Aj tradičné jedlá sa dajú pripraviť moderne a zdravo. Inšpirujte sa týmito 7 receptami

Štrúdľa, placky alebo domáci chlebík. Aj tradičné jedlá, na ktoré si pamätáme z prázdnin u babičky, sa dajú urobiť trochu modernejšie a zdravšie.

Tradičná kuchyňa našich predkov je založená na bielej múke, zemiakoch či slanine. Náš aktuálny životný štýl nás však núti (aspoň občas) siahnuť po zdravších a nemenej chutných alternatívach. Janica a Aneta z iniciatívy Jem iné vám ukážu, že aj recepty vašej mamy či babky sa dajú urobiť moderne a zdravo.

1. Zemiakový šalát

JEMINE

Vianočná klasika všetkých slovenských domácnosti sa dá urobiť v takej forme, že ho nebudete musieť vybehávať vo fitku ešte aj vo februári. V purpurovom zemiakovom šaláte Jem iné nie je ani gram majonézy. Recept nájdete tu.

2. Štrúdľa

Voňavá, chrumkavá, domáca. Na jeden z najpopulárnejších koláčov má asi každá rodina svoj vlastný recept. Ak ste siešte nenašli ten svoj, skúste zdravú jablkovo-škoricovú štrúdľu. Nie sú v nej žiadne jablká z konzervy, ani mrazené lístkové cesto či rafinovaný cukor. A preto si môžete dopriať aj viac než len jeden kúsok. Recept nájdete tu.

3. Palacinky

Obľúbené detské jedlo nemusí byť zo zásady mastné, ťažké a presladené. Ak cesto pripravíte zo špaldovej múky, ryžového mlieka a ovsených vločiek, môžete si bez výčitiek dať palacinky pokojne aj na raňajky. Pripravte si ich podľa tohto receptu.

4. Placky

JEMINE

Ani placky nemusia byť ťažkým jedlo, z ktorých kvapká olej. Tradičné zemiakové placky môžete nahradiť ľahšími zelerovo-mrkvovými. Nespotrebujete na ne polovicu fľaše oleja a po ich smažení nebudete musieť dva dni vetrať byt. Tieto zdravé placky sa totiž pečú v trúbe. Zelerovo-mrkvové placky od Jem iné nájdete tu.

 5. Ryžová kaša

Pamätáte si ešte na domácu mliečnu ryžu, ktorú ste dostávali na desiatu v škôlke alebo vám ju varievala babka na večeru? Skúste sa vrátiť do detských čias a pripravte si vylepšenú verziu tohto sladkého jedla. Hustá ryžová kaša s lieskovými orieškami a vanilkou je však trochu iná, nepripravuje sa z klasického mlieka, ale z mlieka z lieskových orechov. Kompletný recept nájdete na tomto linku.

6. Kváskový chlieb

Chlebík bez použitia kvasníc či droždia, ktorý vykysne vďaka kvásku (ražná múka skvasená riadeným spôsobom) má stáročnú históriu a v súčasnosti prežíva svoju renesanciu. Zdravý a voňavý kváskový chlebík si môžete pripraviť aj doma, tak ako kedysi naše babičky. Recept na kvások a domáci chlebík nájdete tu.

7. Kapustnica

JEMINE

Kyslá kapusta bola tiež jednou zo základných potravín našich predkov. Najlepším jedlom, ktoré sa z nej dá pripraviť, je voňavá kapustnica s hríbami, ktorá sa mnohým z nás spája najmä s Vianocami. Ak chcete zmenu, skúste si ju nabudúce pripraviť po vegánsky podľa nasledujúceho receptu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skupina Fallgrapp mieri na turné po Slovensku

Elektronika, pri ktorej počúvaní sa nemusíte hanbiť, valcuje domácu scénu a vyhrala už niekoľko ocenení. Teraz vyráža na česko-slovenské turné a vy môžete byť pri tom.

Muzikanti z Dubnice nad Váhom dokazujú, že nemusíte spievať po anglicky, aby ste sa dokázali vyrovnať zahraničnej konkurencii. Ak ste o nich ešte nepočuli, je najvyšší čas ich spoznať.

Za celým projektom stojí producent Juraj Liška, ktorý sa v elektronicko-akustickej skupine okrem produkcie venuje aj textom. Zvyšok zoskupenia hrá okrem bežnej basgitary či bicích aj na menej očakávaných nástrojoch – v ich piesňach začujete aj husle či perkusie. Kombinácia hudobnej klasiky a moderny obohatená o lyrické texty je ideálny mix pre každého fanúšika súčasnej indietronicy.

Skupina Fallgrapp má na konte debutový album Rieka z roku 2014, ktorý získal na Radio Head Awards 2014 viacero ocenení (Album roka, Debut roka, Singel roka, Nahrávka roka v kategórii Elektronická hudba) a len album V hmle, ktorý vyšiel nedávno koncom marca. Koncertovali už aj na našich najväčších festivaloch, na Pohode aj Grape. Pravidelne ich hudbu hrajú na slovenských aj zahraničných rádiách.

So svojou zasnenou elektronickou hudbou sa idú predstaviť celému Slovensku. Ak ste si doteraz mysleli, že naša indie scéna vám nemá čo ponúknuť, nechajte sa presvedčiť o opaku a navštívte jeden z ich koncertov.

Prvé lístky na turné v prednostnom predaji už teraz

Kapela v najbližších mesiacoch navštívi celkovo 10 miest na Slovensku aj Česku. Ako naši zákazníci si môžete vďaka O2 Momentom zabezpečiť lístky na pripravované turné v exkluzívnom predpredaji. Ponuka platí pre koncerty 5. 5. v Prešove, 6. 5. v Košiciach, 12. 5. v Nitre, 18. 5. v Bratislave a 19. 5. v Banskej Bystrici.

Stačí, ak medzi 10. aprílom (od 9:00) a 12. aprílom (do 9:00) zadáte svoje O2 telefónne číslo do formulára Extra výhod. Pošleme vám kód, ktorý vložíte pri kúpe vstupeniek cez Extra výhody a lístky na koncert budú vaše.


Lifetech: Čo je nové