Slovensko je o čosi férovejšie aj vďaka týmto projektom

Učia mladých podnikať, pomáhajú im presadiť sa a pomáhajú zachovávať našu históriu.

Či už malé alebo veľké, dobré nápady sa vždy oplatí podporiť. Najmä vtedy, ak svojou činnosťou tejto spoločnosti niečo vrátia. Prinášame vám príbehy ďalších projektov (a šikovných ľudí za nimi), ktoré si medzi sebou rozdelili grant vo výške 100 000 eur od Feŕovej nadácie O2.

StartupAwards.SK

Máte startup? Nemáte? No mohli by ste mať. A potom by ste mohli získať cenu, investora a kopec inšpirácie.

Počas šiestich rokov existencie sa StartupAwards stalo jednou z najväčší národných súťaží pre startupy v Európe, ktorá každoročne pomáha slovenským inovatívnym firmám zviditeľniť sa doma aj v zahraničí. Finalisti predošlých piatich ročníkov získali investície presahujúce 11 miliónov eur od domácich a zahraničných investorov.

Projekt sa tento rok dostáva do svojho šiesteho ročníka. Od jeho vzniku projekt každý rok rozširoval svoje pôsobenie a počty návštevníkov. Napríklad tohtoročný gala večer privíta viac ako 1000 návštevníkov, zatiaľ čo predchádzajúci ročník mal návštevníkov približne 650.

Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov bude záverečné podujatie rozšírené aj o panelové diskusie a prednášky so zahraničnými rečníkmi. Do budúcnosti má projekt potenciál rozšíriť svoje pôsobenie do iných krajín strednej a východnej Európy, a nadobudnúť charakter regionálneho podujatia.

awards
startup awards
diskusia
awards

…out of the box

Kde sa môžu stretnúť študenti gymnázia cez prestávku? Napríklad v kaviarni. Hoci, kávu si tam ešte nedajú, skôr čaj alebo koláčik. Ale pre učenie sa podnikať je to ideálne miesto s komunitnou atmosférou.

Projekt študentskej kaviarne vznikol na Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa v Bratislave. Kaviareň je ešte vo fáze rozbehu. Pomenovaná je podľa pub-u, ktorý navštevoval C.S.Lewis, autor príbehov Narnie, spoločne s J.R.Tolkienom.

Študenti vám hrou na 95-ročnom krídle po brnenskom továrnikovi naháňajú zimomriavky hudobnými improvizáciami. Pochutnať si môžete na slaných a sladkých student-made dobrotách, limonádach a čaji.

Keď sa gymnázium presťahovalo do novej budovy, museli ju zariadiť od podlahy. Doslova. Predtým tam boli bezdomovci a užívatelia drog. Ale podarilo sa a okrem samotnej budovy sa zrealizoval aj veľký sen študentov – vlastná kaviareň.

Celý projekt funguje na nich – Paula má na starosti pekárov, Maruška predavačov, Katarína organizáciu eventov, diskusií, či workshopov, Dušan účtovníctvo. „Zisk z predaja“ je venovaný do štipendijného fondu.

Projekt robí  výnimočným ešte jeden ľudský aspekt – prácu v nej našiel kamarát, chlapec so znevýhodnením. Stacionár vymenil za miesto, kde je s rovesníkmi, kde sa cíti byť užitočný a šťastný.

Študenti navrhli interiér v up-cycle štýle, a vypracovali aj celý biznis plán. Finančné prostriedky od Férovej nadácie O2 im pomôžu vybaviť priestor nevyhnutným zariadením a dokončiť interiér. Nie je prestávka, cez ktorú by sa na tomto spoločnom, komunitnom mieste nestretli.

Bašta pre Bystricu

OZ Laputa je zoskupenie umelcov, ktorí sa rozhodli, že zachovajú kus histórie v meste, kde žijú. Bašta pri Lazovnej bráne, chátrajúca národná pamiatka, sa môže začať rekonštruovať.

Dobré knihy a káva si nájdu svoje miesto v bašte. Presnejšie v Bašte pri Lazovnej bráne v Banskej Bystrici. Chátrajúce miesto chce byť po rekonštrukcii unikátom v rámci Slovenska.

Slavo Sochor z OZ Laputa, ktoré baštu rekonštruuje, to popisuje takto: „Po rekonštrukcii bude bašta slúžiť predovšetkým ako rezidenčné sídlo pre tvorivé pobyty spisovateľov a spisovateliek z celého sveta.

Počíta sa aj s libressom, kde sa budú konať rôznorodé podujatia, skrátka plnohodnotný priestor pre literatúru – od jej samotného vzniku až po verejnú prezentáciu, čo je v slovenskom priestore vlastne niečo celkom nové.“

S nápadom na rekonštrukciu bašty prišlo pred niekoľkými rokmi občianske združenie Laputa. Historická budova Bašty pri Lazovnej bráne bola postavená v polovici 16. storočia. V 19. storočí sa pravdepodobne využívala na bývanie.

„Posledným správcom tohto domu bol miestny Park kultúry a oddychu, ktorý ju využíval na tvorivé dielne, no už niekoľko rokov jej priestory chátrajú. V roku 2013 sa podarilo pôvodnému osadenstvu OZ Laputa získať do prenájmu od mesta Banská Bystrica s cieľom zrekonštruovať ju a zriadiť v nej rezidenčný literárny dom a zároveň jedinečný priestor pre literatúru vo všetkých jej podobách.

V bašte sa podarilo zrealizovať viaceré výskumy, má takmer kompletnú dokumentáciu potrebnú k rekonštrukcii. V roku 2016 sme sa v novom zložení rozhodli pokračovať v započatých aktivitách občianskeho združenia a priblížiť k vysnívanej podobe nového literárneho bodu na mape Banskej Bystrice,“ vysvetľuje zložitú genézu vývoja Slavo Sochor.

Momentálne je však bašta pripravená na fázu rekonštrukcie, hneď ako sa sfinalizuje projektová dokumentácia. Ale verejnosť nebude musieť čakať dlho, aby sa do Bašty pri Lazovej bráne pozrela. V najbližšej budúcnosti plánuje OZ Laputa súčasnú podobu bašty otvoriť verejnosti počas niekoľkých podujatí.

náčrt
náčrt
stavba
ateliér

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

5 aplikácií, ktoré ozvláštnia vaše fotky inak ako Instagram

Ak radi používate filtre a tie na Instagrame vám nestačia, vybrali sme pre vás 5 bezplatných aplikácií, ktoré určite stoja za vyskúšanie.

Kvalita fotoaparátov v smartfónoch prešla dlhú cestu. Avšak, každá fotka, ktorú smartfónom odfotíte, môže byť lepšia. Pri vyhľadávaní aplikácií pre úpravu fotografií vás Google Play zahltí nejedným výsledkom. Medzi prvými je určite Instagram, no ten predstavovať nemusíme. Prečo sa však obmedzovať iba na ten, keď je možností oveľa viac . Vybrali sme pre vás 5 bezplatných aplikácií, ktoré určite stoja za vyskúšanie.

Pixlr od Autodesku

Túto appku možno poznáte aj pod názvom Pixlr Express. Uzdu svojej kreativite môžete popustiť pri vytváraní koláži či použitím rôznych filtrov a nálepiek, ktorými vytvoríte skutočne unikátny záber.

Ak hľadáte spôsob spôsob ako robiť jednoduché kozmetické úpravy ako je automatická oprava záberu alebo vyhladzovanie vrások, v Pixlr vás poteší, že všetko vyriešite jediným kliknutím.

K základným funkciám ako je orezanie fotografie, či pridanie rámu, Pixlr umožnuje redukciu červených očí, alebo aj bielenie zubov. Jednoduché zdieľanie na sociálnych sieťach je samozrejmosťou.

Veľkým plusom je absencia akýchkoľvek reklám, aj napriek tomu, že ide o bezplatnú aplikáciu.

Cupslice

Ak radi používate filtre a tie na Instagrame vám nestačia, Cupslice má tony filtrov, ktoré môžete aplikovať.

Vývojári sa snažia držať krok s trendmi a podľa toho výber filtrov a nálepiek rozširujú o tie najaktuálnejšie. Ak zvolený filter zaujme, no nie je to ono, môžete si ho pokojne užívateľsky upraviť.

Cupslice obsahuje aj základné nástroje pre úpravu, ako je orezanie fotografie, rámčeky alebo úpravu saturácie, jasu a kontrastu farby.

Ak však hľadáte nástroj pre širšiu úpravu fotografie, budete sa musieť pozrieť po niečom inom.

Adobe Photoshop Light Room a Adobe Photoshop Express

Adobe vynaložilo enormné úsilie aby priniesli v mobilných aplikáciach to, na čo sú používatelia zvyknutí pri aplikáciách pre osobné PC. Samozrejme, v mobilnom telefóne až toľké zázraky ako v počítači nevytvoríte, ale stále ide o minimálne zaujímavé aplikácie.

Obe aplikácie prinášajú viac funkcií ako ich konkurenti. Nespornou výhodou je prepojenie s desktopovými verziami, ak používate Adobe Creative Cloud.

Light room je zameraná najmä na úpravu a korekciu fotografií, zatiaľ čo Photoshop Express obsahuje najmä filtre, možnosť orezania a nejakú tu automatickú opravu záberu, ktorá vyhladí čo je potrebné vyhladiť, a zvýrazní to, čo sa zvýrazniť oplatí.

Táto dvojička je niečo, čo by mal mať každý fotografický nadšenec nainštalované.

Fotor

Označenie „Photoshop Lite“, ktoré získal od BBC, si Fotor skutočne zaslúži. Má mnoho editačných funkcií, ktoré sú skutočne „jednodotykové“. Editácia teda nezaberie veľa času, aby ste docielili požadovaný výsledok.

Medzi základnými funkciami nájdete, orezanie, úpravu jasu, kontrastu alebo saturácie. Rôzne druhy rozostrenia či tieňovania. Ak by toto nestačilo, môžete použiť cez 100 filtrov, aby vaša fotografia dostala ten správny „šmrnc“.

Prisma

Máte v sebe umeleckého ducha? Prisma vám umožní ho preniesť do vašich fotografií. Prisma, po dlhom pôsobení len v Appstore pre používateľov Apple, je už dostupná aj pre Android smartfóny.

Táto aplikácia neponúka množstvo nástrojov na úpravu, ako vyššie spomenuté aplikácie, no ťaží z svojich unikátnych filtrov. Unikátne sú najmä tým, že fotografiu pretvárajú na maľby.

V ponuke je ich nesmierne veľa a určite ozvláštnia vaše zábery. Rýchle možnosti zdieľania len zlepšuj zážitok z jej používania. Naviac, kto by nechcel mať selfie v štýle Picassa?

Samozrejme na hĺbkovú úpravu fotografií stále budeme potrebovať počítač, no aj smartfón dokáže divy.

Neobmedzujte sa len Snapchatom, alebo Instagramom.

 


Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové