Slovensko je o čosi férovejšie aj vďaka týmto projektom

Učia mladých podnikať, pomáhajú im presadiť sa a pomáhajú zachovávať našu históriu.

Či už malé alebo veľké, dobré nápady sa vždy oplatí podporiť. Najmä vtedy, ak svojou činnosťou tejto spoločnosti niečo vrátia. Prinášame vám príbehy ďalších projektov (a šikovných ľudí za nimi), ktoré si medzi sebou rozdelili grant vo výške 100 000 eur od Feŕovej nadácie O2.

StartupAwards.SK

Máte startup? Nemáte? No mohli by ste mať. A potom by ste mohli získať cenu, investora a kopec inšpirácie.

Počas šiestich rokov existencie sa StartupAwards stalo jednou z najväčší národných súťaží pre startupy v Európe, ktorá každoročne pomáha slovenským inovatívnym firmám zviditeľniť sa doma aj v zahraničí. Finalisti predošlých piatich ročníkov získali investície presahujúce 11 miliónov eur od domácich a zahraničných investorov.

Projekt sa tento rok dostáva do svojho šiesteho ročníka. Od jeho vzniku projekt každý rok rozširoval svoje pôsobenie a počty návštevníkov. Napríklad tohtoročný gala večer privíta viac ako 1000 návštevníkov, zatiaľ čo predchádzajúci ročník mal návštevníkov približne 650.

Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov bude záverečné podujatie rozšírené aj o panelové diskusie a prednášky so zahraničnými rečníkmi. Do budúcnosti má projekt potenciál rozšíriť svoje pôsobenie do iných krajín strednej a východnej Európy, a nadobudnúť charakter regionálneho podujatia.

awards
startup awards
diskusia
awards

…out of the box

Kde sa môžu stretnúť študenti gymnázia cez prestávku? Napríklad v kaviarni. Hoci, kávu si tam ešte nedajú, skôr čaj alebo koláčik. Ale pre učenie sa podnikať je to ideálne miesto s komunitnou atmosférou.

Projekt študentskej kaviarne vznikol na Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa v Bratislave. Kaviareň je ešte vo fáze rozbehu. Pomenovaná je podľa pub-u, ktorý navštevoval C.S.Lewis, autor príbehov Narnie, spoločne s J.R.Tolkienom.

Študenti vám hrou na 95-ročnom krídle po brnenskom továrnikovi naháňajú zimomriavky hudobnými improvizáciami. Pochutnať si môžete na slaných a sladkých student-made dobrotách, limonádach a čaji.

Keď sa gymnázium presťahovalo do novej budovy, museli ju zariadiť od podlahy. Doslova. Predtým tam boli bezdomovci a užívatelia drog. Ale podarilo sa a okrem samotnej budovy sa zrealizoval aj veľký sen študentov – vlastná kaviareň.

Celý projekt funguje na nich – Paula má na starosti pekárov, Maruška predavačov, Katarína organizáciu eventov, diskusií, či workshopov, Dušan účtovníctvo. „Zisk z predaja“ je venovaný do štipendijného fondu.

Projekt robí  výnimočným ešte jeden ľudský aspekt – prácu v nej našiel kamarát, chlapec so znevýhodnením. Stacionár vymenil za miesto, kde je s rovesníkmi, kde sa cíti byť užitočný a šťastný.

Študenti navrhli interiér v up-cycle štýle, a vypracovali aj celý biznis plán. Finančné prostriedky od Férovej nadácie O2 im pomôžu vybaviť priestor nevyhnutným zariadením a dokončiť interiér. Nie je prestávka, cez ktorú by sa na tomto spoločnom, komunitnom mieste nestretli.

Bašta pre Bystricu

OZ Laputa je zoskupenie umelcov, ktorí sa rozhodli, že zachovajú kus histórie v meste, kde žijú. Bašta pri Lazovnej bráne, chátrajúca národná pamiatka, sa môže začať rekonštruovať.

Dobré knihy a káva si nájdu svoje miesto v bašte. Presnejšie v Bašte pri Lazovnej bráne v Banskej Bystrici. Chátrajúce miesto chce byť po rekonštrukcii unikátom v rámci Slovenska.

Slavo Sochor z OZ Laputa, ktoré baštu rekonštruuje, to popisuje takto: „Po rekonštrukcii bude bašta slúžiť predovšetkým ako rezidenčné sídlo pre tvorivé pobyty spisovateľov a spisovateliek z celého sveta.

Počíta sa aj s libressom, kde sa budú konať rôznorodé podujatia, skrátka plnohodnotný priestor pre literatúru – od jej samotného vzniku až po verejnú prezentáciu, čo je v slovenskom priestore vlastne niečo celkom nové.“

S nápadom na rekonštrukciu bašty prišlo pred niekoľkými rokmi občianske združenie Laputa. Historická budova Bašty pri Lazovnej bráne bola postavená v polovici 16. storočia. V 19. storočí sa pravdepodobne využívala na bývanie.

„Posledným správcom tohto domu bol miestny Park kultúry a oddychu, ktorý ju využíval na tvorivé dielne, no už niekoľko rokov jej priestory chátrajú. V roku 2013 sa podarilo pôvodnému osadenstvu OZ Laputa získať do prenájmu od mesta Banská Bystrica s cieľom zrekonštruovať ju a zriadiť v nej rezidenčný literárny dom a zároveň jedinečný priestor pre literatúru vo všetkých jej podobách.

V bašte sa podarilo zrealizovať viaceré výskumy, má takmer kompletnú dokumentáciu potrebnú k rekonštrukcii. V roku 2016 sme sa v novom zložení rozhodli pokračovať v započatých aktivitách občianskeho združenia a priblížiť k vysnívanej podobe nového literárneho bodu na mape Banskej Bystrice,“ vysvetľuje zložitú genézu vývoja Slavo Sochor.

Momentálne je však bašta pripravená na fázu rekonštrukcie, hneď ako sa sfinalizuje projektová dokumentácia. Ale verejnosť nebude musieť čakať dlho, aby sa do Bašty pri Lazovej bráne pozrela. V najbližšej budúcnosti plánuje OZ Laputa súčasnú podobu bašty otvoriť verejnosti počas niekoľkých podujatí.

náčrt
náčrt
stavba
ateliér

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

5 tipov na príjemnú rodinnú dovolenku

Chcete si užiť pekné chvíle so svojimi blízkymi a navštíviť niečo nové? Tieto miesta vás určite nesklamú.

Chcete si užiť príjemný čas so svojou rodinou a navštíviť pekné miesta ešte predtým, ako sa naplno rozbehne hlavná turistická sezóna? Vybrali sme pre vás 5 lokalít, kde sa budú dobre cítiť dospelí aj deti.

Podeľte sa o zážitky zo svojich ciest po Slovensku vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Modra

Vo vinohradníckom mestečku Modre si môžete užiť skvelú rodinnú dovolenku a cítiť sa ako v malom Toskánsku. Môžete sa tam priučiť aj základom hrnčiarstva a navštíviť pôvodnú fabriku, v ktorej slávnu modranskú keramiku vyrábali. Ak budete v tomto kraji, určite neobíďte novú rozhľadňu, ktorá sa nachádza na vrchu Veľká Homoľa.

Špania Dolina

Pôvabná dedinka ležiaca len 11 km od Banskej Bystrice v smere na Donovaly je mimoriadne populárna medzi chalupármi a predstavuje výborné miesto na únik od povinností. Niektoré domy, v ktorých sa môžete aj ubytovať, majú vyše 400 rokov a sú kultúrnymi pamiatkami.

V centre obce sa navyše nachádza známy banícky orloj. Zúčastniť sa tam môžete aj na kurze paličkovanej čipky, ktorá Španiu Dolinu preslávila. Táto obec je tiež dobrým východiskovým bodom na turistiku v Starohorských horách.

Kysucké Nové Mesto

Možno nepatrí medzi vyhľadávané dovolenkové destinácie, na Kysuciach však má ideálnu polohu na založenie základového tábora na vyrážanie za zážitkami. Priamo nad mestom je nová rozhľadňa Tábor, odkiaľ je pekný vyhľad na široké okolie. Na skok je dobre známa Terchová a Vrátna dolina, pre turisticky zdatnejších Jánošíkove diery či Veľký Rozsutec.

Ak máte chuť navštíviť väčšie mesto, „za rohom“ sa nachádza väčšia Žilina, autom ste do hodinky aj v susednom Poľsku. Svoju Dovolenku tam pritom môžete stráviť tiež v tradičnej drevenici.

Hrabovo a okolie

Dolina Hrabovo pri Ružomberku je celoročne jednou z najobľúbenejších oblastí na prežitie aktívnej dovolenky. Len pár minút od centra Ružomberka sa ocitnete v tichej doline Veľkej Fatry. Nájdete tam náučný chodník aj bikepark, môžete sa člnkovať a v lete si užiť aquazorbing a príjemnú letnú pláž.

Počas sezóny miestni rybári na brehu dokonca predávajú svoje úlovky a za poplatok si môžete rybu tiež vlastnoručne uloviť. Od leta 2015 má pre vás Hrabovo pripravenú aj najdlhšiu lanovú atrakciu na Slovensku.

Slnečné jazerá

Iba 25 km od Bratislavy, v Senci nájdete Slnečné jazerá, ktoré predstavujú skvelé miesto na strávenie voľných dní. Toto populárne miesto čoraz viac pripomína zahraničné dovolenkové destinácie. Je ideálne pre milovníkov kúpania a vodných športov, má však čo ponúknuť aj mimo hlavnej sezóny.

Ponuka ubytovacích služieb je tam naozaj bohatá, môžete sa napríklad ubytovať v bungalovoch, ktoré sú inšpirované Polynéziou.

Podeľte sa o svoje zážitky s blízkymi

Aby ste sa o svoje cestovateľské zážitky pri spoznávaní našej krajiny mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.


Lifetech: Čo je nové