Objavte 7 svetovo unikátnych miest na Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli

Aj Slovensko sa môže popýšiť niekoľkými európskymi a svetovými naj.

Slovensko ukrýva množstvo krásnych a výnimočných miest, o ktorých nielenže nevedia zahraniční turisti, ale často o nich netušia ani samotní Slováci. Prinášame vám prehľad výnimočných slovenských miest, ktoré nie sú unikátne len v rámci našej krajiny, ale aj v európskom či svetovom meradle.

1. Park tmavej oblohy v Poloninách

Park tmavej oblohy

Pri súčasnom silnom svetelnom znečistení turisti vyhľadávajú miesta, v ktorých je znečistenie nízke a je z nich vidieť veľa hviezd. Na severovýchodnom Slovensku sa nachádza Park tmavej oblohy Poloniny, ktorý je prvým na Slovensku a dvadsiatym na svete.

V oblasti je výborne viditeľná Mliečna dráha a bez ďalekohľadu môžeme vidieť takmer dvetisíc hviezd, zatiaľ čo v mestách ich vidíme okolo dvesto a vo veľkomestách len dvadsať.

2.  Najväčší drevený oltár na svete

Oltár Majstra Pavla z Levoče

Hlavný oltár Chrámu svätého Jakuba v Levoči je vysoký 18,62 metra a široký 6,27 metra a je najvyšším neskorogotickým krídlovým oltárom na svete. Je dielom rezbára Majstra Pavla z Levoče, ktorý na ňom pracoval v 16. storočí.

Objednávateľom bol levočský farár Ján Henckel, ktorý mal o oltári jasnú predstavu: chcel, aby sa čo najviac podobal na oltár krakovskej baziliky a dielo vtedajšieho slávneho sochára Veita Stossa.

3. Mincovňa v Kremnici

Mincovňa v Kremnici

Mincovňa v Kremnici je najstarší nepretržite pracujúci výrobný závod. Vybudovali ju v roku 1328 a odvtedy razí mince bez prestávky. V súčasnosti razí eurové mince, v minulosti sa v Kremnici vyrábali mince pre kráľov, cisárov aj republiky. Všetky kremnické dukáty sa vyznačovali vysokou a stálou rýdzosťou zlata, vďaka čomu sa v stredoveku považovali za najtvrdšiu menu v strednej Európe.

4. Najväčší stalagmit na svete

V Krásnohorskej jaskyni v Slovenskom krase sa nadhádza ďalší unikát. Stalagmit, teda stojaci kvapeľ rastúci z jaskynného dna, ktorý meria približne 34 metrov a váži asi dvetisíc ton. Donedávna bol tento útvar, oficiálne nazývaný Kvapeľ rožňavských jaskyniarov, zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší kvapeľ sveta.

5. Piata najstaršia reštaurácia na svete

Piata najstaršia reštaurácia na svete

Levočský dom na hlavnej ulici v Košiciach je najstaršou gotickou svetskou stavbou v Košiciach. Zároveň bola sídlom piatej najstaršej reštaurácie na svete. Levočský dom slúžil spočiatku hlavne levočským kupcom ako ubytovací hostinec. Dlhé roky v ňom fungoval pivovar.

K najslávnejším momentom histórie hostinca patrila veľkolepá, týždeň trvajúca svadobná hostina sedmohradského kniežaťa Gabriela Bethlena s Katarínou Bandenburskou. Svadba sa konala v roku 1626 a zúčastnili sa jej viacerí európski panovníci. Podľa historických záznamov boli jej súčasťou aj rytierske turnaje, ohňostroj, dostihy i tanečné zábavy.

Dnes je v Levočskom dome opäť pivovar a reštaurácia.

6. Najväčší riečny ostrov v Európe

Jelka

Žitný ostrov ohraničený Dunajom, Malým Dunajom a Váhom nie je iba najväčším riečnym ostrovom v Európe, ale zároveň aj najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe. Na juh od neho sa nachádza Malý Žitný ostrov.

Ten je vďaka mlynským kolesám, ktoré sa ako technické pamiatky zachovali dodnes, často navštevovaný turistami. Jednou z takýchto pamiatok je aj stredoeurópska rarita – trojpodlažný vodný drevený kolový mlyn v Jelke na ľavom brehu Malého Dunaja.

7. Budova prvej konskej železnice v Uhorsku

Budova prvej konskej železnice v Uhorsku

V Bratislave máme aj jednu z najstarších staničných budov na svete. Ide o prvú konskú železnicu v Uhorsku, ktorá viedla z Bratislavy do Svätého Jura a začala premávať v roku 1840.

Jej budova na križovatke Krížnej a Legionárskej ulice patrí k najstarším stavbám tejto časti mesta. Je architektonickým unikátom vďaka inšpirácii palácovou architektúrou.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Potrebujete s príchodom leta smartfón s kvalitným fotoaparátom alebo dlhou výdržou batérie? Pozrite si to najlepšie z aktuálnej ponuky O2.

Jar pomaly končí a s ňou aj obdobie, kedy výrobcovia tradične predstavujú novinky. Ak ste nestihli sledovať nové zariadenia na trhu a obzeráte sa po novom smartfóne, uľahčíme vám výber. Pripravili sme pre vás prehľad 11 zariadení, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.

V ponuke O2 nájdete nielen množstvo skvelých smartfónov, ale aj praktické príslušenstvo. Poďte si vybrať.

Huawei P30 Pro

Vlajkovú loď od čínskeho výrobcu Huawei P30 Pro netreba veľmi predstavovať. Ide o to najlepšie, čo značka ponúka. Tešiť sa môžete na bezrámikový displej, ktorý tvorí celú prednú stranu zariadenia, čítačku odtlačkov prstov priamo v displeji a štvoricu fotoaparátov na zadnej strane.

Práve fotoaparát je to, čím si vás tento model získa. Okrem primárneho 40 Mpx fotoaparátu na zadnej strane prináša aj širokouhlý objektív, teleobjektív pre päťnásobné optické priblíženie a objektív na zaznamenanie hĺbky fotenej scény. Ak sa rozhodnete pre Huawei P30 Pro, môžete pokojne nechať svoj kompaktný fotoaparát doma.

Huawei P30 Pro vám odporúčame knižkové puzdro od Smart Vie.

Huawei P30

Modelu Huawei P30, menšiemu bratovi vlajkovej lode Huawei P30 Pro, možno chýba niečo z jeho výbavy, no určite sa nemá za čo hanbiť. Vďaka kovovému telu a displeju, ktorý tvorí celú prednú stranu, pôsobí elegantne a prémiovo. Horný výrez pre fotoaparát sa scvrkol na veľkosť dažďovej kvapky, a tak si naň veľmi rýchlo zvyknete.

S trojitým zadným fotoaparátom vytvoríte skutočne krásne a ostré fotografie. Huawei v tomto prípade stavil na primárny 40 Mpx fotoaparát, širokouhlý objektív a teleobjektív pre trojnásobné optické priblíženie.

Huawei P30 vám odporúčame praktické puzdro od Smart View.

Motorola One Lite

Lenovo pri značke Motorola používa operačný systém Android s minimálnym zásahom do systému. Rovnaký prístup použili aj pri novinke Motorola One a jej menšom súrodencovi Motorola One Lite. Model Lite s viac ako príjemnou cenovkou ponúka 5,9-palcový displej na takmer celej prednej strane s výrezom na reproduktor a fotoaparát v hornej časti.

Vďaka duálnemu fotoaparátu vytvoríte zaujímavé zábery, pričom sekundárny fotoaparát rozpoznáva hĺbku záberu. Samozrejmosťou je režim HDR. Skvelou pomôckou je nabíjanie Turbopower, ktoré umožňuje nabiť zariadenie za 20 minút na ďalších 6 hodín používania.

Motorola One Lite má klasický 3,5mm audio jack, vďaka ktorému si môžete obľúbené skladby vychutnať cez slúchadlá Strudo.

Huawei P30 Lite

V strednej triede smartfónov sme si už pri niektorých funkciách zvykli na kompromisy. V prípade zariadenia Huawei P30 Lite je tých kompromisov o čosi menej. Elegantný dizajn a displej na celej prednej strane s minimálnym výrezom na fotoaparát neprezrádza, že ide „iba“ o strednú triedu.

Na zadnej strane smartfónu sa nachádzajú až tri fotoaparáty. Primárny fotoaparát má rozlíšenie 48 Mpx, druhý je širokouhlý a tretí slúži na zachytenie hĺbky záberu. Vedľa fotoaparátov je intuitívne umiestnená čítačka odtlačkov prstov.

Displej zariadenia Huawei P30 Lite najlepšie ochráni sklo Panzer Glass.

iPhone Xr

Spoločnosť Apple predstavila popri top modeloch iPhone Xs a iPhone Xs Max aj lacnejší variant iPhone Xr. Pri tomto zariadení výrobca pristúpil na kompromis ceny a funkcií. Dizajn je však rovnako príťažlivý ako pri jeho drahších súrodencoch a model je navyše dostupný v zaujímavých farebných verziách.

Najciteľnejší rozdiel je v displeji, ktorý má menšie rozlíšenie a absentuje mu funkcia 3D touch. Zadný fotoaparát predstavuje špičku vo svojej triede. Aj napriek absencii sekundárneho fotoaparátu zvláda portrétové fotografie s rozostreným pozadím. Predná kamera okrem videohovorov a selfie slúži aj na odomknutie zariadenia. Tomu dopomáha infračervená kamera pre čo najvyšší stupeň zabezpečenia.

Na ochranu displeja zariadenia iPhone Xr odporúčame ochranné sklo PanzerGlass.

Huawei P Smart 2019

Novinka Huawei P Smart 2019 má našliapnuté stať sa bestsellerom tohto roku. Za rozumnú cenu ponúka všetko, čo hľadá bežný používateľ. Keďže ide o strednú triedu, je vyrobená z plastu, no pôsobí ako prémiové sklo. Konštrukcia je naozaj pevná, preto sa nemusíte obávať žiadneho vŕzgania plastov.

Displej zaberá celú prednú stranu a jeho rám je minimálny. Výrez sa scvrkol na veľkosť kvapky, po pár hodinách používania ho vôbec nebudete vnímať. Na zadnej strane zariadenia nájdete dvojitý fotoaparát, ktorý vďaka umelej inteligencii automaticky nastaví režim podľa snímanej scény.

Na ochranu smartfónu Huawei P Smart 2019 sa určite zíde knižkové puzdro Huawei.

Huawei Y7 2019

Huawei nič nenecháva na náhodu ani v nižších triedach, čoho dôkazom je smartfón Huawei Y7. Funkcionalita tohto zariadenia je v porovnaní s jeho cenou priam neuveriteľná. Duálny fotoaparát s rozlíšením 13 + 2 Mpx vytvorí viac ako slušné zábery aj pri slabšom osvetlení.

Predný displej je natiahnutý na celú prednú stranu s malým výrezom v hornej časti. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom na sekundárnu SIM alebo pamäťovú kartu. Na ochranu osobných údajov môžete použiť odomykanie tvárou alebo snímač odtlačkov prstov na zadnej strane zariadenia.

Na ochranu smartfónu Huawei Y7 2019 pred náhodným poškodením môžete použiť ochranné sklo SBS.

Huawei Y5 2019

Najlacnejšie zariadenie od Huawei vás prekvapí pekným dizajnom. V tejto cenovej kategorií je to príjemné osvieženie, najmä kvôli farebným prevedeniam. Oprosti drahším zariadeniam od Huawei je rámček okolo displeju výraznejší. V hornej časti nájdete výrez pre prednú 5 Mpx kameru na selfie. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx. V horších svetelných podmienkach mu sekunduje LED blesk. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom. Môžete si teda vybrať, či budete používať druhú SIM kartu, alebo si vnútornú 16 GB pamäť rozšírite prostredníctvom SD karty.

Na vychutnávanie hudby môžete použiť slúchadlá Strudo Pro Sport.

Honor 20 Lite

V našom výbere nesmie chýbať ani novinka v strednej triede od značky Honor. Ak hľadáte výkonný smartfón, Honor 20 Lite predstavuje skvelý výber, z ktorého ceny sa vám nezakrúti hlava. Vďaka osemjadrovému procesoru a operačnej pamäti RAM s kapacitou 4 GB je chod operačného systému plynulý a zariadenie zvládne aj náročnejšie aplikácie či hry.

Najväčším lákadlom je však trojitý fotoaparát, ktorý pozostáva z hlavného 24 Mpx fotoaparátu, širokouhlého objektívu a objektívu na určovanie hĺbky záberu. Predná 32 Mpx kamera je skvelá na selfie. Tento fotografický výkon pomáha do maximálnej možnej miery využiť umelá inteligencia, ktorá sama zvolí správny režim, či už vytvárate skupinovú fotku, alebo záber scenérie.

Rozšírte pamäť smartfónu Honor 20 Lite o ďalších 128 GB s pamäťovou kartou Kingston.

Huawei P20 Pro

Aj napriek tomu, že ide o minuloročný model, Huawei P20 Pro má stále čo ponúknuť. Nie je to len taký hocijaký smartfón, jeho trojitý fotoaparát začal revolúciu mobilnej fotografie, ktorá dnes beží naplno.

Svojím elegantným dizajnom vám ulahodí aj rok po uvedení na trh. V hornej časti displeja nájdete malý výrez, ktorý však môžete softvérovo „ukryť“. Čerešničkou na torte je rýchle nabíjanie až 4 000 mAh batérie, ktorá vás nezradí ani počas náročného dňa.

puzdrom Smart View ochránite displej smartfónu Huawei P20 Pro naplno.

Získajte mesiac poistenia zadarmo

Spoločnosť O2 ochráni váš nový telefón práve vtedy, keď je najzraniteľnejší. Ak si teraz v O2 poistíte svoj nový smartfón, prvý mesiac máte O2 Poistku zadarmo.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac