Chcete pomáhať? Takto si vyberiete charitu, ktorá naozaj funguje

Ako venovať peniaze a úsilie tam, kde to má zmysel.

Novoročné predsavzatia nie sú len o zhadzovaní nadbytočných kíl. Často si vtedy spomenieme aj na druhých a rozhodneme sa, hoc aj malou troškou, prispieť na dobročinné účely.

Charitatívnych organizácií je veľa a, bohužiaľ, aj medzi nimi sa nájdu také, ktoré sú dobročinné len naoko alebo bez výsledkov. Preto, ak by ste chceli prispievať na dobrú vec, dáme vám pár tipov, ako sa uistiť, že vaše peniaze pôjdu naozaj tam, kam treba.

Širší výber

Najprv si vyberte oblasť, ktorú by ste chceli svojim príspevkom podporovať. Vyberte si to, čomu rozumiete alebo čo vám je blízke. Nemusíte opakovať po iných. Ak už máte jasno, urobte si rešerš organizácií, ktoré v danom sektore pôsobia, aby ste mali prehľad. Každá môže byť niečím špecifická.

Užší výber

Vyberte si dvoch až troch favoritov, s ktorých poslaním sa viete najlepšie stotožniť. Teraz prichádza tá náročnejšia časť – ako si overiť spoľahlivosť.

Prvý dojem

Postup je zhruba rovnaký, ako keby ste si overovali nejakého remeselníka. Veľa napovie už prvý dojem. Jednoduchý a funkčný web sa dá dnes vyrobiť za veľmi dostupné ceny. Samozrejme, netreba súdiť knihu podľa obalu, no odfláknutá prezentácia už môže byť zlým signálom

Referencie

Pozornosť venujte najmä sekcii referencie. Čím dlhšie organizácia funguje, tým je pravdepodobnejšie, že svoju prácu robí naozaj dobre. Ešte lepšie je, ak sa viete rýchlo a jednoducho dostať k fotografiám, osobným svedectvám iných, prípadne sa o výsledkoch presvedčiť na vlastné oči.

Efektivita

Najviac sa dozviete z výročných správ, kde by malo byť uvedené, koľko peňazí sa z príspevkov vyzbieralo a koľko sa prerozdelilo. Samozrejme, nie vždy to musí byť 100 %, keďže aj charita má nejaké náklady na fungovanie.

Nie je totiž vždy pravdou, že najefektívnejšie organizácie majú najnižšie náklady. Niektoré činnosti si vyžadujú tréningy, školenia pracovníkov a podobne, ale aj značné investície. Dôležité je, koľkým ľuďom (ale aj zvieratám či prírode) vedia s vyzbieranými prostriedkami pomôcť.

Jedna organizácia môže spotrebovať polovicu peňazí na svoj chod, no stále môže s rovnakým množstvom príspevkov dosiahnuť lepšie výsledky než tá, ktorá rozdá povedzme 90 % toho, čo dostane. Pre lepší obraz si v tomto ukazovateli porovnajte výsledky viacerých podobných organizácií s podobným zameraním.

Nie len peniaze

Dobrej veci sa dá pomôcť aj inak, než peniazmi. Prispieť k lepšiemu svetu môžete aj prebytočnými vecami, prácou alebo vedomosťami. Aj malá pomoc dokáže prispieť k tomu, aby bol svet viac fér.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

7 divov okresu Levice, ktoré stoja za návštevu

Tie najzaujímavejšie turistické atrakcie v Levickom okrese.

Mesto Levice a jeho okolie skrýva mnoho krás, ktoré často poznajú len miestni, pri tom sú unikátne aj v rámci Slovenska a niektoré z nich svojim významom hranice presahujú.

Všetci, ktorí sa tu chcú ísť pozrieť, by určite mali navštíviť tieto miesta:

Levický hrad

Dominantou Levíc je starý kamenný hrad zo 14. storočia, ktorý bol niekedy majetkom Matúša Čáka Trenčianskeho. Nikdy neslúžil ako honosné sídlo, bol pevnosťou strážiacou cestu k baníckym mestám.

V súčasnosti sa v zachovanej gotickej bašte hradu nachádza čajovňa, v hradnom areáli sa pravidelne organizujú rôzne kultúrne podujatia ako Levické hradné slávnosti. Súčasťou hradného komplexu budov je krásne zachovaný renesančný kaštieľ a kapitánsky dom, ktorý je sídlom Tekovského múzea.

Tekovske muzeum

Obrázok: Súčasťou hradného komplexu je aj Tekovské múzeum.

Tekovská hvezdáreň v Leviciach

Hvezdáreň v Leviciach sa pýši viacerými úspechmi. Ako prvej inštitúcii na svete sa jej podarilo objasniť existenciu oblaku prachu, ktorý sa nachádza v blízkosti planéty Zem. Okrem toho vlastní stredoeurópsky unikát – prenosné digitálne planetárium STARLAB. Pre verejnosť pravidelne usporadúva večerné pozorovania nočnej oblohy.

Skalné obydlia v Brhlovciach

V obci Brhlovce sa nachádza komplex skalných obydlí vysekaných do tufu, ktoré na Slovensku patria k unikátnym pamiatkam. Pôvabné domčeky, ktoré pripomínajú vstupy do jaskýň, majú svoj pôvod pravdepodobne v úkrytoch pred nájazdami Turkov zo 16. storočia. V jednom z domčekov je dnes expozícia ľudového bývania.

Brhlovce

Obrázok: Skalné obydlia patria na Slovensku k unikátnym pamiatkam.

Val obrov

Val obrov alebo aj Spečený val je jednou z najzáhadnejších stavieb Slovenska. Býva označovaný aj ako slovenský čínsky múr. Prvú zmienku o ňom máme z 13. storočia, no pochádza pravdepodobne ešte z doby bronzovej. Dodnes sa nevie, kto ho presne vystaval a prečo.

Ide o rozsiahly, približne 60 kilometrov dlhý zemný násyp, ktorý sa tiahne od vrchu Sitno, cez Dudince, až ku rieke Ipeľ. Jednu z najzachovalejších častí valu nájdete pri obci Pečenice v okrese Levice.

Vodný mlyn v Bohuniciach

Ak máte chuť vidieť autenticky zariadený vodný mlyn s dobovým nábytkom a inventárom, navštívte obec Bohunice. V mlynskej usadlosti bývalého mlynára Pavla Turčana je od roku 1978 vysunutá expozícia Tekovského múzea v Leviciach. Objekt leží dva kilometre od horného konca obce, pri potoku Sikenoca v prekrásnom prostredí Štiavnických vrchov.

Bohunický mlyn

Obrázok: Dobovo zariadený vodný mlyn nájdete neďaleko od Bohuníc.

Rudniansky vodopád

Jediný vodopád Štiavnických vrchov nájdete v lesoch Rudnianskej doliny medzi obcami Uhliská a Rudno nad Hronom. Má síce iba štyri metre, no prechádzku k nemu neoľutujete. Dolina je známa peknou prírodou a pôsobivými skalnými útvarmi.

Kalvinský kostolík v Kalinčiakove

Najstaršou pamiatkou okolia je románsky kostol v mestskej časti Levíc – Kalinčiakove, ktorý pochádza z 12. storočia. Považuje sa za jednu z najkrajších románskych pamiatok na Slovensku.

Kalvinsky kostol Kalinciakovo

Obrázok: Kalvínsky kostolík v Kalinčiakove je najstaršou pamiatkou okolia Levíc.

Levice na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Levíc prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Odteraz Levice patria medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac