4 neNORMAlni východniari, ktorí pracujú na férovejšom Slovensku

Projekt som neNORMAlny sa snaží ľudí inšpirovať k tomu, aby posudzovali ostatných radšej rovnocenne, s ohľadom na to, aké možnosti im život nadelil.

Rovnaký prístup ku každému a za každých okolností nie je vždy správnym receptom na spravodlivé a dobré zaobchádzanie. Nie každý totiž pochádza z rovnakého prostredia a nikto si nevyberie, kde a ako sa narodí.

Ľudia však v domnení, že konajú spravodlivo, zvyknú posudzovať všetkých bez výnimky a rovnako. Projekt som neNORMAlny, ktorý podporuje aj Férová Nadácia O2, sa snaží ľudí inšpirovať k tomu, aby posudzovali ostatných radšej rovnocenne, s ohľadom na to, aké možnosti im život nadelil.

Prinášame vám stručné portréty 5 ambasádorov z východu Slovenska, ktorí sa snažia svoje okolie v tomto smere zmeniť k lepšiemu, a od ktorých sa dá načerpať veľa inšpirácie.

Ľudmila Kolesárová

Ľudmila Kolesárová

Rodáčka zo Spiša a zároveň marketérka, ktorá svoje schopnosti využíva na pomoc ľudom v organizácii Dobrý anjel. Snaží sa upozorňovať na problémy tých, ktorí sa kvôli ťažkým životným udalostiam ocitli vo finančných problémoch a zároveň im pomáhať. Keďže sama v mladom veku prišla o otca, z vlastnej skúsenosti vie, ako dokáže chudoba človeka v živote diskvalifikovať. Dnes je úspešnou matkou dvoch detí, ktorá mení veci k lepšiemu.

Jarmila Vaňová

Jarmila Vaňová

Píšuca, rozhlasová, ale aj televízna novinárka rómskeho pôvodu pochádza z Košíc. Za svoju prácu získala viaceré ocenenia. Popri tom rozvíja ďalšie aktivity v oblasti vzdelávania a výučby rómskeho jazyka. Podieľa sa na tvorbe dokumentárnych filmov zo života Rómov na Slovensku a v zahraničí. Tvrdí o sebe, že je NeNORMAlna preto, lebo nepotvrdzuje ani jeden stereotyp či predsudok, ktoré spoločnosť voči nim má.

Miroslav Šušnyák

Miroslav Šušnyák

Tento košický rodák je štvornásobným juniorským majstrom sveta a štvornásobným vicemajstrom sveta v plávaní telesne postihnutých športovcov. S plávaním začínal ako 8-ročný a za ten čas stihol vďaka tomu precestovať takmer celú Európu ale aj Juhoafrickú republiku.

Momentálne sa pripravuje na letnú paralýmpiádu v brazílskom Riu de Janeiro. Bohužiaľ, nie vždy sa stretáva s férovým pristupom svojho okolia. Na sústredení na Srí Lanke ho spolu s tréningovým kolegom vpustiť do plaveckého klubu, kde mali zaplatené tŕeningy. Ako telesne postihnutí by im totiž mohli kaziť reputáciu.

Marek Roháček

Marek Roháček

Prešovčan, no hlavne spoluzakladateľ a predseda občianskeho združenia Návrat, odborník na  rodinné formy starostlivosti o opustené deti, sanáciu rodín v kríze a sociálnoprávnu ochranu detí. Pracuje na tom, aby čím viac detí našlo náhradnú rodinu, namiesto toho, aby ostávali v detských odmovoch.

Ako dieťa nevedel písať diktáty, jeho najväčším problémom bolo rozlíšiť medzi “i” a “y”. Vtedy však školstvo nepracovalo s poruchami učenia. Známkovalo sa rovnakým metrom, poruchy ako dysortografia sa neriešili a deťom ostávali traumy z diktátov. Keď neskôr učil na vysokej škole, dohodol sa so študentmi, že ho môžu pokojne opravovať.

Aj keď sú životné príbehy týchto 5 ambasádorov projektu som neNORMAlny vo veľa veciach odlišné, dokazujú jedno – rovnaký meter na všetkých neznamená spravodlivé zaobchádzanie.

Viac o iniciatíve som neNORMAlny nájdete na stránke www.somfer.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

7 spôsobov, ako si na jar vylepšíte balkón

Prinášame vám niekoľko tipov, ako si doma vylepšiť aj menší balkónový priestor.

Hoci je kvitnúca záhrada či obrovská terasa snom takmer každého, aj s malým balkónom dokážete robiť so štipkou kreativity zázraky. Premeňte ho počas sezóny na najútulnejšiu časť vášho domova.

Ukážeme vám, že aj z malého balkóna sa dá vytvoriť príjemné miesto, v ktorom bude pre vás radosťou vypiť si kávu, či prečítať noviny počas sviežeho rána.

1. Oddychujte na balkóne

Palety využité ako časti nábytku nie sú nič nové. Dnes ich vidíme už pomaly v každej druhej kaviarni. Ich využitie je ale veľmi praktické. Palety sú jednoduché na inštaláciu, no zároveň  predstavujú finančne nenáročný spôsob, ako si vytvoriť pohodlné sedenie napríklad aj na balkóne.

2. Pestujte bylinky

Vytvorte si na balkóne vlastnú minizáhradku. Potrebujete na to minimum miesta. Napríklad si bylinky môžete zasadiť do plechoviek od kávy a jednoducho ich zavesiť na zábradlie. Táto zeleň balkón okrášli, a vy z nej navyše budete mať aj úžitok.

3. Spravte si radosť svetielkami

Svetielka už dávno nie sú výhradne vianočnou záležitosťou. Čoraz častejšie sú súčasťou interiéru, no využiť ich môžete aj na zútulnenie balkóna. Ak máte navyše priestor na stolovanie, príjemne dotvoria atmosféru romantickej večere.

4. Kvety zaveste na rebrík

Drevený rebrík poslúži nielen ako netradičná dekorácia, ale aj praktický pomocník na zavesenie kvetináčov.

5. S debničkami vytvoríte extra priestor

S pomocou debničiek si môžete vytvoriť dostatok miesta nielen na umiestnenie kvetov. Výhodou je, že si ich môžete premiestňovať či kedykoľvek podľa nálady premaľovať.

6. Hrajte sa

Zdroj: brit.co

Považujte balkón za priestor, kde sa môžete kreatívne vyžiť. Miešajte farby, kombinujte doplnky.

7. Spravte si na balkóne grilovačku

Nie všetky balkónové kvetináče zdobia červené muškáty. Ak je pre váš balkón grill predsa len priveľký, no stále túžite po grilovacej párty, tento jednoduchý nápad zaberie minimum miesta. Už len pozvať susedov, aby náhodou neprišli kvôli gurmánskej vôni klopať neskôr na dvere.


Lifetech: Čo je nové