6 krokov, ako sa zbaviť predsudkov a prekonať strach z nepoznaného

Čím viac človek vie, tým väčší problém má pochopiť tých, ktorí majú menej vedomostí. Naše každodenné správanie a rozhodovanie ovplyvňuje množstvo predsudkov. Ako sa nimi nenechať zaslepiť?

Všímať si, ako človek vyzerá, čo má na sebe, odkiaľ pochádza, kde pracuje a na základe toho si o ňom vytvárať stereotypy je úplne bežné. Podľa psychológa a držiteľa Nobelovej ceny za ekonómiu Daniela Kahnemana naše každodenné správanie a rozhodovanie ovplyvňuje množstvo predsudkov.

Jedným z nich je napríklad prekliatie poznaním, teda čím viac človek vie, tým väčší má problém pochopiť tých, ktorí majú menej vedomostí. V živote je ich však oveľa viac. Dá sa proti nim vôbec úspešne bojovať? Samozrejme. Chce to však trochu zamyslenia sa a odhodlania.

1. Uvedomte si svoje predsudky

Zamyslite sa nad tým, aké predsudky prechovávate voči ostatným a pátrajte po tom, odkiaľ pochádzajú. Ste nedôverčiví voči ľuďom pochádzajúcim z istého mesta či regiónu? Odsudzujete človeka s nadváhou bez toho, aby ste vedeli príčinu jeho postavy? Myslíte si, že každý bezdomovec si za svoju situáciu môže sám?

Niektoré mohla spôsobiť negatívna skúsenosť, iné sú však postavené len na tom, čo hovoria ostatní. Len vtedy, keď viete, aké predsudky vás ovládajú, tak môžete začať proti nim bojovať. Nebude to jednoduché, pretože to často bude vyžadovať priznať  si chybu.

Bezdomovec

2. Myslite na dôsledky

Skúste tiež občas rozmýšľať nad tým, či vaše správanie a konanie nie je ovplyvnené predsudkami. Ak sa vyhýbate istým miestam či typom ľudí, nemusí to mať reálne dôvody.

Predsudky v mnohých prípadoch spôsobujú strach, ktorý môže negatívne ovplyvniť vaše konanie a každodenný život. A to aj v tom prípade, že si myslíte, že okolie má predsudky voči vám.

3. Uvažujte, ako vnímajú vás

Zamyslite sa nad tým, ktoré predsudky a stereotypy by sa dali použiť na vás. Sami zistíte, že drvivá väčšina z nich bude neopodstatnená. Spomeňte si na to pri spoznávaní nových ľudí alebo napríklad pri čítaní novinových titulkov.

Rôznorodosť

4. Spoznávajte nových ľudí

Najčastejšie nás predsudky pohltia v prípade, že niečo nepoznáme. Vyjdite von zo svojej starej známej sociálnej „bubliny” vám podobných ľudí. Zoznámite sa s osobami z rôznych krajín, rás, sociálneho statusu, veku či vzdelania. Určite vám to prinesie nejaké príjemné zážitky, vďaka ktorým sa na ľudí budete pozerať inak.

5. Vzdelávajte sa

Najlepším receptom na prekonanie strachu z nepoznaného je cestovať a na vlastnej koži spoznávať rôzne miesta, národy, kultúry. Dá sa však vzdelávať aj inými spôsobmi. Knihy, reportáže, prednášky cestovateľov alebo sa stačí porozprávať s človekom, ktorý pracuje s ľuďmi, ktorých sa predsudky často týkajú.

6. Neporovnávajte sa

Pokiaľ budete stále myslieť na to, že je niekto lepší alebo horší, bohatší či chudobnejší, viac alebo menej vzdelaný ako vy, nikdy sa predsudkov nezbavíte a nebudete vedieť s ľuďmi komunikovať tak, ako si to zaslúžia oni a podobnej reakcie sa dočkáte aj vy.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

22 legendárnych seriálových zvučiek, ktoré nám pripomínajú detstvo

Úvodné piesne zo seriálov, ktoré boli hitom televíznych obrazoviek.

Pre niektorých ťažko uveriteľné, no časy bez neobmedzeného internetu nie sú až takou dávnou minulosťou. Kedysi sme na novú časť obľúbeného seriálu čakali aj týždeň.

Séria, ktorú si dnes bez problémov pozrieme za víkend, sa bežne vysielala aj niekoľko mesiacov. S tými najlepšími si dnes spájame najmä úvodné piesne. Aj po rokoch nám pripomenú, akým obrovským trendom boli v časoch prvej vlny kultových seriálov.

S novými dátovými paušálmi od O2 môžete sledovať videá a počúvať obľúbenú hudbu kdekoľvek bez obmedzenia. Ktorú z týchto seriálových zvučiek máte v pamäti dodnes?

1. Scooby Doo

 

2. Priatelia

 

3. Batman

 

4. Show Billa Cosbyho

 

Vymeňte svoj paušál za O2 Dáta a sledujte viac seriálov ako kedykoľvek predtým. Viac info.

 

5. Simpsonovci

 

6. Dallas

 

7. Rodina Adamsovcov

 

8. Flinstonovci

 

9. Krok za krokom

 

10. V siedmom nebi

 

11. Superman

 

12. Divoký anjel

 

13. Strážcovia vesmíru

 

14. Ružový panter

 

15. Frasier

 

16. Hercules

 

17. Xena

 

18. Alf

 

19. Baywatch

 

20. Modrý Pacifik

 

21. MacGyver

 

22. Beverly Hills

 

Započúvajte sa do legendárnych seriálových zvučiek kdekoľvek

Odteraz už aj počúvanie hudby a sledovanie videí online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

 

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Lifetech: Čo je nové