Múdri, prísni aj komickí. Pamätáte si týchto ikonických učiteľov z filmových klasík?

Učitelia a učiteľky sú odjakživa aj veľmi vďačnými objektami filmov. Pamätáte si ešte na týchto ikonických filmových učiteľov?

Celé detstvo a pubertu nám vtĺkali do hláv vedomosti aj rady do života. Učitelia sú spolu s rodičmi osobami, ktoré nás v mladom veku najviac formujú. Určite máte vo svojom živote aj vy nejakého pedagóga, ktorý vás v živote výrazne ovplyvnil, a ktorého si vážite.

1. Obecná škola – Igor Hnízdo

“Jmenuji se Igor Hnízdo.” Kto by si nepamätal Jana Třísku ako prísneho učiteľa zo známeho českého filmu? Tragikomická postava určite nepredstavuje dokonalého učiteľa, no jeho výzor a tresknutie do tabule si pamätá asi každý.

2. Albus Dumbledore – Harry Potter

Čarodejnícka škola v Rokforte mala mnoho zaujímavých postavičiek učiteľov. Najinšpiratívnejším a najmúdrejším bol jednoznačne riaditeľ Dumbledore. Jeho výrok: “Nezáleží na tom, kde sa narodíš, ale kto z teba vyrastie,” má v pamäti vyrytý asi každý fanúšik kníh a filmov o Harrym Potterovi.

3. John Keating – Spoločnosť mŕtvych básnikov

Za postavu učiteľa angličtiny na chlapčenskej akadémii bol Robin Williams nominovaný na Oscara. John Keating je príkladom obľúbeného netradičného učiteľa, ktorý vyučuje svojským spôsobom, ale dokáže svojim študentom dať oveľa viac, než by sa dočítali v učebniciach, a tým si získa ich rešpekt.

4. Profesor Karda – Sněženky a machři

Okrem komických scén rebelujúcich stredoškolákov nám v pamäti utkvel najmä prísny, no spravodlivý profesor Karda v podaní Radka Brzobohatého musel dávať pozor nielen na chlapcov, ktorí sa silou mocou snažili dostať k alkoholu, ale aj o dcéru Mariku.

5. Mr. Miyagi – Karate kid

Obľúbeným filmovým učiteľom detstva mnohých z nás je tak trochu netypický učiteľ – majster japonského bojového umenia. Miyagi vo filme Karate kid nenaučil Dannyho iba karate, ale zmenil aj jeho prístup k životu. Jedna z jeho múdrostí znie: “Je v poriadku, ak prehráš so súperom, ale nesmieš prehrať so strachom.”

6.  Profesor Rabiška – Cesta do hlubin študákovy duše

Film Martina Friča má dnes už takmer 80 rokov, no patrí k najslávenjším československým filmom zo školského prostredia. Nezabudnuteľná je postava profesora a kronikára gymnázia Rabišku, ktorý zbiera kuriózne predmety zabavené študentom počas vyučovania. Práve on však mladšieho kolegu Matulku naučí, že študent má nielen dušu, ale aj srdce.

7. Profesor Hrbolek – Marečku podejte mi pero

Z filmu o otcovi a synovi, ktorí študujú na večernej priemyslovke si pamätáme najmä profesora Hrbolka, ktorý je autorom výroku, ktorý je zároveň názvom filmu. Profesor češtiny je dôchodca, ktorému sedí prívlastok “stará škola” a každý z nás v ňom nájde kúsok z niektorého svojho učiteľa.

8. Dewey Finn – Škola rocku

Bláznivý film o tom, ako sa zo svojrázneho gitaristu rockovej kapely náhodou stane učiteľ. Dewey Finn v podaní Jacka Blacka ukazuje, že aj človek bez učiteľského vzdelania dokáže deti motivovať, inšpirovať a naučiť tomu, čo sám vie najlepšie, teda hudbe.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac