Chcete zmeniť svet? Robte čo vás baví a nenechajte sa odradiť nástrahami, radí Peter Gažík z Férovej nadácie

Férová nadácia podporuje zaujímavé projekty najmä v oblasti inovatívnych podnikateľských aktivít a rozvojovo-vzdelávacích iniciatív.

Prihlásené projekty si medzi sebou rozdelia až 100 000 eur. O tom, ktoré z nich nakoniec získajú grant, rozhoduje Správna rada nadácie. Spýtali sme sa jej predsedu Petra Gažíka, ako nakopnúť svoj projekt a dotiahnuť ho do úspešného konca.

Aký projekt Slovensko práve teraz potrebuje?

Myslím, že vo svete, ktorému v súčasnosti dominujú sociálne siete a médiá, potrebuje generácia násťročných o to viac porozumieť, že rozhodovanie nie je možné zredukovať na „like“ na Facebooku a úspech sa rovnako ako v minulosti dosahuje len systematickým a cieľavedomým snažením. V budúcnosti potrebujeme viac kreatívnych ľudí schopných spolupracovať a kriticky myslieť.

Ako dotiahnuť projekt do úspešného konca?

Úspešný koniec sa nemusí nevyhnutne rovnať úspešnému projektu. Dôležité je, aby človeka najmä bavilo to, čo robí; aby vedel, prečo to robí a videl v tom zmysel. Úspech je len zavŕšením týchto predpokladov.

Akým nástrahám sa pri realizácii vyhýbať?

Väčšinu poučiek už dávno a lepšie sformulovali povolanejší. Z mojej skúsenosti tvrdím, že človek toho zvládne oveľa viac, ako si myslí, a preto sú nástrahy tak trochu „zónou učenia“ – príležitosťou, ako sa opäť posunúť. Ako som povedal v predchádzajúcej odpovedi, pokiaľ človeka niečo skutočne baví a je presvedčený o správnosti danej veci, žiadna nástraha by ho nemala odradiť.

Čím alebo kde sa môžu mladí inšpirovať?

Technicky vzaté, nikdy nebolo jednoduchšie „nechať sa“ inšpirovať tak, ako dnes. Na YouTube je nespočítateľné množstvo motivačných a inšpiračných kurzov a prednášok. Vo svojej podstate je však podľa mňa najdôležitejšie to, aby sme sa všetci – vrátane mladých ľudí – inšpirovali skutočnosťou, že každý z nás má jedinečné danosti a schopnosti a život je tu na to, aby sme ich využili čo najlepšie.

Prihláste sa

Svoje projekty môžete prihlasovať do 10. júla. Viac informácií nájdete na stránkach Grantového programu Férovej nadácie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Rasťo Chvála bloguje o predbiehaní: Nepodceňte situáciu

Motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely radí, ako správne predbiehať tak, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam aj prípadným nehodám.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša množstvo dobrých rád aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, Rasťo Chvála v blogu približuje, ako predbiehať nielen na obojsmernej ceste. 

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

Občas zídem dole z rýchlostnej komunikácie R1 a len tak pre spomienky a relax brázdim cesty prvej triedy medzi Nitrou a Žiarom nad Hronom. Inokedy zas na týchto cestách urobím mojim deťom exkurziu do minulosti a rozprávam, ako sme tu jazdili v 90. rokoch.

Na takzvanej ceste smrti vtedy všetci predbiehali. Doslova to pripomínalo automobilové preteky, akurát tu išli pretekári aj v protismere. Dnes by mi to už strach nedovolil, ale vtedy to bol národný šport.

Keď prichádzal na rad úsek s krátkou rovinkou, bolo treba podradiť, aby mal motor ideálne otáčky. Potom nasledovalo nazbieranie rýchlosti, priblíženie k autu a ak za zákrutou nič nešlo, ostával len mrk do zrkadla, či náhodou nejde zozadu niekto rýchlejší, a šup, už bol predbiehací manéver hotový. Kto takto nevedel predbiehať, skončil zle.

„V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor.“

Áno, mrazí ma pri predstave, ako sa jazdilo na ceste číslo 65. Na druhej strane často sa predbiehalo ako z učebnice, dnes mnohým šoférom táto skúsenosť chýba. Často predbiehajú na nevhodnom prevodovom stupni a nepozerajú sa za seba.

V časoch rýchlych áut treba brať do úvahy, že niekto začal predbiehať skôr ako najbližšie auto za kamiónom. Predbiehací manéver na obojsmernej ceste je špecifický tým, že trvá veľmi krátko, za ten čas však treba vyhodnotiť veľa informácií: vhodný úsek, autá v protismere, autá vzadu, auto pred nami a v neposlednom rade technické danosti auta.

V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor, lebo nevieme, ako rýchlo a kde sa vystrčí oproti idúce auto. Špeciálne si všímajme horizonty alebo nenápadné odbočky, z ktorých môže na cestu vybehnúť iné auto.

Stále ostáva dôležité sledovať prostredie vôkol cesty, a tak trochu si načítať správanie šoféra pred nami. Aj keď to nevyzerá ako nutné, predbiehací manéver začnime vždy v otáčkach, pri ktorých motor začína poriadne ťahať. Oplatí sa podradiť alebo pri automatickej prevodovke stlačiť plyn na podlahu.

„Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla.“

Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla. Ak predbiehame viac áut v kolóne, počítajme s tým, že nie každý nás vidí, a tak môže začať predbiehať.

Na zaradenie späť do svojho pruhu treba tiež priestor a predbiehací manéver by sme mali začať len vtedy, ak existuje miesto na zaradenie. Nie je správne, ak miesto na zaradenie musia vytvoriť iní vodiči brzdením.

Zlé predbiehanie na obojsmernej ceste, našťastie, nepatrí medzi časté príčiny dopravných nehôd, ale pokiaľ ide o následky, je na tom najhoršie. Najmä čerství šoféri by si mali prvé predbiehania skúsiť na naozaj prehľadných cestách a nezačínať s predbiehaním kamiónov.

V začiatkoch pomôže natrénovať si pomyselný predbiehací manéver okolo kamióna na diaľnici. Aspoň zistíte, akú dráhu na to potrebujete.

Rasťo Chvála

Prečítajte si aj ďalšie blogy Rasťa Chválu:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete získať 5 GB dát a využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a uplatniť si skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac