Projekt Tvoj Buddy: Zlepšite šance na spokojný život deťom z domovov

Nič nepomôže dieťaťu viac než zrelý dospelý, ktorý ho má rád. Preto spája projekt Tvoj Buddy už 10 rokov deti z detských domovov s dospelými dobrovoľníkmi, ktorí sú im oporou, pomocnou rukou, aj bútľavou vŕbou.

Deťom z detských domovov sa vyškolený personál snaží priblížiť rodinný život tak, ako sa len dá. No niekedy predsa len chýba vzťah podobný tomu, ako je medzi dieťaťom a krstnými rodičmi, ujom, tetou, či starším súrodencom. Pretože nič nepomôže dieťaťu tak, ako dospelý, ktorý ho má rád a dá mu užitočné rady do života, na ktoré v domove nie je veľa príležitostí.

Projekt Tvoj Buddy už 10 rokov spája deti z detských domovov s dospelými dobrovoľníkmi, ktorí sú im oporou, pomocnou rukou, aj bútľavou vŕbou. A zažívajú spolu kopec zábavy.

Zapájajú sa doň deti z domovov staršie ako 12 rokov, práve preto, aby sa na dospelého nenaviazali ako na rodiča.

Každý dobrovoľník-záujemca musí prejsť školením a pravidelnými konzultáciami, aby dieťaťu z domova poriadne rozumel a aby ich vzťah vydržal ideálne celý život. Dobrovoľník v tom nie je nikdy sám, okolo neho je vždy tím odborníkov a koordinátorov, ktorí mu vedia poradiť, ako s deťmi zvládať rôzne situácie.

Tvoj Buddy

Ciele sú jasné, no ani zďaleka nie jednoduché — aby sa každé dieťa po odchode z domova dokázalo poriadne začleniť do spoločnosti. Práve vy môžete dieťaťu z domova predstavovať ten “vonkajší” svet a postupne mu ho približovať. Ako chcete spolu tráviť čas, alebo o čom sa chcete rozprávať, je len na vás. Všetko je postavené na báze dobrovoľných aktivít.

Úspechy projektu

Odísť z domova a byť zrazu úplne sám, je nesmierne ťažká výzva. Cieľom projektu Tvoj Buddy je, aby ju deti zvládli a neostali na okraji spoločnosti.

Tvoj Buddy dodnes okrem spájania detí s dospelými organizoval viaceré detské tábory, stretnutia so známymi ľuďmi, zážitkové vzdelávania, či zábavné a tématické skupinové aktivity. Odmenou im bola v roku 2014 akreditácia na Ministerstve školstva na prácu dobrovoľníkov s mládežou z detských domovov.

Tvoj Buddy

Projekt Tvoj Buddy je aktívny v mnohých mestách v okruhu do 100 km od Bratislavy, takže za deťmi z domova ani nemusíte chodiť veľmi ďaleko. Zároveň to však nie je charitatívna činnosť, ktorú robíte len preto, aby ste sa cítili lepšie. Mať svojho Buddyho je výzva a zodpovednosť, ktorou však môžete mnoho získať.

Sami uvidíte pokroky dieťaťa, s ktorým budete v kontakte, či už to budú študijné výsledky, alebo úspešné začlenenie do spoločnosti. Odmenou vám môže byť kamarátstvo na celý život a hrdosť na dieťa, ktoré toho vďaka vám môže veľa dokázať aj zažiť.

Ako sa zapojiť

Chcete darovať priateľstvo aj vy? Do projektu sa môžete zapojiť rôznymi spôsobmi:

  • Prihláste sa na školenia, ktoré vás pripravia na prácu s deťmi
  • Staňte sa dobrovoľníkmi, stretnite sa so “svojím” dieťaťom a nadviažte s ním vzťah na celý život
  • Darujte im 2% zo svojich daní a podporte tak ich dobročinné aktivity, alebo im prispejte podľa vlastných možností
  • Pomôžte im svojimi znalosťami: hľadajú pro bono psychoterapeutov, developerov, ľudí ochotných dorastencov z domovov zamestnať, marketingových stratégov… Každý môže pomôcť, ako len dokáže.

Väčšina z nás je tam, kde sme, aj vďaka láske, starostlivosti a výchove našich rodičov, našich častokrát najväčších vzorov. No nie všetci majú v živote to isté šťastie. Deti z domova takéto vzory nikdy nezažili. Napriek tomu im dokážeme pomôcť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Video: Ako počas jazdy zvládnuť krízovú situáciu

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa pozrel na to, ako zvládnuť krízovú situáciu, v rámci ktorej treba nečakane zabrzdiť a vyhnúť sa prekážke.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. V tomto videu sa zameral na vodičov, ktorí so šoférovaním ešte len začínajú alebo už dlhšie nešoférovali, a ukazuje, ako zvládnuť neočakávané situácie.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

Sám má najazdených viac ako dva milióny kilometrov a tisíce za volantom pretekárskeho auta a rád učí ľudí šoférovať. V tejto časti seriálu si sadol na sedadlo spolujazdca a za volant pustil svoju dcéru.

Pozrite si video plné šikovných rád aj s praktickým testom, ktorý ukazuje, ako auto reaguje v krízovej situácii:

Páčilo sa vám toto video? Pozrite si ďalšie:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 10 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Moje O2: Vybavte všetko dôležité z pohodlia svojho domova

Čítaj viac