Lanovka ako súčasť bratislavskej MHD? Takto ju využívajú v siedmich mestách vo svete

Londýn, Singapur či Caracas poznajú lanovku nielen ako transport pre lyžiarov.

Rozličné podmienky v mestách si vyžadujú rôzne druhy hromadnej dopravy. V našich končinách sme zvyknutí na autobusy, trolejbusy a električky, ktoré možno čoskoro doplní lanovka v hlavnom meste. Vo viacerých mestách po celom svete je tento spôsob dopravy na ťažko dostupné miesta bežný. Pozrime sa, ako to tam vyzerá.

Lanovky plnia v rôznych metropolách dve hlavné základné funkcie. Odľahčujú verejnú dopravu v kritických miestach, a zároveň sú obrovským turistickým lákadlom. Väčšinou spájajú ťažko dostupné body – križujú rieky, spájajú ostrovy alebo vedú na vysoko položené miesta, ku ktorým je sťažený prístup.

Prepravná kapacita lanoviek je podobná mestským električkám, pričom na jej chod a rýchlosť nemá vplyv okrem počtu cestujúcich žiadny iný dopravný faktor. Sú tak zaujímavou alternatívou, ktorá je nezávislá a ekologicky čistá. Že sa lanovkou budete presúvať oveľa rýchlejšie ako bežnými prostriedkami hromadnej dopravy, je jasné asi každému.

Ako bonus zväčša získate aj výhľad na celé mesto a jeho okolie. Predstavujeme vám niekoľko svetových miest, kde prepravu lanovkou v meste zažívajú obyvatelia a návštevníci na vlastnej koži. Jedného dňa sa na tento zoznam vďaka najväčšiemu slovenskému developerovi možno zaradí aj Bratislava.

Tramo Expresso – Caracas

Tramo Expresso Caracas

Jedna z najnovších mestských lanoviek sa nachádza vo venezuelskom Caracase. Otvorená bola v roku 2012 a spája mestskú časť Mariche (v spádovej oblasti žije 93 tisíc ľudí) s metrom v Palo Verde. Táto lanovka dokázala obyvateľom Mariche skrátiť cestovanie do práce až o 2 hodiny. 4 813 m s prevýšením 222 metrov zdolá lanová dráha za 17 minút, pričom jej prepravná kapacita je 2 000 osôb za hodinu.

Koblenz Rheinseilbahn

V nemeckom Koblenzi mala byť lanovka postavená len dočasne – kvôli prepojeniu dvoch areálov záhradkárskej výstavy BUGA 2011. Následne ju mali v roku 2013 demontovať. 890 m dlhá lanová dráha s 18 kabínami pre 35 ľudí vedúca ponad Rýn k pevnosti Ehrenbreitstein sa však stala natoľko obľúbenou atrakciou, že funguje dodnes. Počas prvých 8 týždňov od otvorenia prepravila až milión cestujúcich.

Emirates Air Line – Londýn

Emirates Air Line

Emirates Air Line s dĺžkou 1 100 metrov je v prevádzke od roku 2012. Spája oba brehy Temže medzi Greenwichským polostrovom a Kráľovskými dokmi. Lanovka je dostupná okrem peších návštevníkov aj cyklistom a vozičkárom. Cesta trvá príjemných 10 minút. Z výšky 55 metrov uvidíte za pekného počasia celý Londýn ako na dlani.

Gondola v Singapure

Lanovka Singapur

Singapurská dvojkáblová gondola patrí medzi staršie spomedzi mestských dopravných lanoviek – otvorená bola už vo februári 1974. Vedie ponad Keppelov prístav a prepája vrch Mount Faber na hlavnom singapurskom ostrove s ostrovom Sentosa. Zaujímavosťou je, že v určitom mieste prechádza priamo cez jeden z mrakodrapov, kde sa nachádza aj jedna z jej zastávok.

„Električka vo vzduchu“ – Barcelona

Lanovka Barcelóna

Z hľadiska veku a celkovej atmosféry je absolútnym víťazom 86 rokov stará lanovka v Barcelone. Je natiahnutá na dvoch vysokých pylónoch vo výške 100 metrov nad zemou a spája kopec Montjuic s mestskou časťou Barceloneta. Dodnes fungujú pôvodné, viac ako 80-ročné kabíny, ktoré majú každá vlastného „strojvodcu”.

Lanovka spájajúca mestá La Paz a Al Alto

Zdroj: Wikimedia CC 4.0, Autor: EEJCC

Hlavné mesto Bolívie La Paz je so susedným Al Alto prepojené medzimestskou lanovkou, ktorá je najvyššie položenou stavbou svojho druhu na svete. Jej dĺžka je 2 664 metrov a cestujúci sa s ňou dostávajú ponad Andy v neskutočnej výške 4 000 metrov nad morom. Otvorená je 17 hodín denne, 360 dní v roku a za hodinu dokáže prepraviť až 18 tisíc ľudí.

Roosvelt Island Tram – New York

Roosvelt Island Tram

Kabínkovú lanovku nájdete aj v New Yorku. Vedie popri Queensboro Bridge a spája Manhattan s Rooseveltovým ostrovom. Kabínky boli nedávno nahradené modernejšími. Sú priestrannejšie a poskytujú lepší výhľad na celé mesto pod vami. Do jednej sa zmestí 109 ľudí a cesta na Roosevelt Island trvá 3 minúty – o minútu menej ako pred modernizáciou.

HB Reavis je medzinárodná developerská skupina, ktorá vznikla v Bratislave v roku 1993. Pôsobí vo Veľkej Británii, Poľsku, Českej republike, na Slovensku, v Maďarsku a v Turecku. Podľa „Top Developers Survey“ magazínu Property EU je v súčasnosti tretím najväčším developerom kancelárskych priestorov v Európe. Vo svojom portfóliu má 26 dokončených projektov ktoré majú rozlohu takmer milión metrov štvorcových.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

10 byliniek, s ktorými prekonáte jarné výkyvy počasia v zdraví

Príroda sa prebúdza, čoskoro môžete vyraziť na zber.

Na jarných potulkách krajom môžete nielen rozhýbať svoje telo, ale aj nazbierať cenné dary prírody. Bez ohľadu na to, či bývate pod horami alebo na nížine, všade okolo seba nájdete čosi pre zdravie, osvieženie i dobrú chuť.

1. Podbeľ

Podbeľ

Nemá z jari žiadny list, len zlatisté hlávky s učesanými jemnými vláskami. Už z diaľky ho vidíte na kosených lúkach, na okrajoch priekop ba i tam, kde je len kamenie, cez ktoré steká voda zo zamokrených lúk.

Uľaví od kašľa a jarnej únavy, sušenie na čaj však môže trvať dlhšie akoby ste čakali. Slizy obsiahnuté v šťavách presychajú len pomaly. Rýchlo stráca chuť a farbu, najlepší je za čerstva.

2. Žihľava

Žihľava

Rozprúdi krv, prečistí telo a vleje do vás silu. Jarná žihľava vo svojej sviežosti iba neveľmi pŕhli a veľmi dlho si po vysušení zachová svoju typickú, plnú chuť. Nájdete ju na každom vlhkom mieste, kde neobrábanú zem zakrýva vrstva odumretých rastlín.

Ochutnajte žihľavové smoothie s medom a citrónom a nenechajte si ujsť ani jarnú praženicu, v ktorej sa výrazná chuť mladej žihľavy zmieša s jemnosťou masla.

3. Prvosienka

Prvosienka

Vonné kalichy prvosienky sú poslom jari na každej lúčke, trávniku a pasienku. Neraz tvoria obrovské koberce, ktoré lákajú prebúdzajúci sa hmyz. Sušený kvet je výborným prídavkom do čajových zmesí na tlmenie kašľa, prvosienka však pomôže i pri reume a neurózach.

Nie je tajomstvom, že mladé prvosienkové lístky vám pomôžu dochutiť jarné šaláty. Podobne ako pri šafrane, i tu platí zlaté pravidlo striedmosti.

4. Breza

Breza

Je to elixír, po ktorom budete mať pocit, že mladnete. Odpuchne vám telo, rozbehne sa vám látková výmena a budete mať pocit akoby z vás unikala všetka únava, ktorá sa na vaše telo nalepila v zimných mesiacoch.

Lepkavé mladé lístky môžete zabárať za čerstva, alebo po vysušení. Práve na jarnú brezovú kúru si potrpia Francúzi a hlavne dámy v nej hľadajú mladistvú krásu.

5. Pľúcnik

Pľúcnik

Všetkými odtieňmi modrej, ružovej a fialovej hýria jeho kvetné súbory, ktoré vyrastajú na stonkách nad škvrnitými listami. Pľúcnik je ozdobou lesov a nájdete ho v každej tienistnej vlhčine.

Hoci pre svoju horkosť nechutí veľmi vábne, predsa od nepamäti sa využíva na liečbu. Nie nadarmo si vyslúžil svoje veľavravné meno. Dáte si pár dúškov pred spaním a kašeľ vás už nebude budiť.

6. Kostihoj

Kostihoj

Obrovská sila spočíva v jeho koreni dovtedy, kým z neho veľké ružice listov nevytiahnu všetky živiny. Ak vás trápia unavené kĺby, alebo vaša pokožka nie je taká jemná ako by ste chceli, pripravte si z neho kúpeľ.

Nakopané korene vyčistite kefkou, zavarte ich horúcou vodou a keď výluh vyjaví tmavé tóny rašeliny, štedro si ho vlejte do kúpeľa. Ihneď pocítite účinok.

7. Deväťsil

Deväťsil

Na brehoch potôčikov, kde v lete vidíte vysoké lopúchy, tam všade sa teraz dvíhajú lodyhy, ktoré sa chystajú do kvitnutia. Nie kvet, ale podzemky v sebe ukrývajú liečivú silu. Z mäkkej hliny ich poľahky vykopete paličkou.

Horčiny zaženú nejednu nemoc – kŕče, reumu, chrapot ale aj celkovú slabosť. Ak ho však naklepete a priložíte na opuchy, unavené kĺby či bolestivé miesta, pomôže i cez pokožku.

8. Ihličie

Zálesáci sa vždy tešia na jarné čaje zo sviežich ihličnatých výhonov. Bez ohľadu na to, či ich nazbierate na smrekoch, boroviciach alebo jedliach, môžete sa tešiť na zlatožltý čaj s príjemnou vôňou lesa a jemnou, nevtieravou chuťou.

Mladé výhony sa pre čaj nevyplatí sušiť, ak si ich však naložíte do cukru, po čase vám vznikne sirup, ktorý pomáha pri dýchaní.

9. Púpava

Púpava

Z vlhkej jarnej zeme poľahky vykopete hrubé korene tejto všaderastúcej byliny. Chcete ochutnať vynikajúcu kávovinu s vôňou sušených hrozienok? Potom korene dôkladne vyčistite, nakrájajte na tenké plátky a na pol dňa vylúhujte v studenej vode.

Potrvá približne 40 minút, kým ich po scedení v rúre upečiete do zlatohneda. Domácnosť naplní neodolateľná vôňa, ktorá nie je o nič menej lákavá, ako chuť výluhu z rozdrvenej zmesi.

10. Sedmokráska

Sedmokráska

Kedysi by ste ju z jari videli vtisnutú do masla na nejednom krajci chleba. Kvet sedmokrásky nielenže chutí ako jemný jarný šalát, ale má aj liečivú schopnosť, ktorú možno uchovať v sušených kvetoch.

Sedmokráska stiahne zápal, vylieči žalúdok, ale odľahčí aj od dusivého kašľa. Výborná je aj pre letné studené čaje, ak ju vylúhujete v chladnej vode zo studničky.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac