Najčudnejšie konšpirácie, ktoré na internete šíria filmoví fanúšikovia

Ilumináti, dvojičky, upíri, pristátie na Mesiaci či paralelné vesmíry. Z každého rožku trošku.

Internet je plný pračudesných teórii o všetkom možnom. Tajné spolky, neustále predpovede konca sveta, teórie o plochej či dutej Zemi, alebo pozorovania UFO. Podobné konšpirácie samozrejme neobchádzajú ani filmový priemysel. Práve naopak, niektoré vyslovene stoja za to.

Vybrali sme najbizarnejšie a najvtipnejšie teórie, ktoré na diskusných fórach šíria filmoví a seriáloví fanúšikovia.

6. Simpsonovci predpovedali 11. september

Asi žiadna téma nie je predmetom toľkých konšpiračných teórii ako teroristický útok na budovy Svetového obchodného centra z 11. septembra 2001. To, že existuje konšpiračná teória, ktorá túto udalosť dáva do súvisu s rodinným seriálom Simpsonovci, je však predsa len trochu prekvapujúce.

V epizóde “Mesto New York vs. Homer Simpson” z roku 1997, Líza ukazuje obálku časopisu, na ktorom je nápis “New York $9.” Za týmto nápisom je silueta Dvojičiek, ktoré pripomínajú číslo 11.

Podľa konšpiračných teoretikov, podobnosť nie je čisto náhodná. Majiteľ televíznej stanice FOX, ktorá seriál vysiela, patrí k tajnej svetovej elite, ktorá z pozadia ovláda svet a teda s určitosťou ide o odkaz na dopredu naplánované útoky.

5. Homer odhalil, že Bill Clinton je mimozemský jašter

Jednou z najbizarnejších konšpiračných teórii je tá, že mimozemská rasa šedých jašterov, takzvaných Reptiliánov, ovláda svet a stojí za všetkým zlom, čo sa kedy dialo na Zemi.

“Šediváci” údajne s niektorými svetovými politikmi udržiavajú dobré konexie. Výsostne napríklad s Georgeom Bushom mladším či britskou kráľovnou Alžbetou.

Na “utajovanú pravdu” by mali skryto poukazovať aj tvorcovia Simpsonovcov v epizóde “Špeciálny čarodejnícky diel VII”. V príbehu s názvom Občan Kang Homera na rybačke unesú mimozemšťania.

Na mimozemskej lodi zisťuje, že slizkí zelení mužíci chcú ovládnuť ľudstvo a pre tento zámer uniesli a vzali na seba podobu politikov Billa Clintona a Boba Dolea (kandidátov na prezidenta v čase vysielania epizódy).

Homer sa snaží varovať ľudstvo, nikto mu však neverí, až kým pred všetkými neodhalí ich pravú identitu. Keďže sú aj tak jediní kandidáti za Republikánov a Demokratov, voľby vyhrá jeden z nich a ľudstvo nakoniec zotročí.

4. Upír Nosferatu bol skutočný upír

V slávnom hororovom filme Upír Nosferatu, ktorý sa mimochodom natáčal na Oravskom zámku, si hlavnú úlohu mimoriadne desivého grófa – upíra zahral Max Schreck. Zlé jazyky tvrdia, že ho do úlohy ani príliš nemuseli maskovať.

Existujú však filmoví fanúšikovia, ktorí veria, že to nebolo jeho nie príliš atraktívnym vzhľadom, ale tým, že Max Schreck bol skutočný upír.

Prvýkrát s touto myšlienkou vyrukoval filmový kritik Ado Kyrou už v roku 1953. Teória sa časom stala natoľko populárna, že ju použili ako nosnú ideu pre film V tieni upíra.

3. Neexistujúci film je dôkazom paralelného vesmíru

V roku 2009 sa na populárnom diskusnom portáli Reddit spustila diskusia o filme Shazaam. Film z 90. rokov si pamätali stovky ľudí zo svojho detstva. Fanúšikovia si živo spomínali na množstvo detailov.

Napríklad, že vo filme hral americký komik Sinbad, alebo že film bol o deťoch, ktoré si pre svojho otca priali novú manželku. Dokonca si presne vybavujú, ako vyzeral plagát k filmu.

Jediný problém je, že Shazaam neexistuje a ani neexistoval. Aj herec Sinbad potvrdil, že v takom filme nikdy nehral. Existuje však podobný film, ktorý sa volá Kazaam a hlavnú úlohu v ňom hrá Shaquille O’Neal.

Niektorí fanúšikovia si však stoja za tvrdením, že si filmy nezamieňajú a namiesto toho trvajú na teórii o nutnosti existencie paralelného vesmíru.

2. Film Titanic je o cestovaní v čase

Okolo filmu Titanic existuje fanúšikovská teória, ktorá tvrdí, že Jack (Leonardo DiCaprio) bol v skutočnosti cestovateľ v čase. Jack – muž z budúcnosti je poslaný do minulosti, aby zabránil Rose (Kate Winslet) spáchať samovraždu.

Nešťastná udalosť by spomalila plavbu a Titanic by nikdy nenarazil na ľadovec. Takáto udalosť by príliš zasiahla do priebehu dejín alebo možno vytvorila neprekonateľnú časovú slučku.

Dôkazom tejto teórie by malo byť to, že Jack nemá žiadne reálne peniaze zo súčasnosti a preto je nútený vyhrať lístky na loď v kartách. Navyše pri hre spomenie umelo vybudované jazero Wissota, ktoré v čase plavby Titanicu ešte neexistovalo (jedna z chýb vo filme).

Že je skutočne oným mužom z budúcnosti by malo dokazovať aj to, že sa o Rose z dôvodu svojej misie začne zaujímať už po prvých sekundách ich vzájomného stretnutia.

1. Stanley Kubrick režíroval pristátie na Mesiaci

Existujú konšpiračné teórie, ktoré tvrdia, že sa Američanom v roku 1969 v skutočnosti na Mesiaci pristať nepodarilo. Aby však Sovietskemu zväzu dokázali, že vo vesmírnych pretekoch zvíťazili, natočili vo filmových štúdiách fiktívne pristátie.

Autorom tohto kúsku by nemal byť nik iný, ako slávny Stanley Kubrick, režisér sci-fi filmu Vesmírna Odysea 2001. Video, kde by o tom mal rozprávať sa ukázalo ako podvod a navyše jeho dcéra túto teóriu dôrazne odmietla.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


96 hodín s Huawei: Získajte vybrané modely s veľkou zľavou

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové