Ako sa dorozumieť v mori čo najefektívnejšie?

S časom obmedzeným kapacitou kyslíkového prístroja, tlakom, ktorý všetko komplikuje, a inými nástrahami je to doslova otázka prežitia. S novou kartou O2 voľnosť je to však hračka.

S časom obmedzeným kapacitou kyslíkového prístroja, tlakom, ktorý všetko komplikuje, a inými nástrahami je to doslova otázka prežitia. S novou kartou O2 voľnosť je to však hračka.

Cez vysielačku

Existujú v rôznych veľkostiach – od celých masiek až po maličké „divajsy“, ktoré sa pripnú popruhmi. Nie vždy však cez ne rozumieť, najmä pre štuple v nose či vyrovnávače tlaku.

Rukami-nohami

Najspoľahlivejšia (a najvyužívanejšia) metóda podvodnej komunikácie je posunková reč. Dôležité však je poznať význam znakov, ktorý sa môže líšiť od toho na súši. Vztýčený palec tu dole totiž neznamená, že „potápanie je super – moja nová láska“, ale „musím sa okamžite vynoriť“.

Písmom

Keď zlyhá technika, potápači siahnu po voskovkách. Vážne. Píšu nimi na špeciálne upravené menšie či väčšie plastové tabuľky, ktoré si pripevnia buď priamo na zápästie, alebo „pricvaknú“ k výstroju. Problém je, keď sa tabuľka stratí – odpláva.

Cez telefón

Vyššie uvedené spôsoby dorozumievania fungujú vo všetkých moriach, v ktorých sú vhodné podmienky na potápanie. Našťastie, v mori možností je to oveľa jednoduchšie. S novou predplatenou kartou O2 Voľnosť máte more času. Môžete hovoriť, koľko chcete, pokojne aj hodinu a za každý hovor zaplatíte len 10 centov. Viac informácií o karte nájdete na našej stránke.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Spoznajte slovenské pamiatky a miesta, ktoré sú navrhnuté do zoznamu UNESCO

Na Slovensku máme množstvo svetových unikátov, aké nikde inde vo svete neuvidíte.

Slovensko je z hľadiska kultúrnych, historických a prírodných divov nesmierne bohatá krajina. Na našom území sa nachádzajú veci a miesta, ktoré doslova vyrážajú dych. Spomedzi nich vám prinášame prehľad zaujímavostí, ktoré si zaslúžia označenie svetového dedičstva UNESCO, a o tento štatút aj usilovne bojujú.

Limes Romanus

Pre Rimanov bolo územie dnešného Slovenska zaujímavé najmä z pohľadu obchodu. Najdôležitejšou pre nich bola Jantárová cesta, vedúca od Baltu až po Jadran. Smerom na juh sa po nej prepravoval jantár, dobytok, kože a a kožušiny, na sever zas  sklenené, strieborné a bronzové výrobky.

Aby Rimania dokázali odolávať útokom Germánov, vybudovali pozdĺž Dunaja systém obranných opevnení – Limes Romanus. Medzi základnými tábormi fungovali pomocné tábory a opevnenia. Tam patrili aj Gerulata v Rusovciach a Kelemantia v Iži pri Komárne.

Komárňanská pevnosť

Rozmermi a zachovalosťou patrí Komárňanská pevnosť k unikátom nielen slovenského, ale celoeurópskeho významu. V Komárne nájdete sústavu protitureckých pevností, ktoré tvorili prepracovaný fortifikačný systém bastiónového typu.

Po vpáde Turkov do Uhorska sa v roku 1546 sa tento systém začal stavať, a v druhej polovici 17. storočia ho zdokonalili do takej miery, že bol najmodernejší v strednej Európe. Následne bolo opevnené celé mesto reťazcom stáleho opevnenia – tzv. Palatínskou a Vážskou líniou.

Túto líniu opevnenia okolo Komárna dotvárali predsunuté predmostia na ľavom brehu Váhu a pravom brehu Dunaja.

Pamätník Chatama Sofera

Pamätník Chatama Sofera v Bratislave je pozostatkom starobylého cintorína, ktorý bol zničený v roku 1943 kvôli výstavbe tunela pre električkovú trať. V podzemí sa napriek tomu zachovalo 23 hrobov v rabínskej sekcii vrátane hrobu významného bratislavského rabína Chatama Sofera.

Obnova areálu, ktorú architektonicky zastrešil Martin Kvasnica prebehla v rokoch 2000 – 2002. Výsledkom je hrobka významných rabínov a učencov spĺňajúca striktné požiadavky halachy – židovského práva.

Krasové doliny Slovenska

Jaskyne Slovenského krasu a priľahlého Aggtelekského krasu v Maďarsku už do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO zapísané sú. Teraz je cieľom dopracovať nominačný projekt Rokliny Slovenského raja a zaradiť tam rôzne typy krasových dolín na našom území, ktorých je obrovské množstvo.

Medzi najvýnimočnejšie krasové oblasti (okrem Národného parku Slovenský kras) sa u nás radia Demänovský kras v Nízkych Tatrách, Mojtínsky kras v Strážovkých vrchoch, Harmanecký kras vo Veľkej Fatre, Pieninský kras, útvary v Slovenskom raji a Muránskej planine alebo Pajštúnsky, Smolenický a Cajlanský kras v Malých Karpatoch.

Gejzír v Herľanoch

Na zápis do zoznamu UNESCO čaká aj turistická dominanta okolia Košíc – Herliansky gejzír. Tento vzácny studený gejzír vyviera zo zeme v areáli bývalých kúpeľov. Objavený bol počas realizácie artézskeho vrtu v sedemdesiatych rokoch 19. storočia.

Cieľom bolo získať ďalší zdroj minerálnej vody pre Herlianske kúpele. Gejzír silne mineralizovanej vody je výsledkom tohto takmer 405 metrov hlbokého vrtu. Voda vytryskuje až do výšky 22 metrov, každých 32 až 34 hodín, pričom celé prírodné divadlo trvá prilbližne pol hodinu.

Mykoflóra Bukovských vrchov

Bukovské vrchy sú z veľkej časti súčasťou Národného parku Poloniny. Ten sa nachádza na severovýchode Slovenska, na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou.

Už samotné poloniny, teda horské lúky nad hornou hranicou lesa sú veľmi špecifické, no na zápis do svetového dedistva tu čakajú najmä vzácne huby.

Celkovo sa ich tu nachádza až 1207 druhov. Z nich je 64 zaradených do Červenej knihy Slovenskej republiky. Takmer 90 z nich je zákonom chránených a až 325 patrí do kategórie ohrozených, kriticky ohrozených a vzácnych.

Gemerské a abovské kostoly

Na zápis do zoznamov UNESCO čakajú aj gemerské a abovské kostoly so stredovekými nástennými maľbami. K nim sa radí aj ranogotický kostol Zvestovania Panny Márie z druhej polovice 13. storočia v obci Chyžné v okrese Revúca, ktorý sa dá po telefonickom dohovore navštíviť.

Aktuálne je kostol v dobrom technickom stave, keďže pred dvomi rokmi prešiel čiastočnou rekontruškciou. Zaujme najmä výzdobou v podobe vzácnych fresiek z konca 14. storočia a neskorogotického oltára z dielne Majstra Pavla z Levoče.

Veľkomoravské pamiatky

Historické pamiatky na Veľkomoravskú ríšu sú spoločnou česko-slovenskou nomináciou. Primárne ide o najstaršiu stojacu veľkomoravskú stavbu, teda kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch a tiež neďaleké Mikulčice – Rastislavovu pevnosť, ktorá sa nachádza na českom území. Okrem nich to je Areál Ducové – Kostelec, ktorý sa nachádza neďaleko Piešťan.

Knieža Mojmír tu  v polovici 9. Storočia tu prestaval pôvodné praveké hradisko na veľkomoravský veľmožský dvorec. Do nominácie by sa však mohli zmestiť aj Hradisko Bojná, Rotunda sv. Juraja v Nitriasnkej blatnici, kostol sv. Emeráma v Nitre či kaplnka v Trenčíne.

Rýchly internet v Komárne či Herľanoch

Aj v lokalitách Kopčany, Komárno či Herľany môžu zákazníci O2 využívať rýchly mobilný 4G internet, ktorý je dostupný pre viac ako 95 % obyvateľov Slovenska. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/internet/4g.


Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové