Známe osobnosti aj čitatelia Sódy. Ako si v roku 2017 vylepšili svoj život?

V našej súťaži o šikovný smartfón Moto Z2 Play sa pýtame čitateľov Sódy, ako si počas tohto roka vylepšili svoj život. Nemusí ísť o veľké životné rozhodnutia, v hre je každá odpoveď s akýmkoľvek drobným „zlepšovákom“.

Na otázku Akým spôsobom ste si v roku 2017 zlepšili svoj život? nám odpovedala aj trojica známych osobností a najmä inšpiratívnych ľudí. Aj oni museli splniť základnú podmienku našej súťaže – vtesnať sa so svojou odpoveďou do požadovaného rozsahu 500 znakov.

Inšpirujte sa odpoveďami známych osobností

Matej Tóth, atlét, olympijský víťaz v chôdzi na 50 km

Väčšina ľudí bude mať v mojom prípade asi pocit, že sa mi život v roku 2017 minimálne o 50 % zhoršil, ale ja sa riadim heslom Čo ma nezabije, to ma posilní. A presne tak vnímam tento rok. Stal som sa odborníkom (a nebojím sa povedať, že jeden z najlepších na Slovensku) na biologické pasy športovcov. Aj v odbornej angličtine som sa celkom posunul, nehovoriac o právnických veciach. A z čoho sa tento rok najviac teším? Zistil som, že za mnou stojí množstvo ľudí a podporuje ma v dobrom i v zlom.

Samo Trnka, komik, humorista a tvár nášho seriálu O 5 % lepší život

Nedávno som si život o 5 % zhoršil, keď som prešiel z Androidu, ktorý poznám, na iOS, ktorý nepoznám. Ale podľa seriálu, ktorý pre vás točím, by mal človek stále zažívať niečo nové, aby mu čas plynul pomalšie.
Ak hovoríme o skutočnom „zlepšováku“, začal som chodiť do posilňovne pod odborným vedením. Celý život som sa tomu vyhýbal ako čert krížu, lebo som sa bál, že ma tam prvý hromotĺk pridlávi činkou. V skutočnosti je to ale príjemné prostredie, kde sa ľudia zdravia a za výsledky vás pochvália.

Janica Lacová, autorka značky Jem iné, ktorá sa špecializuje na vzdelávanie v oblasti zdravej výživy

Som známy milovník mobilov a všetkých výhod, ktoré ponúkajú. Bez telefónu sa nepohnem ani na krok a aj počasie kontrolujem cez aplikáciu, nie cez okno. V roku 2017 som však na moment mobil odložila bokom, zamyslela sa a pozrela sa v rodnom Martine z okna na všetku tú krásu okolo nás. A povedala som si, že je načase vrátiť sa po 15 rokoch z Bratislavy domov. Že rozvíjať svoje aktivity sa dá, a hlavne sa patrí, aj v rodnom meste. Nabrala som teda odvahu a v októbri som sa presťahovala do Martina.

Ako si vylepšili život naši čitatelia?

Na tomto mieste budeme priebežne uverejňovať tie najzaujímavejšie odpovede našich čitateľov, ktoré môžu byť aj pre vás inšpiráciou nielen do ďalšieho roka. Ak ste sa do súťaže ešte nezapojili urobiť tak môžete do 6. januára 2018.

Denisa

Ja som si zlepšila život v tomto roku tak, že sa snažím viac spať, neponocovať a byť viac pozitívne naladená. A naozaj to funguje. Keď vidím veci pozitívnejšie, tak je život jednoduchší.

Katarína

S partnerom nás delila vzdialenosť 550 km. Po 10 rokoch života v inom meste sa priateľ rozhodol presťahovať za mnou. Som šťastná a vďačná za jeho rozhodnutie.

Lujza

Začala som sa učiť hrať na klavíri. Cítim sa pri tom super a vždy sa dobre odreagujem od každodenných starostí.

Gabriela

Konečne som sa naučila robiť kysnuté cesto ????.

Viera

Tento rok som odolala všetkým reklamám cestovných kancelárii na „nezabudnuteľné“ dovolenky v zahraničí a v lete sme s kamarátkou strávili nezabudnuteľný týždeň v Terchovej. Prešli sme Jánošíkove diery, pokorili Malý Rozsutec aj Vrátnu dolinu a na jeseň zase Veľký Sokol v Slovenskom raji. A je mi tak trochu ľúto, že si začínam vylepšovať život a objavovať Slovensko až tak neskoro, ale zároveň sa teším na budúci rok, keď nás čaká Veľký Rozsutec a znovu Slovenský raj, konkrétne tiesňava Piecky.

Tomáš

Veľa som čítal a získal tak množstvo nových vedomostí. Počet kníh, ktoré som prečítal v tomto roku už prekročil číslo 40 a do konca roka mi ešte nejaký ten čas ostáva…

Jana

Začala som ako dobrovoľníčka učiť angličtinu v jednej škôlke. Robila som to rada, tešilo ma to a nakoniec som vďaka tomu dostala lepšiu ponuku – robím to isté a ešte mi za to aj platia.

Jozef

Zapisovaním úloh. Odkedy som si začal každú úlohu, ktorú chcem spraviť, zapisovať, stíham oveľa viac vecí. Veľmi mi to pomohlo a stačí mi na to mobil, v ktorom si všetko podrobne plánujem.

Iveta

Stala som sa motorizovanou. Aj keď vodičský preukaz vlastním od svojich 18 rokov, nejazdila som skoro vôbec. Strach bol silnejší ako ja, takže som šoférovanie stále odkladala. Až som si raz povedala dosť, prihlásila som sa na kondičné jazdy, zahnala strach a vyrazila na cesty. Je to oslobodzujúci pocit ísť, kde chcem a zastaviť, kde chcem.

Lukáš

Získal som úžasnú prácu a kopu nových priateľov.

Jaroslava

Začala som sa zdravšie stravovať – prestala som jesť cukor a používam zdravšie múky.

Barbora

Začala som viac upratovať a odrazu mám viac času na všetko. Ak má človek okolo seba neporiadok, má ho potom často aj v hlave. Čistý pracovný i osobný priestor mi priniesol kopec času na aktivity, na ktoré som ho predtým nemala.

Iveta

Začala som sa učiť po nemecky a za úžasné považujem to, že som ešte neprestala.

Miroslav

Skrášlil som si bývanie.

Mária

Rozhodne nemám nad čím uvažovať – najlepším spôsobom na zlepšenie života je mať dieťa. Tento rok mi priniesol tento krásny dar a napriek mnohým ťažkým chvíľam neexistuje v živote nič krajšie.

Martina

Predali sme byt a išli sme bývať na dedinu. Život sme si vylepšili tým, že sme kúpili starý domček a teraz majstrujeme, opravujeme a renovujeme.

Jana

Odhlásila som sa v práci z obedov, aby som sa konečne naučila variť, keďže mi ťahá na 30. Zatiaľ sú to 3 mesiace a ešte som od hladu nezomrela ????.

Karol

Začal som štúdium v akadémii tretieho veku v oblasti výpočtovej techniky.

Barbora

Kúpila som si svoje prvé auto.

František

Začal som cvičiť a chodiť do fitnesscentra a sčasti som prekonal svoj strach z odmietnutia.

Ľudmila

Mám 24 a dlho som sa odhodlávala, či si dať strojček na zuby, alebo nie. Momentálne ho mám už takmer celý rok a je to jedno z najlepších rozhodnutí môjho života.

Slavomír

Začal som piecť domáci chlebík.

Michal

Vzali sme si do prenájmu záhradu a začali sme tráviť viac času spolu ako rodina a zároveň na čerstvom vzduchu.

Júlia

Prihlásila som sa na kurz spoločenských tancov.

Petra

Po rokoch snívania som si kúpila svoj prvý robotický vysávač aj s mopom. Bola to doteraz moja najlepšia investícia.

Ľubomír

Hoci som už v dôchodkovom veku, začal som opätovne študovať jazyk – angličtinu konverzačnou metódou. Hlavným cieľom bolo pripraviť sa na výlet na Island s partiou kamarátov, kam sme šli na vlastnú päsť. Úžasný zážitok.

Ján

V rámci zlepšenia svojho zdravia som sa začal venovať cykloturistike. Je to nádherný šport. Človek robí niečo pre svoje zdravie a súčasne spoznáva aj našu krásnu prírodu a naše pekné pamiatky.

Tatiana

Naučila som sa minimalizmu a vyhodila som veľmi veľa nepotrebných a neužitočných vecí. Výhodou je rýchlejšie upratovanie, viac priestoru a hlavne oslobodenie sa od kupovania hlúpostí.

Radoslava

Osvojila som si psíka.

Michal

Požiadal som o zvýšenie platu a ono to vyšlo, vďaka čomu mam teraz trošku lepšie životné podmienky ????.

Ďakujeme za vašu priazeň. Súťaž sme 6. januára 2018 ukončili. Víťazom smartfónu Motorola Moto Z2 Play sa stal Matúš Filo z Vyšného Kubína. Gratulujeme.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vyhrajte šikovný smartfón Motorola Moto Z2 Play

Prezraďte nám svoj „zlepšovák“ a šikovný smartfón od značky Motorola môže byť váš.

Radi by sme sa vám poďakovali za celoročnú priazeň aj množstvo pozitívnych správ a komentárov na našom Facebooku, preto sme si pre vás pripravili súťaž.

Počas jesene a zimy vám na Sóde prinášame seriál O 5 % lepší život, v ktorom postupne predstavujeme rôzne malé „zlepšováky“ pre príjemnejší život, s ktorými bude súvisieť aj naša súťaž.

Aby ste sa do nej zapojili, netreba nič zložité.

Nemusia to byť veľké veci, poteší nás každá odpoveď s akýmkoľvek tipom, napríklad že ste sa prihlásili na kurz, o ktorom ste dlho uvažovali či začali piecť domáci chlieb. Inšpirovať sa môžete aj odpoveďami známych osobností, ktorých sme spýtali to isté.

Ako na to?

Do pripraveného formulára nám napíšte svoju odpoveď v rozsahu maximálne 500 znakov a nezabudnite uviesť svoje meno a kontaktné údaje (e-mail a telefón).

Aby ste sa mohli do súťaže zapojiť, je potrebné okrem požadovaného rozsahu a uvedenia kontaktných údajov, splniť aj nasledujúce podmienky:

  1. Súťaže sa môže zúčastniť fyzická osoba, ktorá dovŕšila vek 15 rokov.
  2. Vo svojom príspevku nesmie propagovať alkohol, drogy, neetické správania ani žiadnu formu diskriminácie.
  3. Musí súhlasiť s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov.

Súťaž bude prebiehať do 6. januára 2018. Zo všetkých odpovedí potom žrebovaním vyberieme víťaza, ktorého meno zverejníme 8. januára 2018 na našom Facebooku.

Čo môžete vyhrať?

Cenou v našej súťaži je šikovný smartfón Motorola Moto Z2 Play, ktorý sa vyznačuje výborným fotoaparátom, kvalitným reproduktorom a dobrým výkonom, vďaka ktorému vydrží na jedno nabitie aj niekoľko dní.

Vďaka svojmu výkonnému 8-jadrovému procesoru, 4 GB RAM a bohatému príslušenstvu Moto Mods výborne poslúži aj náročnejším užívateľom.

Hoci víťaza súťaže o smartfón vyžrebujeme, rozhodli sme sa, že vám budeme počas jej trvania pravidelne ponúkať tie podľa nás najzaujímavejšie „zlepšováky“. Výber z nich nájdete v tomto článku. Možno medzi nimi nájdete inšpiráciu aj pre seba samých.

Ďakujeme za vašu priazeň. Súťaž sme 6. januára 2018 ukončili. Víťazom smartfónu Motorola Moto Z2 Play sa stal Matúš Filo z Vyšného Kubína. Gratulujeme.


Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


Predobjednajte si nový Huawei Mate 20 Pro. Na prvých 200 záujemcov čakajú 2 hodnotné darčeky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové