Rovnaký vs. rovnocenný: Nie vždy sme fér, aj keď si to myslíme

Férová Nadácia O2 je hlavným partnerom osvetovej súťaže pre mladých, ktorá ma za cieľ zmeniť zaužívané predstavy férovosti v spoločnosti.

Keď sa povie, že je niekto fér, väčšinou si predstavíme osobu, ktorá sa k všetkým správa rovnako, nerobí rozdiely, nediskriminuje. Všetci sa radi pozeráme na férové športové zápolenia, všetci chceme, aby naše výkony v škole a v práci boli posudzované rovnako a spravodlivo. 

Pri športových zápoleniach alebo vedomostných testoch majú všetci rovnaké podmienky, víťazom býva ten najlepší, ktorý najlepšie využije svoje schopnosti. Realita však nie je laboratórium a ani ihrisko. Každý človek je iný a každého život postaví do rozličných situácií, ktoré nemá ako ovplyvniť. Nikto si nevyberá, do akej rodiny sa narodí, aké fyzické a intelektuálne dispozície mu príroda nadelí. 

Preto rovnaké podmienky pre každého neznamenajú vždy férový prístup. V rovnakých situáciách sa často ocitajú ľudia s odlišnými možnosťami, potrebami a schopnosťami. Rovnaký prístup je spravodlivý iba vtedy, ak sú ľudia, voči ktorým ho uplatňujeme, v rovnakej, porovnateľnej situácii. No v bežnom živote to takmer nikdy nikdy tak nie je. 

Výrok Aberta Einsteina to vystihol asi najlepšie: „Každý je génius. Ale pokiaľ by si posudzoval rybu podľa toho, či vylezie na strom, prežila by celý život s pocitom, že je hlúpa.“ Aby sme boli naozaj féroví, treba sa v určitých situáciách nezamýšľať nad tým, či s ľuďmi jednáme „rovnocenne“ namiesto „rovnako“.

rovnocenny vs rovnaky

Upozorniť na túto tému chce aj súťaž Som neNORMAlne fér. Ide o iniciatívu občianskeho združenia Equity pod záštitou verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, v spolupráci s Férovou Nadáciou O2.

Zmyslom súťaže je upriamiť pozornosť detí, mladých ľudí a ich pedagógov a vedúcich na vnímanie férovosti a spravodlivosti v riešení situácií bežného života. Deti, mládež a pedagógovia sa majú zamyslieť nad vlastnými skúsenosťami s rovnakým a rovnocenným (férovým) prístupom v zmysle sloganu „jedna NORMA pre všetkých nemusí byť vždy fér – Zažil/a  som to  tiež“. Ich úlohou bude v akomkoľvek formáte (hudobnom, literárnom či dramatickom) spracovať situáciu, kedy rovnaký prístup neznamenal vždy férovosť. 

Prečo sa do tejto iniciatívy zapojila aj Férová Nadácia O2, vysvetľuje René Parák, predseda správnej rady nadácie: „Chceme ľuďom otvoriť mysle, aby nevnímali rovnakosť ako normu. Nechceme však ľuďom nič prikazovať, ale inšpirovať ich pozitívnym príkladom. Myslím, že je to pekný cieľ, no nesľubujeme si od toho, že sa to zmení za rok alebo dva. Bude to pre nás práca na celý život.“

Myšlienku férovosti sa rozhodlo svojimi posolstvami podporiť aj 24 ambasádorov – známych osobností z oblasti športu, šoubiznisu, podnikateľskej a firemnej sféry, médií či akademickej obce, medzi ktorými je napríklad herečka Zuzana Fialová či majster sveta v chôdzi Matej Tóth. Myšlienku férovosti podporil osobným posolstvom prezident SR Andrej Kiska.

Tí, ktorí sa chcú do súťaže zapojiť, môžu svoje diela posielať do 27. mája.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Video: Stihne asistent jazdy vždy zabrzdiť?

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa zameriava na to, že hoci asistenčné služby šoférovi jazdu uľahčia, nedokážu ho úplne nahradiť.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. Kým v prvom videu otestoval, čo sa môže stať, ak nemáte správne obuté kolesá, v druhom dokazuje, že aj pri použití asistenčných vychytávok sa treba plne sústrediť na cestu a nie na mobil.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

„Oči stále na ceste.“ Tak znie heslo, ktorého by sa mal podľa Rasťa Chválu držať každý zodpovedný vodič. Pozrite si, čo sa mu stalo, keď počas jazdy nedával pozor:

Prečítajte si: 5 rád, ako sa správať v zápchach

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, servis automobilu aj praktické príslušenstvo. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac