Pomáhajú rodičom, mentorujú, učia mladých podnikať. Tieto projekty robia Slovensko o čosi férovejším

Na zmenu k lepšiemu netreba vždy bombastické projekty. Stačí začať v najbližšom okolí.

Darí sa vám. Okolo vás sú ľudia, ktorí vedia poradiť. Keď máte nápad, pomôžu vám ho zrealizovať. Keď nápad nemáte, inšpirujú vás a nejaká múza o vás zakopne. Ak chcete kultivovať seba ako osobnosť, je tu dosť tých, ktorí vás vedia viesť. Predstavte si takýto svet. A teraz vám povieme, že nie je tak celkom nereálny.

Nech by sme akékoľvek ciele ktoréhokoľvek človeka rozmenili na drobné, tak vždy skončia pri vzťahoch. Vždy. Pri vzťahu k sebe, ku svetu, kolegom, peniazom, rodine, okoliu… Všetky plány, túžby, sny, sú len nadstavbou fungujúcich vzťahov.

Sú ľudia, ktorí si to uvedomujú a hoci ich nenájdete často vo vysokom biznise, v politike, ani na veľkých fotkách na stránkach magazínov, sú aktívni.

Pôsobia v malom, na komunity ľudí, ktorí sú okolo nich. V mestách, kde žijú a chcú ich zdokonaľovať, vo štvrtiach, na školách. Práve takýchto ľudí, ktorí pomáhajú iným žiť život, s ktorým sú spokojní, si raz za rok vypočuje Férová Nadácia O2.

Posúdi projekty, porozmýšľa, komu treba najviac pomôcť a pomôže – rozdelí stotisíc eur. O projektoch, ktoré vďaka týmto prostriedkom urobia svet o kúsok férovejším, sme pripravili miniseriál.

Playground Bratislava

Môžu rodičia a deti pracovať spolu? Nemôžu. Ale deti sa môžu hrať pri pracujúcich rodičoch. Petra Dzurovčinová prišla na nápad urobiť spoločný priestor pre deti aj rodičov, keď potrebovala vyriešiť svoj vlastný prienik práce a detí.

Zistila, že aj iní rodičia riešia túto dilemu a to jej vnuklo ideu urobiť priestor, kde môžu rodičia pracovať a deti sa hrať. Samozrejme, sústrediť sa na prácu pri blázniacich sa deťúrencoch nie je veľmi lákavé, preto to Petra s ľuďmi, ktorí sa k nej pridali, vymysleli inak.

Deti budú mať samostatný priestor, ktorý vyhovuje všetkým hygienickým požiadavkám a budú mať tiež aktivity, na ktorých rodičom najviac záleží – podľa prieskumu sa opakujú najmä požiadavky na Montessori metodiku, angličtinu, záhradu či tvorivé dielne.

Dospeláci budú mať vlastný priestor na prácu, ale kedykoľvek počas dňa budú môcť byť aj deti s rodičmi, aj rodičia s deťmi. V tejto chvíli si Playground Bratislava hľadá miesto, kde začne a otvárať plánuje od septembra 2017.

dieťa
práca

Sokratov inštitút

Sú prednášky, ktoré na bežných školách nenájdete v odboroch, ktoré zamestnávatelia nechcú, ale život si ich vyžaduje. Práve na to je tu Sokratov inštitút. Miesto, ktoré vychováva lídrov.

Sokratov inštitút pracuje ročne s dvadsiatimi mladými mužmi a ženami, ktorí chcú meniť Slovensko k lepšiemu. Od tých, ktorí chcú úspešne absolvovať, vyžaduje účasť na workshopoch a úspešné zorganizovanie a realizáciu vlastného mikroprojektu.

„V tomto momente sa Sokratov inštitút nachádza vo svojom štvrtom ročníku. Doteraz sme dopomohli k vzniku 52 filantropických startupov (mikroprojektov) a ďalších dvadsať sa v súčasnosti pripravuje.

Novinkou, ktorú tento rok zavádzame vďaka podpore Férovej nadácie je mentoring pre našich študentov a študentky založený na peer skupinách, kde sa stretnú s absolventmi Sokratovho inštitútu, aby si vymieňali skúsenosti a inšpirovali sa navzájom.

Druhou novinkou je workshop „Ako napísať projekt?“, ktorý bude viesť skúsený kouč Tomáš Pešek. Workshop sa zameria na správne nastavenie všetkých podstatných parametrov mikroprojektov, tak aby boli prospešné pre iných, zapojili ďalších ľudí, ale aj vytvorili určitú zmenu v spoločnosti či už na lokálnej, alebo inej úrovni,“ vysvetľuje Radoslav Sloboda zo Sokratovho inštitútu.

Dobrou správou je, že zaujímavé prednášky robia v Sokratovom inštitúte aj pre verejnosť.

startup awards
startup awards
startup awards

iKid

Inovácie, kreativita a škola. Nie je to preklep. Vďaka týmto ľuďom aj deti dostanú kvalitné intro do kreativity a inovácií. Kenneth Ryan žije na Slovensku už niekoľko rokov.

Keď bol raz na prednáške na vysokej škole ako hosť, mal pocit, že deti sú znudené, pasívne a nič si nechcú písať. Začalo ho to zaujímať. Kde sa stala chyba a prečo sú tie deti také znudené?

V tom čase mal osemročnú dcéru a jedenásťročného syna. Chcel, aby deti dostali šancu, kým v nich systém zabije tvorivosť a zvedavosť. Chcel vymyslieť program, v ktorom by študenti mohli nápady zrealizovať do formy, že môžu s ideou začať podnikať.

„Našim cieľom je šíriť podnikateľského ducha. Program je aktívny pre deti od desať do štrnásť rokov a funguje formou voliteľného krúžku pol roka,“ hovorí o programe Karin Stankayová.

Deti na základných školách však nečakajú žiadne lekcie a prednášky. Všetko je to o zážitkovom vzdelávaní v prostredí, kde nemajú pocit, že sa učia. Pracujú s učiteľom a mentorom z podnikateľské prostredia a cieľom je neviesť ich, aby prišli na riešenie, ako tím.

„Ak aj mentori vidia, že niečo ide nesprávne, tak ak je tím presvedčený, že idú dobre, nechajú ich, nech sa poučia na vlastnej chybe. Pointou je totiž previesť deti od prvotného nápadu až po situáciu, že na ňom vedia zarobiť,“ vysvetľuje Karin Stankayová.

Zaujímavosťou je, že projekt pracuje najmä s deťmi z regiónov, ktoré sú geograficky znevýhodnené. V Bratislave napríklad funguje len na jednej škole. „Orientujeme sa najmä na malé, dokonca dedinské školy.

To, kde to má zmysel, sú práve oblasti, v ktorých sa akoby nič nedialo. Vďaka grantu, ktorý sme získali od Férovej nadácie O2, pridáme ďalšie školy,“ hovorí Karin.

Projekt, ktorý vznikol na Slovensku, sa od minulého roka už stihol rozšíriť aj do Čiech.

startup awards
startup awards
startup awards
startup awards

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac