Zaručí fair-play účasť v play-off?

Prinášame pravidelný súhrn udalostí, ktoré v posledných dňoch rozčerili hladinu férovosti hokejovej extraligy.

Vážení čitatelia, dva týždne ubehli ako voda a tak je tu priestor bilancovať, čo sa udialo na našich klziskách v uplynulých dňoch.

Naša najvyššia súťaž má pred sebou záverečných 8 kôl, v ktorých viac menej Žilina, Martin a Piešťany bojujú o dve miestenky zaručujúce play-off.  Na opačnom póle tabuľky si to rozdajú Košice, Nitra a Zvolen o najvýhodnejšiu pozíciu do bojov o slovenský ligový primát.

Nie je priestor na chyby, ktoré sa kruto trestajú a pre jeden klub budú s určitosťou znamenať boj o holý život s víťazom druhej najvyššej súťaže. Žiaľ, možno chyby na inom ako ľadovom poli budú znamenať odchod jedného tradičného klubu z ligovej mapy, o tom však neskôr.

Teraz si opäť pripomenieme ligovú tabuľku Fair-play.

Neuveriteľné zvraty sa pri tak krátkom čase neudiali, avšak pár zmien stojí za spomenutie. Spolu s 5-zápasovou víťaznou šnúrou sa v tabuľke férovosti posunula o jeden stupienok Nitra, na 5. miesto pred Skalicu.

Poprad sa taktiež posunul o jednu priečku vyššie, na číslo 8. Opačným pólom tabuľky smeruje Bystrica, ktorá s otvorenou náručou a tromi prehrami v rade dokráčala trestnými minútami  na predposledné miesto tabuľky.

Zaujímavé je i to, že z trojice Bystrica, Poprad a Trenčín iba podtatranci znížili priemer trestných minút pod 15 za zápas. Naopak Zvolenčania nabudení výhrou v Bystrici znížili svoj „náskok“ na jedinú trestnú minútu za Bystricou a takýmto tempom bude v dohľadnej dobe tabuľku neférovosti viesť práve Bystrica.

Zápas hviezd

Keďže naša rubrika sa zaoberá férovosťou, nedá sa nám neupomenúť i zápas hviezd, ktorý sa konal pred pár dňami pod Zoborom. V nitrianskej aréne vytvorili fanúšikovia spolu s hráčmi neopakovateľnú atmosféru podporenú dodržiavaním pravidiel v každom smere.

Takú skvelú , že ani náš päťstogólový Arne Kroták nebol schopný natrikrát moderátorovi odpovedať na otázku. Palec hore za tento nápad!

Naopak nepríjemnosťou posledných dní bolo hrozivo vyzerajúce zranenie Richarda Hunu, ktorý pocítil na vlastnej koži kanadskú tvrdosť bystrického útočníka Gilliesa. Od nás palec dole.

Opora prvej žilinskej formácie však neutrpela vážne zranenie a tak je vlkom k dispozícii v dôležitých bojoch o play-off.

Ramblingy

+ Martin je v tabuľke férovosti druhý a i to mu umožňuje pomýšlať na play-off. Oproti minulej sezóne badať výrazné zlepšenie, keďže daný rok skončili v tejto štatistike na hrozivom 11. mieste!

Najtrestanejšie sú kluby, ktorými preteká Hron – Banská Bystrica i Zvolen.

Bystrica hrala 31 x v oslabení o dvoch hráčov. Inkasovali jediný raz.

+ Góly v presilových hrách paradoxne vedú Bystričania Hvila s Majdanom, zhodne po 8.

+ V prvej šestke Zorov pomstiteľov vylúčení sú aj Zvolenčania Brabenec, Puliš a Semorád.

+ Zvolen vedie tabuľku oslabení s 87 % úspešnosťou.

+ Pridali k tomu aj 5 gólov.

+ Martinčan Vyskoč nastúpil v 18 dueloch pričom neinkasoval ani jednu trestnú minútu!

+ Ďalšia legenda podtatrancov, Ľuboš Bartečko v 44 zápasoch „získal“ neuveriteľné 2 trestné minúty, takisto ako mladý martinský center Jurášek v 42 dueloch. #MyGameIsFairPlay

– Démonom neférovosti je bystrický krídelník Didiomete, ktorý v 7 zápasoch nazbieral 54 minút

Záver

Celkovo sa priemer trestných minút na tím a zápas znižuje priamo úmerne ako sa blíži posledný zápas základnej časti. Uvidíme, či sa najmä Martinu a Žiline hra fair-play vyplatí a či budú odmenení cestou do štvrťfinále.

Pomaly sa rysujú aj štvrťfinálové dvojice a preto si v závere skúsime vyveštiť v krištáľovej guli , kto na koho čaká. Predikcie sú nasledovné :

  • Košice opäť zvíťazia v základnej časti, tentokrát si však sily nezmerajú s Piešťanmi ale chlapcami spod Turca, Martinčanmi
  •  Nitrania si tesne udržia druhé miesto pred Zvolenom a vo štvrťfinále vyzvú žilinský MsHK, pre ktorých to bude po dlhých rokoch prieméra v play-off miesto play-out
  • Kamzíci  z Popradu pocestujú na úvodné duely práve pod Pustý hrad, do Zvolena
  • Bystričania v pravdepodobne najvyrovnanejšej sérii privítajú na úvod Duklu Trenčín

Opačný problém má slovenské kráľovské mesto – Skalica. Klub nemá financie na výplaty hráčom,  a z tohto titulu mu boli skontumované tri zápasy.  Prvýkrát v histórii nedohrá naša súťaž v takom zložení v akom ročník začala.  O ďalšej budúcnosti klubu rozhodne valné zhromaždenie.

Článok vznikol v spolupráci s portálom takurcitee.sk.

Prvý neobjektívny športový portál TakUrčitee.sk odštartoval 1. apríla 2013. Cieľom webu je prinášať fanúšikom iný pohľad na šport. Analýzy, názory, fikcie, predikcie, blogy dodáva tím zložený zo známych autorov a blogerov (Martin Petro, Denis „Bohumil“ Schvarcz – autor projektu) a nových, ambicióznych športových autorov.

Autor textu Michal Mácsai je aktívny futbalista a fanúšik Manchesteru United. Obľubuje florbal, hokej, tenis a skvelé športové výkony.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Pozrite sa, ako v 3D tlačiarni vzniká prívesok s vaším slovom

Ako sa pomocou inovatívnej technológie zmení vaše obľúbené slovo na prívesok na kľúče.

3D tlač je jedna z najnovších technológii posledných dekád, ktorá mala pôvodne slúžiť na zjednodušenie tzv. prototypovania, prípravou vzorových modelov pre sériovú výrobu. 3D tlačiarne dnes vedia pomerne rýchlo vyprodukovať presnú repliku navrhnutého objektu. Po celom svete sa touto technológiou vytlačili predmety od darčekov, protéz kĺbov, bikín, akustickej gitary až po celý obytný dom.

Táto technológia funguje na princípe nanášania a spájania tenkých vrstiev špeciálneho materiálu tlačovými hlavami.

Jedna vrstva je tenšia ako 0.1 mm, preto je povrch výsledného modelu dokonale hladký. Nevidno takmer žiadny rozdiel od prototypu, ktorý je vyrobený inými, často drahšími technológiami.

3D tlač je preto čoraz rozšírenejšou formou výroby. V priebehu niekoľkých hodín sa pomocou nej dá rýchlo vyrobiť hotový model, na milimeter identický s jeho návrhom.

V priemysle sa technológia používa na vytváranie prototypov produktov, v medicíne napríkad na výrobu protéz a implantátov, v architektúre pomáha pri vizualizáciách.

Teraz máte možnosť nahrať vaše obľúbené slová a darovať ich niekomu v podobe originálneho prívesku. Pozrite sa, ako v 3D tlačiarni tento prívesok vzniká:

1.Hlasová nahrávka slova

zvuková stopa mp3

Nahrajte si vami zvolené slovo. Môžete niekomu poďakovať, darovať vtipné slovíčko ako budzogáň, alebo nechať si vytlačiť svoje meno. Každá nahrávka predstavuje jedinečnú zvukovú stopu vášho hlasu pri jeho vyslovovaní.

TIP: Zvoľte radšej kratšie slovíčka, nie dlhé vety. Dĺžka prívesku je 5cm a šírka 1cm. Ak nahráte príliš dlhú vetu, bude sa musieť v 3D modeli na danú dĺžku stlačiť a vlnové dĺžky (určujúce tvar prívesku) budú menej výrazné ako pri krátkom slove.

2. Modelovanie zvukovej stopy do kriviek

3D prívesok O2

Nahraná zvuková stopa slova v mp3 formáte sa zobrazí sa vo forme zvukových vĺn. V počítačovom programe sa prekreslí do kriviek a pripraví sa návrh 3D modelu, ktorý pôjde do tlače. Klesajúce a stúpajúce krivky zvukovej vlny vytvoria pri každom slove tvarovo odlišný model.

3. Vytvorenie 3D modelu slova

3D prívesok O2 modelácia

3D zvuková stopa

Zvuková stopa sa v počítačovom programe zrotuje o 360 stupňov, čím vznikne jej trojrozmerný model. Skontroluje sa, či v návrhu nie sú príliš tenké časti, ktoré by sa mohli ľahko zlomiť. Najtenšie časti zvukovej stopy musia mať minimálnu hrúbku 2mm. Potom sa finálne dáta môžu poslať do 3D tlačiarne.

4. Tlač prívesku v 3D tlačiarni

3D prívesok tlačiareň

3D tlač funguje na princípe vrstvenia – na tlačovú plochu sa pomocou tlačových hláv nanáša materiál po vrstvách hrubých 0,1 milimetra. Následne sa len do miest, v ktorých vzniká model, nanesie lepidlo na spevnenie a výsledná farba. Pokračuje sa vrstvou po vrstve až pokým model nemá stanovenú výšku. Model postupne rastie. Tlač jednej zvukovej vlny trvá 20min.

3D prívesok O2

Pri 3D tlači sa používajú rôzne materiály:  plasty ABS (Akrylonitrilbutadiénstyrén) a PLA (polylaktid), sádrový kompozit, fotopolymér alebo polyamid. Náš prívesok vzniká na báze práškovej výroby zo sádrového kompozitu.

5. Očistenie hotového modelu

3D prívesok O2 čistenie

3D prívesok O2

Hotový model prívesku sa vyberie z tlačovej komory, kde ostane nespotrebovaný práškový materiál, ktorý treba povysávať. Materiál sa recykluje a používa pri ďalšej tlači. Model sa následne ofúkava vzduchovou pištolou, ktorá ho očistí od zbytkového prášku. Výrobok je po vytlačení stále veľmi krehký.

7. Finalizácia modelu

3D prívesok O2 epoxid

Model sa namáča do nádoby so špeciálnym sekundovým lepidlom, ktoré ho povrchovo spevní a zároveň zvýrazní farby. Až v tomto momente ich vidíme vo finálnej podobe – zvukové výšky sú znázornené modrou a hĺbky bielou farbou. 3D tlač je jediná technológia, ktorá vie vytlačiť výrobok v presne takom farebnom rozlíšení, v akom sa v programoch navolí (farebnosť CMYK).

8. Balenie prívesku

3D prívesok O2 balenie

Hotový prívesok schne približne 30 minút. Následne sa zabalí a pošle novému majiteľovi, ktorý si slovo nahral.


Lifetech: Čo je nové