7 šoférskych zásad, ktoré by mal ovládať každý zodpovedný vodič

žena v aute

19. 4. 2017; Autor: Sóda, Foto: Pexels

Dodržiavať na cestách zásady bezpečnosti sa vyplatí nie len kvôli ochrane života, ale často aj z hľadiska financií. Niektoré poisťovne odmeňujú svojich poistených klientov v prípade, že dlhodobo nespôsobili žiadnu nehodu alebo sa zúčastnili akreditovaného kurzu na zlepšenie šoférskych schopností.

Aké sú teda zásady bezpečnej jazdy, ktoré by rozhodne mal dodržiavať každý, kto chcete minimalizovať riziko na cestách?

1. Oči na ceste a ruky na volante

Pri šoférovaní by sa mal vodič vyhnúť aktivitám, ktoré odvádzajú pozornosť a znižujú jeho pohotovosť. Najviac riskantné je jedenie za jazdy, fajčenie, pozeranie do telefónu, nanášanie make-upu, alebo upokojovanie dieťaťa či psa.

Dôležité je nespúšťať zrak z vozovky a zároveň v spätných zrkadlách pravidelne sledovať, čo sa deje za autom, a tak predvídať problémové situácie.

Už neplatí, že ideálna pozícia rúk na volante je “o 10 minút 2 hodiny”. Toto pravidlo vzniklo v časoch, keď autá ešte neboli vybavené airbagmi. Najbezpečnejší spôsob, ako držať volant, je na pozíciách 9 a 3, s palcami na obvode volantu, nie obkrútenými okolo neho. Vyhnete sa tak nepríjemným zraneniam v prípade kolízie.

Onlia
Zdroj: Pexels

2. Unavený vodič je nebezpečný vodič

24 hodín bez spánku má na telo rovnaký účinok ako jedno promile alkoholu v krvi. A ruku na srdce, s jedným promile by si za volant nesadol nikto, však?

3. Primeraná rýchlosť a bezpečné vzdialenosti

Nehody majú často na svedomí príliš rýchli vodiči, no ísť veľmi pomaly je rovnako nebezpečné. Jazdiť približne rovnakou rýchlosťou ako ostatné vozidlá je skrátka istota.

Vodič je povinný za autom idúcim pred ním dodržiavať taký odstup, aby mohol včas znížiť rýchlosť jazdy. Minimálna bezpečná vzdialenosť medzi autami je definovaná časom 2 sekundy, pre ťažšie vozidlá platí 3-sekundové pravidlo.

Prečo? Ak je vodič plne sústredený na cestu, jeho reakčný čas má v priemere 1 sekundu, počas ktorej je schopný uvedomiť si kritickú situáciu pred sebou. Čas nad 1 sekundu mu teda dáva priestor konať.

Ideálne je zvoliť si orientačný bod pri ceste – napríklad stĺp, strom, kilometrovník či dopravnú značku. Od momentu, keď okolo neho prejde zadná časť auta pred vami, začnite zvoľna počítať: stodvadsaťjeden, stodvadsaťdva, stodvadsaťtri. Po dopočítaní by predok vášho auta mal byť pri orientačnom bode.

Onlia

4. Nenechať sa vyprovokovať

Vodiči často k sebe nie sú úprimní a nejazdia s ohľadom na vlastné povahové vlastnosti. Cholerici by sa mali viac ovládať, flegmatici by sa mali snažiť aktívne udržiavať pozornosť. Najhoršie je znížiť sa na úroveň vodiča, ktorý sa správa na ceste agresívne. Ostré gestá, trúbenie a ďalšia konfrontácia situácii nikdy nepomôžu a môže to dopadnúť nehodou či v lepšom prípade pokutou.

5. Správne predbiehanie

Pri predbiehaní sa predbiehajúcemu autu náhle zvýši odpor vzduchu, a predbiehanému autu, naopak, odpor začne klesať. To má za následok psychologický efekt, keď má predbiehajúci pocit, že mu ten druhý naschvál pridáva plyn, zatiaľ čo predbiehaný sa čuduje, prečo naraz predbiehajúce vozidlo spomaľuje.

Bez istoty úspechu predbiehania by sa tento manéver nemal vykonávať. Pri agresívnom predbiehaní iným autom je optimálne ostať vo svojom pruhu, udržovať rovnakú rýchlosť a byť pripravený v kritickej situácii pribrzdiť a uhnúť sa mierne stranou.

V prípade zozadu sa tlačiaceho auta stačí naznačiť svetelným signálom moment, keď vás môže obehnúť. V žiadnom prípade však neodporúčame rýchle pohyby a prudké brzdenie. Pomôže plynule zvoľniť tempo, čo agresívneho šoféra prinúti obiehať.

Onlia
Zdroj: pexels.com

6. Pás a svetlá sú nutnosť

Zapnutý pás znižuje riziko smrteľného zranenia o polovicu. Používať smerovky je treba vždy pri zmene smeru jazdy a tiež pri obchádzaní prekážok na ceste. Treba si dať pozor a neosvetľovať pri nočnej jazde vodičov v protismere neprimeraným nastavením svetiel. Správnym nastavením svetiel dbáte o bezpečnosť oprotiidúcich vodičov, ako aj o svoju vlastnú.

7. Poistenie pre každý prípad

Šoférovanie bude vždy predstavovať riziko a nehoda sa môže pritrafiť aj tým najskúsenejším vodičom. Práve preto je dobré okrem PZP, ktoré musí mať každý zo zákona, zvážiť aj pripoistenie v podobe havarijného či úrazového poistenia alebo kúpu asistenčných služieb v prípade nehody. Poistenie môže pomôcť ochrániť majetok či preklenúť náročné obdobie po úraze.

Onlia
Zdroj: Pexels

Prečo sa poistiť v Onlii?

Onlia neponúka balíky poistení, v ktorých je treba platiť za nepotrebné služby. Netvári sa, že je výhodné za poistenie platiť ročne, keď vám to viac vyhovuje mesačne. Nechce, aby ste uzatvorili zmluvu a potom museli rok čakať, kým ju môžete ukončiť.

Onlia prináša možnosť poistiť sa výhodne a rýchlo, online alebo cez telefón. Vyberiete si len to, čo naozaj potrebujete. Za cenu, ktorá vám vyhovuje a úplne bez viazanosti.

Odmeny pre skúsených a verných vodičov

Každý klient, ktorý bol v uplynulom roku klientom Onlie, nespôsobil poistnú udalosť a klientom zostane aj naďalej, bude každý rok odmenený znížením výšky poistného.

Možnosť poistiť sa podľa seba

Poistenie auta od Onlie si skombinujete sami, podľa svojich potrieb. Môžete kombinovať viacero rizík na jednej zmluve, hoci aj PZP s havarijným poistením.

Bez viazanosti

Onlia ako prvá poisťovňa na Slovensku prináša jedinečnú možnosť poistiť sa na tak dlho ako to vyhovuje vám, úplne bez viazanosti. Poistenie si uzavriete len na taký čas, na ktorý potrebujete.

Onlia
Zdroj: Pexels

Možnosť mesačných platieb poistného

Onlia je inšpirovaná životom skutočných ľudí, a preto ako prvá na Slovensku priniesla možnosť mesačných splátok za poistenie auta.

Obhliadka auta a nahlásenie poistnej udalosti cez mobilnú aplikáciu

Majitelia jazdeného auta, ktorého cena je nižšia ako 40.000 €, majú možnosť urobiť si obhliadku sami cez šikovnú aplikáciu od Onlie.

Rýchly výpočet vďaka rozpoznaniu EČV a online kalkulačke

Na stránke Onlie si cenu poistenia vypočítate behom chvíľky. Namiesto zdĺhavého vyplňovania detailných technických informácií o poisťovanom aute stačí zadať evidenčné číslo vozidla. Systém automaticky vyplní značku a model auta, okres registrácie, typ paliva a ďalšie údaje.

Garancia vrátenia peňazí

Poistenie od Onlie môžete teraz vyskúšať bez rizika. Ak nebude všetko podľa vašich predstáv, do 30 dní vám Onlia vráti zaplatené poistné.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Peter Lančarič: Zo skateboardistu fotografom

S Huawei P9 sme sa boli porozprávať s jedným z predstaviteľov našej najmladšej fotografickej generácie.

čítaj viac