12 právd našich mám, ktorým sme uverili, až keď sme vyrástli

Mama má vždy pravdu. Ak nie vždy, tak aspoň takmer vždy. Väčšinou to však zistíme až ako dospelí.

Nútila nás spať, jesť zeleninu, učiť sa, nájsť si brigádu a odhovárali nás od stretávania sa s istými “kamarátmi”. Mamine rady nám zvykli ísť pekne na nervy, no teraz už vieme, že nám vôbec nechcela zle. Aj za nasledujúcich 12 právd, ktoré nám vtĺkala do hlavy, by sme jej mali poďakovať.

1. Neboj sa, nájdeš si lepšieho/lepšiu

Prvý rozchod vždy bolí. Ak sme sa aj o svojom zlomenom srdci nechceli s mamou baviť, ona to vždy nejako vedela. Keď nám vypla donekonečna sa opakujúcu smutnú pesničku a povedala, že Karol či Táňa neboli pre nás ideálnymi a určite si ešte lásku nájdeme, tak sme jej neverili. Keď si dnes na svoj prvý akože vzťah pomyslíme, tak zistíme, že mama mala naozaj pravdu.

2. Raňajky sú základ

Rýchlo do seba naliať kávu tesne pred odchodom z domu nie je ten typ raňajok, ku ktorým nás mamy nútili od predškolského veku. Keď vám v práci škvŕka v bruchu už o jedenástej a aj vtedy, keď si na všetkých fitness portáloch čítate, že raňajky sú základ každého zdravého životného štýlu, prajete si, aby na vás ráno na stole čakal chlebík a čaj od mamičky ako pred rokmi.

3. Áno, musíš ísť k lekárovi

A to nie len vtedy ak ti niečo je, ale aj na preventívnu prehliadku. Teraz, keď v zhone dospeláckeho života zabudneme ísť napríklad na preventívku k zubárovi, tak to neskôr veľmi zabolí nielen nás, ale aj našu peňaženku. Vtedy si opäť v duchu povieme, že sme mali mamu počúvať.

4. Odkladaj si peniaze

Keď sme dostali sto korún od babky, nehovoriac o prvom zárobku z brigády, mama bola vždy tá, ktorá nám prízvukovala, že nemáme hneď minúť všetko. V čase, keď žijeme od výplaty k výplate a každý mesiac si hovoríme, že už začneme šetriť, ľutujeme, že sme si finančnú disciplinovanosť neosvojili už dávno.

5. Najprv si urob úlohy, potom môžeš ísť von

Aj takýmto spôsobmi nás mamy viedli k zodpovednému plánovaniu času, ktorý niektorým z nás chýba dodnes. Keď si aj ako dospelý neskoro večer sadáte k dokončeniu pracovných úloh, lebo ste popoludní uprednostnili kávu s kamarátmi, tak vám opäť napadne rada mamy — najprv povinnosti, potom zábava.

6. Nemáš sa kam ponáhľať. Párty aj vzťahy počkajú

Vždy, keď sme žobrali o posunutie večierky alebo o povolenie ísť na prvú diskotéku, lebo tam išla aj platonická láska z vedľajšej triedy, tak sa vyjednávanie skončilo argumentom „Nemáš sa kam ponáhľať, bude toho ešte veľa“. A dnes vieme, že tie prvé razy za to veľmi nestáli a pokojne sme mohli počkať.

7. Nájdi si brigádu

Ťahať peniaze od rodičov nám vyhovovalo len do času, keď naše nároky nezačali prevyšovať stanovený prídel. Ak sme chceli na nové tenisky či mobil, mamy nás vyháňali na brigádu, čo sme prijímali len s nevôľou. Dnes už vieme, že za tým bolo viac. Každá prax a pracovný návyk, ktorý sme na brigáde získali, sa nám neskôr zišiel.

8. Nedávaj si tetovanie, budeš to ľutovať

Viete si predstaviť, aké tetovanie by ste mali na tele, ak by vás od toho mama v 16 neodhovorila? Môžete teda mame poďakovať, že nemáte ornament na krížoch ani draka na ramene. Ušetrili ste za pretetovanie či odstránenie laserom.

9. Nemusíš začať chodiť s niekým len preto, že aj tvoji kamaráti majú frajerov a frajerky

Niekedy sme mali najväčšie vzory v partii kamarátov. Ak si niekto našiel frajera či frajerku, museli sme okamžite aj my. A bolo nám jedno, kto to bude. A vtedy nám mama opakovala, že takto budovanie vzťahov ozaj nefunguje.

10. Používaj menej parfému, mejkapu, gélu na vlasy…

Aj vy sa občas s hrôzou pozeráte na vlastné fotky zo strednej? Keď dievčatá objavili čaro šminiek, riadili sa heslom „čím viac, tým lepšie “. Rovnako to bolo s chalanmi a voňavkou či gélom na vlasy. Teraz už chápeme naše „staromódne“ mamy a ich postoj k nášmu skrášľovaniu sa.

11. Raz sa budeš na tom smiať

Dramatická hádka kvôli stužkovej, nešťastná láska, zle ostrihané vlasy… Ako deti a tínedžeri sme často banálne veci prežívali ako tú najväčšiu tragédiu. Vtedy nám mamy s úsmevom vysvetľovali, že sa nič nedeje. My sme si mysleli, že nás nechápu, ale dnes vieme, že to celé chápali až príliš dobre.

12. Nemysli len na seba

Vtedy sme si mysleli, že nám nikto nerozumie, a že sa rodičia starajú len o seba. Mama nám naopak opakovala, že nemáme byť egoistickí, nerobiť len to, čo sami chceme a občas si nájsť čas aj na ostatných. Túto radu môžete poslúchnuť aj teraz. Nájdite si čas na mamu a ukážte jej, že z vás vychovala dobrého človeka.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Rasťo Chvála bloguje o predbiehaní: Nepodceňte situáciu

Motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely radí, ako správne predbiehať tak, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam aj prípadným nehodám.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša množstvo dobrých rád aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, Rasťo Chvála v blogu približuje, ako predbiehať nielen na obojsmernej ceste. 

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

Občas zídem dole z rýchlostnej komunikácie R1 a len tak pre spomienky a relax brázdim cesty prvej triedy medzi Nitrou a Žiarom nad Hronom. Inokedy zas na týchto cestách urobím mojim deťom exkurziu do minulosti a rozprávam, ako sme tu jazdili v 90. rokoch.

Na takzvanej ceste smrti vtedy všetci predbiehali. Doslova to pripomínalo automobilové preteky, akurát tu išli pretekári aj v protismere. Dnes by mi to už strach nedovolil, ale vtedy to bol národný šport.

Keď prichádzal na rad úsek s krátkou rovinkou, bolo treba podradiť, aby mal motor ideálne otáčky. Potom nasledovalo nazbieranie rýchlosti, priblíženie k autu a ak za zákrutou nič nešlo, ostával len mrk do zrkadla, či náhodou nejde zozadu niekto rýchlejší, a šup, už bol predbiehací manéver hotový. Kto takto nevedel predbiehať, skončil zle.

„V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor.“

Áno, mrazí ma pri predstave, ako sa jazdilo na ceste číslo 65. Na druhej strane často sa predbiehalo ako z učebnice, dnes mnohým šoférom táto skúsenosť chýba. Často predbiehajú na nevhodnom prevodovom stupni a nepozerajú sa za seba.

V časoch rýchlych áut treba brať do úvahy, že niekto začal predbiehať skôr ako najbližšie auto za kamiónom. Predbiehací manéver na obojsmernej ceste je špecifický tým, že trvá veľmi krátko, za ten čas však treba vyhodnotiť veľa informácií: vhodný úsek, autá v protismere, autá vzadu, auto pred nami a v neposlednom rade technické danosti auta.

V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor, lebo nevieme, ako rýchlo a kde sa vystrčí oproti idúce auto. Špeciálne si všímajme horizonty alebo nenápadné odbočky, z ktorých môže na cestu vybehnúť iné auto.

Stále ostáva dôležité sledovať prostredie vôkol cesty, a tak trochu si načítať správanie šoféra pred nami. Aj keď to nevyzerá ako nutné, predbiehací manéver začnime vždy v otáčkach, pri ktorých motor začína poriadne ťahať. Oplatí sa podradiť alebo pri automatickej prevodovke stlačiť plyn na podlahu.

„Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla.“

Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla. Ak predbiehame viac áut v kolóne, počítajme s tým, že nie každý nás vidí, a tak môže začať predbiehať.

Na zaradenie späť do svojho pruhu treba tiež priestor a predbiehací manéver by sme mali začať len vtedy, ak existuje miesto na zaradenie. Nie je správne, ak miesto na zaradenie musia vytvoriť iní vodiči brzdením.

Zlé predbiehanie na obojsmernej ceste, našťastie, nepatrí medzi časté príčiny dopravných nehôd, ale pokiaľ ide o následky, je na tom najhoršie. Najmä čerství šoféri by si mali prvé predbiehania skúsiť na naozaj prehľadných cestách a nezačínať s predbiehaním kamiónov.

V začiatkoch pomôže natrénovať si pomyselný predbiehací manéver okolo kamióna na diaľnici. Aspoň zistíte, akú dráhu na to potrebujete.

Rasťo Chvála

Prečítajte si aj ďalšie blogy Rasťa Chválu:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete získať 5 GB dát a využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a uplatniť si skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac