12 právd našich mám, ktorým sme uverili, až keď sme vyrástli

Mama má vždy pravdu. Ak nie vždy, tak aspoň takmer vždy. Väčšinou to však zistíme až ako dospelí.

Nútila nás spať, jesť zeleninu, učiť sa, nájsť si brigádu a odhovárali nás od stretávania sa s istými “kamarátmi”. Mamine rady nám zvykli ísť pekne na nervy, no teraz už vieme, že nám vôbec nechcela zle. Aj za nasledujúcich 12 právd, ktoré nám vtĺkala do hlavy, by sme jej mali poďakovať.

1. Neboj sa, nájdeš si lepšieho/lepšiu

Prvý rozchod vždy bolí. Ak sme sa aj o svojom zlomenom srdci nechceli s mamou baviť, ona to vždy nejako vedela. Keď nám vypla donekonečna sa opakujúcu smutnú pesničku a povedala, že Karol či Táňa neboli pre nás ideálnymi a určite si ešte lásku nájdeme, tak sme jej neverili. Keď si dnes na svoj prvý akože vzťah pomyslíme, tak zistíme, že mama mala naozaj pravdu.

2. Raňajky sú základ

Rýchlo do seba naliať kávu tesne pred odchodom z domu nie je ten typ raňajok, ku ktorým nás mamy nútili od predškolského veku. Keď vám v práci škvŕka v bruchu už o jedenástej a aj vtedy, keď si na všetkých fitness portáloch čítate, že raňajky sú základ každého zdravého životného štýlu, prajete si, aby na vás ráno na stole čakal chlebík a čaj od mamičky ako pred rokmi.

3. Áno, musíš ísť k lekárovi

A to nie len vtedy ak ti niečo je, ale aj na preventívnu prehliadku. Teraz, keď v zhone dospeláckeho života zabudneme ísť napríklad na preventívku k zubárovi, tak to neskôr veľmi zabolí nielen nás, ale aj našu peňaženku. Vtedy si opäť v duchu povieme, že sme mali mamu počúvať.

4. Odkladaj si peniaze

Keď sme dostali sto korún od babky, nehovoriac o prvom zárobku z brigády, mama bola vždy tá, ktorá nám prízvukovala, že nemáme hneď minúť všetko. V čase, keď žijeme od výplaty k výplate a každý mesiac si hovoríme, že už začneme šetriť, ľutujeme, že sme si finančnú disciplinovanosť neosvojili už dávno.

5. Najprv si urob úlohy, potom môžeš ísť von

Aj takýmto spôsobmi nás mamy viedli k zodpovednému plánovaniu času, ktorý niektorým z nás chýba dodnes. Keď si aj ako dospelý neskoro večer sadáte k dokončeniu pracovných úloh, lebo ste popoludní uprednostnili kávu s kamarátmi, tak vám opäť napadne rada mamy — najprv povinnosti, potom zábava.

6. Nemáš sa kam ponáhľať. Párty aj vzťahy počkajú

Vždy, keď sme žobrali o posunutie večierky alebo o povolenie ísť na prvú diskotéku, lebo tam išla aj platonická láska z vedľajšej triedy, tak sa vyjednávanie skončilo argumentom „Nemáš sa kam ponáhľať, bude toho ešte veľa“. A dnes vieme, že tie prvé razy za to veľmi nestáli a pokojne sme mohli počkať.

7. Nájdi si brigádu

Ťahať peniaze od rodičov nám vyhovovalo len do času, keď naše nároky nezačali prevyšovať stanovený prídel. Ak sme chceli na nové tenisky či mobil, mamy nás vyháňali na brigádu, čo sme prijímali len s nevôľou. Dnes už vieme, že za tým bolo viac. Každá prax a pracovný návyk, ktorý sme na brigáde získali, sa nám neskôr zišiel.

8. Nedávaj si tetovanie, budeš to ľutovať

Viete si predstaviť, aké tetovanie by ste mali na tele, ak by vás od toho mama v 16 neodhovorila? Môžete teda mame poďakovať, že nemáte ornament na krížoch ani draka na ramene. Ušetrili ste za pretetovanie či odstránenie laserom.

9. Nemusíš začať chodiť s niekým len preto, že aj tvoji kamaráti majú frajerov a frajerky

Niekedy sme mali najväčšie vzory v partii kamarátov. Ak si niekto našiel frajera či frajerku, museli sme okamžite aj my. A bolo nám jedno, kto to bude. A vtedy nám mama opakovala, že takto budovanie vzťahov ozaj nefunguje.

10. Používaj menej parfému, mejkapu, gélu na vlasy…

Aj vy sa občas s hrôzou pozeráte na vlastné fotky zo strednej? Keď dievčatá objavili čaro šminiek, riadili sa heslom „čím viac, tým lepšie “. Rovnako to bolo s chalanmi a voňavkou či gélom na vlasy. Teraz už chápeme naše „staromódne“ mamy a ich postoj k nášmu skrášľovaniu sa.

11. Raz sa budeš na tom smiať

Dramatická hádka kvôli stužkovej, nešťastná láska, zle ostrihané vlasy… Ako deti a tínedžeri sme často banálne veci prežívali ako tú najväčšiu tragédiu. Vtedy nám mamy s úsmevom vysvetľovali, že sa nič nedeje. My sme si mysleli, že nás nechápu, ale dnes vieme, že to celé chápali až príliš dobre.

12. Nemysli len na seba

Vtedy sme si mysleli, že nám nikto nerozumie, a že sa rodičia starajú len o seba. Mama nám naopak opakovala, že nemáme byť egoistickí, nerobiť len to, čo sami chceme a občas si nájsť čas aj na ostatných. Túto radu môžete poslúchnuť aj teraz. Nájdite si čas na mamu a ukážte jej, že z vás vychovala dobrého človeka.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Cigánski diabli a Gypsy Dance na turné plnom ohnivého temperamentu

Na šou plnú bujarej hudby a prvotriedneho tanca v štýle “gypsy” sa môžete tešiť v deviatich mestách.

Cimbal Ernesta Šarköziho, klarinet Zoltána Grunza, husle Štefana Banyáka a spev Silvie a Vanessy Šarköziových, to je výbušná zmes rytmu, temperamentu a emócií, ktorá vám zaručene rozprúdi krv v žilách.

A čo by to bol za zážitok bez poriadneho tanečného vystúpenia. O to sa postará svetoznáma tanečná skupina Gypsy Dance pod vedením Tottiho Ovidiu, ktorý pôsobil napríklad v Teatro dell’Opera di Roma, Opera de Lyon, ale aj v Cirque du Soleil.

Kombinácia výkonov skvelých umelcov a originality hudobného žánru iste ulahodí sluchu, aj zraku. Môžete očakávať prepracované choreografie, majstrovské tanečné umenie a virtuózne výkony hudobníkov, ktorých živel vás strhne spolu s nimi.

Prvé lístky na koncerty v prednostnom predaji už teraz

Koncertov bude celkovo deväť a odohrajú sa po celom Slovensku: v Senici, Štúrove, Veľkom Krtíši, Žiline, Košiciach, Rožňave, Prievidzi, Trenčíne a v Nových Zámkoch. Ako zákazníci operátora O2 si môžete vďaka O2 Momentom kúpiť lístky na pripravované turné v exkluzívnom predpredaji.

Stačí medzi 13. marcom (od 10:00) a 14. marcom (do 10:00) zadať svoje O2 telefónne číslo do formulára Extra výhod. Pošleme vám kód, ktorý vložíte pri kúpe vstupeniek cez Extra výhody a lístky na koncert budú vaše.


Lifetech: Čo je nové