Evelyn Benčičová: V Londýne je to o peniazoch, na Slovensku je väčšia šanca uspieť

Za Evelyn sme sa boli pozrieť s Huawei P9 a porozprávali sme sa o tom, aké je to presadiť sa za hranicami.

Talentovaná slovenská fotografka nielen o fungovaní doma a za hranicami.

Práve bývaš v Londýne. Prečo si si vybrala toto mesto?

Veľmi ma inšpiruje, ale nie vizuálnou stránkou, ako napríklad Paríž. Ten ma vizuálne stimuluje. No Londýn, tam ide skôr o pocit, ktorý mi to mesto dáva.

V čom je rozdielny život fotografa v Londýne a u nás?

V Londýne je to oveľa viac o peniazoch a človek musí pri fotení veľmi rozmýšľať nad rozpočtom, čo ho zmôže oberať o kreativitu. Pre mňa je Londýn mesto, v ktorom sa môžem inšpirovať a prezentovať prácu, nie ju tam aj reálne robiť. Tým je pre mňa z rôznych dôvodov Slovensko.

V menšej krajine, kde je menej ľudí v tom istom odbore, je oveľa jednoduchšie byť úspešným. Človek má pocit, že je medzi tými svojimi dobrý. Niekde inde ste na tej istej úrovni človek len jedným z mnohých.

Tým pádom je tam ťažšie preraziť, byť výrazný, no na druhej strane vás to núti sa stále posúvať dopredu, vystúpiť z tej masy. Kritéria na dobrú fotku sú prísnejšie, a tým sa kvalita vašej tvorby zvyšuje.

Evelyn Benčičová fotiaca ženu na gauči, rastliny
Evelyn Benčičová
Evelyn Benčičová medzi rastlinami

A masa fotografov na internete? Ako hodnotíš, že dnes je veľmi jednoduché publikovať?

Častokrát najmä od akademikov počúvam, aké je hrozné, že dnes už každý môže fotiť a dávať to von. Ale podľa mňa je to skvelé. Veci sa v tomto smere stali menej elitárskymi. Kebyže tieto možnosti neexistujú, moje fotky by asi nepoznali ľudia z ďalekých a cudzích krajín.

Keď sa venuješ vlastnej tvorbe, pracuješ prevažne so živými objektmi. Čo sa snažíš do svojich portrétov dostať a ako si vyberáš ľudí, ktorých fotíš?

Sú to vždy ľudia, ktorí ma zaujmú a dávajú mi veľkú slobodu v tom, čo robím. Úplne sa odovzdajú nejakej myšlienke a nezaujíma ich, či na fotke budú vyzerať dobre. Čoraz viac začínajú byť moje portréty o momente, v ktorom mi človek ukáže seba. Ten moment nie je ľahké zachytiť.

Kedysi si stávala na druhej strane objektívu ako modelka. Máš niekoho, kým by si sa chcela nechať odfotiť?

Mojím cieľom teda nie je, aby si ma niekto známy odfotil. Naopak, poteší ma, keď mi ktokoľvek povie, že ho alebo ju moja práca inšpiruje.

Evelyn Benčicová je jednou z najvýraznejších mladých tvárí slovenskej fotografickej scény. Pochádza z Bratislavy, vo Viedni študuje fotografiu a výtvarné umenie. Žije v Londýne a za prácou cestuje do celej Európy. Fotila napríklad reklamy pre Cartier či Dior.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

9 inšpiratívnych citátov z diel slovenských autorov

Tieto výroky vás možno zlákajú prečítať si celé knihy.

Keď nám v škole učitelia literatúry opakovali, aké inšpiratívne sú diela slovenských autorov, neverili sme im a namiesto hodín strávených nad knihou sme od spolužiaka odpísali obsah.

Dnes však musíme priznať, že mnoho slovenských kníh naozaj stojí za to a paralely s dnešným svetom sa dajú nájsť v každej z nich. Preto si zaslúžia, aby sme im z času na čas vzdali hold aspoň symbolicky.

1. Miroslav Válek

„Láska je strašne bohatá, láska, tá všetko sľúbi. No ten, čo ľúbil sklamal sa a ten, čo sklamal, ľúbi.“

Hádam najznámejší básnik, ktorý sa venoval ľúbostnej poézii vyslovil všeobecnú pravdu o nešťastnej láske v básni Jesenná láska. Verše zľudoveli najmä vďaka piesni Miroslava Žbirku a dodnes ich mnoho z nás vie naspamäť.

2. Martin Kukučín

„Šťastný vek, kým stojí nad nami bytosť držiaca v jednej ruke korbáč a v druhej koláč.“

Túto myšlienku nájdete v poviedke Úvod k vakáciám, ktorá sa stala akýmsi úvodom k slávnemu Kukučínovmu dielu Mladé letá z roku 1922. Poviedka opisuje niekoľkodňovú cestu revúckych študentov domov na prázdniny. Je plná ľahkého humoru typického pre Martina Kukučína, osobitých postáv aj láskavých myšlienok.

3. Ladislav Mňačko

„Moc nie je ani dobrá ani zlá. Moc sa môže stať dobrom i zlom, záleží na tom, kto ju používa.“

Hoci je román Ako chutí moc na zozname povinného čítania stredoškolákov, málokto sa k nemu v tomto veku “dokopal”. Vo veku, keď sa viac zaujímate o dianie okolo, vám prinesie viac, než v maturitnom ročníku.

4. Dobroslav Chrobák

„Žilo sa vtedy hádam ťažšie, ale svet bol menší a jednoduchší, ľahšie sa v ňom človek vyznal. Odplata stíhala hriech a dobrý skutok bol podľa zásluhy odmeňovaný.“

Román Drak sa vracia je z prostredia dediny a prírody Liptova. Dobroslav Chrobák dielo napísal v 40. rokoch minulého storočia. Citát svedčí o tom, že už vtedy sa na časy minulé spomínalo ako na dobu jednoduchšiu a spravodlivejšiu. To sprevádza každú dobu.

5. Terézia Vansová

„Svet je krásny a dobrý vždy a všade, kam nepríde človek so svojím trápením a mukou.“

Sirota Podhradských Terézie Vansovej vyšla v roku 1889. Dievčenský román o chudobnom dievčati má však taký silný sociálny odkaz, že je prínosný aj pre súčasnú mladú generáciu.

6. Jozef Cíger Hronský

„Trp Jozef Mak, človek – milión si, nuž vydržíš všetko, keďže nie je pravda, že najtvrdší je kameň, najmocnejšia oceľ, ale pravda je, že najviac vydrží na svete obyčajný Jozef Mak.“

Poslednú vetu románu Jozef Mak sme si všetci povinne písali v škole do zošitov a vďaka tomu si ju mnohí dodnes pamätajú. Keď si myšlienku prečítate s odstupom času, zistíte, že tí Jozefovia Makovia nežili len vtedy, keď o nich písal Jozef Cíger Hronský.

7. Rudolf Jašík

„Bolo to hnedé, čierne, hnilo to, šírilo pach nevetranej krypty a na čele malo vypálený znak hákového kríža.“

Ak si chcete prečítať dielo s protifašistickou tematikou, nemusíte sa hrabať v knihách svetových autorov. Román Námestie sv. Alžbety zachytáva smutné osudy a hrôzy druhej svetovej vojny. Vôbec nie je na škodu si tieto temné časy neustále pripomínať.

8. Dominik Tatarka

„Lásku si treba zaslúžiť. Niekedy ju nedosiahneme, ale aspoň sme upevnili svoje sebavedomie, že sme urobili pre ňu všetko a že sme toho schopní.“

Jeden z najznámejších disidentských spisovateľov Dominik Tatarka nepísal len diela kritické voči minulému režimu. Román Prútené kreslá z roku 1963 vychádza z jeho skúseností, ktoré nadobudol počas štúdia vo Francúzsku. Nájdete v ňom veľa pekných citátov o láske.

9. Alfonz Bednár

„… musíme aj my zo svojho života urobiť most k ľudskej budúcnosti. To musí robiť zo seba každý človek … a ak to vykoná, nebude žiť nadarmo.“

Veta sa objavila vo vrcholnom Bednárovom diele, románe Sklený vrch z roku 1954. Kniha je denníkom Emy Klaasovej. Jej dej sa odohráva počas druhej svetovej vojny, no kritika ľudí vtedajšej modernej doby je nadčasová.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac