Kristína Farkašová: Som rada, že ma naši nenechali niekde v obchode

Známa herečka a podnikateľka hovorí o tom, ako materstvo zmenilo vzťah s jej mamou, čo sa naučila pri vlastných deťoch a za čo je rodičom vďačná.

Kristína Farkašová toho stíha veľa. Podnikanie, natáčania, výchovu detí. Tento rozhovor je však nie je o receptoch na úspech, ale hlavne o vzťahu k mame, o tom, čo ich zblížilo a za čo je jej vďačná.

Ako si spomínate na vaše detstvo a výchovu? Aké boli?

Som vyznávačkou smeru spomienkového optimizmu, takže som jasne presvedčená o tom, že som mala najkrajšie detstvo zo všetkých, naozaj si pamätám samé krásne veci.

Rodičov s láskou, zaujímavými kamarátmi a fascinujúcimi miestami, kam sme chodili. Výchovu sme s bratom dostali podľa mňa dobrú. Mali sme prísne hranice, ktoré sme samozrejme porušovali ako sa len dalo, no zároveň nám rodičia nechávali veľkú slobodu a podporovali nás vo všetkom, čo sme si vymysleli. A to teda boli niekedy pekné blbosti. (smiech)

Keď ste sa stali vy sama matkou, zmenilo to niečo na vzťahu s vašou mamou?

Áno, určite. Očakáva sa, že by som ju asi mala začať viac obdivovať, že to so mnou zvládla. Že ma nenechala plačúcu v obchode na zemi a neušla. Ale paradoxne sa musím priznať, že som si na tom, ako sa správa k mojim dcéram, veľa uvedomila a veľa sa o sebe dozvedela.

Viem, prečo mám z toho a tamtoho taký strach, prečo robím toto či tamto, prečo mi niektoré veci nefungujú vo vzťahoch. A keďže ma mama dobre vychovala a naučila ma základnú vetu “líná huba, hotové neštěstí”, všetko som jej to samozrejme vytmavila. (smiech)  S mamou nemáme úplne jednoduchý vzťah, ale makáme na sebe a je nám stále lepšie.

Radí vám? Ak áno, aká je najlepšia rada, korú vám dala?

Radí. Lenže ja nemám rada rady, ktoré si nepýtam. (smiech) Jednoznačne najlepšia rada je s tou “línou hubou”. Potom ešte tá, že život treba vnímať ako príbeh, tešiť sa na to, čo sa udeje a vnímať, že to, čo sa stalo, a nepáčilo sa nám, patrí do príbehu a časom dostane krásnu pointu. Mama je vyštudovaná scenáristka a dramaturgička, ja som dramaturgička, obe dokážeme život vnímať dramaturgicky. Preto sa z neho vieme tešiť niekedy viac ako naše okolie.

Povedali ste si niekedy: „Tak toto ja určite nebudem robiť svojim deťom, keď ich raz budem mať.” ?

Samozrejme. A ešte samozrejmejšie je, že presne to svojim deťom robím. (smiech)

Kým je človek dieťa či tínedžer, veľa vecí od rodičov vníma ako samozrejmosť. A potom, keď má vlastné, si to zvykne uvedomiť a začne si to viac vážiť. Mali ste aj vy takéto zistenie?

Rodičovstvo je isto náročnejšie, než som si myslela. Som z toho prekvapená a som ešte prekvapenejšia, že si ma naši nechali a nedali ma do domova, alebo ma len tak nenechali niekde v obchode… Viete čo? Bola som teraz s dievčatami v Tatrách. Sánkovali sme sa celé dopoludnie. Keď som tretíkrát ťahala spotená a zničená sánky do kopca, povedala som si, že sánkovačka je jasným dôkazom lásky rodiča k deťom. (smiech) Moji rodičia sa s nami chodili sánkovať veľmi často. Stačí to ako odpoveď?

Je niečo, čo ste sa, naopak, naučili pri vlastných deťoch (prípadne od nich)?

Áno, naučila som sa za tri a pol roka ich života viac ako za celý život. Jednoznačne. Za takú najciteľnejšiu vec považujem to, že ma naučili žiť v prítomnom okamihu. Tu a teraz. Neriešiť čo bolo, čo bude. Užívať si prítomnosť. Bola som rýpačka v minulosti a bojka v myšlienkach na budúcnosť. Je to oveľa lepšie. Hlavne viem, že žiadna budúcnosť neexistuje. Veľmi oslobodzujúce.

A naučila som sa, že existuje naozajstná láska a mágia…lebo milovať nikoho, kto vás tri roky nenechá normálne vyspať, kto stále reve, soplí, kto vás okakával, kto vás drží v službe dvadsaťštyri hodín denne, nemôže byť nič iné, ako absolútna láska a mágia.

Čím vás vaša mama inšpirovala pri ich výchove?

Ja dosť svojský spôsob výchovy, ale možno práve tým, že nechávam deti, aby si plnili svoje sny, nebojím sa toho, naopak sa z toho teším. Asi to vlastne súvisí s tým, že som bola podobne v tomto smere vychovávaná ja.

Spomínate si, kedy ste mali naposledy „zaracha”? Za čo to bolo?

U mňa bolo zaracha, že som nemohla ísť večer do divadla. Strašné niečo. Myslím, že to bolo za nejaký blic. V blicovaní som bola výborná.

Ktorý okamih vás najviac zblížil s mamou, respektíve s rodičmi?

Okamih, kedy som si uvedomila, že sú stále tu absolútne prítomní, napriek tomu, že som si myslela, že sú ďaleko. Že sme od seba ďaleko. Rozpad môjho vzťahu nás zblížil jednoznačne. Asi medzi nami zmizlo napätie, ukázalo sa, že ma vždy vnímali naplno a že nás vlastne nemôže definitívne nikto rozoštvať.

Za čo ste najviac vďačná svojej mame?

Za to, že ma má ešte stále rada. (smiech) Myslím to ale vážne. Nie vždy je náš vzťah jednoduchý, ale snažíme sa. A za to, že má zmysel pre humor.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac