Rovnaký vs. rovnocenný: Nie vždy sme fér, aj keď si to myslíme

Férová Nadácia O2 je hlavným partnerom osvetovej súťaže pre mladých, ktorá ma za cieľ zmeniť zaužívané predstavy férovosti v spoločnosti.

Keď sa povie, že je niekto fér, väčšinou si predstavíme osobu, ktorá sa k všetkým správa rovnako, nerobí rozdiely, nediskriminuje. Všetci sa radi pozeráme na férové športové zápolenia, všetci chceme, aby naše výkony v škole a v práci boli posudzované rovnako a spravodlivo. 

Pri športových zápoleniach alebo vedomostných testoch majú všetci rovnaké podmienky, víťazom býva ten najlepší, ktorý najlepšie využije svoje schopnosti. Realita však nie je laboratórium a ani ihrisko. Každý človek je iný a každého život postaví do rozličných situácií, ktoré nemá ako ovplyvniť. Nikto si nevyberá, do akej rodiny sa narodí, aké fyzické a intelektuálne dispozície mu príroda nadelí. 

Preto rovnaké podmienky pre každého neznamenajú vždy férový prístup. V rovnakých situáciách sa často ocitajú ľudia s odlišnými možnosťami, potrebami a schopnosťami. Rovnaký prístup je spravodlivý iba vtedy, ak sú ľudia, voči ktorým ho uplatňujeme, v rovnakej, porovnateľnej situácii. No v bežnom živote to takmer nikdy nikdy tak nie je. 

Výrok Aberta Einsteina to vystihol asi najlepšie: „Každý je génius. Ale pokiaľ by si posudzoval rybu podľa toho, či vylezie na strom, prežila by celý život s pocitom, že je hlúpa.“ Aby sme boli naozaj féroví, treba sa v určitých situáciách nezamýšľať nad tým, či s ľuďmi jednáme „rovnocenne“ namiesto „rovnako“.

rovnocenny vs rovnaky

Upozorniť na túto tému chce aj súťaž Som neNORMAlne fér. Ide o iniciatívu občianskeho združenia Equity pod záštitou verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, v spolupráci s Férovou Nadáciou O2.

Zmyslom súťaže je upriamiť pozornosť detí, mladých ľudí a ich pedagógov a vedúcich na vnímanie férovosti a spravodlivosti v riešení situácií bežného života. Deti, mládež a pedagógovia sa majú zamyslieť nad vlastnými skúsenosťami s rovnakým a rovnocenným (férovým) prístupom v zmysle sloganu „jedna NORMA pre všetkých nemusí byť vždy fér – Zažil/a  som to  tiež“. Ich úlohou bude v akomkoľvek formáte (hudobnom, literárnom či dramatickom) spracovať situáciu, kedy rovnaký prístup neznamenal vždy férovosť. 

Prečo sa do tejto iniciatívy zapojila aj Férová Nadácia O2, vysvetľuje René Parák, predseda správnej rady nadácie: „Chceme ľuďom otvoriť mysle, aby nevnímali rovnakosť ako normu. Nechceme však ľuďom nič prikazovať, ale inšpirovať ich pozitívnym príkladom. Myslím, že je to pekný cieľ, no nesľubujeme si od toho, že sa to zmení za rok alebo dva. Bude to pre nás práca na celý život.“

Myšlienku férovosti sa rozhodlo svojimi posolstvami podporiť aj 24 ambasádorov – známych osobností z oblasti športu, šoubiznisu, podnikateľskej a firemnej sféry, médií či akademickej obce, medzi ktorými je napríklad herečka Zuzana Fialová či majster sveta v chôdzi Matej Tóth. Myšlienku férovosti podporil osobným posolstvom prezident SR Andrej Kiska.

Tí, ktorí sa chcú do súťaže zapojiť, môžu svoje diela posielať do 27. mája.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nenúťte deti jesť zdravo nasilu. Skúste to hravo

Poradíme vám rôzne triky, ako naučiť deti stravovať sa zdravo a neviesť pri tom večné boje.

Deti zvyčajne neobľubujú zdravé potraviny, a preto s nimi neustále zvádzame doslova boj. Spoločný obed či večera však nemusí byť o neustálom presviedčaní, že iba z hranoliek sa žiť nedá. Poradíme vám rôzne triky, ako ich naučiť stravovať sa zdravo.

Začnite čo najskôr

Deti by sme mali učiť jesť zdravo od útleho veku. Samozrejme, vždy sa treba poradiť s lekárom – niektoré druhy zeleniny, ovocia alebo iných potravín, a ich príliš veľké množstvo, nie sú pre úplne malé deti dobrou voľbou.

Na začiatok je vhodné skúšať najmä domáce a lokálne potraviny. S exotickými druhmi by sme mali počkať. Ak budete deťom podávať odmalička kvalitné jedlá a nebudete im každý deň dávať vianočku s lekvárom a čaj s cukrom, vo vyššom veku by sa problémy so zdravšími návykmi v stravovaní objaviť nemali.

Ak je ale neskoro a deti odmietajú jesť zdravé jedlá, hlavným pravidlom je, aby sme na ne netlačili násilím.

Strúhanie a mletie

Zelenina je základnom každého zdravého jedálnička. Keď je to naozaj kritické a dieťa nechce zjesť ani kúsok zeleniny, neostáva nič iné, ako ju zakamuflovať. Strúhanie a mletie nám prácu značne uľahčia.

Začnite najprv „sladkými“ druhmi zeleniny, ako mrkvou, paradajkami, hráškom, cviklou, fazuľou. Zeleninu rozmixujte, popučte alebo najemno postrúhajte a primiešajte ju do zemiakovej kaše či omáčky. Mrkva alebo hrášok kašu pekne zafarbia, čo môže byť pre dieťa veľmi zaujímavé a viac atraktívne.

Odšťavujte

Sú prípady, keď dieťaťu nechutí ani ovocie. Skúste to preto odšťaviť a podávať mu ho ako džús. Opäť platí, že začať treba najprv so sladšími druhmi, ako červené jablká, hrušky, slivky, broskyne. Môžete tam prihodiť aj mrkvu, ktorá má tiež sladkú chuť, kúsok cvikly či malú paradajku.

Ak chcete skombinovať viac zeleniny, ktorá dieťaťu nechutí, pridajte sladký banán. Často sa stáva, že aj napriek našej snahe dieťa nápoj odmietne, a v obchode sa bude dožadovať rôznych umelo sladených nápojov a nektárov, ktoré pozná z televízie.

V takomto prípade skúste ešte jeden trik. Z kúpených nápojov odlejte a odstránenú časť nahraďte odšťaveným ovocím. Začnite po troškách, a keď si dieťa zvykne, odlievajte postupne viac a viac.

Stolujte a jedzte spolu

Ak dieťa uvidí, že ho nútite jesť niečo, čo vy sami odmietate, nemôžete očakávať, že to prijme ľahko. Deti rady opakujú, tak to využite. Na raňajky si aj vy pripravte zdravý jogurt s ovsenými vločkami alebo si doprajte vďačnú zeleninovú prílohu k rybe. Potom neustále vychvaľujte, ako vám chutí a aké je jedlo dobré.

Ak sa dieťa nedá presvedčiť hneď, uvidíte, že na druhý alebo tretí raz sa nezdrží, a zo zvedavosti si naberie aj ono. Ak chcete dosiahnuť úspech, mal by pri stole jesť každý to isté. Keď dieťa uvidí, že druhá polovica rodiny má na stole vyprážaný rezeň a fritované zemiaky, ťažko ho presvedčíte.

Na začiatok stačí aj málo

Určite nič nevyriešite, ak budete na dieťa kričať a vyslovene ho nútiť jesť zdravo. Jediné, čo docielite, bude ešte väčší odpor k týmto potravinám, plač, krik a stres zo stolovania. Primerane k veku dieťaťa mu skúste vysvetliť, prečo je zdravé jesť práve tieto potraviny.  Hravou formou mu povedzte, aké benefity získa zjedením jednotlivých potravín.

Spoločná príprava

Deti sú veľmi učenlivé a často sa dajú presvedčiť práve nenásilnou cestou. Aj ony chcú, aby sme ich rešpektovali. Skúste dieťaťu navrhnúť, aby vám pomohlo pri príprave jedál. Rozprávajte sa spolu, smejte sa, a keď bude jedlo hotové, pochváľte ho za šikovnosť. Určite vyskúša obed, ktorý samo pomohlo pripraviť.

Rovnako mu dajte pocit, že si môže vybrať – chceš k chlebíku buď paradajku alebo uhorku, alebo papriku? Bude cítiť, že mu na vašom názore záleží a bude šťastné, že sa môže v niečom rozhodnúť samo.

Hrajte sa

Vyžaduje to síce viac času na prípravu jedla, ale stojí to za vyskúšanie. Hra je pre dieťa veľmi dôležitá. Skúste napríklad urobiť z postrúhanej mrkvy vlasy, z uhorky oči, z paradajky ústa… Vytvárajte z jedla obrázky usmievavých tvárí či zvieratiek.

Inšpiráciu, ako pripraviť deťom chutné desiate, nájdete v elektronickej kuchárke Zdravé desiate nielen pre deti.

A nevzdávajte to!

Ak vám v jeden deň dieťa daný pokrm odmietne, skúste to opäť. A inak. Pouvažujte, ako danú zeleninu alebo ovocie naservírovať znova. Uvidíte, že sa to nakoniec podarí.

Zdravé desiate nielen pre deti je kuchárska kniha, v ktorej nájdete 50 zaujímavých receptov na zdravú desiatu. Napísalo ju 13 odborníkov na zdravé stravovanie zo Slovenskej a Českej republiky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac