12 právd našich mám, ktorým sme uverili, až keď sme vyrástli

Mama má vždy pravdu. Ak nie vždy, tak aspoň takmer vždy. Väčšinou to však zistíme až ako dospelí.

Nútila nás spať, jesť zeleninu, učiť sa, nájsť si brigádu a odhovárali nás od stretávania sa s istými “kamarátmi”. Mamine rady nám zvykli ísť pekne na nervy, no teraz už vieme, že nám vôbec nechcela zle. Aj za nasledujúcich 12 právd, ktoré nám vtĺkala do hlavy, by sme jej mali poďakovať.

1. Neboj sa, nájdeš si lepšieho/lepšiu

Prvý rozchod vždy bolí. Ak sme sa aj o svojom zlomenom srdci nechceli s mamou baviť, ona to vždy nejako vedela. Keď nám vypla donekonečna sa opakujúcu smutnú pesničku a povedala, že Karol či Táňa neboli pre nás ideálnymi a určite si ešte lásku nájdeme, tak sme jej neverili. Keď si dnes na svoj prvý akože vzťah pomyslíme, tak zistíme, že mama mala naozaj pravdu.

2. Raňajky sú základ

Rýchlo do seba naliať kávu tesne pred odchodom z domu nie je ten typ raňajok, ku ktorým nás mamy nútili od predškolského veku. Keď vám v práci škvŕka v bruchu už o jedenástej a aj vtedy, keď si na všetkých fitness portáloch čítate, že raňajky sú základ každého zdravého životného štýlu, prajete si, aby na vás ráno na stole čakal chlebík a čaj od mamičky ako pred rokmi.

3. Áno, musíš ísť k lekárovi

A to nie len vtedy ak ti niečo je, ale aj na preventívnu prehliadku. Teraz, keď v zhone dospeláckeho života zabudneme ísť napríklad na preventívku k zubárovi, tak to neskôr veľmi zabolí nielen nás, ale aj našu peňaženku. Vtedy si opäť v duchu povieme, že sme mali mamu počúvať.

4. Odkladaj si peniaze

Keď sme dostali sto korún od babky, nehovoriac o prvom zárobku z brigády, mama bola vždy tá, ktorá nám prízvukovala, že nemáme hneď minúť všetko. V čase, keď žijeme od výplaty k výplate a každý mesiac si hovoríme, že už začneme šetriť, ľutujeme, že sme si finančnú disciplinovanosť neosvojili už dávno.

5. Najprv si urob úlohy, potom môžeš ísť von

Aj takýmto spôsobmi nás mamy viedli k zodpovednému plánovaniu času, ktorý niektorým z nás chýba dodnes. Keď si aj ako dospelý neskoro večer sadáte k dokončeniu pracovných úloh, lebo ste popoludní uprednostnili kávu s kamarátmi, tak vám opäť napadne rada mamy — najprv povinnosti, potom zábava.

6. Nemáš sa kam ponáhľať. Párty aj vzťahy počkajú

Vždy, keď sme žobrali o posunutie večierky alebo o povolenie ísť na prvú diskotéku, lebo tam išla aj platonická láska z vedľajšej triedy, tak sa vyjednávanie skončilo argumentom „Nemáš sa kam ponáhľať, bude toho ešte veľa“. A dnes vieme, že tie prvé razy za to veľmi nestáli a pokojne sme mohli počkať.

7. Nájdi si brigádu

Ťahať peniaze od rodičov nám vyhovovalo len do času, keď naše nároky nezačali prevyšovať stanovený prídel. Ak sme chceli na nové tenisky či mobil, mamy nás vyháňali na brigádu, čo sme prijímali len s nevôľou. Dnes už vieme, že za tým bolo viac. Každá prax a pracovný návyk, ktorý sme na brigáde získali, sa nám neskôr zišiel.

8. Nedávaj si tetovanie, budeš to ľutovať

Viete si predstaviť, aké tetovanie by ste mali na tele, ak by vás od toho mama v 16 neodhovorila? Môžete teda mame poďakovať, že nemáte ornament na krížoch ani draka na ramene. Ušetrili ste za pretetovanie či odstránenie laserom.

9. Nemusíš začať chodiť s niekým len preto, že aj tvoji kamaráti majú frajerov a frajerky

Niekedy sme mali najväčšie vzory v partii kamarátov. Ak si niekto našiel frajera či frajerku, museli sme okamžite aj my. A bolo nám jedno, kto to bude. A vtedy nám mama opakovala, že takto budovanie vzťahov ozaj nefunguje.

10. Používaj menej parfému, mejkapu, gélu na vlasy…

Aj vy sa občas s hrôzou pozeráte na vlastné fotky zo strednej? Keď dievčatá objavili čaro šminiek, riadili sa heslom „čím viac, tým lepšie “. Rovnako to bolo s chalanmi a voňavkou či gélom na vlasy. Teraz už chápeme naše „staromódne“ mamy a ich postoj k nášmu skrášľovaniu sa.

11. Raz sa budeš na tom smiať

Dramatická hádka kvôli stužkovej, nešťastná láska, zle ostrihané vlasy… Ako deti a tínedžeri sme často banálne veci prežívali ako tú najväčšiu tragédiu. Vtedy nám mamy s úsmevom vysvetľovali, že sa nič nedeje. My sme si mysleli, že nás nechápu, ale dnes vieme, že to celé chápali až príliš dobre.

12. Nemysli len na seba

Vtedy sme si mysleli, že nám nikto nerozumie, a že sa rodičia starajú len o seba. Mama nám naopak opakovala, že nemáme byť egoistickí, nerobiť len to, čo sami chceme a občas si nájsť čas aj na ostatných. Túto radu môžete poslúchnuť aj teraz. Nájdite si čas na mamu a ukážte jej, že z vás vychovala dobrého človeka.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

„Potešilo ma intuitívne ovládanie, krásne fotky a herný mód.” Lucia Šicková hodnotí nový Honor View20

Čím si Honor View20 získal spoluzakladateľku herného štúdia Pixel Federation?

Spoluzakladateľke herného štúdia Pixel Federation sme na skúšku požičali nový Honor View20. Aj keď sa Lucia Šicková považuje za skalnú fanúšičku Apple, vie si bez problémov predstaviť fungovanie s novinkou od Honoru. Očarili ju hlavne živé farby fotiek a ideálny hardvér na hry.

Prvé dojmy

Telefón je ľahší ako môj iPhone 8 a veľmi dobre sa drží v ruke. Na snímač odtlačkov na zadnej strane by som si zvykala ťažšie, ale viem si s ním v pohode predstaviť fungovanie, je to celkom prirodzené. Páči sa mi aj veľký displej, na ktorom okrúhly výrez nepôsobí rušivo.

Fotoaparát

Veľmi rada fotím a kvalita fotoaparátu ma potešila. Fotky majú pekné živé farby a aj keď zvyknem používať sofistikovanejšie nástroje na úpravu, s natívnym fotoeditorom sa dobre pracuje.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
Honor View20 nie je obyčajným duálnym fotoaparátom. Okrem veľmi kvalitnej 48 Mpx hlavnej kamery má aj senzor s technológiou Time of Flight, ktorá umožňuje mapovať objekty v 3D a následne ich meniť.”

Ovládanie

Používateľský zážitok je veľmi intuitívny. Napriek tomu, že som Apple človek, nemala som žiadne problémy s ovládaním. Zaujali ma aj netradičné gestá pomocou hánky na ruke.

Bavilo ma robiť hánkou písmená, ktoré mi otvárali moje najviac používané aplikácie. Nechala som si prednastavené písmeno C na otváranie fotoaparátu, k písmenu S som si priradila Slack a K mi otváralo kalendár.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
Mimoriadne intuitívne ovládanie má na svedomí nové Magic UI, ktoré prináša aj veľmi prispôsobiteľné ovládanie gestami a prepojenie s umelou inteligenciou. ”

Zobrazenie

Veľkou výhodou je možnosť pripojenia telefónu na väčšiu obrazovku. Či už pri práci, alebo pri video streamovacích appkách. Veľa cestujem a ako pracovný nástroj používam iPad, ktorého kópiou je zároveň môj telefón. Robím veľa prezentácii, takže možnosť preniesť menšie zariadenie na väčší displej je skvelé.

Hlavne ak k tomu pridáme super Split Screen funkciu, vďaka ktorej viem využívať dve appky súčasne.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
„Model Honor View20 má 6,4” All-view displej, vďaka ktorému je takmer celá predná strana venovaná len tomu, čo chcete vidieť. Výrez pre prednú kameru má len 4,5 mm a nepôsobí rušivo.”

Hry

Pre mňa sú na telefóne veľmi dôležité hry, mám ich vždy rozohratých niekoľko. Cením si možnosť spravovať všetky hry na jednom mieste aj prepnutie telefónu do herného módu.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
„Hoci tak na prvý pohľad nevyzerá, Honor View20 je aj výborným herným telefónom. Dokazuje to výkonný čip, unikátna technológia chladenia  alebo dodatočná wi-fi anténa umiestnená v strede telefónu. ”

Celkové hodnotenie

Honor View20 robí krásne fotky, má intuitívne ovládanie a dobre padne do ruky. Navyše sa veľmi rýchlo nabíja, 50 % baterky je nabitých približne za 30 minút. Aj keď sa mi to ako vernému iPhone používateľovi ťažko hovorí, viem si predstaviť, že by som tento telefón používala naďalej.

Lucia Šicková je spoluzakladateľkou Pixel Federation. Šíri osvetu o hrách a je presvedčená, že videohry sú dobrým vzdelávacím nástrojom. Je projektovou manažérkou iniciatívy Pixel Federation – Edufactory, ktorá si kladie za cieľ podporovať inovácie vo vzdelávaní na Slovensku a zároveň odovzdávať know-how v tejto oblasti.


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové