Začítajte sa do príbehu rodičov, ktorých dcéra po rokoch vysokoškolských štúdií mimo domova ostala žiť stovky kilometrov od svojho rodného mesta.

Odchod dieťaťa z domu je v istom veku prirodzený a rodičia s týmto krokom poväčšine rátajú.

Nie vždy je však realita taká jednoduchá, ako si rodina naplánuje. Ak je navyše vaše dieťa jedináčik, prázdno v dome si uvedomujete o čosi viac.

Rodičia dúfali, že si vyberie školu bližšie

Barbora sa z rodičovského domu odsťahovala, keď mala 19 rokov, dnes má 31. Zo Špišskej Novej Vsi odišla do Trnavy študovať masmediálnu komunikáciu.

Pre rodičov nebol odchod jedinej dcéry najľahší, no nakoniec ju v rozhodnutí podporili.

„Ocko to vzal v pohode, sám študoval ďalej od domova, no mamka to znášala ťažko. Som jedináčik, a tak jej z domu odišlo jediné dieťa. Stále sa pýtala, prečo som si nemohla vybrať mesto bližšie, napríklad Košice. Tam ale odbor, ktorý ma zaujímal, nemali,” vysvetľuje Barbora.

Mama Anna priznáva, že situáciu vníma horšie, keďže ich dom zostal zrazu prázdny.

„Barborku som mala vo vyššom veku, je moje jediné dieťa. O to ťažšie som znášala jej odchod z domova. Manžel navyše ešte pracuje, a tak som v dome ostala sama. S tým doteraz bojujem. A keď mi je smutno, zavolám jej, ako sa má,” vysvetľuje.

Otec Pavel sa na odchod dcéry z domova pozerá pragmatickejšie. „Je to ťažšia životná situácia, ale treba sa s tým zmieriť. Je prirodzené, že dieťa odíde z domu, musíte sa na to pripraviť. Je to jeho život,” hovorí.

So svojím odborom sa lepšie uplatní v Bratislave

Z odchodu od rodičov a príchodu do nového prostredia mala Barbora obavy.

„Bála som sa, ako si zvyknem na nové miesto a na nových ľudí, na dochádzanie aj na systém učenia. Ale vďaka veľmi dobrým priateľom tieto obavy naozaj rýchlo pominuli,” spomína na svoje začiatky v Trnave.

Po začatí štúdia rodičov najmä v prvých mesiacoch navštevovala naozaj často.

„Spočiatku som napriek veľkej diaľke cestovala domov takmer každý týždeň, čo mi dnes príde naozaj uletené,“ približuje.

Neskôr sa intenzita návštev začala znižovať, pretože Barbora už nechcela tráviť toľko času cestovaním.

Keď školu dokončila, bolo pre ňu prirodzené ostať žiť mimo domova. Jedným z dôvodov bolo najmä to, že v rodnom meste by so svojím odborom nemala veľa pracovných možností.

Barbora však nezakotvila v Trnave, ale zlákalo ju hlavné mesto, ktoré ponúka pracovných príležitostí oveľa viac. Dôležitú úlohu zohrali aj priatelia. „Skoro celá moja partia z výšky sa odsťahovala do Bratislavy a ja som, samozrejme, chcela ísť s nimi,“ priznáva.

S mamou si prezváňajú každé ráno

Napriek tomu, že Barbora už roky žije mimo domova, jej veľmi záleží na tom, aby bola s rodičmi v každodennom kontakte.

„Máme s mamkou taký zvyk a vždy ráno si len prezvoníme, že sme v poriadku. Ak neodzvoním späť, tak to mamka nevzdá, kým sa neozvem,“ opisuje malý rodinný rituál.

S mamou si Barbora volá približne každý druhý deň, s ocom už menej, keďže s ním komunikuje aj cez internet. „Mamka je predsa len viac ,stará školaʼ. Má doma tri mobily, ale ani jeden smartfón,” s úsmevom vysvetľuje Barbora.

Otec Pavel priznáva, že volania sú skôr výsadou mamy Anny a jemu v súčasnosti viac vyhovuje komunikácia cez internet. „Keď dcéra odišla na školu, ešte sme ale veľmi cez internet nekomunikovali, zo začiatku maximálne cez ICQ a zvykli sme si telefonovať,“ spomína.

Po presťahovaní do Bratislavy si volávajú častejšie

Intenzita komunikácie, najmä zo strany mamy, stúpla, keď Barbora odišla pracovať do Bratislavy a prestala chodiť domov tak často.

Hoci sa snaží rodičom pravidelne ozývať, počas rýchlych pracovných dní občas zabudne. „Ak sa dlhšie neozvem, tak sa môžem spoľahnúť, že mamka mi zavolá a pripomenie mi, že mám na nich viac myslieť,” hovorí s úsmevom.

Barbora sa však aj napriek práci ďaleko od rodného mesta snaží navštevovať rodičov čo najčastejšie. „Momentálne sa snažím domov dostať každé tri týždne. Už som si na tie vlaky nejako zvykla,” uzatvára.

Odišlo vaše dieťa študovať na opačný koniec krajiny alebo sa vaši blízki presťahovali do vzdialeného mesta?

So Strieborným O2 Paušálom získate za 20 € neobmedzené volania aj SMS do všetkých sietí v rámci EÚ a k tomu balík 500 MB dát s bonusom na nový telefón vo výške 96 € alebo 1 GB dát, vďaka ktorým s nimi budete stále v kontakte.

Uvažujete o zmene paušálu?

Zaujal vás Strieborný O2 Paušál a chcete o ňom vedieť viac? Nechajte nám svoje telefónne číslo a my vám zavoláme.
Zaujal vás Strieborný O2 Paušál a chcete o ňom vedieť viac? Nechajte nám svoje telefónne číslo a my vám zavoláme.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Zvažujete zmenu paušálu? Z ponuky O2 si vyberiete služby na mieru

Zišlo by sa vám viac dát? Chcete aj z dovolenky mailovať bez obmedzení? Alebo ste zistili, že vám nestačia predplatené minúty? Nekupujte si paušál plný vecí, ktoré nepotrebujete. V ponuke O2 si program podľa svojich potrieb nájde každý. Aj bez viazanosti.

Ste u iného operátora? O2 vás vykúpi z viazanosti

Máte uzatvorenú zmluvu s iným operátorom? Ak v našom výbere natrafíte na program, ktorý vám vyhovuje, nebojte sa obrátiť na nás. V O2 sme pripravení vyriešiť prenos čísla a postarať sa o pokutu od vášho starého operátora, a to až do výšky 150 €. Stačí si v e-shope O2 vybrať paušál, zadať telefónne číslo, ktoré chcete preniesť, a zaslať záverečnú faktúru od starého operátora na mail alebo do portálu Moje O2. O zvyšok sa postaráme my.

 

1. Pre každého klasika a voľnosť. Doslova

Dvadsať eur za paušál s neobmedzenými volaniami a SMS do všetkých sietí. Presne za takú sumu môžete mať Strieborný O2 Paušál. Hodí sa pre každého, kto potrebuje pravidelne telefonovať a nerád sa obmedzuje dostupnými minútami. Vaše telefonáty s blízkymi tak môžu trvať doslova hodiny, a to v rámci celej EÚ.

Nechcete sa viazať? S predplatenou kartou O2 Voľnosť máte každý hovor v rámci EÚ za 10 centov a nezáleží na tom, aký bude dlhý. A každá SMS do krajín EÚ vás vyjde iba 5 centov. Ku karte si ľahko aktivujete aj internet – buď 1 GB na mesiac za 5 € alebo na 250 MB na deň za 50 centov. Výhodou O2 Voľnosť je jednoduchá aktivácia a transparentné míňanie kreditu.

2. Dostatok dát na prácu aj surfovanie

Potrebujete vedieť, čo je nové na sociálnych sieťach? Alebo od internetu závisí vaša práca? S O2 Dátami vám neujde ani jedna story na Instagrame či dôležitá komunikácia s klientom. Objem dát, ktorý vám vyhovuje, si predplatíte už od 5 € mesačne a môžete získať bonus na telefón či iné zariadenie. A čo volania, SMS a ostatné služby? Za ne zaplatíte iba toľko, koľko spotrebujete. Dátové paušály využívajú rýchle LTE pripojenie, ktorého pokrytie sa nedávno rozšírilo do ďalších 300 slovenských lokalít.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

3. „Príručná batožina“ pre každého cestovateľa

Na cestách je dobré pripojenie ešte dôležitejšie ako doma. A hoci roaming je už niekoľko mesiacov minulosťou, za dátové služby si v zahraničí stále musíte zaplatiť. Nezostaňte odkázaní na hotelovú wifi. Za 2 eurá si môžete aktivovať internet v mobile na deň s dotáciou 100 alebo 10 MB dát, podľa krajiny, v ktorej sa nachádzate. Je to rýchle, flexibilné, bez zmlúv a zvládnete to sami priamo cez telefón. Ak často cestujete za prácou či zážitkami, pribaľte si k cestovateľskej výbave aj O2 Poistku. Vďaka nej vám bude telefón v prípade náhodného poškodenia, straty alebo odcudzenia preplatený.

4. Podnikajte iba so spoľahlivými partnermi

Ukážte, že sa vám v podnikaní darí, so Zlatým O2 paušálom získate okrem výhod aj nový telefón. Alebo máte väčšiu firmu a hľadáte ideálny pomer ceny a výkonu? Tím O2 vás rád prevedie celým procesom. Od prenosu všetkých firemných čísel, cez návrh optimálneho balíka, až po ďalšie služby pre firmy. Vďaka šikovným biznis riešeniam môžete mať pod kontrolou firemné autá, mobilné dátové spojenie s kanceláriou alebo mať všetky svoje zariadenia permanentne sprístupnené, nech ste kdekoľvek.

5. Pozrite si svoj obľúbený TV program v mobile

Nestihli ste diel svojho obľúbeného seriálu? Alebo ste sa zase nevedeli dohodnúť, čo sa bude doma pozerať? S O2 TV v mobile budete mať vybrané programy k dispozícii až na štyroch zariadeniach, pričom ich môžete sledovať aj z mobilu alebo tabletu. Alebo do práce či školy dochádzate? Spríjemnite si obľúbenými TV programami cestu. Plnohodnotný dvojdňový TV archív vám dá možnosť sledovať aj relácie, ktoré ste zatiaľ nevideli.

Oslovila vás služba O2 TV v mobile? Aktivovať si ju môžete už za 5 € mesačne. Nie je to nič zložité, stačí postupovať podľa tohto návodu.

Každý môže byť extra: tak ako Extra výhody

K službám O2 vám pribalíme aj ďalšie výhody: zľavy vo vybraných obchodoch, pravidelné súťaže o hodnotné ceny či praktickú aplikáciu Moje O2, v ktorej môžete sledovať svoju spotrebu. V Extra výhodách nájdete napríklad 25% zľavu na nákup v predajni Möbelix alebo zvýhodnenie 4-8 centov na liter paliva na benzínkach Shell.

Nemusíte nikam chodiť, všetko zariadite cez internet či telefonicky. Vďaka O2 e-shopu si ľahko objednáte služby alebo produkty z ponuky O2, ktoré vám doručia už na druhý deň. A keby ste sa chceli niečo opýtať, radi vám zavoláme.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Novú vlajkovú loď Samsungu môžete mať medzi prvými a ešte pri tom aj ušetriť.

Samsung v auguste predstaví svoje nové vlajkové lode, smartfóny Galaxy Note10 a Galaxy Note10+. Novinky si môžete predobjednať od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019 vyplnením tohto formulára.

Prečítajte si: Samsung Galaxy Note10 predstavuje skutočne sofistikovaný telefón

Ak spolu s predobjednávkou odpredáte svoje staré zariadenie, môžete získať aj finančný bonus do výšky 580 €*. Nárok na bonus je podmienený predregistráciou na webovej stránke www.novysamsung.sk v období od 7. 8. do 22. 8. 2019. Bez predregistrácie nárok na bonus zaniká.

Postup výmeny starého zariadenia

Podmienky finančného bonusu

 • Predobjednávka nového Sasmung Galaxy Note10 alebo Note10+ od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019.
 • Registrácia starého zariadenia a doregistrovanie údajov nového Samsung Galaxy Note10 alebo Note10+ na www.novysamsung.sk od 23. 8. 2019 do 30. 9. 2019.
 • *Suma 580 € reprezentuje najvyššiu výkupnú cenu použitého Samsung Galaxy Note9 128 GB Dual Sim.

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac