Porazili predsudky okolia a teraz si žijú svoj sen. Týchto 7 slovenských osobností nepozná slovo hendikep

Pôvod, farba pleti či fyzický hendikep nie sú prekážkou. Sú medzi nami ľudia, ktorí sa vzopreli predsudkom okolia a využili svoj talent naplno, hoci sa od väčšiny líšia.

Pôvod, farba pleti či fyzický hendikep nie sú prekážkou. Sú medzi nami ľudia, ktorí sa vzopreli predsudkom okolia a využili svoj talent naplno, hoci sa od väčšiny líšia.

1. Sendreiovci

Sendreiovci patria medzi mnohých úspešných rómskych umelcov, ktorých na Slovensku máme. Ich talent a cigánsky temperament očaril aj svetoznámeho skladateľa Hansa Zimmera, vďaka ktorému sa kapela Kokavakere Lavutára dostala do filmu Sherlock Holmes: Hra tieňov a dokonca zahrali naživo aj na londýnskej premiére filmu. U nás spolupracovali s kapelou Para, Jankom Kuricom či Petrom Lipom.

2. Pavel Šarina

Vďaka dobrému nápadu je z neho úspešný podnikateľ, a zároveň podporuje ľudí s rovnakým osudom, aký má on sám. Pavel Šarina, od narodenia nepočujúci, založil v roku 2012 spolu s bratom Deaf kebab, fast food, ktorý má dnes prevádzky po celom Slovensku. Ide jedinečný koncept predaja rýchleho občerstvenia, ktorý funguje ako sieť chránených dielní. Priamo v obsluhe pracujú ľudia so sluchovým postihnutím.

3. Vica Kerekeš

Jedna z najkrajších a najobľúbenejších ryšaviek. Eva Vica Kerekeš je slovenská herečka maďarskej národnosti. Začiatky jej kariéry u nás boli sprevádzané kritikou jej výrazného maďarského prízvuku a málokto veril, že dokáže preraziť. Dnes je však veľmi úspešná nielen u nás, ale aj v Česku, kde ju pravidelne obsadzujú do hlavných úloh celovečerných filmov.

4. Šarlota Krajčová

Šarlota Krajčová

Mladá plus size modelka popiera súčasné stereotypy týkajúce sa vzhľadu modeliek. Šarlota žije v Prahe, kde sa jej podarilo splniť si sen o modelingu, napriek tomu, že jej miery nikdy neboli typické “modelkovské”. Okrem fotenia a predvádzania pre značky sa snaží robiť aj osvetu týkajúcu sa vnímania ženskej krásy.

5. Maroš Bango

Maroš Bango začínal ako pouličný spevák vo Viedni, dnes má prezývku “slovenský Bocelli”. Nevidiaci umelec spieva známe operné árie či ľudové piesne. Nekoncertuje len na Slovensku, ale účinkoval napríklad aj v Londýne, Washingtone, New Yorku alebo počas omše vo vatikánskej bazilike.

6. Bekim Aziri

Bekim Aziri je telesne postihnutý reper a stand-up komik, ktorý o svojom hendikepe hovorí úplne otvorene a s humorom. Svoje stand-up comedy nazýva sit-down tragedy a často vtipkuje na vlastný účet. Na vozíčku je od vážneho úrazu 2005 na bikrosových pretekoch. Dovtedy viedol veľmi aktívny život, a ani po úraze sa nevzdal. Cestuje, vyskúšal let na rogale alebo skákal z lietadla.

7. Jozef Metelka

Slovenský paralympionik, dráhový a cestný cyklista Jozef Metelka, je držiteľom dvoch zlatých medailí z Ria 2016 a tiež majstrom sveta. O časť nohy prišiel pred ôsmimi rokmi, keď mu ju lekári museli amputovať po autonehode. Napriek nepríjemnej životnej situácii s trvalými následkami dnes srší pozitívnou energiou.

Pozrite si prednášku Tomiho Kida z osláv 10. výročia O2, v ktorej hovoril o jeho boji voči predsudkom, ktoré sprevádzajú svet boxu.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Video: Stihne asistent jazdy vždy zabrzdiť?

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa zameriava na to, že hoci asistenčné služby šoférovi jazdu uľahčia, nedokážu ho úplne nahradiť.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. Kým v prvom videu otestoval, čo sa môže stať, ak nemáte správne obuté kolesá, v druhom dokazuje, že aj pri použití asistenčných vychytávok sa treba plne sústrediť na cestu a nie na mobil.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

„Oči stále na ceste.“ Tak znie heslo, ktorého by sa mal podľa Rasťa Chválu držať každý zodpovedný vodič. Pozrite si, čo sa mu stalo, keď počas jazdy nedával pozor:

Prečítajte si: 5 rád, ako sa správať v zápchach

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, servis automobilu aj praktické príslušenstvo. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac