Káva, ktorá pomáha srdciam iných

Inšpirujte sa príbehom kaviarne s logom starého bicykla, čo chce okrem spokojných zákazníkov pomáhať aj ľuďom v núdzi.

Kaviareň s logom starého bicykla, čo chce okrem spokojných zákazníkov pomáhať aj ľuďom v núdzi. Takto by sa dala v jednej vete opísať Penny Coffea v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. Takto pred rokom si ju založila matka spolu so synom, no príbeh tohto férového biznisu sa začal odvíjať dávnejšie.

Mateja Tarabčíka odmalička zaujímala kuchyňa a varenie. Jeho snom bolo stať sa kuchárom, no keďže v tom čase ešte nebolo možné urobiť si maturitu v odbore kuchár, rozhodol sa pre odbor čašník, čo je podľa jeho slov „tekutá kuchyňa“.

Po strednej „hotelovej“ vyštudoval vysokú školu hotelového manažmentu a v oblasti gastra sa pohybuje už cez desať rokov. Po vlastnom podniku síce túžil, no ešte si naň netrúfal a tak sa uchytil v Rakúsku. Jeho mama sa však často vracala k svojmu snu – mať kaviareň. Videla v tom najmä lásku a pomáhanie ľuďom.

I stalo sa, že Maťova mama jedného dňa natrafila na prázdny priestor. Nevyužíval sa už dlho a nachádzal sa v miestnej 300-ročnej bývalej mýtnici a radnici. Poviete si, krásne miesto pre štýlovú kaviarničku. Tak si to povedala aj Maťova mama. Pre oboch sa vtedy začal nová etapa života.

Maťo rozhodnutie vrátiť sa z Rakúska a pridať sa k mame neľutuje. Skvele sa dopĺňajú, Maťo sa vyzná v gastre a jeho mama zasa vo financiách, keďže je účtovníčka.

Kaviareň si otvorili takto pred rokom. Stojí v mieste bývalej sobášnej siene radnice a lásku v týchto priestoroch skutočne cítiť. Vo forme útulného interiéru, servisu zákazníkom, pokojom, ponukou. Kaviarni dali zvláštny názov: Penny Coffea.

Nachádza sa na hlavnom uzle cyklotrás Nivy Moravy a Dolného Rakúska, preto sa do loga dostal starožitný bicykel, po slovensky nazývaný “kostitras”, po anglicky Penny. Penny je tiež platidlo v anglicky hovoriacom svete a Coffea je zasa spojenie anglických slov „coffee“ a „tea“, pričom písmeno „f“ je otočené písmeno „t“, a okrem toho je to latinský názov pre kávovník.

Zdroj: Penny Coffea

Hoci sa za rok stala Penny Coffea obľúbeným miestom miestnych aj rakúskych turistov, tým sa jej príbeh nekončí, pretože nebola dopovedaná pointa férovosti – inak povedané pomoci ľuďom, ktorým pomôcť treba.

Celá myšlienka pomôcť vznikla pred Vianocami. Maťo chcel urobiť niekomu krajšie Vianoce. Zašiel preto na miestny úrad popýtať sa, či nemajú zoznam ľudí v núdzi. Mali.

Našiel rodinu, ktorá sa doslova zo dňa na deň dostala do situácie, v ktorej sa nikto ocitnúť nechce. Mame rodiny s dvoma chlapcami náhle odišlo zdravie a bola nútená odísť z práce, čím rodina prišla o zdroj príjmu a ocitli sa v núdzi.

Zdroj: Penny Coffea

Po prvom stretnutí sa s pani Matej zorganizoval podujatie – ochutnávku čajov pre návštevníkov kaviarne s názvom Čaj o piatej. Celé vstupné sa hádzalo do veľkej červenej vianočnej ponožky, ktorá visela v kaviarni na stene. Vyzbierané peniaze putovali rodine v núdzi.

Maťo stav peňazí nekontroloval, až tesne pred Vianocami sa s pani v núdzi opäť stretol v kaviarni, aby jej peniaze odovzdal. Na jeho veľké prekvapenie sa vyzbierala oveľa vyššia suma, než v akú dúfal.

Takto sa v kaviarni Penny Coffea začala tradícia pomoci. Pokračuje dodnes, počas celého roka. Len červenú vianočnú ponožku nahradila sklenná váza na ktorej je napísané: “Na Floridu”. Nikto za ne ale na Floridu nepoletí, peniažky si nájdu cestu k inej rodine v núdzi.

Zdroj: Penny Coffea

Maťo v septembri organizuje zábavno-športovo-vzdelávací deň pre fyzicky i mentálne postihnuté deti z jednej z bratislavských škôl. Spojil sa s ďalšími miestnymi majiteľmi firiem, športového komplexu a podnikov v susedstve kaviarne a spoločne pripravujú pre deti parádny program.

A ako vlastne Maťo relaxuje keď nemusí byť v kaviarni? Nerelaxuje. Vraví, že prvé dva roky vlastného podnikania sú najťažšie. Preto všetok svoj čas venuje kaviarni. Hoci, počas víkendov to už sám nestíhal a tak prijal pár zamestnancov. Vraví, že „bez týchto dobrých duší by to sám nedal.“

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Huawei Y3 II: Dobrý prvý krok

Nebudeme si nič nahovárať, cenovka vie meniť pohľad na smartfón.

V ponuke O2 si každý nájde niečo pre seba – záujemca o najnovšiu vlajkovú loď aj striedmy technologický nadšenec, ktorý pozerá skôr na pomer ceny a výbavy.

Pre druhú skupinu preto pribudol v ponuke Huawei Y3 II, ktorý za pár desiatok eur poskytuje slušný androidový základ.

Pravdepodobne každému bude jasné, že v tejto cenovej hladine nemožno očakávať exkluzívne materiály alebo obrovské displeje s 2K rozlíšením.

Netreba však ani nevyhnutne čakať, že lacný smartfón nemôže byť dostatočne vybavený. Huawei to dokázal so cťou. Model Y3 II je neoficiálnym nástupcom modelu Y560.

O tlačidlo viac

Huawei Y3 II sa drží dizajnových štandardov, teda klasických tvarov z plastu, hoci pôsobia hutne. V danej kategórii sme boli zvyknutí na omnoho slabšie továrenské spracovanie. S hrúbkou 9,9 mm je mierne robustnejší. Nejde všako niečo, čo by malo zhoršovať ergonómiu.

Na zadnej strane je objektív 5-megapixelového fotoaparátu a dvojitý LED blesk. To tiež ešte nie je v tejto kategórii štandardom. Dole je mriežka reproduktora, na hornej hrane konektor na slúchadlá. Pravá hrana, ako býva zvykom, obsahuje hlavný vypínač a ovládanie hlasitosti.

Veľmi praktickým bonusom je však ďalšie hardvérové tlačidlo na ľavej hrane nazývané Easy Key. Stlačením, dvojstlačením alebo pridržaním sa mu dajú prideliť ľubovoľné funkcie.

Fungoval ako spúšť fotoaparátu, dvojité stlačenie otvorilo prehliadač Chrome a na pridržanie sme nastavili rozsvietenie LED blesku. Ten fungoval aj pri zamknutej obrazovke. Všetko bez problémov, tomu sa hovorí praktická pridaná hodnota.

Mimochodom, ako je bežné aj pri ostatných smartfónoch Huawei, dvojité stlačenie zníženia hlasitosti urobí momentku i pri vypnutom displeji.

Prednú stranu tvorí 4,5-palcový displej s rozlíšením 854 x 480 bodov. To znamená hustotu 218 ppi. Hoci bežné sú o dosť jemnejšie displeje, stoja troj- až štvornásobok ceny.

Farebné podanie či kontrast sú pritom na slušnej úrovni. Milo prekvapila aj voľba teploty farieb v nastaveniach. Priali by sme si však vyšší jas. Na priamom slnku nebola čitateľnosť ideálna. Pozorovacie uhly sú tiež nízke, ale len pri vertikálnom naklonení obrazovky, keď sa úplne zmení farebné podanie.

Reaguje nezvyčajne rýchlo

Hoci sa do tejto cenovej hladiny vmestil len štvorjadrový Mediatek s taktom 1 GHz a 1 GB operačnej pamäte, Android 5.1 a nadstavba Huawei Emotion UI 3.1 na novinke bežali úplne plynule.

Samozrejme, trošku sa zapotila, ale len pri spúšťaní nových a náročných 3D hier. Spúšťanie klasických aplikácií bolo bleskové. Až sme sa museli presvedčiť, či ozaj máme v rukách smartfón za pár desiatok eur.

Kvalita fotoaparátu je taká, akú by človek čakal v tejto kategórii. Na bežné momentky v dobrých svetelných podmienkach je viac ako dostačujúci. V šere je to už horšie.

Video v HD kvalite by sa tiež dalo označiť skôr za pohotovostné. Oceňujeme však, že sme v nastaveniach našli podporu HDR a tiež režim panorámy.

Milo prekvapila rýchlosť zaostrovania a občas sa môže hodiť aj režim skrášľovania portrétov. Hlavne pri selfie záberoch. Súčasťou fotoaplikácie je aj sedem kreatívnych filtrov.

Huawei Y3 II je jeden z najlacnejších smartfónov podporujúcich LTE, dual SIM a aj pamäťovú kartu do 32 GB, ktorá môže sekundovať 8 GB vstavanej pamäti. Stále praktická je aj možnosť vymieňať batériu.

Jej kapacita 2 100 mAh neohúri, ale v praxi sa ukázalo, že dva dni na jedno nabitie sú reálne. Celkovo považujeme tento model za ideálny prvý krok k spoznávaniu možností Androida a života so smartfónom.


Lifetech: Čo je nové