Šéf komunikácie O2: Slovensko potrebuje projekty, ktorých účelom nie je iba rozdávať peniaze

René Parák z Férovej nadácie hovorí o tom, ako vymýšľať užitočné projekty a dotiahnuť ich do úspešného konca.

Každého dobrého nápadu, ktorý ostane neuskutočnený, je škoda. Častým dôvodom toho, že myšlienka stroskotá pri realizácii, sú peniaze. Preto sa niektoré firmy na Slovensku snažia prispieť k lepšej budúcnosti krajiny tým, že vyhľadávajú ľudí s dobrými nápadmi a pomáhajú im ich realizovať.

Jednou z týchto firiem je aj O2. Tento rok spúšťa svoju Férovú Nadáciu, ktorá sa zameriava na podporu mladých ľudí v úspešnom štarte do života, napríklad cez projekty týkajúce sa vzdelania alebo podnikania.

Suma na ich podporu nie je obmedzená a tak majú projekty šancu dostať všetky peniaze, ktoré potrebujú na svoj rozbeh. Stránky venované nadácii nájdete na webe spoločnosti O2.

Jedným z troch porotcov, ktorí rozhodujú o podporených projektoch, je René Parák, Corporate Communication Director v spoločnosti O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej Nadácie O2. Poprosili sme ho, aby ľuďom s projektami poradil niečo zo svojich skúseností.

Zaujímalo nás, ako získať dobrý nápad a na čo si treba dávať pozor pri jeho realizácii, aby sa ho podarilo dotiahnuť do konca.

Aký projekt pre mladých Slovensko najviac potrebuje?

Projekt, ktorého účelom nie je iba rozdávať peniaze, ale zároveň ponúkať konzultácie, rady a know-how.

Snažíme sa práve o takýto druh podpory mladých ľudí na Slovensku. Nadväzujeme na veľmi úspešný program Think big, ktorého dôležitou súčasťou bolo učiť mladých negociácii s mestskými zastupiteľstvami, učiť ako vôbec taký projekt alebo žiadosť nakoncipovať, ako robiť marketing, PR, ako pracovať s rozpočtom a podobne.

Presne to isté ponúkame aj v grantovom programe Férovej nadácie. Máme v Nadácii aj v O2 kopec talentovaných a šikovných ľudí, ktorí venovali a sú ochotní venovať svoj čas pre mladých začínajúcich podnikateľov a podeliť sa o skúsenosti.

Na čo by mali ľudia s nápadom na projekt myslieť, aby sa ho podarilo dotiahnuť do konca?

V prvom rade na to, že ich čaká kopec roboty, trpezlivosti, vzdelávania sa a „pár“ odpracovaných víkendov. O2 sme založili na Slovensku v podstate na zelenej lúke. Prvý raz som si zobral týždňovú dovolenku, na ktorej som neodpisoval novinárom na otázky, asi tretí rok po našom vstupe na trh.

Od nápadu k úspechu je dlhá cesta a sú to väčšinou behy na dlhé trate, na to treba byť pripravený. Odmenou vám bude radosť z každého, aj keď zo začiatku možno malého úspechu, nezaplatiteľné skúsenosti a spokojní zákazníci.

Kde môžu nájsť ľudia inšpiráciu pre riešenia lokálnych problémov?

Vždy hovorím každému, kto by chcel hľadať inšpiráciu, nech začína od seba a svojho najbližšieho okolia. Čo vám chýba, čo vám vadí alebo naopak, čo by ste privítali, potrebovali.

Nešpekulujte, neobjavujte koleso a vymyslite si projekt, ktorý vám bude robiť radosť a má potenciál zlepšiť niečo, čo nefunguje alebo priniesť hodnotu, ktorá vám alebo vašim blízkym chýba. Nájdite si podobne rozmýšľajúcich parťákov, lebo viac hláv viac vymyslí a ešte to môže byť aj zábava.

Ak máte dobrý nápad, tím schopných ľudí, alebo aspoň odhodlanie urobiť niečo dobré, toto leto máte príležitosť získať podporu od silnejších. Stačí vyplniť tento formulár a zaujať svojím nápadom porotu. Prihlasovať projekty môžete do 18. Júla 2016.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

5 aplikácii a hier, vďaka ktorým váš mozog nezlenivie

Kto chce, aby mu to aj vo vyššom veku pálilo, mal by svoje mozgové závity aspoň z času načas poriadne prevetrať. Vďaka týmto hrám je to ešte aj zábavné.

Vedci prišli nato, že už po dvadsiatom roku života sa u ľudí postupne začína znižovať priestorová a pracovná pamäť.

Je to pamäť zodpovedná za to, ako vnímame objekty v priestore okolo nás. V tridsiatke to už začína ísť dolu vodou s našimi matematickými schopnosťami.

Všetko toto síce nedokážeme úplne zvrátiť, ale vieme to oddialiť. Tréningom. Aby mozog neochabol, musíme ho pravidelne namáhať. Aspoň si tak popri tom udržíme od tela neduhy spojené s vysokým vekom – Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu.

A keďže je dnes na všetko nejaká mobilná aplikácia, rozhodli sme sa urobiť výber tých najlepších z najleších zameraných na tréning mozgu.

Lumosity

Patrí medzi najpoužívanejšie aplikácie svojho druhu na svete. Denne túto appku využíva vyše 60 miliónov ľudí a toto číslo stále rastie. Na výber ponúka až 50 rôznych hier, ktoré precvičujú kognitívne schopnosti.

Na začiatok si ale najprv musíte urobiť malý test, ktorý váš výsledok porovná s tým, aký mali ostatní v tej istej vekovej skupine.  Dizajnéri a vývojári po celý čas veľmi úzko spolupracujú s vedcami a neurológmi, aby aplikácia poskytovala vysoko profesionálne výsledky, ale aj kopec zábavy.

Informácie sú vedcom poskytované v podstate priamo samotnými užívateľmi appky. Keď sa do aplikácie registrujete, vyplníte o sebe pár detailov, a aj úvodný test veľa napovie.

Tieto informácie, samozrejme, bez zverejnenia mena a priezviska, si spoločnosť uchováva v dátových centrách, a následne ich na vyžiadanie poskytuje pre ďalší výskum.

Hry sú na prvý pohľad veľmi jednoduché, no treba sa pri nich naplno sústrediť, inak urobíte chybu. Takže ak máte chvíľku voľného času a chcete ju naozaj zmysluplne využiť, nainštalujte si túto bezplatnú appku do vášho smartfónu a začnite trénovať.

Happify

Táto aplikácia má pomôcť zvýšiť pocit šťastia a naplnenia v živote. Chce to dosiahnuť tréningom, rôznymi aktivitami a hrami. Pracuje na nej veľký tím expertov, psychológov, vývojárov, koučov a odborníkov na vzťahy.

Šťastie sa, samozrejme, nedá naučiť, ale vďaka tejto aplikácii a rôznym aktivitám viete usmerniť a upraviť určité časti vášho života a natrénovať mozog tak, aby ste v konečnom dôsledku dosiahli vyváženejší a šťastnejší život. A tiež mysleli pozitívnejšie. Tým pádom sa vám podľa vývojárov appky automaticky zlepšia i vzťahy a zdravotný stav.

Dostupná je aj v desktopovej verzii, ale aj ako bezplatná mobilná aplikácia pre Android a iOS platformy.

Duolingo

Zdokonaľovať sa v cudzom jazyku alebo sa naučiť nový je opäť o niečo jednoduchšie. Rýchlo, kdekoľvek ste, kedykoľvek máte čas alebo chuť.

Cez Duolingo sa môžete naučiť dokonca také jazyky ako Klingon (jazyk mimozemskej civilizácie zo seriálu Star Trek, pozn. red.) alebo Esperanto (jazyk, ktorý mal ambíciu nahradiť latinčinu), ak by ste chceli.

Nezáleží na tom, či ste začiatočník, mierne pokročilý alebo cudziu reč už ovládate a chcete si len zopakovať pár slovíčok. Jednoducho sa zaregistrujte online alebo si stiahnite bezplatnú appku do smartfónu. Okamžite sa môžete začať učiť.

Kurzy su tvorené formou hravých testov gramatiky a slovnej zásoby. Testy na seba nadväzujú a ich náročnosť sa stupňuje. V každom máte možnosť urobiť tri chyby.

Ak ich je viac, test sa skončí a musíte začať odznova. Do ďalšej časti sa posuniete jedine vtedy, ak úspešne prejdete tou predošlou.

V nastaveniach si viete zvoliť, aby vám aplikácia každý deň v určitú hodinu pripomínala, že je čas venovať sa cudziemu jazyku aspoň na pár minút.

Váš pokrok viete v aplikácii zazdieľať s ostatnými vo virtuálnej triede, no dajú sa aj konzultovať otázky s lektorom či rodičom.

Takže, ak trčíte v dopravnej zápche, cestujete do práce hromadnou dopravou alebo čakáte u lekára, využite tento čas rozumne a precvičte si mozog a cudzí jazyk zároveň.

Brain Workshop

Jednoduché hry na precvičenie mozgu a zvýšenie inteligencie založené na princípe „n-back“. Je to v podstate neustále trvajúca úloha, ktorá je bežne využívaná v kognitívnej neurovede na meranie pracovnej pamäte.

Táto technológia bola predstavená v roku 1958 Waynom Kirchnerom. Bolo vedecky preukázané, že hry na základe dual-n-back zlepšujú pracovnú (krátkodobú pamäť) a dokonca plynulú inteligenciu.

Pre vysvetlenie, plynulá inteligencia je schopnosť  človeka uvažovať a riešiť nové problémy a úlohy, ktoré sú nezávislé od predošlých vedomostí. Je to schopnosť analyzovať problémy, hľadať prepojenia a vzťahy medzi nimi použitím logiky.

Plynulá inteligencia je nevyhnutná pre riešenie problémov najmä v matematike, technike a vede. Kedysi sa vedci domnievali, že je vopred daná, neovplyvniteľná. Dnes to tak nie je.

Dual-n-back je obmena, ktorú navrhla Susanne Jaeggi v roku 2003. Sú to dve nezávislé úlohy prezentované simultánne, napríklad jedna zvuková a druhá vizuálna.

Úlohy na báze dual-n-back zahŕňajú zapamätanie si sekvencie hovorených znakov a sekvenciu pozície štvorčeka naraz a identifikovanie, kedy sa znak alebo pozícia štvorčeka zhoduje s predošlou.

Okrem tejto hry existujú aj jej variácie na báze Triple N-Back a Arithmetic N-Back. Trénujú schopnosti ako sledovanie štatistík, grafy a konfigurovateľnosť.

1024

2048

Hry založené na tých najjednoduchších princípoch sú tie najgeniálnejšie a najnávykovejšie. 1024 je desiatou mocninou čísla 2 a zároveň je to cieľom tejto hry. Pohybujete číslami (mocninami čísla 2) v mriežke a snažíte sa dvojice rovnakých spájať do vyšších mocnín, až kým nedostanete vytúžené číslo 1024.

Mriežka sa vám ale stále plní novými číslami a vy musíte ávať pozor, aby sa vám úplne nezaplnila bez možnosti ďalšieho ťahu. Pri tejto hre určite potrápite matematické bunky aj schopnosť rozmýšľať niekoľko ťahov vopred.

Zábavný tréning prajeme.


Lifetech: Čo je nové