Čítanie je náročná činnosť, preto to robí tak málo ľudí

Rozhovor s Kolomanom Kertézs Bagalom, vydavateľom a podporovateľom slovenskej literatúry o tom aká je slovenská literatúra a prečo povinné čítanie nemotivuje mladých čítať.

S knihami a literatúrou sa stretával od útleho detstva, ale až po revolúcii sa rozhodol, že sa im bude profesionálne venovať. A tak si založil vydavateľstvo. Koloman Kertész Bagala sa však nespráva ako bežný vydavateľ, ale vydáva len to, čo sa mu osobne páči. Nezaujíma sa primárne o zisk, ale chce vydávať autorov a autorky, ktoré sú blízke jeho literárnemu vkusu. Porozprávali sme sa s ním o tom, z čoho má pôžitok pri čítaní, aká je slovenská literatúra a prečo povinné čítanie nemotivuje mladých čítať.

Čo musí mať kniha, aby sa vám páčila?

Mám rád vzrušujúce čítanie. Dej ani postavy nemusia  byť dobrodružné, to ja chcem mať vzrušujúci zážitok – pasiu z čítania.

A ako hodnotíte vzťah Slovákov ku knihám?

To je veľmi zložitá otázka. V podstate, na Slovensku sa číta. Otázkou je, či sa čítajú iba knihy alebo aj literatúra.

V akom stave je slovenská literatúra? Má potenciál byť úspešnou aj v zahraničí?

Viem posúdiť iba tých 26 rokov, odkedy sa venujem tomuto odvetviu. Počet titulov je v súčasnosti väčší a širší ako kedysi, ale klesá záujem. Možno je to sčasti aj tým, že dnes už literatúra nemá punc čohosi zakazovaného alebo nevhodného, cenzorské bariéry padli, a tak sa aj čitatelia rozptýlili medzi všetky žánre a štýly.

Inak sa nemáme za čo hanbiť, ale predsa len, stále čakáme na nejakého veľkého autora, alebo na Nobelovu cenu.

Severania majú „svoje” detektívky, ktoré si s nimi spája bežné publikum. Má aj slovenská literatúra niečo také, s čím by mohla byť spájaná?

Myslím, že naša literatúra je veľmi rôznorodá, autori sú v žánroch rozptýlení. Na druhej strane, otázkou je, či je to pre severanov výhodou. Detektívky sú síce populárne, ale zase môžu zatieniť iné kvalitné severské diela, ktoré kvôli nim prehliadame.

Aký je váš názor na povinné čítanie?

Myslím si, že deti by mali čítať, ale určite nie niečo, čo sa označuje ako povinné. Radšej nech čítajú Harryho Pottera či Pána prsteňov, než by ich mali vidieť v kine. Je nezmyslom memorovať obsahy z klasiky. Deti netreba viesť ku konkrétnym knihám, ale k láske k literatúre. Radšej vypestovať to, aby čítali s vášňou, budovali si návyky, a potom nech sa pokojne púšťajú do ťažších kníh.

V čom vidíte najväčšiu silu kníh, pri formovaní osobnosti človeka?

Rozširuje to jazykové schopnosti, rozvíja abstraktné myslenie. Ja mám najlepšie zážitky z neilustrovaného textu. Súčasná civilizácia je závislá na vizualite. Jasné, že fotka povie na prvý pohľad viac, ako blok textu, no prijímame jednoducho spracované informácie ako na tácke, ale mrzí ma, že nebádame ďalej, do hĺbky.

Keby ste mali vybrať pár kníh alebo autorov, ktoré vo vás zanechali najväčšiu stopu, ktoré by to boli?

Zásadná kniha z môjho detstva je Smelý zajko v Afrike od Jozefa Cígera Hronského. Možno aj kvôli nej som v tridsiatke zdolal Kilimandžáro. Potom to boli autori ako Karl May a Jules Verne. Neskôr, asi v 15 rokoch som sa začítal do Hemingwaya, Remarqua a ďalších autorov z prvej polovice 20. storočia. To už boli knihy pre dospelých, kde sa rozoberali témy ako vojna, medziľudské vzťahy a mňa to lákalo.

Okolo maturity som si začal všímať pôvodnú slovenskú tvorbu a veľmi ma tešilo čítať napríklad Dušana Mitanu, Jána Johanidesa alebo Rudolfa Slobodu. Čím som bol starší a vyzretejší, začal som si viac všímať literatúru mojich rovesníkov. Doteraz mám rád mladú a novú literatúru.

Vznikajú u nás dobré veci?

Nie všetko sa mi úplne páči, ale rád čítam súčasníkov, vyjadrujú akýsi môj životný pocit, ich hrdinovia riešia tie isté otázky a problémy ako ja.

Ako by ste inšpirovali človeka, ktorý nečíta, aby v čítaní našiel pôžitok?

Čítanie je náročná činnosť, preto sa jej venuje tak málo ľudí. Myslím, že začať sa dá pokojne aj od bestsellerov, aby si človek spravil prehľad, zistil, či sa mu páčia. Ak nie, dá sa hĺbať ďalej v kníhkupectvách a antikvariátoch. Alebo v knižniciach, tam to má človek zdarma. Výsledky sa dostavia, netreba zúfať.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac