Chcete zmeniť svet? Robte čo vás baví a nenechajte sa odradiť nástrahami, radí Peter Gažík z Férovej nadácie

Férová nadácia podporuje zaujímavé projekty najmä v oblasti inovatívnych podnikateľských aktivít a rozvojovo-vzdelávacích iniciatív.

Prihlásené projekty si medzi sebou rozdelia až 100 000 eur. O tom, ktoré z nich nakoniec získajú grant, rozhoduje Správna rada nadácie. Spýtali sme sa jej predsedu Petra Gažíka, ako nakopnúť svoj projekt a dotiahnuť ho do úspešného konca.

Aký projekt Slovensko práve teraz potrebuje?

Myslím, že vo svete, ktorému v súčasnosti dominujú sociálne siete a médiá, potrebuje generácia násťročných o to viac porozumieť, že rozhodovanie nie je možné zredukovať na „like“ na Facebooku a úspech sa rovnako ako v minulosti dosahuje len systematickým a cieľavedomým snažením. V budúcnosti potrebujeme viac kreatívnych ľudí schopných spolupracovať a kriticky myslieť.

Ako dotiahnuť projekt do úspešného konca?

Úspešný koniec sa nemusí nevyhnutne rovnať úspešnému projektu. Dôležité je, aby človeka najmä bavilo to, čo robí; aby vedel, prečo to robí a videl v tom zmysel. Úspech je len zavŕšením týchto predpokladov.

Akým nástrahám sa pri realizácii vyhýbať?

Väčšinu poučiek už dávno a lepšie sformulovali povolanejší. Z mojej skúsenosti tvrdím, že človek toho zvládne oveľa viac, ako si myslí, a preto sú nástrahy tak trochu „zónou učenia“ – príležitosťou, ako sa opäť posunúť. Ako som povedal v predchádzajúcej odpovedi, pokiaľ človeka niečo skutočne baví a je presvedčený o správnosti danej veci, žiadna nástraha by ho nemala odradiť.

Čím alebo kde sa môžu mladí inšpirovať?

Technicky vzaté, nikdy nebolo jednoduchšie „nechať sa“ inšpirovať tak, ako dnes. Na YouTube je nespočítateľné množstvo motivačných a inšpiračných kurzov a prednášok. Vo svojej podstate je však podľa mňa najdôležitejšie to, aby sme sa všetci – vrátane mladých ľudí – inšpirovali skutočnosťou, že každý z nás má jedinečné danosti a schopnosti a život je tu na to, aby sme ich využili čo najlepšie.

Prihláste sa

Svoje projekty môžete prihlasovať do 10. júla. Viac informácií nájdete na stránkach Grantového programu Férovej nadácie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac