7 očividných nezmyslov, ktoré sa šírili slovenským internetom

Príklady vtipných hoaxov, ktoré si aj na Slovensku získali značnú podporu.

Viaceré z nich su staré roky, no z času na čas, sa oprášia a šíria nanovo. Falošné a zmanipulované správy zdieľajú na internete tisíce ľudí, napriek tomu, že často ide o úplne očividné nezmysly. Na pobavenie sme vybrali niekoľko príkladov takýchto hoaxov, teda podvodných správ či dezinformácii, ktoré si aj na Slovensku získali značnú pozornosť.

Citáty Milana Lasicu

V poslednom čase sa mohlo zdať, že známy herec a dramatik Milan Lasica sa vo zvýšenej miere vyjadroval k dianiu na verejnosti. Nie je to však tak, jeho kredibilitu si veľmi radi požičiavali tí, ktorí chceli dať svojim nezmyslom punc serióznosti.

Solárne panely vyčerpávajú slnko

Keď do módy prišli obnoviteľné zdroje energií, solárnych elektrární a panelov na domoch začalo pribúdať ako húb po daždi. Možno si pamätáte, že v tom čase sa aj u nás šírila fáma, že solárne panely spotrebúvajú „nadmerné množstvo slnečnej energie” a prispievajú tak ku skorému koncu našej hviezdy. V jednom americkom mestečku to došlo až tak ďaleko, že miestni odmietli výstavbu solárnej elektrárne kvôli obavám, že okolité rastliny nebudú mať dostatok svetla na fotosyntézu.

Vec sa má v skutočnosti tak, že slnko má „palivo“ ešte na pár miliárd rokov, bez ohľadu na to, koľko solárnych panelov sa na Zemi nainštaluje.

Škrtanie čiarových kódov

Nová „iniciatíva” ktorá sa rozbehla na Facebooku v posledných týždňoch. Je založená na fáme, že čísla na čiarových kódoch negatívne ovplyvňujú kvalitu potravín. Recept je jednoduchý: škrtať kódy čiernou fixkou. “Škrtači čiarových kódov” tvrdia, že EAN kód obsahuje číslo 666, teda symbol Satana, ktorý sa pri načítaní do pokladne vypáli do výrobku či potraviny a spôsobí jej nízke energetické vibrácie.

Horčica chráni pred radiáciou

V roku 2003 sa Matejovce, mestská časť Popradu, zviditeľnili tým, že miestni obyvatelia si pred obavou z jadrovej vojny natierali strechy svojich domov horčicou. Panika sa rozšírila do takej miery, že z pultov lokálnych potravín zmizli všetky zásoby horčice. Po príchode televízneho štábu regionálnej televízie, už na obchodíku visel iba oznam: “Horčyca už nie je.”

Slovenčina – najťažší jazyk na svete

Konferencia jazykovedcov, nekonečné debaty, veľa výskumu. Výsledok? Slovenčina je najťažší jazyk na svete. Samozrejme, slovenská gramatika je náročná, no žiadny podobný rebríček nás takto „nekorunoval”.

Koniec sveta

Obľúbená téma samozvaných prorokov a hoaxová klasika. Apokalyptické správy sa objavujú každých pár rokov, väčšinou pripadnú na nejaký významný dátum. Náraz vesmírneho telesa, súdny deň, koniec mayského kalendára. Scenár je vždy rovnaký, vyvolať paniku, vytĺcť z toho nejaké peniaze a potom hľadať výhovorky. Ak by ste si chceli pozrieť, koľkokrát tento svet už nemal existovať, na Wikipedii nájdete celý zoznam (v angličtine).

Recyklované mlieko

Aj drobné číselká na spodku obalov od mlieka môžu s poriadnou dávkou fantázie spôsobiť poplach, ktorý medzi ľuďmi pretrval niekoľko mesiacov. Ak by ste škatuľu od mlieka otočili hore dnom, našli by ste tam reťazec čísel 12345. Ak jedno z nich chýbalo, znamenalo to, že toľkokrát bolo mlieko stiahnuté z predaja, prevarené, znovu prebalené a takto vrátené späť do regálov predajní. Vďaka tejto poplašnej správe si mnoho ľudí povedalo, že krabicové mlieko už nikdy viac nekúpia.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


96 hodín s Huawei: Získajte vybrané modely s veľkou zľavou

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové