Múdri, prísni aj komickí. Pamätáte si týchto ikonických učiteľov z filmových klasík?

Učitelia a učiteľky sú odjakživa aj veľmi vďačnými objektami filmov. Pamätáte si ešte na týchto ikonických filmových učiteľov?

Celé detstvo a pubertu nám vtĺkali do hláv vedomosti aj rady do života. Učitelia sú spolu s rodičmi osobami, ktoré nás v mladom veku najviac formujú. Určite máte vo svojom živote aj vy nejakého pedagóga, ktorý vás v živote výrazne ovplyvnil, a ktorého si vážite.

1. Obecná škola – Igor Hnízdo

“Jmenuji se Igor Hnízdo.” Kto by si nepamätal Jana Třísku ako prísneho učiteľa zo známeho českého filmu? Tragikomická postava určite nepredstavuje dokonalého učiteľa, no jeho výzor a tresknutie do tabule si pamätá asi každý.

2. Albus Dumbledore – Harry Potter

Čarodejnícka škola v Rokforte mala mnoho zaujímavých postavičiek učiteľov. Najinšpiratívnejším a najmúdrejším bol jednoznačne riaditeľ Dumbledore. Jeho výrok: “Nezáleží na tom, kde sa narodíš, ale kto z teba vyrastie,” má v pamäti vyrytý asi každý fanúšik kníh a filmov o Harrym Potterovi.

3. John Keating – Spoločnosť mŕtvych básnikov

Za postavu učiteľa angličtiny na chlapčenskej akadémii bol Robin Williams nominovaný na Oscara. John Keating je príkladom obľúbeného netradičného učiteľa, ktorý vyučuje svojským spôsobom, ale dokáže svojim študentom dať oveľa viac, než by sa dočítali v učebniciach, a tým si získa ich rešpekt.

4. Profesor Karda – Sněženky a machři

Okrem komických scén rebelujúcich stredoškolákov nám v pamäti utkvel najmä prísny, no spravodlivý profesor Karda v podaní Radka Brzobohatého musel dávať pozor nielen na chlapcov, ktorí sa silou mocou snažili dostať k alkoholu, ale aj o dcéru Mariku.

5. Mr. Miyagi – Karate kid

Obľúbeným filmovým učiteľom detstva mnohých z nás je tak trochu netypický učiteľ – majster japonského bojového umenia. Miyagi vo filme Karate kid nenaučil Dannyho iba karate, ale zmenil aj jeho prístup k životu. Jedna z jeho múdrostí znie: “Je v poriadku, ak prehráš so súperom, ale nesmieš prehrať so strachom.”

6.  Profesor Rabiška – Cesta do hlubin študákovy duše

Film Martina Friča má dnes už takmer 80 rokov, no patrí k najslávenjším československým filmom zo školského prostredia. Nezabudnuteľná je postava profesora a kronikára gymnázia Rabišku, ktorý zbiera kuriózne predmety zabavené študentom počas vyučovania. Práve on však mladšieho kolegu Matulku naučí, že študent má nielen dušu, ale aj srdce.

7. Profesor Hrbolek – Marečku podejte mi pero

Z filmu o otcovi a synovi, ktorí študujú na večernej priemyslovke si pamätáme najmä profesora Hrbolka, ktorý je autorom výroku, ktorý je zároveň názvom filmu. Profesor češtiny je dôchodca, ktorému sedí prívlastok “stará škola” a každý z nás v ňom nájde kúsok z niektorého svojho učiteľa.

8. Dewey Finn – Škola rocku

Bláznivý film o tom, ako sa zo svojrázneho gitaristu rockovej kapely náhodou stane učiteľ. Dewey Finn v podaní Jacka Blacka ukazuje, že aj človek bez učiteľského vzdelania dokáže deti motivovať, inšpirovať a naučiť tomu, čo sám vie najlepšie, teda hudbe.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Porazili predsudky okolia a teraz si žijú svoj sen. Týchto 7 slovenských osobností nepozná slovo hendikep

Pôvod, farba pleti či fyzický hendikep nie sú prekážkou. Sú medzi nami ľudia, ktorí sa vzopreli predsudkom okolia a využili svoj talent naplno, hoci sa od väčšiny líšia.

Pôvod, farba pleti či fyzický hendikep nie sú prekážkou. Sú medzi nami ľudia, ktorí sa vzopreli predsudkom okolia a využili svoj talent naplno, hoci sa od väčšiny líšia.

1. Sendreiovci

Sendreiovci patria medzi mnohých úspešných rómskych umelcov, ktorých na Slovensku máme. Ich talent a cigánsky temperament očaril aj svetoznámeho skladateľa Hansa Zimmera, vďaka ktorému sa kapela Kokavakere Lavutára dostala do filmu Sherlock Holmes: Hra tieňov a dokonca zahrali naživo aj na londýnskej premiére filmu. U nás spolupracovali s kapelou Para, Jankom Kuricom či Petrom Lipom.

2. Pavel Šarina

Vďaka dobrému nápadu je z neho úspešný podnikateľ, a zároveň podporuje ľudí s rovnakým osudom, aký má on sám. Pavel Šarina, od narodenia nepočujúci, založil v roku 2012 spolu s bratom Deaf kebab, fast food, ktorý má dnes prevádzky po celom Slovensku. Ide jedinečný koncept predaja rýchleho občerstvenia, ktorý funguje ako sieť chránených dielní. Priamo v obsluhe pracujú ľudia so sluchovým postihnutím.

3. Vica Kerekeš

Jedna z najkrajších a najobľúbenejších ryšaviek. Eva Vica Kerekeš je slovenská herečka maďarskej národnosti. Začiatky jej kariéry u nás boli sprevádzané kritikou jej výrazného maďarského prízvuku a málokto veril, že dokáže preraziť. Dnes je však veľmi úspešná nielen u nás, ale aj v Česku, kde ju pravidelne obsadzujú do hlavných úloh celovečerných filmov.

4. Šarlota Krajčová

Šarlota Krajčová

Mladá plus size modelka popiera súčasné stereotypy týkajúce sa vzhľadu modeliek. Šarlota žije v Prahe, kde sa jej podarilo splniť si sen o modelingu, napriek tomu, že jej miery nikdy neboli typické “modelkovské”. Okrem fotenia a predvádzania pre značky sa snaží robiť aj osvetu týkajúcu sa vnímania ženskej krásy.

5. Maroš Bango

Maroš Bango začínal ako pouličný spevák vo Viedni, dnes má prezývku “slovenský Bocelli”. Nevidiaci umelec spieva známe operné árie či ľudové piesne. Nekoncertuje len na Slovensku, ale účinkoval napríklad aj v Londýne, Washingtone, New Yorku alebo počas omše vo vatikánskej bazilike.

6. Bekim Aziri

Bekim Aziri je telesne postihnutý reper a stand-up komik, ktorý o svojom hendikepe hovorí úplne otvorene a s humorom. Svoje stand-up comedy nazýva sit-down tragedy a často vtipkuje na vlastný účet. Na vozíčku je od vážneho úrazu 2005 na bikrosových pretekoch. Dovtedy viedol veľmi aktívny život, a ani po úraze sa nevzdal. Cestuje, vyskúšal let na rogale alebo skákal z lietadla.

7. Jozef Metelka

Slovenský paralympionik, dráhový a cestný cyklista Jozef Metelka, je držiteľom dvoch zlatých medailí z Ria 2016 a tiež majstrom sveta. O časť nohy prišiel pred ôsmimi rokmi, keď mu ju lekári museli amputovať po autonehode. Napriek nepríjemnej životnej situácii s trvalými následkami dnes srší pozitívnou energiou.

Pozrite si prednášku Tomiho Kida z osláv 10. výročia O2, v ktorej hovoril o jeho boji voči predsudkom, ktoré sprevádzajú svet boxu.

 


Lifetech: Čo je nové