Porazili predsudky okolia a teraz si žijú svoj sen. Týchto 7 slovenských osobností nepozná slovo hendikep

Pôvod, farba pleti či fyzický hendikep nie sú prekážkou. Sú medzi nami ľudia, ktorí sa vzopreli predsudkom okolia a využili svoj talent naplno, hoci sa od väčšiny líšia.

Pôvod, farba pleti či fyzický hendikep nie sú prekážkou. Sú medzi nami ľudia, ktorí sa vzopreli predsudkom okolia a využili svoj talent naplno, hoci sa od väčšiny líšia.

1. Sendreiovci

Sendreiovci patria medzi mnohých úspešných rómskych umelcov, ktorých na Slovensku máme. Ich talent a cigánsky temperament očaril aj svetoznámeho skladateľa Hansa Zimmera, vďaka ktorému sa kapela Kokavakere Lavutára dostala do filmu Sherlock Holmes: Hra tieňov a dokonca zahrali naživo aj na londýnskej premiére filmu. U nás spolupracovali s kapelou Para, Jankom Kuricom či Petrom Lipom.

2. Pavel Šarina

Vďaka dobrému nápadu je z neho úspešný podnikateľ, a zároveň podporuje ľudí s rovnakým osudom, aký má on sám. Pavel Šarina, od narodenia nepočujúci, založil v roku 2012 spolu s bratom Deaf kebab, fast food, ktorý má dnes prevádzky po celom Slovensku. Ide jedinečný koncept predaja rýchleho občerstvenia, ktorý funguje ako sieť chránených dielní. Priamo v obsluhe pracujú ľudia so sluchovým postihnutím.

3. Vica Kerekeš

Jedna z najkrajších a najobľúbenejších ryšaviek. Eva Vica Kerekeš je slovenská herečka maďarskej národnosti. Začiatky jej kariéry u nás boli sprevádzané kritikou jej výrazného maďarského prízvuku a málokto veril, že dokáže preraziť. Dnes je však veľmi úspešná nielen u nás, ale aj v Česku, kde ju pravidelne obsadzujú do hlavných úloh celovečerných filmov.

4. Šarlota Krajčová

Šarlota Krajčová

Mladá plus size modelka popiera súčasné stereotypy týkajúce sa vzhľadu modeliek. Šarlota žije v Prahe, kde sa jej podarilo splniť si sen o modelingu, napriek tomu, že jej miery nikdy neboli typické “modelkovské”. Okrem fotenia a predvádzania pre značky sa snaží robiť aj osvetu týkajúcu sa vnímania ženskej krásy.

5. Maroš Bango

Maroš Bango začínal ako pouličný spevák vo Viedni, dnes má prezývku “slovenský Bocelli”. Nevidiaci umelec spieva známe operné árie či ľudové piesne. Nekoncertuje len na Slovensku, ale účinkoval napríklad aj v Londýne, Washingtone, New Yorku alebo počas omše vo vatikánskej bazilike.

6. Bekim Aziri

Bekim Aziri je telesne postihnutý reper a stand-up komik, ktorý o svojom hendikepe hovorí úplne otvorene a s humorom. Svoje stand-up comedy nazýva sit-down tragedy a často vtipkuje na vlastný účet. Na vozíčku je od vážneho úrazu 2005 na bikrosových pretekoch. Dovtedy viedol veľmi aktívny život, a ani po úraze sa nevzdal. Cestuje, vyskúšal let na rogale alebo skákal z lietadla.

7. Jozef Metelka

Slovenský paralympionik, dráhový a cestný cyklista Jozef Metelka, je držiteľom dvoch zlatých medailí z Ria 2016 a tiež majstrom sveta. O časť nohy prišiel pred ôsmimi rokmi, keď mu ju lekári museli amputovať po autonehode. Napriek nepríjemnej životnej situácii s trvalými následkami dnes srší pozitívnou energiou.

Pozrite si prednášku Tomiho Kida z osláv 10. výročia O2, v ktorej hovoril o jeho boji voči predsudkom, ktoré sprevádzajú svet boxu.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

10 súčasných skladateľov, ktorých tvorba zlepší vaše sústredenie

Klasická hudba zlepšuje pamäť, sústredenie aj imunitný systém.

Podľa niektorých výskumov ovplyvňuje klasická hudba inteligenciu už v detstve. Zlepšuje sústredenie, pamäť, imunitný systém a uvoľňuje stres. S hudbou vyrastáte a do veľkej miery formuje vaše hodnoty.

novými dátovými paušálmi od O2 môžete objavovať novú hudbu kdekoľvek bez obmedzenia. Spomaľte a započúvajte sa do vrcholu umenia, tvorby moderných skladateľov súčasnej doby.

Ludovico Einaudi

Jeho skladby poznáte s filmov Samba či Nedotknuteľní. Málokto ale vie, že za touto hudbou stojí taliansky skladateľ Ludovico Einauidi. Vo svojej tvorbe minimalisticky prepája svety klasickej hudby s moderným popom.

Hans Zimmer

Bolo by náročné spočítať, koľko soundtrackov má na konte Hans Zimmer. Jeho hudbu ste mali možnosť počuť v kultových  filmoch ako Interstellar, Leví Kráľ, Inception či Gladiátor. Nemecký skladateľ získal za svoju kariéru niekoľko ocenení vrátane Oscara, Grammy a Zlatého Glóbusu.

Yann Tiersen

Francúzsky inštrumentalista spájajúci experimentálne tóny s klasikou. Yanna Tiersena preslávil najmä film Amélia z Mortmartru. Tento milovník rockovej hudby má dnes na konte 15 albumov.

Michael Nyman

Britského skladateľa ste mohli naživo vidieť minulý rok aj v Bratislave. Skladá hudbu pre filmy, opery, módne prehliadky aj počítačové hry. Michael Nyman je mimo hudobnej kariéry aj talentovaným fotografom.

Dustin O´Halloran

Vymeňte svoj paušál za O2 Dáta a sledujte viac filmov ako kedykoľvek predtým. Viac info.

Novodobý talent z Kalifornie začal svoju hudobnú kariéru ako gitarista. Klavíru sa začal intenzívne venovať až počas štúdií na vysokej škole, no napriek tomu rozbehol úspešnú kariéru a napísal hudbu pre niekoľko svetových filmov.

Ennio Moricone

Talent, ktorý začal skladať hudbu ako šesťročný. Chlapec z talianskej hudobnej rodiny venoval celú svoju mladosť umeleckým štúdiám. Filmové skladby začal písať v roku 1962. Preslávila ho najmä tvorba pre westernové filmy.

Rachel Portman

Uznávaná britská skladateľka sa už ako dieťa učila hrať na klavíri, husliach aj organe. Ako trinásťročná začala komponovať vlastnú hudbu a vyhrávať súťaže so študentskými filmami. Počas svojej kariéry získala ako prvá žena ocenenie Americkou akadémiou v kategórii Best Original Score.

Keith Kenniff

Najmladší zo zmieňovaných umelcov, Keith Kenniff má rozbehnutú sľubnú kariéru. Američan známy aj pod menom Goldmund, prepája svety elektronickej hudby s klavírnou klasikou.

Yiruma

Skladbu River Flows in You pravdepodobne poznáte a ani neviete, kto stojí za touto romantickou melódiou. Yiruma sa stal v roku 2002 prvým umelcom z Južnej Kórei, ktorý vystúpil na uznávanej medzinárodnej hudobnej konferencii vo francúzskom Cannes. Ku klavíru sa dostal ako päťročný a svoj talent rozvíjal najmä počas štúdií v Londýne.

James Newton Howard

Niekoľkokrát ocenený James Newton Howard zažiaril so svojou hudobnou tvorbou v ságach Harry Potter či The Hunger Games. Ovplyvnený svojou starou mamou, ktorá bola úspešnou virtuózkou, sa James začal učiť hrať na klavíri už ako štvorročný. Počas svojej hudobnej kariéry istý čas pôsobil aj v rockovej kapele.

Objavujte zaujímavé hudobné novinky kdekoľvek

Odteraz už aj počúvanie hudby online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si doprajte celé hodiny hudby. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

 

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Lifetech: Čo je nové