Chcete Slovensko zmeniť k lepšiemu? Spojte vaše kreatívne sily s Férovou nadáciou O2

Po kampani desiatich výziev k dobrej veci, ktorou O2 mobilizovalo celé Slovensko, sa pripravuje niečo ešte veľkolepejšie.

O2 rozdelí 100 000 eur z grantového programu Férovej nadácie mladým ľuďom, ktorí chcú svojím vzdelaním, podnikavosťou a inovatívnosťou našu krajinu vylepšiť. Ak medzi nich patríte, prihláste sa.

Mnoho mladých ľudí má skvelé nápady, vízie, aj konkrétne plány, ako ich uskutočniť. Chcú žiť v krajine, ktorá funguje podľa ich predstáv, chcú sa vzdelávať a vidia svet ako plný príležitostí. Čo im však častokrát chýba, sú dostatočné financie. Ak patríte medzi nich, alebo viete o projekte, ktorý mladých ľudí podporí a posunie vpred, pošlite prihlášku do Férovej nadácie do 10. júla.

Férová nadácia, ktorá projekt financuje, sa už viacero rokov usiluje o vylepšenie našej krajiny. Podporuje sľubné projekty z dielne ambicióznych mladých ľudí, ktorí sa neboja vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do práce. V minulosti to boli napríklad členovia občianskeho združenia Laputa, ktorí sa rozhodli zrekonštruovať Baštu pri Lazovnej bráne a vytvoriť z nej miesto, kde sa budú ľudia schádzať a vytvorí sa priestor pre literatúru.

Ďalší zaujímavý projekt vznikol vďaka kreatívnym študentom z gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave. Rozhodli sa zriadiť kaviareň v dobovom štýle spisovateľa, po ktorom je ich škola pomenovaná. Priestory si sami prerobili od piky a sami sa tiež starajú o chod celého zariadenia. Zisky putujú do ich štipendijného fondu.

studenti

Ďalšie projekty vytvárajú priestory, kde môžu rodičia s deťmi spoločne a kvalitne tráviť čas. Iné zas ponúkajú nové spôsoby vzdelávania, pri ktorých sa deti nebudú v škole nudiť. Priestoru na nápady je veľa a kreatívnych iniciatív nie je nikdy dosť. Tento rok môže Férová nadácia k životu prebudiť aj váš projekt.

Ak máte v zálohe dobrý nápad, tím ľudí, ktorí sú pripravení pustiť sa do práce, nenechávajte ho oddychovať v zásuvke. Vyjdite s ním von. Tu nájdete formulár na prihlásenie aj detailné informácie o projekte a prihlasovacie podmienky. Prihlásiť sa je možné do 10. júla 2017.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Fotograf Peter sa zamiloval do prírody Poráčskej doliny. Tvrdí, že nikde nenačerpá viac energie

„Prídeš tam, máš strašne slabý signál, pomalý internet, tak vypneš všetky mobily a kašleš na všetko. Neriešiš Facebook.”

Fotografov, či už profesionálnych alebo tých, ktorí fotia len pre radosť, spoznávame väčšinou skrz ich diela. Snímky nám však vždy nepovedia všetko o osobnosti, názoroch a životnom štýle autorov. Preto im kladieme netypické otázky, ktoré pomôžu priblížiť, aký človek stojí za objektívom.

Košičan Peter Kaľavský pracuje ako dizajnér oblečenia a skejtbordov. Práve skejtbord spája to, čo má rád – drevo ako symbol prírody a vizuálnu krásu. Táto kombinácia sa prejavuje aj v jeho záľube, fotografovaní prírody.

Peter pracuje pre českú značku Nugget zo sídliskového bytu v Košiciach, kde žije so svojou snúbenicou. Nebolo tomu tak vždy. „Najprv som pre značku pracoval externe, robil som návrhy na tričká a grafiky na skejty. Po polroku som sa presťahoval do Brna a pracoval vo firme,” vysvetľuje Peter.

Po niekoľkých mesiacoch zistil, že mu rušný život vôbec nevyhovuje, preto sa vrátil späť domov. „V Brne som zažil ozajstný stres. Okrem toho, že som riešil svoje dizajnérske veci, tak som sa staral aj o sieť a v podstate robil chlapca pre všetko. Mal som toho po roku dosť, cítil som trochu syndróm vyhorenia.”

Práve v tomto čase začal viac inklinovať k prírode. „Začal som si uvedomovať, že trávenie času v prírode dáva človeku najviac, a viem z toho získať oveľa viac energie ako z iných veci, nasať pokoj a atmosféru,” objasňuje svoj postoj Peter. Jedným z takýchto miest je Poráčska dolina na Spiši, kde má chatu babka jeho snúbenice. Spolu tam chodia obdivovať krásu slovenskej prírody minimálne raz do roka.

Čo ťa na fotografovaní najviac fascinuje?
Schopnosť „zastaviť” čas v daný okamih, navždy.

Existuje moment, pri ktorom si si prial mať pri sebe fotoaparát, no nemal si?
Taký moment sa naskytne skoro každý boží deň.

Vyber si historickú udalosť z obdobia posledných 100 rokov, ktorú by si chcel odfotiť.
„Malý krok pre človeka, obrovský skok pre ľudstvo.”

Aký fotoaparát najčastejšie používaš?
Olympus PEN E-P5.

Ak sa budúce generácie pozrú späť na našu dobu, čo ich bude na nej najviac znepokojovať?
Že sme nemali hologramové selfíčka.

Aké je najväčšie negatívum života v meste?
Ak žijete na okraji, tak asi žiadne.

Ak by si sa mal porovnať s nejakou osobnosťou z minulosti, kto by to bol?
Legendárny japonský samuraj Musaši Mijamoto.

Ktorého žijúceho človeka najviac obdivuješ?
Je ich veľa, ale najviac asi Stephena Hawkinga.

„Začal som si uvedomovať, že trávenie času v prírode dáva človeku najviac. Viem z toho získať oveľa viac energie ako z iných vecí, nasať pokoj a atmosféru.”

Riadiš sa momentálne nejakou filozofiou?
Rob čo máš rád… ale fakt!

Akú vec by si chcel vlastniť?
Nie nesmrtelnosť, ale niečo ako večné zdravie by nebolo vôbec zlé.

Čo najdôležitejšie vlastníš?
Zdravie, zatiaľ.

Akú knihu si plánuješ najbližšie prečítať?
Najbližšie si prečítam titulky k filmu Dunkirk.

Ktorú časť sveta by si chcel preskúmať?
Čína, Japonsko.

Aký je najlepší spôsob sebavzdelávania?
Vygoogli si.

Ako často berieš na vedomie rady iných?
Som baran. Stačí takto?

Ktorá vlastnosť ti na sebe samom prekáža?
Prílišné rozoberanie všetkého.

Ktorá vlastnosť ti prekáža na iných?
Namyslenosť.

Pri akej príležitosti klameš?
Neklamem.

Vyber vedecký odbor, v ktorom by si chcel byť expert a prečo?
Astrofyzik, lebo vesmír.

Akú superschopnosť by si chcel mať a prečo?
Jesť burgre a nepribrať.

Kedy si najviac uvedomuješ, že starneš?
Keď sa snažím pochopiť mladých vlogerov.

Čo plánuješ počas najbližších 24 hodín?
Zostarnúť o 48 hodín.

Aké budú tvoje posledné slová pred smrťou?
S pánom Bohom, idem od vás, neublížil som, žiadnemu z vás.


Lifetech: Čo je nové