9 príkladov, ako sa dá na Slovensku podnikať fér

Každá krajina má svoje mýty. Veľmi oblúbený je ten, že poctivým podnikaním to u nás človek ďaleko nedotiahne.

Každá krajina má svoje mýty. Veľmi oblúbený je ten, že poctivým podnikaním to u nás človek ďaleko nedotiahne. Sú však Slováci, ktorí sa neuspokojili s výhovorkami, ale radšej zobrali veci do vlastných rúk. Dokázali, že podnikať poctivo a fér sa na Slovensku predsa len dá.

Jakub Ptačin s filmovým štábom za dva mesiace navštívil deväť z nich. Z týchto návštev vzniklo deväť videí, v ktorých šikovní slovenskí podnikatelia prezrádzajú zásady, ktorými sa v živote a v podnikaní riadia.

1. Turčan – Auto: Správajte sa k svojej firme a zákazníkom ako k rodine

Pani Nátna prišla o prácu, tak začala podnikať v oblasti, v akej dovtedy nikto iný na Slovensku nepôsobil – spolu so synmi prerába dodávky na karavány.

Firme sa postupne podarilo presadiť na nemeckom trhu. Má dvoch synov, ktorí obaja pracujú v rodinnej firme. V roku 2013 bola nominovaná na Slovenku roka. Takto to vyzerá, keď niekto podniká dobre a poctivo.

2. DeafKebab: Premeňte svoj hendikep na výhodu

Dvaja bratia – jeden z nich nepočujúci – založili frančízovú sieť “kebabárni” na strednom a južnom Slovensku.

Pomáhajú iným nepočujúcim nájsť prácu v regiónoch, kde je pre nich pramálo pracovných príležitostí. Tu nájdete celý príbeh DeafKebab.

3. HerbaDrug: Nesprávajte sa čisto ekonomicky

Rodinná firma zo Smižian prebrala pôvodné slovenské kozmetické značky ako Dixi, Oli alebo Barbus a drží ich pri živote.

Firme by sa lepšie pracovalo inde, ale odísť sa nechystajú – lebo im záleží na kraji, v ktorom žijú. Presvedčte sa, že to myslia naozaj úprimne.

4. Molnár Fábry: Nie veľa a štandardného, ale málo a dobrého

Dvaja zlatníci z Banskej Bystrice vyrábajú ultra-luxusné hodinky na mieru – ročne maximálne osem kusov. Ich filozofiou je robiť najvyššiu kvalitu v malých počtoch.

Takto to vyzerá, keď poctivý slovenský podnikateľ dbá na kvalitu pred kvantitou.

5. CropTech a Neulogy: Vypestujme na Slovensku ekosystém pre ambiciózne firmy

Košická firma, jeden z víťazov StartupAwards.SK, sa snaží vyvinúť hydroponický systém na pestovanie rastlín. Spolu s ich investorom Neulogy sledujeme, ako sa blížia k svojmu finálnemu produktu.

Prečítajte si rozhovor so zakladateľom firmy alebo s ich investorom.

6. AgroKarpaty: Skáčte do tej výšky, do akej môžete

Firma AgroKarpaty sú viacgeneračným výrobcom stoviek druhov liečivých čajov. Väčšinu surovín si zároveň aj sami dopestujú.

Majú 50 zamestnancov, začali podnikať pred dvadsiatimi rokmi, prečkali krízy – ale nikdy si nevzali ani jeden úver. O tom, že to ide aj poctivo, sa v nádherných Pieninách presvedčil aj Jakub Ptačin v tomto dieli.

7. Okrasa: Ak robíte veci s oduševnením, všetky sú krásne

V Čadci ručne vyrábajú vianočné ozdoby. Firma so 60-ročnou tradíciou, ktorá ako jedno z mála výrobných družstiev prežila zmenu režimu a odolala aj konkurencii z Číny.

Viac v siedmom dieli o cestách Jakuba Ptačina za fér podnikateľmi.

8. GA Drilling: Nevyberajte si najľahšiu cestu, ale tú, ktorá niekam smeruje

V kameňolome pri Devínskej Novej Vsi už niekoľko rokov vyvíjajú produkt, o ktorý sa zaujímajú arabskí šejkovia aj veľké ťažiarenské spoločnosti.

Otec – vedec – a jeho synovia s podnikateľskými skúsenosťami ukazujú, ako sa na Slovensku dá robiť aplikovaná veda. Reč je o firme GA Drilling a ich podnikateľskom príbehu.

9. Innovatrics: Poctivé podnikanie jednoducho funguje

Ján Lunter ml., majiteľ firmy Innovatrics, nemá k podnikaniu ďaleko. Jeho otec – rovnako Ján – stojí za úspešnou slovenskou firmou Lunter (predtým Alfa Bio).

Produkt firmy Innovatrics, ktorý zabezpečuje biometrickú identifikáciu, ktorú doteraz použilo 700 miliónov ľudí z celého sveta. Využili ho už vo voľbách na Haiti, na platobných kartách v Nigérii, ale aj pri transfúziách vo Francúzsku.

A k tomu ich nový systém Fingera sleduje dochádzku zamestnancov do práce. Pozrite si, ako poctivo pán Lunter pristupuje k svojmu podnikaniu.

Deväť pohľadov na podnikanie od deviatich firiem, ktoré nikdy neprestali byť Fér. Dokázali nám, že sa to dá inak a lepšie. A ak tomu ešte niekto na Slovensku neverí, dajte mu za príklad niektorú poctivú slovenskú firmu, či už z tohto podnikateľského cestopisu alebo z vášho okolia. Nech všetci vieme, že féroví podnikatelia ešte nevymreli.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Koľko sa toho dá stihnúť za štyri dni? Až-až!

Vezmite si v práci dva dni voľna, pripojte víkend a máte pred sebou štvordňovú dovolenku. A ako s voľnými dňami naložiť? Napríklad takto.

Vezmite si v práci dva dni voľna, pripojte víkend a máte pred sebou štvordňovú dovolenku. A ako s voľnými dňami naložiť? Napríklad takto.

1. deň: Lyžovačka na Štrbskom Plese

Lyže na rameno alebo snowboard pod pazuchu a šup na svah. Raz ste hore, raz ste dole, no každou  jazdou načerpáte novú energiu. Ak vám náhodou bude dochádzať, v bufetoch si jej môžete dopriať,  koľko len chcete. No čaj s rumom pite s rozumom, ideálne až po športe.

Odporúčame kombinovať s O2 Extra výhodou:
Jednodňový skipas – Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso
Platný od začiatku sezóny do 25. 12. 2016. Viac info na www.extravyhody.o2.sk

Cena: 30 € 16,90 €

2. deň: Zábava v Aquaparku Tatralandia

Potom, čo ste si užili zábavu na snehu, je čas užiť si vodu v tekutom skupenstve. Vyšantite sa v aquaparku, zjazdite všetky šmykľavky a doprajte si niekoľko povzbudzujúcich dĺžok v plaveckom bazéne. Nenahltajte sa však veľa vody, lebo na váš žalúdok čaká niečo lepšie: niekoľko výborných reštaurácií a bar priamo vo vode.

Odporúčame kombinovať s O2 Extra výhodou:
Zvýhodnené vstupné do Tatralandie
Platí od 30. 10. do 25. 12. 2016. Viac informácií na www.extravyhody.o2.sk

Cena: 23 € 11,90 €

3. deň: Lyžovačka v Jasnej

Rozjasnite svoj tretí deň v Nízkych Tatrách, ktoré stoja v hodnoteniach dlhodobo veľmi vysoko. V Jasnej máte na výber z množstva zjazdoviek, vyberajte si podľa náročnosti alebo podľa chuti. Vyvezte sa na Chopok, a ak vám počasie bude priať, zažijete ten najúžasnejší výhľad z úctyhodnej výšky 2004 metrov nad morom.

Odporúčame kombinovať s O2 Extra výhodou:
Jednodňový skipas – Jasná Sever a Juh
Platný od začiatku sezóny do 25. 12. 2016. Viac info na www.extravyhody.o2.sk

Cena: 32 € 19,90 €

4. deň: Relax v Thermal parku Bešeňová

Posledný deň je ideálny na zahriatie zmrznutých kostí a na celkové uvoľnenie. V Thermal parku Bešeňová máte k dispozícii množstvo bazénov, od plaveckých a relaxačných cez detské až po bazény s rôznymi atrakciami a s masážnymi dýzami, ktoré z vás vymasírujú aj posledné zvyšky napätia a stresu.

Odporúčame kombinovať s O2 Extra výhodou:
Zvýhodnené vstupné do Gino Paradise Bešeňová
Platí od 30. 10. do 25. 12. 2016. Viac informácií na www.extravyhody.o2.sk

Cena: 23 € 10,90 €

Veríme, že sme vás dostatočne inšpirovali. Neváhajte a ešte pred Vianocami si odskočte na krátku dovolenku, počas ktorej zabudnete na celý predvianočný zhon a vrátite sa skvele oddýchnutí a plní energie.

Páčil sa vám článok?

Venujte nám ešte chvíľku a pomôžte nám Sódu ešte vylepšiť.


Lifetech: Čo je nové