Čítanie je náročná činnosť, preto to robí tak málo ľudí

Rozhovor s Kolomanom Kertézs Bagalom, vydavateľom a podporovateľom slovenskej literatúry o tom aká je slovenská literatúra a prečo povinné čítanie nemotivuje mladých čítať.

S knihami a literatúrou sa stretával od útleho detstva, ale až po revolúcii sa rozhodol, že sa im bude profesionálne venovať. A tak si založil vydavateľstvo. Koloman Kertész Bagala sa však nespráva ako bežný vydavateľ, ale vydáva len to, čo sa mu osobne páči. Nezaujíma sa primárne o zisk, ale chce vydávať autorov a autorky, ktoré sú blízke jeho literárnemu vkusu. Porozprávali sme sa s ním o tom, z čoho má pôžitok pri čítaní, aká je slovenská literatúra a prečo povinné čítanie nemotivuje mladých čítať.

Čo musí mať kniha, aby sa vám páčila?

Mám rád vzrušujúce čítanie. Dej ani postavy nemusia  byť dobrodružné, to ja chcem mať vzrušujúci zážitok – pasiu z čítania.

A ako hodnotíte vzťah Slovákov ku knihám?

To je veľmi zložitá otázka. V podstate, na Slovensku sa číta. Otázkou je, či sa čítajú iba knihy alebo aj literatúra.

V akom stave je slovenská literatúra? Má potenciál byť úspešnou aj v zahraničí?

Viem posúdiť iba tých 26 rokov, odkedy sa venujem tomuto odvetviu. Počet titulov je v súčasnosti väčší a širší ako kedysi, ale klesá záujem. Možno je to sčasti aj tým, že dnes už literatúra nemá punc čohosi zakazovaného alebo nevhodného, cenzorské bariéry padli, a tak sa aj čitatelia rozptýlili medzi všetky žánre a štýly.

Inak sa nemáme za čo hanbiť, ale predsa len, stále čakáme na nejakého veľkého autora, alebo na Nobelovu cenu.

Severania majú „svoje” detektívky, ktoré si s nimi spája bežné publikum. Má aj slovenská literatúra niečo také, s čím by mohla byť spájaná?

Myslím, že naša literatúra je veľmi rôznorodá, autori sú v žánroch rozptýlení. Na druhej strane, otázkou je, či je to pre severanov výhodou. Detektívky sú síce populárne, ale zase môžu zatieniť iné kvalitné severské diela, ktoré kvôli nim prehliadame.

Aký je váš názor na povinné čítanie?

Myslím si, že deti by mali čítať, ale určite nie niečo, čo sa označuje ako povinné. Radšej nech čítajú Harryho Pottera či Pána prsteňov, než by ich mali vidieť v kine. Je nezmyslom memorovať obsahy z klasiky. Deti netreba viesť ku konkrétnym knihám, ale k láske k literatúre. Radšej vypestovať to, aby čítali s vášňou, budovali si návyky, a potom nech sa pokojne púšťajú do ťažších kníh.

V čom vidíte najväčšiu silu kníh, pri formovaní osobnosti človeka?

Rozširuje to jazykové schopnosti, rozvíja abstraktné myslenie. Ja mám najlepšie zážitky z neilustrovaného textu. Súčasná civilizácia je závislá na vizualite. Jasné, že fotka povie na prvý pohľad viac, ako blok textu, no prijímame jednoducho spracované informácie ako na tácke, ale mrzí ma, že nebádame ďalej, do hĺbky.

Keby ste mali vybrať pár kníh alebo autorov, ktoré vo vás zanechali najväčšiu stopu, ktoré by to boli?

Zásadná kniha z môjho detstva je Smelý zajko v Afrike od Jozefa Cígera Hronského. Možno aj kvôli nej som v tridsiatke zdolal Kilimandžáro. Potom to boli autori ako Karl May a Jules Verne. Neskôr, asi v 15 rokoch som sa začítal do Hemingwaya, Remarqua a ďalších autorov z prvej polovice 20. storočia. To už boli knihy pre dospelých, kde sa rozoberali témy ako vojna, medziľudské vzťahy a mňa to lákalo.

Okolo maturity som si začal všímať pôvodnú slovenskú tvorbu a veľmi ma tešilo čítať napríklad Dušana Mitanu, Jána Johanidesa alebo Rudolfa Slobodu. Čím som bol starší a vyzretejší, začal som si viac všímať literatúru mojich rovesníkov. Doteraz mám rád mladú a novú literatúru.

Vznikajú u nás dobré veci?

Nie všetko sa mi úplne páči, ale rád čítam súčasníkov, vyjadrujú akýsi môj životný pocit, ich hrdinovia riešia tie isté otázky a problémy ako ja.

Ako by ste inšpirovali človeka, ktorý nečíta, aby v čítaní našiel pôžitok?

Čítanie je náročná činnosť, preto sa jej venuje tak málo ľudí. Myslím, že začať sa dá pokojne aj od bestsellerov, aby si človek spravil prehľad, zistil, či sa mu páčia. Ak nie, dá sa hĺbať ďalej v kníhkupectvách a antikvariátoch. Alebo v knižniciach, tam to má človek zdarma. Výsledky sa dostavia, netreba zúfať.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

5 seriálov z Netflixu, na ktoré sa môžete tešiť v roku 2017

Od hororov, dobrodružných filmov až po historické drámy.

Rok 2017 seriálom praje. Vďaka vysokej úspešnosti tohto formátu doň tvorcovia investujú viac ako kedykoľvek predtým. Výsledkom sú kvalitné snímky s prepracovanou réžiou, scenárom a hereckými výkonmi. Seriály sa pritom neštítia pred ničím — ani pred superhrdinami, fantastickými rozprávkami či vzdelávacími programami.

A Series of Unfortunate Events

Jeden z najočakávenejších seriálov tohto roka mal v januári premiéru na Netflixe. Je založený na populárnych knihách autora Lemony Snicketa. Seriál sa točí okolo postáv troch detí, ktorým za záhadných udalostí zomrú pri požiari rodičia. Na svete ostanú samy a postupne začnú odhaľovať temné tajomstvá ich rodiny.

Popri tom sa snažia získať naspäť svoje rodinné dedičstvo, ktoré im chce schmatnúť ich zlý strýko Gróf Olaf (Neil Patrick Harris). Seriál je síce rozprávkový, no zaujme aj dospelých.

Iron Fist

Námet na seriál vznikol ešte v 70. rokoch, no svetlo sveta sa mu podarí uzrieť až v roku 2017. Pochádza z dielne Marvelu, čiže pri srdci zahreje všetkých fanúšikov komiksových superhrdinov. Príbeh je o mladom Dannym, ktorý sa roky po záhadnom zmiznutí vracia do rodného New Yorku.

Len málokto vie, že sa za ten čas stihol stať majstrom bojových umení a dokonca je obdarený nadprirodzenými schopnosťami — silou železnej päste. S pomocou svojich schopností sa púšťa do boja s temnými silami a skorumpovaným svetom.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

DARK

Tentokrát niečo z nemeckej produkcie. Mnohým z vás bude námet možno pripomínať seriál Stranger Things. Niektorí ho označujú aj za jeho strašidelnejšiu verziu. Dej je nasledovný: v malom nemeckom mestečku zmizne chlapec, čo samozrejme spôsobí rozruch.

Pri pátraní sú viaceré rodiny konfrontované s temnou minulosťou mesta a vraj s tým všetkým má niečo spoločné aj cestovanie v čase. Dej sa teda odohráva striedavo v prítomnosti a v 80. a 50. rokoch. Seriál bude po nemecky, čo určite poteší všetkých nemčinárov, ktorí trpia faktom, že väčšina populárnych seriálov býva po anglicky.

Bill Nye ide zachrániť svet

Bill Nye je populárno-vedecká postava, ktorá komplikované veci približovala deťom vo svojej šou Bill Nye the Science Guy. Niečo ako trochu serióznejší Majster N. No ukázalo sa, že Bill Nye vie veci vysvetľovať aj dospelým a že sa mu naozaj nepáči, čo sa dnes vo svete deje. Vlnu dezinformácií a alternatívnych faktov sa rozhodol konfrontovať v novej talkshow.

Bude sa tu rozoberať nielen veda, ale aj jej vzťah k politike, pop kultúre a spoločnosti. V prvej sérii si na paškál vezme globálne otepľovanie, alternatívnu medicínu, alebo videohry. Hlavný cieľ? Búrať mýty, ktoré až príliš často prevládajú vo verejnej debate.

Las Chicas del Cable

Seriál španielskej produkcie sa odohráva v Madride 20. rokov, keď bola pracujúca žena raritou. V meste sa otvorí prvá telekomunikačná spoločnosť, v ktorej majú ako operátorky fungovať práve mladé ženy. Po pracovných pozíciach sa len tak zapráši a tie, ktoré majú to šťastie, sa stanú seriálovými protagonistkami.

Ženy rozdielnych pôvodov a zázemí prerozprávajú svoj vlastný príbeh, ale aj príbeh španielskej spoločnosti na začiatku 20. storočia, so všetkými významnými udalosťami, ktoré ju tvarovali. Seriál bude pochopiteľne v španielčine.

Pozrite si svoj obľúbený seriál kdekoľvek

A odteraz už aj pozeranie seriálov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si pár dielov pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.


Lifetech: Čo je nové