Pouliční umelci vdýchli mestám umeleckú dušu. Pozrite si 10 príkladov vynikajúceho slovenského street artu

Umenie nevisí len v galériách, ale obdivovať ho môžete aj cestou do práce.

Umenie nevisí len v galériách, ale obdivovať ho môžete aj cestou do práce. Graffiti na stenách alebo guerrilla umenie hocikde na ulici rozveseľujú šedé mestá.

Moderné pouličné umenie je jedným zo spôsobov, ako skrášliť aj ošarpané a fádne miesta. Pozrite si pár miest na Slovensku, ktoré do svojich rúk vzali pouliční umelci, aby potešili oči domácich obyvateľov aj turistov.

1. Líška na Kamennom námestí v Bratislave

Líška Kamenné námestie

Len nedávno vznikla na stene budovy na Kamennom námestí v Bratislave veľkolepá maľba (tzv. mural art). Autorom je maďarský umelec vystupujúci pod pseudonymom Fat Heat, ktorý podobné diela namaľoval aj Moskve, Paríži či Budapešti. V Bratislave maľoval počas jesenného Bratislava Street Art Festivalu.

2. Jaro Filip v Banskej Bystrici

Čierno-biely portrét hudobníka Jara Filipa zdobí podchod na Štefánikovom nábreží v Banskej Bystrici. Jeho autorom je miestny umelec s pseudonymom Neznámy, ktorý vytvoril niekoľko zaujímavých malieb v meste. Nedávno Jara Filipa banskobystrickí dobrovoľníci z vlastnej iniciatívy zrenovovali.

3. Van Gogh v oknách

Van Gogh Bratislava

Pozornosť najmä zahraničných turistov púta Meštiansky dom z 18. storočia na Rudnayovom námestí v Bratislave. Okná schátranej budovy zdobia repliky obrazov Vincenta Van Gogha a ním inšpirované maľby. Diela boli do exteriéru osadené v rámci Projektu Van Gogh ZUŠ Eugena Suchoňa v Pezinku.

4. Zastávka v obci Nižné Čabiny

Cabiny, Pek Crew, street art

Street art nie je výsadou veľkých miest, ale nájsť sa dá aj na múroch dedinských budov. Veselé maľby oživili aj dve budovy železničnej zastávky obce Nižné Čabiny (okr. Medzilaborce). Autormi sú slovenskí výtvarníci zo Svätého Jura Tomáš Rybár a Emil Taška, ktorí tvoria pod menom Pek Crew.

5. Robert Proch a Chazme v Košiciach

Robert Proch, Chazme

V roku 2013 vznikol v metropole východu aj výnimočný mural od Poliakov Roberta Procha a jeho kolegu vystupujúcim pod umeleckým menom Chazme. Maľba na bytovke na Masarykovej dokonale mieša štýly a predstavivosť oboch umelcov.

6. Brazílsky mural v Košiciach

Claudio Ethos

Dielo od zahraničného street art umelca zdobí aj Košice. Claudio Ethos z brazílskeho Sao Paula navštívil východ Slovenska v rámci festivalu Street ArtCommunication. Na stene ošarpanej bytovky na Ľudovej ulici v Košiciach vznikla veľkoplošná bozkávajúca sa dvojica. Je typickou ukážkou tvorby Brazílčana, ktorý používa paletu obmedzenú na zopár farieb.

7. Najväčší mural Česka a Slovenska

Pener a Bezt

Na paneláku Triedy SNP v Košiciach sa nachádza najväčší mural v rámci Česka a Slovenska. Autorom maľby s rozlohou 330 štvorcových metrov je dvojica Poliakov Pener a Bezt. Maľba s názvom „The Healer“ vznikla v roku 2013 a umelci ju maľovali štyri dni. Krátko po jej vzniku ju americký OZ Arts Magazine označil za najlešpí mural na svete.

8. Podchod v Žiline

Podchod v Žiline

Od júla 2016 zdobí podchod pri žilinskej mestskej plavárni dielo lokálneho street art umelca Jána Jančára. Sám Jančár navrhol mestu, že pomôže skrášliť ošarpaný podchod. V rámci spolupráce vznikol v podchode krásny podmorský svet. Umelec s mestom už v minulosti spolupracoval na skrášlení podchodu na ulici Matice slovenskej.

9. Ulička Johna Lennona v Bardejove

Ulička Johnna Lennona

Atrakciou kúpeľného mesta Bardejov je ulička Johna Lennona. Vznikla z iniciatívy asi najväčšieho slovenského fanúšika Beatles Pavla Zajaca. Je najkratšou uličkou v meste a zdobia ju viaceré plastiky a maľby s tematikou skupiny Beatles, ktoré sú osadené priamo na dome Pavla Zajaca. Autorom diel je lokálny umelec Ivan Chapčák.

10. Nápisy od Santiaga v Košiciach

„Chcel som sa prejsť a počúvať tú hudbu vo mne… A všade púšťali Jemné melódie.“ Street art nie sú iba dokonalé grafity a maľby, ale aj vtipné a inšpiratívne citáty. V Košiciach nájdete na mnohých miestach citáty writera Santiaga, ktorého vyznania odrážajú ducha súčasnej doby. Vďaka vizuálnej stránke aj tragikomike citátov ich už dnes ľahko spoznáte, aj keď sa pod ne nepodpíše.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

7 úchvatných dokumentov o prírode, ktoré si pozriete na internete zadarmo

Od sibírskej tajgy cez škótske vysočiny až po európske pralesy.

Preneste sa na moment do ruskej divočiny, objavte vzácne druhy zvierat alebo zaostrite na najsilnejšie tvory žijúce v slovenských lesoch.

S novými dátovými paušálmi od O2 môžete sledovať prírodné krásy, hoci aj z iného konca sveta, kdekoľvek bez obmedzenia. Tieto dokumenty vám zodpovedajú oveľa viac otázok, ako ste pôvodne mali.

1. Tatranské medvede

Pre turistov predstavujú hrozbu, vzbudzujú rešpekt a pokoru, no ich spôsob života pripomína skôr pokojnú harmóniu. To, ako tieto medvede žijú v našich lesoch, zachytili na záberoch z Tatier dvaja mladí slovenskí filmári.

2. Ruská divočina

Čarovne nedotknutá Sibír spája drsnosť a divočinu. Pravdepodobne si nikdy nebudete môcť osobne vychutnať nádherné tajgy a vzácnu faunu tejto mrazivej krajiny. Vďaka tomuto dokumentu si to užijete v teple domova.

3. Kráľovstvo strážené Vršatcom

Film od Jakuba Cibíka vám predstaví Biele Karpaty hneď z niekoľkých uhlov. Od krásnych záberov krajiny, cez dôraz na ochranu nášho bohatstva, až po tradíciu farmárstva. Osobitný priestor autor venuje flóre Bielych Karpát, ktorá patrí medzi najvzácnejšie v Európe.

Vymeňte svoj paušál za O2 Dáta a sledujte viac filmov ako kedykoľvek predtým. Viac info.

4. O vzniku Zeme

Vznik Zeme je objektom večných otázok a nejasných dohadov. Ak vás fascinuje téma vesmíru a to, odkiaľ sme sa tu vzali, dokument o vývoji planét je pre vás to pravé.

5. Škótska príroda

Zem hradov, whisky a jednej vymyslenej príšery. Škótska príroda toho skrýva oveľa viac než len architektonické skvosty a bohatstvo historických miest. Napadlo vás niekedy vyraziť do Škótska spoznávať vzácne druhy zvierat, ľadové jazerá a rozľahlé neobývané miesta plné zelene?

6. Čarovné pralesy

Úžasné zábery života zvierat v súlade s nedotknutou prírodou. Dokument predstavuje to najkrajšie z pralesov po celej Európe – detailné zábery z kráľovstiev, v ktorom vládnu tí najsilnejší.

7. Českosaské Švajčiarsko

Českí turisti sú oddaní milovníci slovenských hôr. Poznáte ale aj vy prírodné krásy našich susedov? Na hraniciach Česka s Nemeckom sa rozkladá rozľahlý národný park, ktorý vyniká takmer nedotknutou prírodou. Túto oblasť navštívia ročne tisícky európskych turistov, no paradoxne, Slováci často na tento blízky unikát zabúdajú.

Sledujte krásu divokej prírody kdekoľvek

Odteraz už sledovanie videí cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si doprajte celé hodiny zaujímavých videí či filmových dokumentov. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

 

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Lifetech: Čo je nové