Paraglajdista či študenti, čo sa „zdržali v škole“. Takýchto ľudí stretnete čakajúc na prvý a posledný vlak

Hlavná stanica zavčas ráno a neskoro v noci sú dva odlišné svety. Boli sme ich zdokumentovať s telefónom Huawei P9 Lite.

Išli sme zdokumetovať a porozprávať sa s ľudmi z prvého a posledného vlaku. Do týchto podmienok sme sa vybavili telefónom Huawei P9 Lite.

 

Ľudia, ktorí cestujú prvým vlakom

Je štvrť na štyri ráno, teplota mierne prekročila päť stupňov nad nulou a všetci pravdepodobne čakajú na prvý vlak. Všetci v zime vonku, pretože do budovy sa ešte polhodinu nedá dostať. „Uzávera stanice. V čase od 0:00 do 3:45 je stanica uzatvorená!“ prívetivo sa prihovára oznam na vchodových dverách.

Pred stanicou sa háda skupina ľudí, obďaleč potichu sedia dve ženy a okolo nich sa prechádza ktosi v kapucni.

Hlavná stanica
Hlavná stanica
Hlavná stanica
Hlavná stanica

Pristupujem k mužovi s kapucňou, potom si sadám k fajčiarovi a vyspovedám aj trojicu mladíkov, ktorí mi skákali do záberov. Úlohou je zistiť, kam cestujú a či chodia na ranný vlak pravidelne.

Jedni mali za sebou ťažkú noc, ďalším sa od únavy zatvárajú oči uprostred vety a iní vyzerajú, že deň ešte len začína. Jedno však majú spoločné – každý sa chce rozprávať.

Lukáš, Tiffany a Zdenka
Z veselej trojice cestoval len Lukáš. Vlakom išiel do Pezinka, kde prestúpil na autobus a pokračoval do Modry. Cestuje takto pravidelne, niekedy aj s dvojicou dievčat. Často totiž pracujú do noci, predovšetkým v piatky a soboty. On predáva tričká kapely Smola a hrušky, Tiffany je ich kuchárka a Zdenka vokalistka. Prvým vlakom zvyknú cestovať z rôznych miest Slovenska.

 

Tomáš
Nešiel síce prvým možným vlakom, ale nemal kde byť, tak sa prišiel zohriať na stanicu. Bolo to pre neho prvýkrát, preto netušil, že budova bude zatvorená. A tak čakal, kým otvoria a kým mu o 4:44 pôjde vlak do Pustých Úľan.

 

Matúš
Matúš išiel z “katedrovice” žurnalistiky. Cestoval do Ivanky pri Dunaji, kde má internát. Nebola to pre neho prvá cesta ranným vlakom, občas sa zvykne „zdržať“. Tentokrát sa rozhodol písať článok, pretože už párkrát sa mu podarilo zaspať a nevystúpiť na svojej zastávke.

 

Miro
Miro je tiež denný študent žurnalistiky a prvým ranným vlakom cestoval do Malaciek prvýkrát. Nebyť beánií, tento zážitok by nemal. A nebyť práce na ďalší deň, išiel by ešte neskôr. Častejšie ako ranným vlakom však zvykne chodiť posledným o 23:16. Predovšetkým vtedy, keď sa mu podarí v škole „zostať dlhšie“.

 

Beáta a Anna
Aj pre Beátu a Annu bola cesta prvým ranným vlakom premiéra. Jedna išla do Trnavy, druhá na Oravu. V Bratislave boli oslavovať kamarátkine narodeniny. Mali chuť na kávu a chceli sa ísť zohriať do non-stopky, nič také však nenašli. A tak sedeli, mrzli a kamarátke posielali selfie.

 

Martin
Prvým vlakom cestuje pravidelne. Občas úmyselne a občas vtedy, keď nestihne posledný. Ušiel mu už viackrát, preto musel čakať do 4:11. Vlakom chodí každý druhý deň z Piešťan do Bratislavy, odtiaľ autom do práce do Viedne.

Večerná cesta späť mu neprekáža, za horšie považuje, že stanica vtedy nie je otvorená. Aj teraz mal chuť na kávu, namiesto toho len objímal minerálku.

 

Ľudia, ktorí cestujú posledným vlakom

Prísť na stanicu večer o jedenástej je ako ocitnúť sa v klube na party. Zažijete všetko.

Spiaceho muža v nelichotivom stave, syčiaci zvuk otvárajúcich sa plechoviek aj mladíka, ktorý si mýli stroj na minerálky s hracím automatom a keď náhodou nevyhrá, tak hodí peniaze kamsi voľne okolo seba a odíde.

Hlavná stanica
Hlavná stanica
Hlavná stanica
stanica
paraglajdisti
Hlavná stanica
Hlavná stanica
Hlavná stanica

Peniaze sa ešte ani nestihnú dokotúľať a už ich zbiera postávajúca skupinka chalanov, ktorí krátko predtým dopíjali posledné kvapky kávy z plastového pohára. A vypili by ich všetky, keby do nich nevrazilo ponáhľajúce sa dievča. Okrem nej utekalo na vlak množstvo ďalších ľudí.

Práve beh je spolu s nechuťou na rozhovory spoločným znakom väčšiny osôb, ktoré cestujú posledným vlakom.

Dano
Posledným vlakom o 23:45 chodeva dosť často, pretože do Bratislavy dochádza do práce. Cestuje zhruba päťkrát do týždňa, a keď mu vyjde poobedná smena, tak končí o desiatej. Do Malaciek tak odchádza až večer. Nebaví ho to, ale nič iné mu vraj neostáva.

 

Bez mena
Na meno som sa zabudol spýtať, no k ceste do Prešova sme sa dostali hneď. Ponáhľal sa za malou sestrou, ktorá mala narodeniny. Cesta posledným vlakom bola pre neho výnimka, väčšinou chodí okolo piatej. Vtedy sa zvykne hrať na počítači, teraz cestu plánoval využiť na spánok.

 

Matúš
Matúš prišiel na Slovensko po dlhej dobe v zahraničí. V Bratislave bol pozrieť kamarátku, preto to vyšlo na posledný vlak. Bežne však chodí do Trnavy počas dňa.

 

Miška
Cesta nočným vlakom bola pre ňu premiéra. Na ďalší deň o deviatej ráno ju v Košiciach čakalo pracovné stretnutie, tak išla deň vopred. Za normálnych okolností sa presúva vlakom počas dňa, preto bola celkom zvedavá, čo sa bude diať v noci a či vôbec niečo.

 

Tomáš
Vlakom cestuje pravidelne do Žiaru, avšak posledným len málokedy. Väčšinou iba vtedy, keď nestihne vlak cez deň, čo sa stalo aj tentokrát. Má v pláne čítať si knihu a nastaví si aj budík, ak by náhodou zaspal.

 

Martin
Martin pracuje vo Švajčiarsku, no domov do Banskej Bystrice prišiel z Indie. Bol tam na expedícii lietať. Robí paragliding a tento rok boli vo výške 4 200 m n. m. Strávili tam štyri dni v búde, ktorú postavili pastieri z kameňov.

Zo stanice má ako jediný celkom odlišnú fotku, pretože dvíhať 35-kilový batoh sa mu celkom nechcelo.

 

Fotené Huawei P9 Lite

Keďže toto bol prvý telefón s veľkým displejom, s ktorým som fotil, celkom som si to vychutnával. Dobre sa vďaka tomu komponovali zábery a poslúchalo aj ostrenie. Čakal som, že výsledok bude dobrý len na obrazovke telefónu, ale fotografie majú dostatočnú kvalitu aj v počítači. Môže byť.

Mário Šmýkal je reportér na voľnej nohe zameriavajúci sa na príbehy ľudí. Čím nebežnejšie, tým lepšie. Snaží sa objavovať nové témy, napríklad o trojnásobnom pokuse o samovraždu, z operácie lebečnej kosti alebo o tom, ako podáva ruku človek bez rúk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac