Najčudnejšie konšpirácie, ktoré na internete šíria filmoví fanúšikovia

Ilumináti, dvojičky, upíri, pristátie na Mesiaci či paralelné vesmíry. Z každého rožku trošku.

Internet je plný pračudesných teórii o všetkom možnom. Tajné spolky, neustále predpovede konca sveta, teórie o plochej či dutej Zemi, alebo pozorovania UFO. Podobné konšpirácie samozrejme neobchádzajú ani filmový priemysel. Práve naopak, niektoré vyslovene stoja za to.

Vybrali sme najbizarnejšie a najvtipnejšie teórie, ktoré na diskusných fórach šíria filmoví a seriáloví fanúšikovia.

6. Simpsonovci predpovedali 11. september

Asi žiadna téma nie je predmetom toľkých konšpiračných teórii ako teroristický útok na budovy Svetového obchodného centra z 11. septembra 2001. To, že existuje konšpiračná teória, ktorá túto udalosť dáva do súvisu s rodinným seriálom Simpsonovci, je však predsa len trochu prekvapujúce.

V epizóde “Mesto New York vs. Homer Simpson” z roku 1997, Líza ukazuje obálku časopisu, na ktorom je nápis “New York $9.” Za týmto nápisom je silueta Dvojičiek, ktoré pripomínajú číslo 11.

Podľa konšpiračných teoretikov, podobnosť nie je čisto náhodná. Majiteľ televíznej stanice FOX, ktorá seriál vysiela, patrí k tajnej svetovej elite, ktorá z pozadia ovláda svet a teda s určitosťou ide o odkaz na dopredu naplánované útoky.

5. Homer odhalil, že Bill Clinton je mimozemský jašter

Jednou z najbizarnejších konšpiračných teórii je tá, že mimozemská rasa šedých jašterov, takzvaných Reptiliánov, ovláda svet a stojí za všetkým zlom, čo sa kedy dialo na Zemi.

“Šediváci” údajne s niektorými svetovými politikmi udržiavajú dobré konexie. Výsostne napríklad s Georgeom Bushom mladším či britskou kráľovnou Alžbetou.

Na “utajovanú pravdu” by mali skryto poukazovať aj tvorcovia Simpsonovcov v epizóde “Špeciálny čarodejnícky diel VII”. V príbehu s názvom Občan Kang Homera na rybačke unesú mimozemšťania.

Na mimozemskej lodi zisťuje, že slizkí zelení mužíci chcú ovládnuť ľudstvo a pre tento zámer uniesli a vzali na seba podobu politikov Billa Clintona a Boba Dolea (kandidátov na prezidenta v čase vysielania epizódy).

Homer sa snaží varovať ľudstvo, nikto mu však neverí, až kým pred všetkými neodhalí ich pravú identitu. Keďže sú aj tak jediní kandidáti za Republikánov a Demokratov, voľby vyhrá jeden z nich a ľudstvo nakoniec zotročí.

4. Upír Nosferatu bol skutočný upír

V slávnom hororovom filme Upír Nosferatu, ktorý sa mimochodom natáčal na Oravskom zámku, si hlavnú úlohu mimoriadne desivého grófa – upíra zahral Max Schreck. Zlé jazyky tvrdia, že ho do úlohy ani príliš nemuseli maskovať.

Existujú však filmoví fanúšikovia, ktorí veria, že to nebolo jeho nie príliš atraktívnym vzhľadom, ale tým, že Max Schreck bol skutočný upír.

Prvýkrát s touto myšlienkou vyrukoval filmový kritik Ado Kyrou už v roku 1953. Teória sa časom stala natoľko populárna, že ju použili ako nosnú ideu pre film V tieni upíra.

3. Neexistujúci film je dôkazom paralelného vesmíru

V roku 2009 sa na populárnom diskusnom portáli Reddit spustila diskusia o filme Shazaam. Film z 90. rokov si pamätali stovky ľudí zo svojho detstva. Fanúšikovia si živo spomínali na množstvo detailov.

Napríklad, že vo filme hral americký komik Sinbad, alebo že film bol o deťoch, ktoré si pre svojho otca priali novú manželku. Dokonca si presne vybavujú, ako vyzeral plagát k filmu.

Jediný problém je, že Shazaam neexistuje a ani neexistoval. Aj herec Sinbad potvrdil, že v takom filme nikdy nehral. Existuje však podobný film, ktorý sa volá Kazaam a hlavnú úlohu v ňom hrá Shaquille O’Neal.

Niektorí fanúšikovia si však stoja za tvrdením, že si filmy nezamieňajú a namiesto toho trvajú na teórii o nutnosti existencie paralelného vesmíru.

2. Film Titanic je o cestovaní v čase

Okolo filmu Titanic existuje fanúšikovská teória, ktorá tvrdí, že Jack (Leonardo DiCaprio) bol v skutočnosti cestovateľ v čase. Jack – muž z budúcnosti je poslaný do minulosti, aby zabránil Rose (Kate Winslet) spáchať samovraždu.

Nešťastná udalosť by spomalila plavbu a Titanic by nikdy nenarazil na ľadovec. Takáto udalosť by príliš zasiahla do priebehu dejín alebo možno vytvorila neprekonateľnú časovú slučku.

Dôkazom tejto teórie by malo byť to, že Jack nemá žiadne reálne peniaze zo súčasnosti a preto je nútený vyhrať lístky na loď v kartách. Navyše pri hre spomenie umelo vybudované jazero Wissota, ktoré v čase plavby Titanicu ešte neexistovalo (jedna z chýb vo filme).

Že je skutočne oným mužom z budúcnosti by malo dokazovať aj to, že sa o Rose z dôvodu svojej misie začne zaujímať už po prvých sekundách ich vzájomného stretnutia.

1. Stanley Kubrick režíroval pristátie na Mesiaci

Existujú konšpiračné teórie, ktoré tvrdia, že sa Američanom v roku 1969 v skutočnosti na Mesiaci pristať nepodarilo. Aby však Sovietskemu zväzu dokázali, že vo vesmírnych pretekoch zvíťazili, natočili vo filmových štúdiách fiktívne pristátie.

Autorom tohto kúsku by nemal byť nik iný, ako slávny Stanley Kubrick, režisér sci-fi filmu Vesmírna Odysea 2001. Video, kde by o tom mal rozprávať sa ukázalo ako podvod a navyše jeho dcéra túto teóriu dôrazne odmietla.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Deti vo vašom okrese môžu trénovať ako Matej Tóth. Vybehajte im Športovú akadémiu

Každým kilometrom, ktorý zabehnete, pomôžete nielen sebe, ale aj mladým talentom.

Asi niet generácie, ktorá by s láskou nespomínala na to, ako sa za mladi hýbali viac, než tie mladšie ročníky. Ale v súčasnosti na tom môže byť nemalý kus pravdy. A pritom, čím skôr si človek vybuduje vzťah k pohybu a športu, tým lepšie pre jeho zdravie do budúcna.

O to, aby na Slovensku vyrástla zdravá generácia mladých ľudí, ale aj talentovaní mladí športovci, sa snažia ľudia okolo olympijského víťaza v chôdzi Mateja Tótha. Ten v spolupráci s O2 a svojim tímom rozbieha projekt Športovej akadémie, vďaka ktorej budú môcť deti trénovať atletiku podobným spôsobom, ako náš „zlatý” olympionik.

Novátorský prístup k tréningu

Cieľom tejto iniciatívy nie je len priniesť deťom viac príležitostí na pohyb, ale aj sprístupniť im tréning s využitím najmodernejších metód. Podľa slov Mateja Tótha je metodika tréningu Športovej akadémie iná v dvoch rovinách.

„Prvou je, že do každého tréningu sú zapojené cvičenia s využitím vývinových polôh človeka. Chceme, aby sa deti pohybovali čo najefektívnejšie a práve tieto cvičenia by im mali pomôcť využívať rozsah kĺbov, lepšiu prácu a funkciu bránice. To všetko sme do jednotlivých cvičení, štartových polôh a hier aplikovali tak citlivo, že deti budú mať pocit, že je to zábava,” vysvetľuje Matej.

„Druhou rovinou je precíznosť a profesionalita. My nedávame našim trénerom len metodiku, ale konkrétne opisy jednotlivých cvičení a hlavne kompletný tréningový program, ktorý je vystavaný tak, že nezanedbáva žiadne dôležité súčasti športového tréningu detí, a tým dáva šancu každému dieťaťu sa stať špičkovým športovcom,” dodáva. Cvičenia, ktoré sú zahrnuté v tejto metodike pomohli aj Matejovi v zlepšení techniky a efektivity pohybu.

V každom kraji na Slovensku

Športová akadémia bude mať zastúpenie v každom kraji na troch vybraných školách, každá bude v inom okrese. „Chceme začať postupne od základu, zameriame sa na menšie deti. Primárne na prvý stupeň ZŠ, ale aj na predškolský vek,” hovorí Matej.

Do akadémie sa bude môcť prihlásiť každé dieťa, po čase sa bude ich výkonnosť pravidelne testovať. Deti s najlepšími výsledkami potom podchytia jednotliví tréneri, ktorí ich budú môcť individuálne špecializovať. „Našim cieľom je objaviť najkvalitnejšie športové talenty,” doplnil Matej.

Metodika čerpá v značnej miere z jeho skúseností, podieľal sa na nej jeho tréner Matej Spišiak a ovplyvnil ju aj fyzioterapeut Denis Fredenfeld. Reálnu podobu jej dal Matejov brat Michal Tóth, ktorý má bohaté skúsenosti s mládežníckym športom a dlhodobo sa podieľa na príprave detí.

Snahou tejto zostavy bolo pretransformovať prvky Matejovej prípravy do jednotlivých tréningov pre deti. „Moja úloha však zostáva hlavne v pozícii motivátora a vzoru. Metodika je síce špičková, ale my musíme v deťoch prebudiť zápal pre šport, odhodlanie a vytrvalosť,” uzavrel Matej.

Vybehajte akadémiu pre váš okres

Ak chcete, aby do Športovej akadémie Mateja Tótha chodili aj deti vo vašom okrese, nie je nič lepšie, ako im k tomu dopomôcť vlastným príkladom. Zaregistrujte sa na stránke dobrybeh.o2.sk, stiahnite si niektorú z kompatibilných bežeckých appiek a získavajte body za každý odbehnutý kilometer. V každom okrese je zapojená jedna škola, ktorú môžete „reprezentovať” a pomôcť jej tak vychovávať budúce atletické talenty.

Tri najúspešnejšie okresy v každom kraji získajú pre svoju školu jedinečnú Športovú akadémiu Mateja Tótha powered by O2. Po celom Slovensku tak spolu s Matejom vybudujeme až 24 akadémií.


Lifetech: Čo je nové